TV-spots tegen zinloos geweld Novib-kalender REGIO - Dani en Ed Nijpels hebben hun medewerking toegezegd aan de TV-campag- ne tegen zinloos geweld die de komende drie maanden op Kindernet is te zien. Zo is deze bij de pre- sentatie bekend gemaakt. De campag- ne bestaat uit tien verschillen- de spotjes waarin door kinde- ren verkozen bekende per- soonlijkheden laten zien dat je jezelf kunt uitleven in sport, dansen, muzlek of andere hobby, maar nooit op een 'ander'. In de spotjes spreken Anky van Gransven, Fabienne de Vries, Georgina Verbaan, Philip Ivanov, Romeo, Jantje Smit, Use de Lange en jeroen Post zich hierover uit. Opnames daatvoor werden de afgelo- pen maanden gemaakt De bijdragen van Dani en Ed Nijpels worden de komende weken vastgetegd. De tien personen zijn door de doelgroep, kin- deren van 6-13 jaar, via een eerder gehouden schoolenqu&ezelf uitge- kozen. "Naast Dani en Nijpels stonden de broertjes De Boer en Klui- vert en Wim Kok en Erica Terpstra op bet iijstje van de kinde- ren in de catego- rie sport en polldek. De keuze viel uiteinde- iijk op Dani en Nijpels en die zeiden rneteen 'ja1. Zo ook de andere kinder-VIPS die we hebben benaderd", aldus Bart Wis- bran, oprichter van de Sticbting Tegen Zinloos Geweld en mede- initiatiefne- mer van de TV-catnpagne. PMlip Ivanov {Goede Tijden Slechte Tljden) en jeroep Post (IMF), twee van de uitgekozen kindersterren, waren bij de presentatie zelf aanwe- zig. Zij beantwoorden vragen van de kinderen over met name pesten en zinloos geweld en gaven tekst en uit- leg over hun eigen spotje. De TV-spots rollen de komende drie maanden dagelijks zo'n vier keer tus- sen de programma's door over bet scherm. In totaal zijn de spotjes In Nederland en Beigie zo'n vierbon- der4 keer te zien. Op acht regionale tv-omroepen loopt tegelijkertijd een a! eerder bij Socutera uitgezonden spot mee. Daarin geven mensen op straat hun mening over zinloos geweld. 2000 De Novib Kalender 2000 is uit. REGIO - De tijd van de kalenders breekt weer aan. Traditiegetrouw komt ook de Nederlandse Organisatie voor Inter nationale Ontwikkelingssamenwerking Novib met een kalender. Dit keer is gekozen voor een kalender in een eigenzinnig formaat (26 x 60 cm), met kleurenfoto's uit de Derde wereld. Deze tonen een wereld waar gefeest, gela- chen wordt, gehuild en gerouwd, maar bovenal een wereld waarin plaats is voor iedereen. Novib werkt onder ande re aan het project 'alle meisjes naar school in 2010. De kalender 2000 kost f 42,50 en kan worden besteld bij Novib, telefoon (070) 3421777. REGIO - Enige maanden gele- den verstopten twee jongens zich tussen de wielen van een Sabenavliegtuig om naar Beigie te vluchten. Ze hadden geen schijn van kans en vroren dood in de kou van de helderblauwe lucht boven Afrika. Hun bevro- ren lichamen werden in Brussel ontdekt en op een van de jon gens vonden de autoriteiten een briefje met een boodschap die de hele wereld schokte. Zij vroegen aandacht voor het onderwijs in Afrika, omdat in hun omgeving kinderen de hele dag op straat slingeren zonder enig uitzicht op onderwijs of een toekomst. Ik liet het bericht lezen aan mijn kinde ren, maar die begrepen er duidelijk niets van. Ze dachten dat onderwijs iets is dat net zo bij het leven hoort als lachen en huilen. Ze staan er absoluut niet bij stil dat honderdvijftig jaar gele- den onderwijs in Nederland ook nog geen vanzelfsprekende zaak was. En dat het een voorrecht is om te mogen stu- deren. Leerherbergen Unesco Centrum Nederland heeft die kloof tussen rijke en arme kinderen goed begrepen en wil daar ook daad- werkelijk iets aan doen om die te dich- ten. In Nederland zijn 7.200 basisscho len met meer dan 1,5 miljoen leerlin- gen. Unesco vindt dat die leerlingen meer moeten weten over de omstandig- heden waaronder hun leeftijdgenoten in de Derde Wereld en met name in Afrika, naar school moeten geen of juist niet kunnen gaan. Daarom is Unesco op 8 September op de nationale ABC-dag (de 'Dag van Alfabetisering') de actie 'Sahel?...Jawel!' gestart. Vanaf die datum gaan kinderen in heel Nederland gebruikt textiel inza- melen. De scholen krijgen daartoe spe- ciale plastic zakken uitgereikt. Dit tex tiel kan dan in deze zakken bij de scho len worden ingeleverd. Uiteindelijk worden de zakken opgehaald door vrachtwagens. De doelstelling van de organisatie is om 5 kilo per Nederlander in te zamelen. Onlangsging de campagne 'Sahel?...Jawel!' van start. (Foto: Gerrit Versteeg) Dat moet mogelijk zijn, want ze heeft vastgesteld dat per Nederlander gemid- deld 8 kilo kleding per jaar in de vuil- niszak belandt. Het textiel zal worden verkocht en met de opbrengst worden in twaalf Sahellanden nieuwe scholen gebouwd. Deze scholen, 'leerherbergen' genaamd, zijn afgestemd op de plaatselijke omstandigheden en zullen met ter plaatse aanwezige bouwmaterialen wor den gebouwd. En het is zelfs mogelijk dat een school in Nederland een school in Afrika adopteert. School en dorpscentrum Voormalig staatssecretaris Terpstra ver- richtte in het gemeentehuis van Den Haag de aftrap van de actie door een aantal zakken van kinderen in ont- vangst te nemen. Zij wilde het motto 'hulp' een nieuwe inhoud geven: "Geef iemand die honger heeft niet alleen voedsel, maar ook een hengel, zodat hij vroeg of laat ook voor zijn eigen eten kan zorgen en niet afhankelijk blijft." Leerherbergen zijn hier een goed voor- beeld van, volgens Terpstra. Want het is een gebouw, ontworpen na rijp beraad met de plaatselijke bevolking. Het kan voor allerlei doeleinden worden gebruikt. Overdag voor onderwijs, maar ook als dorpshuis en 's avonds als gemeenschapsruimte met voorlichting over voedsel en medische verzorging en eventueel ook voor onderwijs aan vol- wassenen. "Nu worden er schooltjes onder de bomen gehouden, waarbij de aarde en een stokje dienen als schrift en pen, waarbij de woorden in de grond worden gekerfd." Kinderen moeten vaak eindeloos lopen voordat ze op school aankomen, en dat in landen waar nog veel handen, dus ook die van kinderen, nodig zijn voor werk op het land. Vandaar de ijzeren wet: 'des te dichter de school bij een dorp staat, des te meer kinderen les kunnen nemen'. Gerrit Versteeg Sommige mensen slapen als een marmot. Anderen liggen uren te woelen of worden 's ochtends heel vroeg wakker. Voor wie alles al geprobeerd heeft, kan een slaapmiddel een hulpmid- del zijn. Maar... alleen tijdelijk. Hoeveel slaap heeft een mens per etmaal nodig? Dat kan nogal verschil- len. De een kan met zes uur toe, de ander heeft negen uur nodig. Veel oude- ren slapen lichter en korter, dat heeft met de leeftijd te maken. Chagrijnig en duf? Een nachtje slecht slapen is niet zo erg. Maar als je overdag niet goed functio- neert door regelmatig slaapgebrek, dan heb je een slaapprobleem. Moe, chagrij nig, duf, je niet goed kunnen concen- treren en steekjes laten vallen bij je bezigheden? Dan wordt het tijd om na te denken over oorzaken en oplos- singen. Een slaapprobleem kan ontstaan door stress en zorgen - je wordt dan bijvoor- beeld veel te vroeg wakker of kunt niet goed inslapen. Maar er kunnen ook dui delijk andere oorzaken zijn: benauwd- heid, jeuk, lawaai buiten, een ongemak- kelijk bed enzovoort. Ontspan Wie een slaapprobleem heeft, kan het beste proberen wat helpt. Veelgehoorde tips zijn: zorg voor een goed bed, een rustige, frisse slaapkamer met een pret- tige temperatuur. Doe overdag geen dutje. Doe na negen uur's avond geen klussen meer, eet niet meer, neem geen opwekkende drankjes als koffle, thee, cola of chocolademelk. Voer geen zware gesprekken, kijk niet naar spannende tv- programma's. Ontspan, zoek de rust. Wandel een stukje, luister naar rustige muziek, neem een douche, pak een beker warme melk met honing. Veel mensen denken dat alcohol een goed slaapmuts- je is, maar door alcohol kun je ook min der diep slapen of's nachts wakker wor den. Wie last heeft van spanningen en pro- blemen kan het beste de tijd nemen om problemen te verwerken: praat erover met een vertrouwd persoon. Aarzel niet om de hulp van een deskundige in te roepen, zoals de huisarts of een maat- schappelijk werker. Spanningen kunnen ook verminderen door ontspanningsoefeningen te doen of door sporten, wandelen, fietsen of tui- nieren. Slaapmiddelen Als je naar de huisarts gaat zal hij je eerst aanraden de 'huismiddeltjes' te proberen en nagaan wat de oorzaak is van je slaapproblemen en deze zo mogelijk behandelen. Als dat niet helpt zal de huisarts een slaap- of kalmerings- middel -een benzodiazepine- voorschrij- ven, als tijdelijk hulpmiddel voor ddn of twee weken. Dat werkt meestal wel goed, maar na enkele weken neemt het effect van een slaapmiddel af omdat je eraan went. Apothekers en artsen advi- seren tegenwoordig om slaapmiddelen in elk geval niet langer dan twee maan den te gebruiken, vanwege het risico van verslaving. Slaapmiddelen hebben nog meer nade- len: je kunt er overdag suf van zijn, ze verminderen het reactievermogen (uit- kijken met autorijden) en ze versterken de werking van alcohol (uitkijken met drank). Wie langere tijd slaap- of kalmerings- middelen heeft gebruikt, mag daar niet plotseling mee stoppen. De oude klach- ten kunnen dan weer terugkomen, soms zelfs heviger dan daarvoor, met onrust of angst. Daarop is minder kans als de sterkte geleidelijk wordt verlaagd in overleg met de huisarts. De apothe- ker kan ook capsules met aangepaste sterktes maken. Wilt u meer weten over dit onderwerp? Vraag in uw apotheek naar de folder Slaap- en kalmeringsmiddelen. 22 SEPTEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 10 Actie 'Sahel?....Jawel!' op basisscholen van start V Lekker slapen, liever zonder medicijnen

Postiljon | 1999 | | pagina 10