Dahlia's laten zich bekijken Feest voor 90-jarige Schiedammer Dahlia Vereniging Schiedam bijna 25 jaar oud Country Tijd op Radio Schiedam Beurs op Dreesplein Feestelijke openingsdienst NPB Promotie optreden Harpe Davids Sport en talen in Kluphuis Oost Disco in Blauwe Brug Filmhuis Schiedam Expositie Dahlia Vereniging Schiedam Anton Toussaint (r.j, Joop Blom (m.) en Thea Kockman van de Dahlia Vereniging Schiedam. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) SCHIEDAM - Het programma Country Tijd wordt op 29 September voor de 200e keer uitgezonden op radio Schiedam. Country Tijd is op woensdag tussen 21.00 en 23.00 uur te beluiste- ren op radio Schiedam en wordt gepre- senteerd door Daan Zonneveld Mandy Treuren. Radio Schiedam is te beluisteren op 96.1 op de kabel en 106.7 in de ether. SCHIEDAM Er is in wijkcentrum Dreesplein op vrijdag 24 September een kleding- en speelgoedbeurs. Entree is gratis. Wie zelf kleding of speelgoed wil verkopen, kan bellen met (010) 4738671. In wijkceqjrum Dreesplein aan het Dr. Willem Dreesplein 2 wor- den ook jeugdwerkactiviteiten georgani- seerd voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar uit Nieuwland. Ook hierover kan men via bovenstaand nummer meer informatie krijgen. SCHIEDAM - Op zondag 26 Septem ber vindt de feestelijke openingsdienst plaats van het seizoen waarin gevlerd wordt dat de Vrljzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam 125 jaar bestaat. Aanvang 10.30 uur aan de Westvest 90-92. Zoveel moge- lijk kerkgangers zullen gekleed gaan in de stijl van 1900. SCHIEDAM - De drumfanfare en de majorettes van de muziekvereniging Harpe Davids verzorgen op vrijdag- avond 24 September een promotieoptre- den in Schiedam-Noord. Vanaf 19.00 uur wordt begonnen bij het vereni- gingsgebouw aan het Nijhoffplein en zullen de wijken Woudhoek en Spaland muzikaal bezocht worden. Natuurlijk kan men tijdens dit optreden informatie krijgen over het lidmaatschap van de vereniging. De muzikale rondwande- ling duurt tot ongeveer 20.30 uur. SCHIEDAM - In Kluphuis Oost aan de Boerhavelaan 79 worden diverse spor- tieve activiteiten gegeven: Aerobics voor vrouwen, gymnastiek voor 50- plussers en conditietraining voor vrou wen. Ook kan men in Kluphuis Oost Frans, Engels of Spaans leren. Wie meer wil weten over tijden en kosten kan bel len met (010) 2451818. SCHIEDAM - De eerste disco van het nieuwe seizoen wordt in de Blauwe Brug gehouden op vrijdag 24 Septem ber. Kinderen van 10-12 jaar zijn van 19.00 tot 20.00 uur welkom, 13- tot 17-jarigen van 21.00 tot 23.00 uur. De Blauwe Brug, Bachplein 590, Schiedam. Voor meer informatie: (010) 2470464. SCHIEDAM - Het Filmhuis Schiedam vertoont op donderdag 23, vrijdag 24 en zondag 26 September de film Hilary and Jackie van regisseur Anand Tucker. Op zaterdag 25 September staat de film Door de wind gejaagd van regisseur A. Agresti op het programma. Het Filmhuis Schiedam is gevestigd in gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12. Aanvang films op donderdag, vrijdag en zaterdag om 21.00 uur. Op zondag: 14.00 uur. Reserveren kaarten mogelijk via (010) 2467467. SCHIEDAM - Hoe het kindje gaat heten wil secretaris Anton Toussaint van Dahlia Vereniging Schiedam niet prijsgeven. "Kom donderdagavond 23 September maar naar de opening van de dahliatentoonstelling, want daar wordt de naam van de door onze leden gekweekte nieuwe knol bekendgemaakt", zo pro- beert hij. Hoewel een naam voor een nieuwe dahlia geen wereldnieuws is verdient dit gegeven toch iets meer aan- dacht dan een klein berichtje. Tussen het kweken van een nieuwe variant en de officiele erkenning zit namelijk ruim vier jaar. Een lange traject waarbij veel mensen zijn betrokken. "Wat er zo bijzonder en speciaal is aan dahlia's? Nou daar kan ik kort over zijn", verklaart bestuurslid Toussaint. "Ze steken met kop en schouders uit boven soorten als bijvoorbeeld tulpen en begonia's. As je daarmee kweekt blijft de oorspronkelijke bloem altijd herkenbaar, ondanks andere bladvorm, kleur en hoogte. Bij dahlia's lukt het vaak om een varieteit te kweken die totaal afwijkt- van de oorspronkelijke bloem. Het zoeken naar steeds weer nieuwe varieteiten is een enorme uitda- ging. Ondanks het feit dat onze vereni ging maar elf leden telt boeken wij met onze hobby in de dahliawereld spraak- makende resultaten." Dahlia Vereniging Schiedam werd in maart 1975 opgericht. Beneden aan de Vlaardingerdijk 50, naast de voormalige Rooms-katholieke Begraafplaats heeft de vereniging de beschikking over 2000 m2 grond (in gebruik gegeven door de gemeente). Hierop staan twee kassen die dienen als opslag- en stekruimte. Het echte kweken van dahlia's vindt plaats op 1700m2 grond. De Schie- SCHIEDAM - Op vrijdag 24, zater dag 25 en zondag 26 September houdt de Dahlia Vereniging Schiedam haar jaarlijkse dahlia-ten- toonstelling op de schietbanen van Schietsportvereniging Schiedam aan de Lange Haven 57b te Schiedam. De tentoonstclling duurt van 11.00 tot 18.00 uur (zondag tot 17.00 uur). De toegang is grabs. Wie meer wil weten over de vereniging kan contact opnemen met Anton Toussaint: (010) 4738584. damse Dahliavereniging neemt regelma- tig deel aan landelijke en lokale mani- festaties. Zij is onder meer aanwezig op de Nationale Dahliatentoonstelling en op de Zomerbloemtentoonstelling in Naaldwijk. Onderscheiding Tijdens de wereldtentoonstelling Florida in 1992 won de dahliavereniging een zil- veren medaille en een jaar later werd op de jubileumtentoonstelling van de Nederlandse Dahliavereniging eveneens een zilveren plak behaald. De hoogste onderscheiding echter werd dit jaar in ontvangst genomen gedurende de Nationale Dahliatentoonstelling. De Schiedamse kwekers scoorden 9.7 pun- ten en dat was goed voor een eerste prijs. In totaal werden zestig zaailingen beoordeeld. Toussaint: "Ieder jaar gaan op het com plex naast de voormalige begraafplaats ruim 4000 dahliaplanten de grond in. Een kwart hiervan is knol en de rest zelf opgekweekte stekken. Half juli verschij- nen de eerste bloemen op de knollen. Ongeveer' zes weken later bloeien de stekken uitbundig." In het voorjaar zijn op het verenigings- terrein voor iedereen knollen te koop. De afdeling natuur en groenvoorziening van de gemeente is een van de vaste afnemers met zo'n 500 knollen. Bovendien geven de leden voorlichting op volkstuincomplexen en begeleiden zij de deelnemers van school- en senior- tuinen. En wat doen we met al die pissebedden en slakken die dahlia's als lekker hapje beschouwen?! "Slakken wegvangen of anders slakkenkorrels strooien. Zet voor de pissebedden maar een potje met zaagsel neer, daar kruipen ze in. Keer het zaakje de volgende dag om en zet je voet erop", adviseert Anton Toussaint. Tentoonstelling Vanaf deze week dus gaat de nieuwe dahliaknol met een officiele naam door het leven. Het publiek krijgt bovendien de gelegenheid deze en talloze andere soortgenoten te bewonderen tijdens de dahliatentoonstelling op 24, 25 en 26 September van 11.00 tot 17.00 uur. De bloemenexpositie vindt plaats aan Lange Haven 57b (op het terrein van de Schietsportvereniging Schiedam). Nans Wolters SCHIEDAM - Onlangs werd de in Schiedam geboren en getogen Isaac van der Kooij 90 jaar. Ter gelegenheid van zijn verjaardag organiseerde de farrtllie een verrassingsfeest in Fort Hoek van Holland. Hier zien we de krasse Isaac van der Kooij (in het midden, met sigaar) tussen zijn vele neven en nichten. Mottenballen "Y Is mottig weer", zel mljn moeder vroeger wel eens. Daar gaf Ik haar volkomen gelijk in. Wist ik veel. Zij was wljs en ik was kind. Het regen- de niet als ze deze opmerking maakte, maar vochtig was het wel, Van dat klamme weer. Je plakte overal aan vast. En dan deden de motten blijk- baar hun intrede. Ze beten zich vast in wollen dekens en -kleding en knaagden ergaatjes in. Daar had mijn moeder een gloeiende hekel aan. Ze strooide mottenballen tussen alles wat In de kast lag. Mottenballen, ze zagen erult als pepermuntballen. "Het verschil ruik je zei ze. De doorzichtige stopflesjes stonden in de kast. Na e£n keer een neus vol van elk, maakte je nooit meer een vergissing! Ik zag van de week voor het eerst sinds lange tijd weer een mot. Ramen en deuren staan vanwege het mooie weer nog wagenwijd open. Wat er allemaal niet aan ongewlld bezoek binnenkomt. Een blauwe brommer. Wat een irritant beest is dat. Ik zit vervaarlijk met de vliegenmepper te zwaaien en dat maakt indruk. Het raam waardoor hij zich zo welkom waande is ook weer zijn vluchtweg. Wespen, ik heb het niet meer op die beesten sinds ze zich eens in grote getale hebben verstopt in een was- handje dat hing te drogen aan de waslijn. Ik steek er de volgende dag mijn hand in en word genadeloos veebmldig gestoken. Alsofje vinger- toppen in glas grijpen. Vrolijk uitzwaaien, die mooi gekleurde venijnige stekers. Mot had dus haar intrede gedaan in mijn hut's. Daar heb ik korte metten meegemaakt. Wat denkt dat ongedierte eigenlijk allemaal wel, datze vrij baan hebben door mijn ramen, kieren en deuren?Nee dus. Ik bel mijn moeder. "Heb jij nog mottenballen?", vraag ik. "Tuurlijk kind", zegt ze. "Ik leg ze wel klaar voor je, naast de vliegenvanger en de groene zeepklopper, want dat is je vraag natuurlijk!" Ze begrijpt me helemaal, dat stokoude moedertje van 91 van mij. 22 SEPTEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 6

Postiljon | 1999 | | pagina 6