ioo jaar cabaret in Theater a/d Schie >Nim Hofman buto's ijl< Terugblik op 75-jarig bestaan Kethelse school Vast in de lift Enige weken terug kwamen de kinde- ren vragen wat we de eerstvolgende vrije zaterdag zouden gaan doen. Nu hadden Bea en ik mijn schoonouders beloofd om ze die dag mee uit- te nemen. Maar waar naar toe? Opeens kreeg ik een idee. Als patienten verhui zen en uit de praktijk weggaan, resteert er vaak een grote map met brieven en onderzoeken die naar de nieuwe huis- arts moet. Meestal wordt die map bij het afscheidsbezoek meegenomen, maar een enkeie maal blijven de gege vens liggen. Mijn idee was het volgende: in de kast lag nog een map van iemand die naar Breda was verhuisd. We zouden deze patiente met een bezoek kunnen vere ren. Nauwelijks een uur later, waarin ook mijn schoonouders waren opge- haald, waren we al op de weg naar Breda. In de namiddag gingen we bij mijn vroegere patiente langs; zij woon de in een bejaardenflat aan de rand van de stad. Toen ik beneden, in het por- tiek, via de intercom mijn patiente ver telde dat ik de gegevens langs kwam brengen, klonk ze blij verrast. "U komt toch zeker wel een kopje koffie boven drinken"? Ik vertelde haar dat ik dat wel zou willen, rpaar ook dat ik mijn familie bij me had. "Nou, dan neem je ze toch mee", klonk het vriendelijk uit- nodigend. Mevrouw De Wilde woonde op de zevende etage. Het leek ons dus een goed idee om de van de lift gebruik te maken... eh... neem mij niet kwalijk dat ik mijzelf onderbreek, met 'ons bedoelde ik iedereen, behalve mijn schoonmoeder. Het lieve mens heeft al drie keer vastgezeten in een lift. Toen zij mij dit ooit vertelde grapte ik dat het niet verstandig was om met haar zo 'n ruimte in te gaan. Hoe dan ook, we stapten de lift in; een klein bordje bij het bedieningspaneel attendeerde ons erop dat de maximale belasting 400 kilo was. Ik keek eens naar de familie, maar was niet onge- rust. Dat werd ik wel toen, net voordat de deur zich sloot, een gezette dame zich de lift inwrong. Ik schatte haar gewicht op zo'n 110 kilo. De deuren sloten zich. Direct al bij het opstijgen hoorde ik en vreemd reutelend geluid, waardoor ik het gevoel kreeg dat er iets fout ging. Dan een schurend geluid en... met een ruk stond de lift stil. "We zitten vast", riep mijn schoonmoeder. Mijn schoonvader probeerde alle knop- pen van het paneel tegelijk. Zonder resultaat, er was geen beweging in te krijgen. Vervolgens drukte hij continue de alarmbel in. Mijn kinderen begon- nen spontaan kerstliedjes te zingen en het gezicht van Bea vertrok dusdanig, dat ik mij alvast op een vroege bevalling voorbereidde. "Als we nu maar een brandende kaars haddenzei ik pein zend, "dan kon je zien hoe snel de zuurstof op was". Mijn schoonmoeder vond dat niet leuk. Van buiten klonk er gebonk op de lift- deur. "Hou eens op met dat drukken op die alarmbel". Mijn schoonpapa had eer van zijn werk: er kwam hulp. "We zijn druk bezig om jullie eruit te halen klonk het buiten. Dan schoven de lift- deuren langzaam uiteen. We zaten vast iets boven de tweede etage. Alle dames en kinderen werden galant door onze bevrijder over het afstapje geholpen. Ondanks de toch wel heel snelle ontzetting was een ieder wat stil. Voor de zekerheid namen we nu de trap naar de zevende etage. Bij mevrouw De Wilde aangekomen zei ze: "Mensenlief wat hebben jullie er lang over gedaan. Wat dat betreft ben je goed op je plaats in dit bejaardenhuis. Hier duurt alles ook een eeuwigheid... Pieter Vlasveld huisarts SCHIEDAM - Op de omslag van het jubileumboekje Het Goede Bericht waarvan het eerste exemplaar vandaag, woensdag 22 September aan burgemeester Scheeres is uitgereikt, staat de schoolplaat 'Weidelandschap bij Schiedam' afgebeeld. Een ge- bied van grasland, water en koeien. Uit deze omgeving kwa men de eerste leerlingen die in 1924 de Christelijke School met de drie klassen aan de Vlaar- dingseweg binnenstapten. Kin deren van boerenfamilies uit Kethel met achternamen als Poot, Bijl en Van der Eijk. Ook nu nog bekende namen op de school. Het gebouw dat overigens in 1924 al bijna vijftig jaar oud was werd door de gemeenteraad van Kethel en Spaland ter beschikking gesteld. Hoe het de school - of eigenlijk hoe het de Vereniging voor Christelijk Volks- onderwijs te Kethel - de afgelopen 75 jaar verging is te lezen in het door Siem Rosman geschreven Het Goede Bericht. Rosman vele jaren bestuurslid van de vereniging, heeft zich vol overgave gestort .op de geschiedenis van de school en gaat zelfs terug naar het jaar 1551. Dat levert aardige informatie op. In dat jaar ontvangt pastoor Gerrit Jacobs namelijk 'scoelgelt voor scamele jongens'. Acht jaar later is er sprake van een echte ParochieschooJ. Voor de hui- dige Christelijke Basisschool Kethel (CBK) met de nog altijd dorpse uitstra- ling aan de Lindeijerstraat Vlaarding- seweg begint de geschiedenis echter pas in 1924. Vanaf dat tijdstip tot heden moesten opeenvolgende schoolhoofden zich buigen over onderwerpen als behuizing, geld en groei. Aanwas en terugloop In de jaren zestig groeide de bevolking in het noorden van Schiedam explosief en daarmee het leerlingenaanbod. Om die aanwas te kunnen opvangen wer den twee nieuwe christelijke basisscho- len in gebruik genomen. Nog geen twintig jaar later veroorzaakt vergrij- De Christelijke Basisschool Kethel. De Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs te Kethel bestaat 75 jaar en laat dit deze en volgende week niet ongemerkt voorbijgaan. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) zing in de wijk Groenoord een sterke terugloop van het aantal leerlingen. Een fusie met de andere christelijke scholen kan niet uitblijven. Er breekt een perio- de aan waarin schoolbestuur en onder- wijsteam te maken krijgen met tref- woorden als: groter, efficignter, goedko- per, zorgverbreding, kwaliteitsbewaking en nascholing. Ten gevolge van de plannen van de overheid voor schaalvergroting in het basisonderwijs, zullen deze kreten voor- lopig nog wel te horen zijn. Schaalvergroting betekent namelijk dat in Nederland 1300 basisscholen moe- ten verdwijnen. Een koersverandering die CBK voor grote problemen plaatst. Door overleg met andere schoolbestu- ren in Schiedam-Noord probeert men de schade te beperken. Computers In 1981 werden de eerste computers op Christelijke Basisschool Kethel ge'fnstal- leerd. Sindsdien is het beeld van de school in een versneld tempo veran- derd. Dank zij de steun van de ouders lukte het de school de afgelopen jaren voldoende computers aan te schaffen, 66n per tien kinderen. Voor de Kethelse school mag het echter niet alleen bij kennis alleen blijven, meent directeur Van der Vlies, sinds 1983 verbonden aan de Kethelse basis- school. Hij kijkt met verbazing terug op de afgelopen periode waarin veel ver- anderde. "In een betrekkelijk korte tijd heb ik een kleine gemeenschap waarin de kleuter- school en lagere school nauwelijks con tact met elkaar hadden zien uitgroeien tot 66n basisschool. Volgens Van der Vlies hebben het enthousiasme en de warmte die voorafgingen aan alle veran- deringen de band met alle betrokkenen versterkt. Hij ziet daarin een duidelijke relatie met de identiteit van de school. "Een inspiratiebron waarin de Schepper ons de weg wijst naar datgene waar het werkelijk om dient te gaan in het leven, trouw, zorg en respect voor elkaar." Het boekje Het Goede Bericht is voor- zien van een groot aantal klasse- en groepsfoto's van onder meer de Koningin Julianaschool, Dokter Sauerschool en natuurlijk van basis- school Kethel. Nans Wolters SCHIEDAM - In de foyer van het Theater a/d Schie laat Fred Florusse op dinsdag 28 Septem ber de geschiedenis van 100 jaar cabaret passeren. Hij acteert, zingt en vertelt en slaat zo een brug tussen oud en nieuw talent. Fred Florusse brengt gebeurtenissen, anekdotes en liedjes van voor, tijdens en na de oorlog weer in herinnering en laat liedjes horen die bekend staan als parels uit de kleinkunstgeschiedenis. Hij wordt daarbij muzikaal ondersteund door pianist Pieter van Empelen. Een dag later, woensdag 29 September wordt het podium van het theater in beslag genomen door Ruth Jacott met een show. De zangeres kreeg bekend- hejp door haar hoofdrol in de musicals Cats en A Night at the Cotton Club en door deelname aan het Nationaal- en Eurovisie Songfestival in 1993. Tijdens haar theaterconcert Vals Verlangen zingt zij niet alleen bekende hits als 'Ik ga door' en 'Blijf bij mij1 maar ook lied jes van haar nieuwe album. Zij wordt begeleid door muzikanten, zangers en danseressen. Aanvang beide voorstellin- gen 20.15 uur. Telefonische kaartver- koop: (010) 2467467. Twan Janssen in Stedelijk Museum SCHIEDAM - Sinds afgelopen week end is in het Stedelijk Museum een presentatie te zien van het werk van Twan Janssen. Twan Janssen maakt verfobjecten. Het zijn sculpturen, de verf hangt gestold als een flinterdun zeempje aan een staaldraad, of is getransformeerd tot feestslingers of cadeaustrikjes. Het Stedelijk Museum ligt aan de Hoogstraat 112. Div. Clio: nieuw model Twingo: div. uitvoeringen Bovag Garantie Bedrijf ±150 Top Occasions op voorraad 010 5216520 22 SEPTEMBER 1999 )N EDITiE DE POSTILJON EDITtE 12 peofcfl- PAG1NA 5 'Scoelgelt voor scamele jongens1 20% korting o.a. Alize, Comfort, Airco, Metallic 24% korting Radio incl.montage en boxen GRATIS MattenGRATIS f 5000,- uitgestelde betaling 6 maandenGRATIS 3 jaar garantie onderhoud mogelijk Rottekade 179 Bergschenhoek Zie onze advertentie elders in deze krant.

Postiljon | 1999 | | pagina 5