Zondebesef kreeg in China geen voet aan de grond 1 Werkproject voor verslaafden Rotterdam Erotische kunst China c Rotterdam start Bureau Jeugdzorg ROTTERDAM - Het rijk is akkoord gegaan met een plan van het dagelijks bestuur van de stadsregio Rotterdam voor de opzet van het Bureau Jeugdzorg in de stadsregio. Hiervoor is een miljoen gulden beschikbaar gesteld. Bureau Jeugdzorg is bedoeld om op regionaal niveau herkenbare punten op te richten waar ouders en kinderen zich met een hulpvraag kun- nen melden. Op deze manier moet beter ingespeeld worden op het voorko- men van jeugdproblematiek. Van Mug tot Olifant ROTTERDAM - Vanaf 2 oktober houdt de Kunsthal een expositie van werk van Ingrid en Dieter Schubert. Het kunste- naarsechtpaar viert dit jaar het 20-jarig jubileum als schrijvers en illustratoren van kinderboeken. Het geselecteerde werk is toegespitst op prenten waarin dieren de hoofdrol spelen. Ter gelegen- heid van de Kinderboekenweek en Werelddierendag zijn op 4 oktober kin deren met hun lievelingshuisdier van harte welkom in de Kunsthal, waar tus- sen 15.00 en 17.00 uur Ingrid en Dieter Schubert een portret van de mee- gebrachte dieren maken. Voor informa- tie infolijn Kunsthal (010) 4400301. Rat Race '99 ROTTERDAM - Burgemeester Ivo Opstelten geeft op vrijdag 24 Septem ber om 15.00 uur op het Schouwburgplein het startschot voor de Rat Race Rotterdam '99. De Rat Race is een ludieke sponsorloop voor het zakenleven dwars door het zaken- centrum van de stad, over een afstand van 3,5 kilometer. Aan de wedstrijd zijn speciale kledingvoorschriften ver- bonden: de heren in kostuum, de dames in mantelpak, daaronder hard- loopschoenen, met een attach6koffer in de ene en een mobiele telefoon in de andere hand. De opbrengst van de race gaat naar de afdeling Rotterdam van het Nederlandse Rode Kruis. Theater Zuidplein ROTTERDAM - Het Theater Zuidplein heeft weer een aantal boeiende voor- stellingen en een aantrekkelijk festival op het programma staan: Het Plein, een maandelijks open podi um voor talenten die publiek zoeken en voor publiek dat nieuw talent wil ontdekken. Op woensdag 29 Septem ber vanaf 20.30 uur zijn onder meer een Kaapverdiaanse cabaretier, een duo uit Spijkenisse, Oost Europese liederen en een verhalenvertelster te zien en te beluisteren. Het combo Pleinvrees zorgt voor de muziek en het duo Mier verbindt de muziek, de actualiteit en het publiek met elkaar. Mama Kumba is een swingende vrou- wenband die Afrikaans-Surinaamse Kawinamuziek brengt. Deze ritmische en vrolijke dansmuziek bestaat uit zang, percussie en drums en wordt van oorsprong vooral door mannen beoe- fend. Mama Kumba heeft zich ten doel gesteld aan de Kawinamuziek een meer feministisch karakter te geven. Zo schrijvep zij op bestaande muziek tek- sten die gericht zijn op het leven van alledag van vrouwen in Zuid-Afrika. Op zondag 26 September vanaf 20.15 uur geven zij een voorstelling. Alle Tonen Festival 1999 is een muliticultureel en multidisciplinair eve- nement dat op zaterdag 2 oktober plaats vindt en waar verschillende cul- turen bijeenkomen op artistiek vlak. Muzikanten en beeldend- en literair kunstenaars uit Suriname, de Antillen, de Kaapverdische Eilanden, Marokko en Nederland verzorgen op deze dag optredens, exposities, workshops en demonstraties. Voor informatie, tele foon Zuidpleintheater (010) 4816500. ROTTERDAM - Bij mijn ouders thuis bestookten wij elkaar veel met dubbelzinnige grappen. Mijn vrouw is Chinese en toen ik met haar trouwde, maakte ik nogal wat van die grappen tegen haar. Ze waardeerde dat niet. Humor is sowieso iets waarbij je het land en de cul- tuur heel goed moet kennen en dat geldt des te meer voor grap pen over seks. Bovendien kreeg ze het idee dat er in Nederland vooral zoveel over seks werd gesproken als vervanging van echte seks. Die gedachte ontstond natiiurlijk door mijn geringe prestaties in bed, maar er schuilt meer waarheid achter haar opmerking. In het westen is seks door het Christendom altijd met een zonde besef beladen geweest, iets waar de mensen in het Verre Oosten totaal niet mee zijn behept. Seks lijkt in de 5.000 jaar lange Chinese geschiedenis eerder te zijn verheven tot kunst. Invloed religie en filosofie Deze traditie van lichamelijke genieting gaat terug tot de oudste Chinese kei- zers en beleefde zijn hoogtepunt in de late Ming-periode van 1368-1644. De opkomst van het Confucianisme tijdens de regeringen van de Manchu's uit Mongolie bestreed het al te veel naar buiten treden van gevoelens, terwijl binnenshuis alles mocht. Dit is min of meer de situatie zoals hij nu nog geldt en die past bij de opmerking van mijn vrouw, dat je niet openlijk over seks praat, maar des te meer beoefent. Er was nog een kleine opleving van vrijheid tijdens de overgang van de negentiende naar de twintigste eeuw met openlijke homoseksualiteit, maar met de introductie van het communis- me ging de openheid over seks weer ondergronds, waar de vrije seks, zoals met zoveel andere dingen in China, parallel bestaat aan de officiele moraal. Een mooie illustratie hiervan is dat Mao zijn portie yin aanvulde door tij- Erotische kunst uit China, van Ming tot Shanghai belle Epoque, dinsdag tot en met zaterdag tot en met 5 december 1999, in de Kunsthal, Westzeedijk 341Rotterdam. dens zijn reizen door het land in de partijtrein zoveel mogelijk jonge maag- den bij hem te laten brengen om ze te ontmaagden, zo lezen we in het boek van zijn privd-arts Zhizui Li 'The Private life of Chairman Mao'. En hij werd 83 jaar oud! Schilderingen van het Lentepaleis De tentoonstelling 'Erotische kunst uit China' in de Kunsthal toont de enorme verfijning en kunst die deze filosofie ten gevolge had. Dat blijkt vooral uit door het enorme plezier dat de beoefe- naars van deze kunst op de afbeeldin- gen. En het is vooral lieflijk. De gelaats- ROTTERDAM/RIJNMOND Dertig Rotterdamse uitkerings- gerechtigden met een versla- vingsprobleem krijgen nog dit jaar een traject aangeboden waarmee zij op weg worden geholpen naar een reguliere of gesubsidieerde baan. Hiervoor gaan het Bouwmanhuis, Ar- beidsvoorziening Rijnmond en de Dienst Sociale Zaken en Werkgelegenheid Rotterdam zich inzetten in het projectplan Maatwerk. Afgelopen vrijdag hebben de directies van boven- staande organisaties in Rotter dam, hiervoor een overeen- komst getekend. In de overeenkomst is vastgelegd dat het Bouwmanhuis elke maand tien clienten aanlevert bij het Arbeids- bureau Rotterdam Centrum. De bijdra- ge van de Dienst SoZaWe ligt in de voorwaarden scheppende sfeer. Zij -kijkt naar de inkomensvoorziening, schuld- bemiddeling en/of sanering en het inkomensbeheer van de deelnemers. Het project loopt tot eind 2000. Deelnemers De dertig deelnemers, Rotterdammers met een uitkering, zijn alien verslaaf den met zogenaamd 'gecontroleerd gebruik'. Tijdens hun behandeling in het Bouwmanhuis hebben zij aange- toond dat ze met hun verslaving kun- nen omgaan. Ze komen in aanmerking tfoor project Maatwerk omdat ze heb ben aangetoond dat ze zichzelf vol- doende kunnen redden. Bovendien geven ze zelf aan meer structuur in hun leven te willen aanbrengen. uitdrukkingen vertonen bijna zonder uitzondering een grote mate van genie ting. De afbeeldingen op de tentoon stelling vertegenwoordigen drie groe- pen: illustraties van boeken die dien- den als instructies die de jongelieden de kunst van de liefde moesten bijbren- gen. De prenten zijn stimulerend, maar nergens vulgair. Dit komt omdat de kunstenaars ook veel esthetische fines ses toepasten. Het mooiste vind ik de tekeningen die het meest verhullen en tegelijkertijd het meest suggereren. De tweede categorie bestaat uit afbeel dingen voor de opkomende midden- stand, zoals die in grote steden Zuid- oost kust van China in tussen de veer- tiende en zeventiende eeuw na Chr. floreerden. De laatste categorie bestaat uit afbeeldingen voor het gewone volk, boeren en arbeiders op porselein en goud. Veelvormigheid Geen enkele vorm van seksueel genot blijft onbehandeld in de afbeeldingen. Er is veelvuldig sprake van lesbische, homoseksuele handelingen en ook kin deren spelen hun rol, zoals de kleine, jaloerse Shang, die met een sjaal een jongedame verhindert om een man te omhelzen. Maar op geen enkele afbeel- ding blijkt misbruik van anderen te worden gemaakt. Ondanks de filosofie van de voorsprong van de vrouw is de vrouw vreemd genoeg in de schilderin gen toch dienend. De man in donkere kleuren en de vrouw in lichte kleuren geschilderd. Een aparte vermelding verdient natuurlijk het afbinden van de voeten. De voeten werden als uiterst erotisch bestempeld. Dit is natuurlijk een voorbeeld hoe de vrouwen moes ten lijden onder de nukken van de mannen. Een van de overwinningen op de decadentie van het keizerlijke regime waar de communisten prat op gingen was de afschaffing van deze vrouwonvriendelijke praktijk. De ten toonstelling wordt bezocht door alle leeftijden en van beiderlei kunne. Opvallend is dat veel vrouwen giechel- den en uitriepen dat de afbeeldingen zo humoristisch zijn. Waarom? Ik ver- moed omdat de man heel vaak wordt afgebeeld als iemand die nog heel wat te leren heeft. Op een afbeelding moet een man door een dame bij een ande re, zeer gevulde dame naar binnen worden geduwd. En op een andere afbeelding, de 'Onschuldige slaper' geheten ligt een man te slapen met een enorme erectie onder zijn slaapkleed. 2000 jaar oud Dat de cultuur van seksuele genieting ver in de geschiedenis terug gaat toont een vitrine met allerlei stenen voorwer- pen, zoals stenen fallussen van ca. 2000 jaar oud en een dubbele stenen dildo uit de twaalfde eeuw. Blijkens een persbericht van enige weken gele- den twijfelden onze douaniers op Schiphol of deze voorwerpen wel ons land ingevoerd mochten worden. Zelfs na tweeduizend jaar later is de bescha- ving in het Westen er nog niet toe om deze voorwerpen als dagelijks onder- deel van het leven te aanvaarden. Pronkstuk van de tentoonstelling is een Chinese slaapkamer, volledig uit hout gesneden en toonbeeld van een kamer, klaar voor de hoogste genietingen en zalige rust erna. Kortom ga en leer zelf. "Maar vergeet ook vooral de*andere tentoonstellingen niet", riep de PR- mevrouw mij achterna. Want zo'n ten toonstelling over erotische kunst is natuurlijk een prachtig lokkertje. En dat weten ze in de Kunsthal maar al te goed, getuige de meerdere tentoonstel lingen over erotische kunst uit diverse andere culturen die de Kunsthal in zijn korte bestaan heeft gekend. Gerrit Versteeg 22 SEPTEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 11

Postiljon | 1999 | | pagina 11