mm Millenniumoefening hulpdiensten Rijnmond goed verlopen 'Begraven in Rotterdam en omstreken' lr eeerp ja?v;- r t sr PAG1NA 1t sal? - Antieke brommers in Ahoy* Rotterdam ROTTERDAM - In Ahoy' Rotterdam wordt op 18 September de vijfde editie van de 1 e Nederlandse Bromfietsbeurs' gehouden. Op de beurs wordt alles aan- geboden op het gebied van brommers, van wrak tot gerestaureerde slanke Italiaanse snelheidsmonsters. Verder zijn de merkenclubs aanwezig om leden te werven en voorlichting te geven over hun favoriete brommer. De beurs is van 10.00 tot 17.00 uur. De entree bedraagt f 10,-. De oude hoofdingang van de alge- mene begraafplaats in Rotterdam- Crooswijk. (Foto: Rita Hulsman) RIJNMOND - De Terebinth, de landelijke vereniging die zich inzet voor het behoud van waar- devolle begraafplaatsen en graf- monumenten, heeft onlangs het boek 'Begraven in Rotterdam en omstreken' uitgegeven. In het boek wordt de geschiedenis van het begraven in de stad bespro- ken. De schrijvers, Rita N. Hulsman en Jannes H. Mulder, bespreken de joodse begraafplaatsen en de andere dodenak- kers binnen de grenzen van Rotterdam. Daarnaast passeren ook begraafplaats Emaus in Vlaardingen en de voormalige rooms-katholieke begraafplaats aan de Vlaardingerdijk in Schiedam de revue. Bij elke begraafplaats komt een stukje geschiedenis aan de orde, waarbij de opmerkelijkste gebouwen, hekwerken en grafmonumenten worden belicht. Tot de meest opvallende monumenten behoren onder meer de algemene begraafplaats Crooswijk die in zijn geheel op de monumentenlijst staat, de grafmonumenten van de Laurenskerk, de arcade en grafkapel van de rooms- katholieke begraafplaats Crooswijk, de grafkapel en de hoge kelders van Oud- Kralingen, het terrasvormige kerkhof met ru'ine van Hillegersberg en de jood se begraafplaats aan het Toepad. 'Begraven in Rotterdam en omstreken' telt 160 pagina's en is geiHustreerd met 140 foto's. Het is verkrijgbaar door f 35,- over te maken op giro 33.55.36 van de vereniging De Terebinth in Rotterdam, onder vermelding van 'Boek R'dam'. Het boek is ook te koop bij ArchiCenter/NAi, het Historisch Museum in Rotterdam, de Archiefwinkel Rotterdam en Boekhandel Van Gennep (Oude Binnenweg 131) in Rotterdam. NIEUWERKERK A/D IJSSEL - Vijf jaar geleden nam Leen de Koning de beslissing om van het weer een serieuze bezigheid te maken. Hij besloot weerman worden. Inmiddels werkt hij voor drie regionale radiosta- tions, heeft zijn eigen tekstpagi- na's op de Rotterdamse en Nieuwerkerkse televisie en een eigen site op Internet. Vanuit zijn woning in de mossenbuurt in Nieuwerkerk aan den IJssel bestudeert Leen het weer over de hele aardbol. Het begon allemaal in de strenge winter van 1956. De kleine Leen de Koning had dat jaar in februari meer aandacht voor hetgeen buiten gebeurde, dan voor wat er in de klas werd verteld. De win ter is overigens nog steeds zijn favoriete jaargetijde. Leen: "IJs en sneeuw heb ik altijd vreselijk apart gevonden. Ik ben ook fanatiek schaatser. Van die hitte van afgelopen zomer houd ik helemaal niet." Naarmate hij ouder werd groeide zijn belangstelling voor alles wat met het weer te maken had. De kunst van het 'voorspellen' leerde Leen zichzelf aan. Zijn grote voorbeelden waren Hans de Jong en Jan Pelleboer. Leen: "Hans de Jong is eigenlijk de nestor van de Nederlandse weeramateurs. Samen met Pelleboer was hij de eerste die zich bui ten het KNMI met het weer ging bezig- houden." Hobby In het dagelijks leven werkte Leen als commercieel medewerker van een schoenenimportbedrijf. Toen het bedrijf zes jaar geleden over de kop ging, lukte het niet om ergens anders aan de slag te komen. Zijn vrouw werd kostwinner, hij zou proberen meer werk van zijn hobby te maken. Hij had toen overigens al enige ervaring. Sinds 1985 verrichtte Leen officiele metingen met naar KNMI-normen goedgekeurde apparatuur. Een jaar later kreeg hij een maandelijkse 'weerbe- richt' in de lokale Nieuwerkerkse krant 'Het Kanaal'. (Inmiddels verschijnt zijn rubriek 'Dat was het weer' wekelijks in de krant.) Kort daarna volgde op zater- dagmorgen een wekelijks praatje bij de Lokale Omroep Nieuwerkerk. Inmiddels is hij semi-professioneel weerman. Leen kan er wel om lachen. "Eerst was ik huisman en daarbij weer- II Leen de Koning bekijkt 'het weer' van afgelopen nacht bij zijn weerhuisje in de tuin. (Foto: Bert Visserj man. Nu ben ik eerst weerman en daar na huisman. Mijn hobby is van hobby tot beroep uitgegroeid." Voor Radio West verzorgt hij op zon- dagmorgen een weerrubriek en ver- vangt hij vaste weerman Huub Mizee. Voor radio Noord-Holland vervangt hij Jan Visser en heeft hij om het weekend een weerbericht. Sinds januari is daar ook Radio Rijnmond bij gekomen. Hier vervangt hij weerman Ed Aldus. Leen: "Afgelopen zomer waren ze alledrie tegelijk op vakantie. Dat was enorm hectisch. Vanaf 's ochtends 7.00 uur moest ik de hele dag door per regio berichten verzorgen. Daar tussendoor kwamen nog de berichten op de kabel- kranten." 'Blunder' Weersverwachtingen maken, is moei- lijk. Het weer blijff altijd wispelturig en vreemd. Daarom zitten weermannen er ondanks hun kennis en materiaal toch wel eens naast. De blunder van afgelo pen jaar was 'Pasen'. Leen herinnert het zicfTnog goed. "Alle computermodellen gaven toen aan dat het mooi weer zou worden. Het heeft het hele weekend geregend. Ed Aldus belde mij zaterdag- morgen in lichte paniek op of ik nog een nieuw- weerbericht naar Radio Rijnmond zou willen faxen. Hij was ergens in het land en had de dag ervoor alvast naar de redactie gefaxt dat het mooi weer zou worden. Toen het zater- dag regende was het helemaal mis." Die computers spelen overigens een belangrijke rol in de wereld van 'het weer'. Zeker voor weeramateurs. Het KNMI werkt al langer met de modernste apparatuur. Lange tijd kon- RIJNMOND - De Millennium oefening die vorige week in de regio Rotterdam Rijnmond is gehouden, is redelijk goed ver lopen. De bereikbaarheidsoefe- ning werd georganiseerd door de gezamenlijke hulpdiensten politie, brandweer, ggd, haven- dienst, dcmr en krijgsmacht. De oefening was onderdeel van een lan delijke alarmerings- en verbindingsoefe- ning en gold als voorbereiding op de naderende Millenniumwisseling. Tijdens de oefening werden de alarme- ringsprocedures van de deelnemende gemeenten beproefd. Alle 22 gemeen- ten in de regio werden gealarmeerd. Getest werd of het bijeenroepen van en overleggen met een gemeentelijke vei- ligheidsstaf ('rampenstaf') binnen de gestelde tijd lukt. Ook zocht men tijdens de oefening con tact met ziekenhuizen, waterschappen, provinciehuizen, krijgsmacht en diverse meldkamers. Alle telefoon- faxverkeer tijdens de oefening verliep via het Nationaal Noodnet. De eerste conclusies over de oefening zijn redelijk positief. Er deden zich slechts een beperkt aantal technische en organisatorische problemen voor. Hierdoor kon soms geen of niet tijdig informatie worden uitgewisseld. In de alarmering en bereikbaarheid van perso- nen deden zich ook enkele haperingen voor. Tevens kwam het voor dat func- tionarissen die via het noodnet waren gealarmeerd, zich via de gewone tele foon meldden terwijl in de oefening juist werd uitgegaan van een situatie waarin het telefoonnet niet meer bruik- baar was. De gehanteerde procedures en gebruik- te verbindingsmiddelen worden op grond van de ervaringen tijdens de oefening geevalueerd. Dit najaar heb- ben de hulpdiensten in Rotterdam Rijnmond nog verschillende andere gezamelijke oefeningen gepland. den weeramateurs hier alleen maar van dromen. Tijden zijn veranderd. Leen heeft in zijn tuin een modern ingericht weerhuisje staan. De rest volgt hij via de Belgische en Duitse televisiezenders en weerkaarten en sattelietbeelden op het Internet. "De laatste jaren is Internet heel belangrijk geworden, vooral voor weeramateurs. Er is ook een speciale weer-nieuwsgroep, waarop weerama teurs uit het hele land hun bevindingen aan elkaar doorgeven. Vroeger ging alles via de KNMI, dat is voor een amateur niet te betalen." Al deze moderne technieken zijn mooi, maar ze hebben volgens de Nieuwerkerker ook nadelen. "Mijn bezwaar is dat meteorologen vaak hele maal op de computer af gaan, maar ik vind dat je ook naar de lucht en de natuur moet blijven kijken. Al kun je niet zonder computers. Op korte ter- mijn gaat het wel, maar je kunt niet weten wat er over 48 uur gebeurt." Leen ging het afgelopen jaren voor de wind. Zijn hobby werd een parttime baan. Toch heeft hij meer ambities. "Ik vind het weerbericht in het Rotterdams Dagblad erg slecht. Het is niet lokaal, terwijl veel mensen juist willen weten hoe het weer in de regio wordt. Ik ben er al eens eerder mee bezig geweest. Toen werd het afge- wezen. Binnenkort zal ik weer eens contact opnemen." Leen de Koning heeft zijn eigen 'weersite' op Internet. De site wordt twee keer per dag geactualiseerd en geeft onder andere de weersverwachting voor deze regio: nieuwerkerk.net/weer/weer.htm Of A/.CW. 15"S€PTEMBER 1999 DE VdSTILJON EDIT1E 12 -jpfOSTiL. Jc |g.iK,aK| Leen de Koning wint terrein als weerman t

Postiljon | 1999 | | pagina 11