m Gorzen scoort hoog als veilige wijk Orgelconcert in Theater a.d Schie Maaltijdsoep in De Weerklank Start cursusjaar popschool Schiedam "Daar sta ik dan op mijn eigen grasveldjeeen ouwe vent in een korte versleten broek" SCHIEDAM - In Theater a.d Schie aan het Stadserf wordt op zondag 12 Sep tember het Standaart theaterorgel bespeeld door de Engelse organist John Mann. Het concert gaat uit van de Nederlandse Orgel Federatie (NOF). De aanvang is om 12.00 uur, toegangs- prijs f 12,50. Pashouders en 65+ f 10,-. Nadere inlichtingen over de concert- agenda van de NOF: (010) 4836885. SCHIEDAM - In Ontmoetingshuis De Weerklank kan men op donderdag 2 September een maaltijdsoep nuttigen. Vanaf 17.00 uur is men welkom. Rond 17.30 gaat men aan tafel. Kosten f 5,50. Gemiddeld eten er ongeveer 25 mensen per keer. Wie mee wil eten kan zich aanmelden (010) 4709971 of zich opgeven op de intekenlljst in het Ontmoetingshuis aan het Cornelia van Zantenplein 51, Schiedam. De Weerklank is een initiatief van een aantal kerken in Schiedam-Noord en wordt draaiend gehouden door vrijwilli- gers. De keuken van de Weerklank zoekt nog enkele vrijwilligers die kun- nen helpen met koken en serveren. Hiervoor kan men contact opnemen met mevrouw Groenewegen: (010) 4709971. MEUBELEN SCHIEDAM - De popschool Schiedam start dit seizoen haar negende cursus jaar. Ook dit jaar is er weer gelegenheid voor gitaristen, basgitaristen, zangers, zangeressen, drummers en toetsenisten om zich aan te melden. Op woensdag 8 September vindt vanaf 19.30 uur in het gebouw aan de Lange Nieuwstraat 183 in Schiedam een introductieavond plaats. Aan het begin van de avond zul- len vijf docenten een aantal nummers spelen. Hierna kunnen nieuwe leerlin- gen zich inschrijven, waarna de lessen op woensdag 15 en donderdag 16 Sep tember beginnen. Op de popschool zit- ten leerlingen van diverse leeftijden. Minimale leeftijd is 14 jaar. Meer infor- matie: (010) 4269680 op werkdagen tussen 14.00 en 17.00 uur. WmM mmmm De wijk De Gorzen scoort opvallend hoog in het Leefbaarheidsonderzoek. Inbraak, geweldsdelicten en drugsoveriast komen er haast niet voor. (Foto:Joop Zeemeijer Fotografie) SCHIEDAM - Uit het Leefbaar heidsonderzoek dat plaatsvond als onderdeel van het Grotestedenbeleid blijkt dat bewoners van Zuid hun wijk wel zien zitten. Zaken als inbraak, geweldsdelicten en drugoverlast komen in de Gorzen vrijwel niet voor. De sociale controle is groot en dat is bevorderlijk voor de leefbaar- heid in 6en van Schiedams oud- ste wijken. In feite veroorzaakt de bebouwings- dichtheid het meeste ongerief. Hierdoor is de parkeeroverlast groot en is het bovendien onmogelijk grote groenpro- jecten te realiseren. Ook het openbaar vervoer moet volgens de wijkbewoners dringend worden herzien. Een klacht die ook te horen is in Spaland. Het Leefbaarheidsonderzoek 1998 is een vervolg op het rapport Zelfanalyse dat in het voorjaar verscheen en waarin de problematiek van de stad en het gemeentelijk beleid werden doorge- licht. Voor het Leefbaarheidsonderzoek wer den aan 2800 Schiedammers formulie- ren uitgereikt. Over de respons - ruim 1600 mensen reageerden (58,3 pro- cent) - is Johan Deijl van de afdeling Onderzoek en Statistiek van de gemeen- te meer dan tevreden. "Als je dit aantal bijvoorbeeld afzet tegenover een peiling voor een verkie- zingsuitslag dan kom je niet verder dan 1000 tot 1500 reaches van ondervraag- den over geheel Nederland. Voor een stad zijn ruim 1600 reaches dus redelijk veel." Volgens medewerker Deijl heeft dat min of meer te maken met een ster- ke betrokkenheid van de ondervraag- den bij hun leefomgeving. "Door mee te werken hoopt men de bestaande situ- ahe te kunnen verbeteren." Beginnen bij nul Bij het onderzoek is uitgegaan van een zogenaamde nulmeting. Het is de bedoeling het onderzoek over enige hjd te herhalen met, zo hopen de onder- zoekers, een beter resultaat, want nu blijkt vooralsnog dat de problemahek van de stad groot is. Deijl: "De uitkom- sten van het onderzoek geven een goed inzicht in de zeer mahge posihe die Schiedam inneemt ten opzichte van andere Grotestedenbeleid-gemeenten. Op aspecten als leefbaarheid en veilig- heid blijft de stad ruim onder het gemid deld- steken en bengelt het zelfs op som- mige punten onder aan de lijst. De pro- blemen zijn weliswaar niet zo groot als in de vier grote steden, maar de afstand is niet groot." Statisticus Deijl vindt het opvallend dat bewoners uit Nieuwland anders tegen de toekomst aankijken dan mensen in Oost, die een veel optimishscher beeld hebben van hun wijk. Niet alleen in Nieuwland maar ook in Groenoord zijn bewoners zeer pessimishsch over de leefbaarheid. Tot eind jaren tachhg was Groenoord een wijk met betrekkelijk weinig problemen. Geleidelijk aan ver- anderde dat en kwamen er steeds meer signalen dat de wijk zich in een neer- gaande spiraal bevond. Achteruitgang Maar liefst 800 ondervraagden maakten opmerkingen over de achteruitgang van de buurten. De voornaamste pro blemen in de verschillende wijken, onder meer Nieuwland, Groenoord en Kethel gaan over verpaupering, crimina- liteit, verloop van bewoners en zwerf- vuil. Bovendien wijst men de aanwezig- heid van allochtone burgers nogal eens aan als reden van de achteruitgang van de buurt. Op het gebied van verloedering (beklad- ding van muren, rommel op straat, ver- nielingen en hondenpoep) scoort Schiedam samen met Den Haag bijzon- der hoog. Op een schaal van 1 tot 10 met een 5.4 als dikke onvoldoende. Vooral bewoners uit het centrum en Oost geven aan hun wijk behoorlijk ver- loederd te vinden. In totaal kwamen uit het onderzoek 2367 klachten naar voren over buurt- problemen, waaronder verkeersover- last/veiligheid (270), de nog altijd voortdurende ergernis over honden poep (256), voorzieningen voor de jeugd, bevolkingssamenstelling en overlast door jongeren. Ook positief De meeste deelnemers aan het Leefbaarheidsonderzoek vonden dat Schiedam achteruit is gegaan. Voor velen is de Hoogstraat een doom in oog. Zeer opmerkelijk-is verder dat vanuit alle zeven wijken wordt aangegeven dat er teveel allochtonen in Schiedam wonen. Krihek die het gemeentebe- stuur ongetwijfeld zorgen zal baren. Overigens niet alleen kommer en kwel maar werden er ook posiheve geluiden vernomen. Zo vinden veel van de ondervraagden de Nieuwe Passage, het theater en bibliotheek een aanwinst, jui- chen zij de renovatie van talrijke projec- ten toe en wordt de nieuwe metrolijn met optimisme tegemoet gezien. Het Leefbaarheidsrapport, dat is geillus- treerd is met mooie sfeerfoto's in ouder- wets bruine tinten van fotograaf Jan der Ploeg, wordt binnenkort gevolgd door de Stadsvisie en het Ontwikkelings- programma. Nans Wolters Daar zit ik dan. Een van de wei- nige keren, dat ik niet weet hoe me te gedragen in mijn eigen tuintje. Dat tuintje waar ik altijd zo trots op ben. Het bevalt me deze keer niet zo best, 't Is er gewoon te warm. Nee, zeg maar gerust stinkend benauwd. 't Zou misschien beter zijn geweest als ik binnen was gebleven en alle ramen en deu- ren dicht had gelaten. Maar dat heeft nu geen zin meer. Binnen is het inmiddels ook niet meer uit te houden. We beleven namelijk 66n van die bloedhete zomerse dagen zonder een zuchtje wind. Volgens de weerman een dag met een drukkend karakter. Normaal gespro- ken, zou je vluchten, bijvoorbeeld naar het strand. Maar dat kan niet. Ons anders zo trouwe vehikel heb ik voor een (broodnodige) onderhoudsbeurt in de garage moeten achterlaten. Met angst in het hart zit ik nu te wachten op het telefoontje van de monteur. Hij zal me nog laten weten als hij een extra mankement ontdekt. Alleen al de gedachte daaraan veroorzaakt bij mij gevoelens die bij vrouwen beter bekend zijn als 'opvliegingen'. Over 'opvliegingen' gesproken, het zit me toch al niet erg lekker dat er de hele morgen zoveel vliegtuigen overkomen vanaf (en natuurlijk ook naar) Rotterdam Airport. Allemaal mensen die het warme Nederland een poosje verruilen voor het warme zuiden. Gek idee eigenlijk. Maar ja, ieder zijn meug eh men mag foch aatinemen dat die mensen niet (zoals ik) zitten te wach ten op een telefoontje van hun auto- monteur. Ik begin me inmiddels aan alles te ergeren. Mooie Tinus Mooie Tinus, dankbaar van de gelegen heid gebruikmakend om aan een ieder zijn bruingebrande blote tors te tonen, dient zich bij mijn tuinhekje aan. De zweetplekken op mijn hemd moeten voor hem toch een duideiijk signaal zijn, dat hij niet welkom is met zijn leu- terpraatjes over het 'mooie' weer. Ook de glazenwasser is weer eens in het land. Met emmer en ladder lave- rend langs heggen, tuinstoelen en bloempotten is hij bij mij aangekomen. Of ik maar even opzij wil gaan, anders kan hij er niet bij. Het zonnescherm moet omhoog, dus sta ik nu in de voile zon midden in mijn grasperkje, een ouwe vent in een korte broek. Marietje had het kledingstuk allang weg willen doen. Toen ik hem van- morgen aantrok, liet ze zich nog sma- lend ontvailen "een kilo broek en een pond billen". Maar ja, hij zit zo lekker. Toch bekruipt me nu het gevoel, dat ik wel een beetje afsteek bij mijn ornge- ving. Ook bemerk ik ineens dat de overbuur- man zijn radio weer eens te hard heeft aan staan. 'Heaven must be missing an angel', hoor ik die bekende Ameri- kaanse 'crooner' zlngen. Nou, daar zal hij dan de buurvrouw naast ons niet mee bedoelen. Die staat daar alweer -in haar enkele maten te kleine bikini- een kwartier lang te zeuren met dat mens van de overkant En dat kan nog wel even duren ook want die..., die weet helemaal niet van ophouden. Die is - naar men zegt- desdjds met een gram- mofoonnaald ingegnt. De glazenwasser is onderweg naar de volgende tuin. Het zonnescherm kan naar beneden, dus kan ik weer in de schaduw zitten. Maar ja, voor mij is de lol er al lang af. Mijn dag is toch al naar de gallemiezen. Daar zal je het hebben. De telefoon gaat. Met bange vermoedens spoed ik me naar binnen. "Uw wagentje staat klaar", luidt de boodschap. Toch maar even gauw een lange broek aangetrok- ken. De buurjongen is bereid me met zijn scooter naar de garage te brengen. Toch aardig van hem als je bedenkt dat ik onlangs nog kwaad op hem ben .geweest omdat hij zoveel stank veroor- zaakte met dat rotding. De kosten val- len mee. Geen extra mankement gevonden. jammer dat ik mooie Tinus zo naar heb bejegend. Hij had geiijk. Het is een mooie dag vandaag. Piet Pensioen 1 SEPTEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 Het goedkoopste adves voor Grenen. Rotan. Eiken en Senioren meubelen. Jan Wooning Meubelen, Bergweg 62. Rotterdam. Tel. OlO 466 48 27 Tot ziens. l^iatstc* weel* opniiming Hoe leefbaar is Schiedam? Zo maar een zomerse dag

Postiljon | 1999 | | pagina 7