Geestdriftige hoedenmaakster gaat het voor de wind Schiedam: Millenniumoefening hulpdiensten prima verlopen \Nim Hofman Kuto's Kerstpakket in de zomer Het leven van de huisarts speelt zich voor een {link deel af in zijn auto. Bijna elke werkdag komen in de praktijk aan vragen binnen voor een visite. Sanne probeert er zo goed mogelijk achter te komen wat er aan de hand is met de patient. Desondanks kom ik vaak voor verrassingen te staan. Om op alles voorbereid te zijn bevin- den zich een aantal attributen in mijn auto, bestemd voor bijzondere omstan- digheden. Zoals een reflecterend vest (dat z'n waarde al bewezen heeft bij ongevallen op de snelwegj, een enor me schijnwerper, braakbakjes,'een ver- loskundesetje en een beademingsmas- ker. Daarnaast liggen of hangen een aantal prullaria in mijn auto. Al jaren hangt er een kerstbal aan de voorruit en sinds december twee jaar geleden staat op het dashboard een klein kerst- boompje met verlichting. Sinds vorige week is de achterbak wel de helft leger. De inhoud, een groot aantal blikken witte bonen in tomaten- saus, indiase kip, custard via enzo- voort, gekocht tijdens een korte vakan- tie in Engeland, heeft dankzij Bea een bijzondere bestemming gekregen. In hoge serviceflat woont de oude mevrouw Thomson. Zij kwam ooit samen met haar man naar Nederland en is nu al meer dan vijftien jaar wedu we. De kinderen zijn allang het huis uit en de enige kennissen die zij nog heeft zijn haar buren. Het idee om terug te gaan naar haar geboorteland is nooit bij haar opgekomen. Wel heb ik bij elke visite die ik bij haar afleg het gevoel een kleine Britse kolonie te betreden. De Engelse televisiezender BBC staat de hele dag op, de meubeien met de bloe- metjesbekleding doen typisch Engels aan, de ops telling van de meubels... je kunt zeggen, dat het hele huis Engels ruikt. Tijdens mijn laatste visite, een paar weken geleden, vertelde ze over haar heimweegevoelens naar good old England, naar gebakken eieren met bacon en witte bonen in tomatensaus, pasteitjes en middagthee. Ze zag ech- tergeen mogelijkheid om haar geboor teland te bezoeken. Wie zou met haar meegaan? En wie kende ze daar nu nogToen ik de deur uitging, neuriede ik het Engelse volkslied. 's Avonds thuis vertelde ik mijn vrouw over mevrouw Thompson en over haar heimwee. Bea stak haar vinger op en duidde mij om even stil te zijn. "Dan geefje haar toch die blikjes met Engels eten! Nog dezelfde avond werd er een pakket van de spullen gemaakt en de volgende dag bezorgde ik de doos bij mevrouw Thompson. Toen ze vroeg van wie dit pakket kwam, zei ik maar vlug "van de kerk, van de church"Van de Church", vroeg ze ongelovig. "Ja", besloot ik nu maar vol te houden en 'u moet de groeten hebben van de minis ter, de dominee". En terwijl ik wegliep, prevelde ze: "Thank you, thank you". Het verhaal is nog niet ten einde. Een paar dagen geleden belde een dominee mij en vroeg of ik namens zijn kerk een kerstpakket aan mevrouw Thomson had gegeven. "Ja", antwoordde ik, wetend dat je dominees niet mag voor- liegen. "Ja, maar jongenzei hij jovi- aal, "een kerstpakket in de zomer, dat kan toch niet...Even moest ik denken aan de kerstbal en het boompje in mijn auto. Dan wist ik opeens wat ik moest antwoorden. "Dominee", zei ik, "weet u dan niet meer wat u in de kerstpreek van vorig jaar zei: "Kerstfeest is niet van twee dagen. Kerst is iets wat je het hele jaar moet gedenken. En leefer dan ook naar... Even was het stil aan de andere kant van de lijn. Dan begon de dominee te lachen. Het klonk zo aanstekelijk dat ik mee moest lachen. En uiteindelijk zei hij door het lachen heen: "Je hebt gelijk, haha, Kerst is het hele jaar door... hahaha. Pieter Vlasveld huisarts Jacky Habets ontwerpt de meest uiteenlopende soorten hoeden voor mannen en vrouwen. FotoJoop Zeemeijer Fotograflej SCHIEDAM - Weg met het plas tic regenkapje en de baseball- cap en ruimte voor de hoed! In een vergelijkbare kreet geeft hoedenontwerpster Jacky Habets uiting aan haar afschuw over dit soort hoofddeksels. Het kan niet anders dat zij die ver- zuchting vaak slaakt als zij van- uit haar atelier uitkijkt over de Grote Markt. Al sinds een jaar of tien is Jacky Habets^ intensief bezig met het ontwerpen van hoeden voor mensen in alle leeftijden en voor alle gelegenheden. Hoewel zij over klandizie niet heeft te klagen en haar hoeden ook in het gehele land aftrek vinden, is het opvallend dat er in het Schiedamse straatbeeld tot op heden door haar originele en bijzondere hoofddeksels niets is veranderd. Zelden kom je in de stad een vrouw met een hoofddeksel tegen dat haar persoonlijk- heid benadrukt. Waarschijnlijk liggen al die leuke hoeden die Jacky ontwerpt ergens in Schiedamse kasten te verstof- fen. Zo af en toe signaleer je wel een man met een hoed en die valt daarmee dan ook wel op. Het is misschien maar een idee, maar zo'n gleufhoed op het hoofd van een man wekt de indruk dat de dra- ger zelfbewust is en meer uitstraling heeft dan de gemiddelde man. En dat alleen door een hoed! Jammer dat niet meer mannen de moed hebben een vll- ten gleufhoed van Jacky op hun hoofd te zetten. Variatie Jacky Habets wist op zestienjarige leef- tijd zeker dat ze hoedenontwerpster wilde worden en stapte destijds voort- varend op een hoedenmaakster af met het verzoek haar in het vak te onder- richten. De vrouw adviseerde Jacky eerst maar eens te gaan studeren en daarna nog maar eens langs te komen. Jacky ging weliswaar niet meer bij de verstandige hoedenmaakster langs maar stond wel een tijd voor de klas als Iera- res Duits en volgde in Rotterdam een opleiding hoedenmaken. Inmiddels wijdt ze zich naast de zorg voor haar vijfjarige dochter Pien en tweejarige zoon Jip volledig aan het ont werpen en maken van hoeden. Ze neemt regelmatig deel aan tentoonstel- lingen en organiseert soms samen met beeldend kunstenaars shows waar tegen de honderd hoeden worden getoond. De uiteenlopende hoofddek sels die tot standkomen in hoedenate- lier 'What's Up' zijn bestemd voor zowel mannen als vrouwen en de varia tie aan gebruikte materialen lijkt einde- loos. "Dat klopt", verklaart Jacky. In feite gebruik ik zeer uiteenlopende stoffen. Dat kan bijvoorbeeld stro zijn, maar ook verwerk ik paardenhaar, gaas, zijde, leer, stof, onder meer kaki en bont dat soms wordt geverfd." Volgens de ontwerpster toonde het publiek de afgelopen drie jaar veel belangstelling voor een praktisch regen- hoedje dat zij uitvoerde in verschillende modellen en vrolijke kleuren. "Een modern hoedje dat makkelijk in een tas gefrommeld kan worden en dat als je het opzet direct weer in model zit. Het is heel redelijk geprijsd en het staat veel leuker dan zo'n afschuwelijk plastic regenkapje", aldus Jacky. De hoedenmaakster vertelt dat zij op dit moment ook veel succes heeft met een herenhoed - onder meer uitgevoerd in de basis kleuren zwart, bruin en kaki - die geinspireerd is op de traditionele gleufhoed. Door de speelse kleurige band heeft het hoofddeksel een eigen- tijdse uitstraling. De vilten hoed heeft bovendien door de elastische binnen- band een perfecte pasvorm. Huwelijk Wie op zoek is naar een vlotte (bijvoor beeld baret), originele of stijlvolle hoofdbedekking maakt redelijk veel kans van slagen bij Jacky. Naast de vrije collectie dameshoeden die zij ontwerpt - voor deze winter voornamelijk vilt - maakte zij een meer commerciele col lectie die bestaat uit een verzameling wintermutsen uitgevoerd in stretch velours in de kleuren zwart, grijs, bor deaux en blauw. Daarnaast ontwerpt zij trouw- en gelegenheidshoeden. "Trouwen is weer in en aanstaande brui- den vragen mij vaak speciaal voor hen een hoed te ontwerpen. Alle hoeden worden met de hand gemaakt en in overleg met de klant ontworpen. Vanzelfsprekend moet men er rekening mee houden dat dit enige tijd in beslag neemt." Op maandagavonden geeft Jacky Habets les in het maken van hoeden en voorts verzorgt zij workshops en lezingen. Als kunstenaar neemt zij op 11 en 12 Sep tember deel aan de Open Ateliers 1999. Hoedenatelier What's Up is op die dagen geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Belangstellenden die binnen stap- pen op Grote Markt 33 krijgen alle gelegenheid naar hartelust hoeden te passen. In november is in het Nederlands Textielmuseum in Tilburg de expositie Hoed in Beweging te zien. Een deel van deze tentoonstelling staat nu opgesteld in atelier What's Up. Nans Wolters SCHIEDAM - "De Millenniumoefening die in de regio Rotterdam Rijnmond is gehouden is prima verlopen. Ook is Schiedam hebben we geen noemenswaardige proble- men ondervonden", aldus Martin van Bruggen, hoofd com- municatie van de gemeente Schiedam. De oefening werd vorige week georganiseerd door de gezamenlijke hulpdiensten politie, brandweer, ggd, haven- dienst, dcmr en krijgsmacht. De oefening was onderdeel van een lan- delijke alarmerings- en verbindingsoefe- ning en gold als voorbereiding op de naderende Millenniumwisseling. Tijdens de oefening werden de alarme- ringsprocedures van de deelnemende gemeenten beproefd. Alle 22 gemeen- ten in de regio werden gealarmeerd. Getest werd of het bijeenroepen van en overleggen met een gemeentelijke vei- ligheidsstaf frampenstaf) binnen de gestelde tijd lukt. Ook zocht men tijdens de oefening con tact met ziekenhuizen, waterschappen, provinciehuizen, krijgsmacht en diverse meldkamers. Alle telefoon- faxverkeer tijdens de oefening verliep via het Nationaal Noodnet. De eerste conclusies over de oefening zijn redelijk positief. Er deden zich slechts een beperkt aantal technische en organisatorische problemen voor. Hierdoor kon soms geen of niet tijdig informatie worden uitgewisseld. In de alarmering en bereikbaarheid van perso- nen deden zich ook enkele haperingen voor. Tevens kwam het voor dat func- tionarissen die via het noodnet waren gealarmeerd, zich via de gewone tele foon meldden terwijl in de oefening juist werd uitgegaan van een situatie waarin het telefoonnet niet meer bruik- baar was. De gehanteerde procedures en gebruik te verbindingsmiddelen worden op grond van de ervaringen tijdens de oefe ning geevalueerd. Dit najaar hebben de hulpdiensten in Rotterdam Rijnmond nog verschillende andere gezamelijke oefeningen gepland. Div. Clio: nieuw model Twingo: div. uitvoeringen Bovag Garantie Bedrijf ±150 Top Occasions op voorraad 010 5216520 •i /'M'rV 15 SEPTEMBER 1999 TtSTHsdON "f flU V\<t - 0'i -if DE POSTILJON EDITIE 12 VASt.-lA T CP P T PAGINA 5 20% korting o.a. Alize, Comfort, Airco, Metallic 24% korting Radio incl.montage en boxen GRATIS MattenGRATIS f 5000,- uitgestelde betaling 6 maandenGRATIS 3 jaar garantie onderhoud mogelijk Rottekade 179 Bergschenhoek Zie onze advertentie elders in deze krant.

Postiljon | 1999 | | pagina 5