Skatefestijn op Stadserf Schiedam Zoektocht Stedelijk Museum naar subsidiegevers Uitreiking Scidam- schildjes SCHIEDAM - De Historische Vereniging Schiedam reikt op zaterdag 11 Septem ber vier Scidam-schildjes (plus oorkon- de) uit als waardering voor activiteiten ter bescherming, onderhoud en restau- ratie van historische, of voor het Schiedamse stadsgezicht belangrijke panden. Dit jaar worden schildjes toe- gekend aan de bewoners van de Tuinlaan 58, de Lange Haven 137, Breedstraat 33 en de Liduina Basiliek en Pastorie. De uitreiking zal plaatsvinden rond 13.30 uur bij de Societeit St. Jozef die is gevestigd aan de Lange Nieuwstraat 181. Vervolgens zullen de schildjes aan de panden worden beves- tigd door de voorzitter van de Stichting Beschermd Stadsgezicht, Prof.ir. G.C. Meeuse. MEUBELEN Kunstklassen nog niet vol SCHIEDAM - Er zijn nog plaatsen vrij in de Kunstklassen die in het Stedelijk Museum Schiedam worden georgani- seerd. De klassen starten op 15 Septem ber. Op dinsdagmorgen en vrijdagmid- dag zijn er nog plaatsen voor volwasse- nen, op woensdagmiddag kunnen er nog kinderen terecht. De lessen worden gegeven door de beeldende kunstenaars Roel Rienstra, Janet van Schagen, Marjo van Soest en Maaike Heemskerk. Meer informatie in het kunstklasboekje (af te halen in het museumj. Vragen: (010) 2463666. Zangkoor Oase 25 jaar SCHIEDAM - Op 11 September bestaat zangkoor Oase 25 jaar. Dit wordt gevierd met een feestelijke uitvoering onder leiding van dirigent R. Oort. De uitvoering wordt gegeven in diensten- centrum De Woudhoek aan het Heijermansplein 35. Het kinderkoor Jong Vlaardingen zal hieraan meewer- ken. Oud-leden en belangstellenden zijn van harte welkom. De middag begint om 13.30 udr. Toegang is gratis. Zangkoor Oase zoekt ook nieuwe leden. Repetities worden gehouden op woens- dag van 13.00 tot 14.30 uur in De Woudhoek. Model Maquettebouw zoekt gelden SCHIEDAM - Stichting Stimulering Model Maquettebouw Schiedam zoekt leden voor de werkgroep die advies- technische ondersteuning biedt en fon- den uit het bedrijfsleven aantrekt. Bij Model Maquettebouw wordt ook gestreefd naar het gezamenlijk bouwen aan projecten. De Stichting heeft kort- geleden in een schrijven aan het college van B W verzocht deel te kunnen nemen aan Schiedamse festiviteiten en ook kunnen delen in de daarvoor beschikbare geldmiddelen. Rommelmarkt Dreesplein SCHIEDAM - De eerste rommelmarkt van het seizoen bij wijkcentrum Dreesplein wordt gehouden op zondag 12 September. Voor tafels kan men vanaf donderdag 2 September terecht. Tafelhuur f 15,- plus f 5,- borg. De rom melmarkt wordt buiten gehouden en duurt van 12.00 tot 16.00 uur. Locatie: Wijkcentrum Dreesplein, Dr. Willem Dreesplein 2, Schiedam. Telefonische inlichtingen: (010) 4738671. Harpe Davids blaast er op los SCHIEDAM - De christelijke muziek- vereniging Harpe Davids heeft onge- veer 160 leden. De vereniging orga- niseert ook dit jaar cursussen voor blokfluit, klarinet, saxofoon en kope- ren blaasinstrumenten. Er is weer plaats voor een aantal leerlingen (vanaf 10 jaar) voor de dwarsfluit. Een orientatiecursus kost f 80,-. De cursus dwarsfluit wordt gegeven op dinsdagavond in het verenigingsge- bouw De Tamboerijn aan het Nijhoffplein 22 te Schiedam-Noord. Aanmelding/informatie: (010) 4715959 of 2730721. uiterst dunne verflaagje dat zich niet meer hecht op de ondergrond. Als blaadjes aan een boom dwarrelen de vaak minuscule stukjes los. In 1997 is het Vlaardingse papierrestau- ratie atelier Art Conservation begonnen met een onderzoek om een oplossing te vinden om de hechting tussen verf en drager te herstellen. Als voorwaarden bij de restauratie gelden dat er geen zichtbare verandering in het beeld mag optreden en het herstel zodanig moet zijn dat het werk weer geexposeerd kan worden. Inmiddels heeft het Vlaardingse bedrijf twee Appels van de ondergang gered. Cathy: "Alleen bleek dat f 10.000,- per schilderij, zoals eerder gecalculeerd, absoluut niet toereikend was. Daar moet zeker nog f 5000,- per gouache bij. Er liggen nu nog acht Appels te wachten op restauratie." De conserveringstechnieken voor de gouaches trekken landelijk veel aan- dacht. Het symposium dat donderdag 23 September hieraan wordt gewijd zal ongetwijfeld door veel mensen uit het vak worden bijgewoond. Het symposi um vindt plaats in Stedelijk Museum Schiedam. Nans Wolters Het Stedelijk Museum Schiedam zoekt een tweede subsidiegever voor het restaureren van de Cobra-collectie. (Fota: Van Det fotoproductiesj SCHIEDAM - Aanhakend op het thema Monumentaal Groen van de Open Monumentendag orga- niseert de Stichting Woonpromotie Schiedam op zaterdag 11 September een hap pening voor liefhebbers van skaten, skeeleren en rolschaat- sen. Op het Stadserf laten stunt- teams zien welke kunststukjes zij op skates kunt uithalen. Bezoekers kunnen gratis deelnemen aan 'skate-workouts'. Ook kan er een 'groene' route worden gevolgd. In het Beatrixpark is een fraaie 'groene' skate-route uitgezet waaraan skaters kunnen deelnemen. Een pendelbusje brengt de deelnemers naar het Beatrixpark en weer terug. Het sportieve programma begint op het Stadserf om 11.00 uur. Er worden demonstraties gegeven, waarbij gebruik wordt gemaakt van een 'grindbuis', een schans en een 'funbox'. Gevorderde skaters kunnen deze attributen ook zelf uitproberen. Skates kunnen ter plekke worden geleend om mee te doen aan skate-wor kouts. Een legitimatiebewijs is hierbij verplicht. Bij regenachtig weer worden de activi teiten op het Stadserf verplaatst naar de nabijgelegen parkeergarage onder het Stadskantoor. Ik heb mij weer ontzettend op mijn tuln gestort. Eigenlt/k het hele jaar al, maar nu ben ik er letterlijk en ftguurlijk voor gaan zitten. Waren vorig jaar pompoenen en kalebassen mijn favorieten, dit jaar krijgt 'springbal- semien' mijn speciale aandacht Ze is nieuw in mijn tuin. Ik kreeg haar in het voorjaar van een cotlega. Hij deed er een uittreksel bij uit de tuin encyclopedic, waarin stand dat springbalsemien een leuke 4£njarige plant is, ultstekend geschikt voor verwildering, voor mijn tuin dus. Als je eenmaal springbalsemien in je tuin hebt, raak je haarmoeilijk weer kwijt. Dat past ook bij mij, wat ik eenmaal heb, wil ik ook helemaal niet meer kwijt. Ze breidt zich makkelijk uit. Ze bloeit van juti tat oktober in de kleur roze en kan een hoogte bereiken van een tat twee meter. Een plekje in de zon heeft ze graag, maar ze schuwt ook de schaduw niet. De bloemen worden druk bezocht door bi/en. Met deze informatie uit de encyclopedic in mijn achterhoofd nestel ik mij in mijn favortete tuinstoei vddr springbalsemien. Ik zte dat de stek goed gedijt, maar tot mijn ontzetting zie ik ook dat haar Stengels zwart zien van luis. Mieren houden van luis zit ik te bedenken, terwijl het zon- netje mij en balsemien koestert onder 31°. Mieren heb ik zat op het ter ras. Uverig als ze zijn laten ze de tegels centimeters zakken. Ik moet die mierencolonne verhuizen, bedenk ik. Of ik een zonnesteek heb opgelo- pen, vraagt een passant die mij bezig ziet met een enveloppe waar ik mieren in laat lopen. Ik verhuis hen naar de Stengels van springbalse mien. Valt wel mee. Mieren aan het werk, balsemien tiert en luis wordt vriendelijk bestreden. Dan zie ik wat de bijen doen. Ze bestijgen het bloempje, vliegen heen en terug en houden precies bij waar ze geweest zijn. Ze hebben er dagwerk aan. Balsemien, ik kan niet wachten tat je zaden rijp zijn. Spring maar open en wees In groten getale welkom in mijn tuin. SCHIEDAM - Even was er onduidelijkheid voor mede- werkster Cathy Jacob van Stedelijk Museum Schiedam toen zij vrijdagmiddag niet-offi- cieel op de hoogte werd gebracht van een forse subsidie bestemd voor het opknappen van de Cobra-collectie. Na een aantal telefoontjes kreeg zij ech- ter van de kant van de gemeen- te de bevestiging dat de Europese Commissie een subsi die van 550.000 gulden heeft toegezegd voor de conservering en ontsluiting van de Cobra-col lectie van het Stedelijk Museum. In eerste instantie ging Cathy Jacob er vanuit dat het bedrag uitsluitend bestemd zou zijn voor de zeer ingewik- kelde en kostbare restauratie van de gouaches van Karel Appel. Na rugge- spraak met collega en conservator Ludo van Halem werd al snel duidelijk dat het de gehele Cobra-collectie betreft. Hierin is niet alleen werk vertegen- woordigd van Karel Appel, maar onder andere ook van Rooskens, Nieuwenhuizen en Corneille. Aan het toekennen van de subsidie is echter de strikte voorwaarde verbonden dat het Stedelijke Museum dan wel de gemeente nog een andere geldschieter moet vinden die een zelfde bedrag wil bijdragen. Pas dan kan het museum beschikken over hef geld van de Europese Commissie. "Wij hebben enige jaren geleden bij de Mondriaan Stichting een verzoek om subsidie ingediend voor het opknap pen van de gouaches van Karel Appel", verklaart Cathy Jacob. "Alleen als wij een bedrijf of instelling konden vinden die de helft van het bedrag dat de stichting beschikbaar wilde stellen, voor zijn of haar rekening zou willen nemen, dan was subsidie mogelijk. De Europese Commissie hanteert vergelijk- bare voorwaarden. Het lukte ons des- tijds niet om een geldschieter te vin den." Kwetsbaar Met de vorming van de Cobra-collectie werd rond 1950 een begin gemaakt. Het zijn vooral de gouaches van Karel Appel die de museumdirectie zorgen baren, omdat het restaureren van schilderijen die hoofdzakelijk tot stand zijn geko- men door het gebruik van waterverf, nog in de kindersqhoenen staat. Het probleem wordt veroorzaakt door het Balsemien 8 SEPTEMBER 1999 DE POSTIlJON DE POSTILJON EDITIE 12 fVfKBINA' 8 8 SRAGJMA 7' Het goedkoopste adres voor Grenen. Rotan, Eiken en Senioren meubelen. Jan Wooning Meubelen, Bergweg 62, Rotterdam Tel. 010 466 48 27 Tot ziens Laatste week opruiming Half miljoen voor restauratie Cobra-collectie

Postiljon | 1999 | | pagina 7