d d k Swing Si ebnand VvWIdTtopKy Latin /Kmerican 2000 raa i Sensuele cka-cka-cka's Wals erv kelemaa Dan send Kef Mill enn'ium in i n Ku^kcius ;A""t ernoon Dansant Senioren besiaan niet op de dansv\oei Gulden Volel Guus yVleeuvvis D av\ssc\\o\ev\ kakeir in Dance. 4 Vans'sp\*eek\ jeugd aan 29 SEPTEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 10 TOPDANSEN IN KURHAUS Na het overweldigende succes van voorgaande jaren wordt op zaterdag 11 maart 2000 in het Kurhaus in Scheveningen de Siebrand World Trophy Latin American 2000 gehou- den. Het evenement, waarbij de top pers op het gebied van de latijnsa- merikaanse dansen aanwezig zullen zijn, vindt plaats in de beroemde Kurzaal van het stijlvolle hotel. De Siebrand World Trophy is een super dansevenement tussen de topama- teurs uit de hele wereld. De wedstrijd, waar de vonken ongetwijfeld weer vanaf zullen springen, staat onder aus- picien van de NADB. Dankzij een uniek samenwerkingsverband tussen Kur haus, NADB en NVD kunt ook u getui- ge zijn van dit unieke evenement tij- dens het speciale weekendarrange- ment of op het buffet-dansant. Het weekendarrangement bestaat uit een overnachting in een luxe 2-per- soonskamer, een welkomstcocktail om 18.00 uur, uitgebreid buffet diner& ontbijt, gereserveerde plaatsen tijdens de World Trophy, toegang tot het buffet-dansant met twee orkesten, gratis toegang tot het casino en is inclusief dranken-arrangement tijdens het buffet-dansant. De prijs bedraagft f 369,- p.p. (f 99,- toeslag voor een 1- persoonskamer). Kaarten voor uitslui- tend het buffet-dansant kosten f 189,- p.p. all-in. Voor meer informatie en inschrijven kunt u contact opnemen met het organisatiesecretariaat van de World Trophy, Sinjeur Semeijnstraat 11, 1183 LD Amstelveen Tel. 020-6478333. Fax. 020-6478169 We staan aan het einde van dit millennium en kijken vooruit, de 21ste eeuw in. Een passend moment om ook op dansgebied terug te blikken en vooruit te kijken naar het toekomstperspectief van het dansen. En met wie kan dat beter dan met Loek Hogenhout, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Dansleraren? In Tiel werd nu het laatste Internationaal Congres voor Dansleraren, voor de millenniumwisseling gehouden. Een goede reden om de ontwikkeling van de NVD in een terugblik te beschouwen? Hogenhout: "Toen zich in 1920 slimme en vooruitziende dansleraren zich verenigden in de NVD, legden zij de basis voor een vereniging die in de hele wereld wordt erkend. Dat was ook echt nodig. Want op het moment dat er alleen al in Amsterdam vijf verschillende foxtrot-varian- ten bestonden, betekende dit voor iemand uit Groningen met zijn vriendin in Assen aanzienlijke problemen op de dansvloer. Het is geen toeval, dat wij anno 1999 met het congres voor dansleraren internationaal goed scoren en dat dansleraressen en dansleraren uit verschillende landen naar ons komen, om zich op dp hoogte te stel- len van de internationale dansscene. Nederland is op dansschoolgebied toonaan- gevend. Is het prestige van het beroep van dansleraar in de afgelopen 79 jaar ook toegenomen? "Beslist. In een vet verleden was een beperkte opleiding voldoende om dansleraar te worden. Men diende wet piano en viool te kunnen spelen. Want muziek maken behoorde toen tot de vereisten. Het gebeurde ook wel, dat in een of ander dorp iemand een dansschool opende, enkel omdat hij meende goed te kunnen dansen. Er bestaat reeds lang een algemeen erkend opleidings- en examenprograrnma met zeer hoge eisen. De Federatie Dansleraren Organisaties verzorgd deze opleidingen Wie zich bij een Swinging World/FDO-dansschool opgeeft, kan er dus zeker van zijn dat daar absoluut professionele dansleraren zijn. Dansscholen hebben te maken met de onverbiddelijke wet van de vrije markt economie: vraag en aanbod. U heeft gouden tijden beleefd. Momenteel zit echter een groot aantal mensen financieel krap. Heeft dat ook zijn weerslag op de dansscholen? "Natuurlijk, aan de ene kant is er spra- ke van een gespannen economische situatie, aan de andere kant hebben we te maken met een toenemende vergrijzing. Deze handicaps moeten door bijzondere inspanningen van de/NVD en van de dansscholen worden aangepakt. Ik denk daar- bij aan goede reclame, landelijk maar ook plaatselijk. Want de mensen in de stad en op het platteland moeten weten dat ze bij ons niet alleen goed dansonderricht krijgen, maar ook in een gezellige omgeving komen, waar ze zich prettig kunnen voelen. Een omgeving zonder drugs en andere negatieve bijverschijnselen van onze 'moderne' tijd. Dat is overigens net zo van toepassing op de kinderdans en Vance 4 Fans' als op de volwassenen en senioren. Dus met plankgas en nieuwe activiteiten het nieuwe millennium in? Dat mag je zo zeggen. We zullen in de aanval gaan. We moeten meer dan ooit de nadruk leggen op de kwaliteit van de Swinging World dansscholen. De clubhuizen, waar door ongediplomeerde dansleraren les wordt gegeven, deels nog gesubsi- dieerd en die in tegenstelling tot onze dansscholen geen of weinig belasting beta- len) kunnen nimmer datgene bieden, wat de Swinging World dansscholen de dans- lustigen geven. DANSLES: POPULAIR ALS NOOIT TEVOREN Dansen is een heerlijke vrij- etijdsbesteding voor iedereen. En nog gezond ook, want je beweegt. Speciaal voor ieder een die goed wil leren dansen zijn er de Swinging World dansscholen. In deze moderM.. dansscholen, die het oude, stoffige imago allang hebben afgeSchud, is van alles te bele- ven. Dansavonden, thema avonden, Tropical Nights en Rythm Blues Nights, feesten met live-optredens, en natuur- Dansen is populair. Elke week bezoekt zo'n half miljoen mensen een dans- school. Op de maat van lekker dansba- re Top-40 muziek studeren zij de Quickstep, de Foxtrot en de Cha-cha- cha in. 'Het gaat goed met het dansen in Nederland", constateert David Simon tevreden. De algemeen secreta- ris van de Nederlandse Vereniging van Danslereraren (NVD) en de stichting Holland Dance Promotions kan tevre den zijn, want de belangstelling voor dansen en dansles is de laatste jaren weer enorm groot. 'Voor die populari- teit zijn twee redenen aan te geven', zegt David Simon. 'Ten eerste zijn dansscholen heel actieve, moderne bedrijven, die flexibel inspelen op alles wat zich in de dansmarkt voor doet aan ontwikkelingen. Een mooi voor- beeld daarvan is de Lambada, een muzieksoort die een paar jaar geleden heel populair werd. De dansscholen speelden daar direct op in door specia le Lambadacursussen te organiseren. Ten tweede heeft de branche de tijd mee. Aan het eind van de zestiger- en zeventiger jaren was het "not done" om naar dansles te gaan. Tegen- woordig is dansen weer helemaal "in". Jongeren vinden het zelfs weer heerlijk om in avondkleding of smoking naar bijvoorbeeld een bal te gaan. Prettig tempo In de Swinging World Dansschool leer je in een prettig tempo verschillende dansen. Klassieke dansen, zoals de Quickstep, de Engelse Wals, Tango, Cha-cha-cha, Rumba en Jive. Naast deze 'classics' zijn er natuurlijk de top- dansen. Of het nu de Lambada, Merengue of een nieuwe streetdance is, wat in de mode is vind je in de Swinging World dansschool. Dansen spreekt zowel jong als oud aan. Dat is ook het aantrekkelijk van de dansschool, er zijn altijd leeftijdgeno- ten en gelijkgestemden aanwezig die hetzelfde doel nastreven, namelijk lek ker een avondje uit zijn. Of je nu de draad weer op pakt na jaren afscheid van de dansschool, pas begint, of ergens tussen brons en goud zweeft, de deuren van de danjschool staan elke week wijd open. Clubs Om zoveel mogelijk verschillende mensen aan te spreken organiseren de Swinging World dansscholen verschil lende clubs. Dit zijn speciale avonden of dagen waarop speciaal dansles wordt gegeven. Zo zijn er clubs voor ouderen, clubs voor paren en gehuw- Dansen is in, dansen is voor alle leeftijden, dansen is gezond. Wat weerhoud je om (weer) te gaan dansen? den en bijvoorbeeld clubs voor Country Line Dance. Terug naar de jaren 60? Dat kan bij de ouderenclubs. Lekker eens per week uit je dak gaan bij de gouden hits van 30 jaar geleden. Zit de relatie een beetje vast? Doorbreek de sleur en pak het dansen (weer) op. Alle dansscholen hebben speciale clubs voor paren en gehuw- den. Voor je het weet dans je er lustig op los. Wil je je niet alleen opgeven, informeer dan eens bij vrienden, buren of familie. Misschien willen zij ook wel mee! Heb je juist geen partner of bekende? Ca dan deze winter eens naar de gezellige Country Line Dance cursus. Hier kan je alleen naar toe komen om samen met anderen een aantal gezellige Countrydansjes te leren. Dansen oubollig? Dus, verkeer je nog in de veronderstel- ling dat dansen oubollig is? Schudt dat idee van je af. Want dansen is gewoon een gezellig avondje uit. Geen stress, maar heerlijk (samen) genieten. Als je ^eker wilt zijn van een plaatsje bij een van de gezellige clubs en je het winter- seizoen dansend door wil komen, neem dan tijdig contact op met de dichtstbijzijnde Swinging World dans school. Het dansseizoen loopt traditio- neel van augustus tot September. Het zou jammer zijn als er geen ruimte meer is omdat de cursussen vol zitten. De adressen van de Swinging World dansscholen vind je onder meer in de Gouden Gids. SPECTACULAIRE DANSSHOW BURN THE FLOOR' Op 8 december live in de Rotter- damse Ahoy en al vanaf 25 november op koopvideo: Burn the Floor, een zinderende show met de beste dan- sparen ter wereld. Wat Riverdance en Lord of the Dance betekenden voor de Keltische dans, doet Burn the Floor voor de tango, de Weense wals en de cha-cha-cha. Een feest voor oog, oor en voet, waarbij nie- mand stil kan blijven zitten. Stijldansen heeft voor velen misschien nog een beetje suf imago. Een avondje per week tellen en op tenen trappen om ook eens een walsje te kunnen maken. Burn the Floor maakt aan die vooroordelen echter definitief een einde. Tweeentwintig van 's werelds talentrijkste dansparen verzorgen in sexy kostuums een twee uur durende, schitterend aangeklede show, die geen toeschouwer onberoerd laat. Nog nooit zagen jive en jitterburg, tango en Weense wals, flamenco en cha-cha-cha er zo verleidelijk uit. In mei begon Burn the Floor aan een tournee langs 250 theaterzalen in Australie, Azie, de Verenigde Staten, Canada en Europa. Op 8 december is het de beurt aan de Rotterdamse Ahoy. Vanaf 25 november kan iedereen zich echter al verbazen over de wonderbaarlijke wedergeboor- te van de stijldans. Dan ligt de koopvi deo Burn the Floor in de winkels. Elton John Het idee voor Burn the Floor werd twee jaar geleden geboren. Voor zijn vijftig- ste verjaardag trakteerde Elton John zijn zeshonderd genodigden op een specia le verrassing. Acht prijswinnende dan sparen verzorgden een twintig minuten durende, verbluffende stijldansshow. De gasten, beroemdheden die het een en ander gewend zijn, waren diep De Swinging World dansscholen in Nederland zullen vanzelfspre- kend op dit geweldige gebeuren inhaken. Op 8 december zullen in Ahoy in Rotterdam dan ook vele cursisten van de Swinging World dansscholen aanwezig zijn. De dansscholen zullen dit vanaf sep tember gaan promoten via specia le acties en kaartverkoop. Sexy geklede dansparen stelen de hele avond de show. onder de indruk en beloonden de hoofdrolspelers met een ovationeel applaus. Een van de genodigden, de Australische theateragent Harley Medcalf, wist genoeg. De volgende dag al begon hij aan de voorbereidin- gen van een show rond de sterren van de stijldansvloer. Dertig miljoen Medcalf huurde voor Burn the Floor, een ongeevenaarde show die hem ruim dertig miljoen gulden kostte, toppers op elk gebied in. Zo is de decorontwer- per Mark Fisher, die eerder met Pink Floyd en U2 samenwerkte. Het licht- plan werd ontworpen door Patrick Woodroofe, die The Rolling Stones al jaren in de schijnwerpers zet. De ver- maarde Britse modeontwerpster Bonita Bryg was verantwoordelijk voor de exo- tische, sensuele en schitterende kle- ding. En voormalige ballroomster Lindsey Hillier-Tate was verantwoorde lijk voor de adembenemende chore- ografie \fol razendsnel voetwerk en vloeiende lichaamsbewegingen. De ware sterren van Burn the Floor zijn natuurlijk de tweeentwintig dansparen uit elf landen. Verleidelijke twintigers die in de afgelopen jaren alle belangrij- ke dansprijzen binnensleepten. Zij brengen tango, jive, jitterburg en Weense wals naar de 21ste eeuw. Zij laten de passie voelen van flamenco, tango en salsa. Zij geven stijldansen een sexy gloed. Sterker nog: zij laten de dansvloer branden. De koopvideo Burn the Floor, die wordt uitgebracht door Universal Pictures Video, ligt vanaf 25 november in de winkels. De adviesprijs bedraagt f 44,95. Welke dansen zijn, als we de snel wisselende modeverschijnselen op feesten en in discotheken buiten be- schouwing laten, een blijvende sen- satie? En dan wel voor jong en oud, dus zonder rekening te houden met de leeftijd van de dansliefhebbers? Vraag het dansleraren en orkestlei- ders en zij zullen in koor beamen: eigenlijk maar twee, de swing en de wals. Beide dansen zijn eeuwigdurende groe- ne oudjes, die zich diep genesteld heb ben in de harten en gevoelens van ontelbare mensen en die daarmee vele generaties hebben overleefd. Waarom? De beide dansen weerspiegelen zowel harmonie als levensvreugde. De swing Het Kurhaus brengt op 24 okto- ber 1999 de sfeer van de 'roaring twenties and thirties' helemaal terug met uitgebreide Afternoon Tea Dansant arrangementen in de sfeervolle Jacob Pronkzaal, waar ooit Maurice Chevalier en Marlene Dietrich graag geziene gasten waren. Hier worden gasten op stijlvolle wijze onthaald met typische Engelse 'refreshments' zoals bana- nen-walnootbrood, petit fours en sandwiches en thee, melk en vruch- tesappen zoveel men wenst. De nostalgische sfeer wordt verhoogd door zang en muziek van het orkest van Tom Lowental, dat gespeciali- seerd is in vrolijke en nostalgische muziek van tussen de beide wereld- oorlogen. De Afternoon Tea Dansant middagen zijn bij uitstek de gelegenheid om de donkere dagen wat op te vrolijken in de genoeglijke ambiance van het Kurhaus Hotel. Het arrangement kost f 149,- p.p.; voor meer infor matie en boekingen kunt u trecht bij de Swinging World Dansschool. In het Internationale Jaar van de Ouderen dringt zich de vraag op: wanneer is men eigenlijk senior? Per slot van rekening wordt dit begrip overal toegepast, maar niemand die het helder kan definieren. Het is ook niet eenvoudig. Want treedt men in de sport reeds als dertiger tot de senioren toe, voor sommige televisiemensen ligt - als het om de kijkcijfers gaat - de grens bij 50 jaar en bij ambtenaren is het meestal bij 65. Kortom: het begrip senior is in vergelij- king met vroeger totaal veranderd. Maar de senioren van vandaag laten zich.niet meer indelen op basis van hun geboortedatum, aangezien ze opge- wekter en levendiger zijn dan ooit. het is niet overdreven om te stellen, dat de senioren van vandaag mensen zijn zoals de Rolling Stones, Tina Turner of Paul Newman, die model staan voor vitaliteit en levensvreugde. Een ervaring die overigens ook wordt gedeeld bin- nen de Swinging World dansscholen. Steeds meer senioren gaan naar dans les, waar ze gezelschap, beweging en levensvreugde vinden. Clifford Rose van het Britse real-age1 initiatief stelt: "Wij moeten eindelijk leren verschil te maken tussen de chronologische leef tijd, dus het aantal verjaardagen van een mens, en diens werkelijke leeftijd, zoals die uit zijn capaciteiten en levens- omstandigheden blijkt." Een studie aan van de wereldberoemde universiteit van Berkeley in California sluit hierop aan. Volgens deze studie beschikken 60-jarigen over een gemiddelde woor- denschat van 40.000 woorden. Een 20- jarige Amerikaan daarentegen beschikt slechts over een woordenschat van gemiddeld 20.000 woorden. Daarnaast wordt door de ritmische bewegingen bij het dansen het gehele spieren- en zenuwenstelsel getraind, en dat geldt ook voor de hersenen. Want het sturen van de afzonderlijke bewe gingen en de aanpassing aan de muziek zijn denkwerk. Bovendien leidt dansen tot een beter evenwichtsgevoel en heeft een positieve werking op knie- en heupgewrichten. En tenslotte pro- fiteren ook gemoed en ziel van het dan sen, dat immers ook op emotionele en harmonische twee-eenheid is geba- seerd. Dansen is, en wie zal dat tegen- spreken, is een bron van jeugd! met het vrolijke bigband-geluid is dus helemaal in. In Amerika is geen Amerikaanse metropool meer zonder swingset of -club. Experts op het gebied van trends spreken inmiddels van een swingrenaissance. Weliswaar is er nog geen sprake van een hype zoals grunge of rap, maar de swing heeft toch een sterk toenemende invloed op jongeren. De swingkoorts is zodoende niet alleen een hippe muziek-, maar ook een vol- wassen lifestyletrend, die naar Europa is overgewaaid. Niet veel anders is het geval met de onsterfelijke wals. Ook deze hoort bij de danscultuur! Geen bruiloft zonder wals. Geen gala zonder deze bezielde melodieen, met op de eerste plaats 'An der schonen blauen Donau' van Johann Strauss, wiens 150s" sterfdag alweer nadert. Muziek met vele facetten. Een ding blijft: de wals is de muzikale uitdrukking van het gezelligheidsgevoel. De Gulden Vedel, de prijs voor de meest favoriete dansmuziek in de Nederlandse dansscholen, wordt dit jaar uitgereikt aan Guus Meeuwis en zijn band Vagant. Guus Meeuwis is de opvolger van Total Touch, die de prijs in 1998 in ontvangst mocht nemen. Guus Meeuwis ontvangt de Gulden Vedel onder meer voor zijn laatste hit 'Ze houdt gewoon van mij'. Dit vrolij ke up-tempo nummer speelde hele maal in op de huidige opleving van de swing en werd terecht 'grijs' gedraaid in de dansscholen. De Nederlands- talige muziek van Guus Meeuwis is sowieso populair in de dansschool. Niet verwonderlijk gezien de lange rij hits die de zanger en de voormalige studentenband hebben geproduceerd in de afgelopen vier jaar. Guus Meeuwis en Vagant kunnen dan ook met trots terugkijken op drie nummer- 1 hits en een aantal gouden en (dub- bel)platina bekroond albums. Wat muziek betreft, hebben kinderen ook hun eigen voor keur en idolen. Ze gaan voor Michael Jackson, Madonna, Pulp en Loona tot de Backstreet Boys. Bij het dansen is het niet anders, ook daar zet zich de sterrencultus voort. Want elke vertolker en elke groep heeft tegenwoordig zijn eigen specia le choreografie. En zoals zij zich bewegen, willen de jongeren van vandaag het ook doen. Dan voelen zij zich thuis, in hun wereld met een jonge eigen danscultuur. De dansscholen hebben dit onderkend en met 'Dance 4 Fans' een beweging gecreeerd, die pre- des aansluit op de wensen van de kinderen. Hier kunnen de jonge ren hun cultfiguren, die ze van de podia en de video kennen, dan send herbeleven. Onder deskun- dige, jonge leiding kunnen ze de vele passen leren, die aan de bre- akdance, hiphop, jazz en street- dance zijn ontleend. De kinderen maken er graag gebruik van. Het programma heeft zich al op vele Swinging World dansscholen tot een topper ontwikkeld.

Postiljon | 1999 | | pagina 10