'Een roman- tische tuin Balhon en dahtuin ^nC> TIP Najaars- bemesting van het gazon De tuin 'bewer- Herf stkl usjes Afgevallen blad Vaste planten: wel of niet afknippen Vi j ver TIP ken' Een strakke, moderne tuin Erfafschei- dingen De herfst is de tijd van bessen en vruchten CAMPAGNE GEFINANCIERD MET EEN BIJDRAGE VAN DE EUROPESE GEMEENSCHAP PPH: Plant Publicity Holland VBTB: Vereniging Belangenbehartiging Tuinbranche 29 SEPTEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAG IN A 4 Warme tinten en zachte tonen maken het gezellig in de tuin. Een klein windorgeltje dat zacht- jes rondtingelt ergens op een niet te winderige plek, draagt tot die gezelligheid bij. Geniet op een heerlijk beschut terras tot laat in de herfst van de zon. Voel de warmte van een vuurkorf van nabij. Of ga nog heerlijk barbe- cuen. Een elektrische barbecue rookt nauwelijks en is direct gebruiksklaar. Hetzelfde geldt voor de braai' die uit Zuid-Afrika is komen overwaaien en op fles- sengas werkt. Misschien kan uw terras nog sfeervoller worden. Met beton- stenen die eruit zien als natuur- steen, bijvoorbeeld. Of met grilli- ge flagstones die niet glad wor den. Kijk ook eens naar getrom- melde stenen. Die lijken wel eeu- wen oud. De keuze aan nostalgi- sche en rustieke bestratingmate- rialen is enorm. Ook het kleurige herfstblad aan de heesters en de kruidige geu- ren van het eind van het groeisei- zoen maken het najaar in uw tuin tot een intense belevenis. Heel sterke herfstkleuren hebben bijvoorbeeld Cercis (geel) Fothergilla (vlammend roodo- ranje) en niet te vergeten het krentenboompje Amelanchier, (geeloranje). Zijn ze in pot gekweekt, dan is planten vroeg in de herfst geen probleem. Kunt u deze herfst toch nog extra genie- ten. Wie zijn tuin wil veranderen, kan dat uitstekend in de herfst doen. Leg dan een nieuw pad aan. Ofverbeter het terras. Het aanbrengen van wat niveauverschillen zoals een opge- hoogde border of een stoere planten- bak van ronde palen of keerwan- den, brengt extra leven in de tuin. Van planten die u in de herfst plant, kunt u in het vroege voorjaar al genieten. Ga niet met uitgebloeide planten- bakken de herfst in. Dat is eeuwig zonde, want fot ver in de winter kunt u van een goed beplante bak plezier hebben. Winterbloeiende heide (Calluna) is hiervoor uiter- mate geschikt. Die kan van novem- ber tot in maart bloeien met bloemkleuren die lopen van wit, via roze tot dieprood. Combineer de heide met kleinblijvende dwergco- nifeertjes. Ook alFerlei lage besdra- gende heesters brengen vanaf het najaar kleur in potten en bakken. Pernettya, Skimmia reevesiana, bergthee (Gaultheria) en diverse cotoneasters zijn vrijwel allemaal wintergroen, dus mooier kan het niet. De bessen hebben voorname- lijk rode tinten. Neem wel kunst- stof- of geglazuurde potten of bak ken. Die vriezen namelijk niet kapot. Een hardgebakken terracot ta-pot kan ook. Zorg voor goede drainage (gaten onder in de pot) en bekleed de binnenkant met nop- penfolie voor u hem beplant. Dat isoleert geweldig en gaat bevriezing van de planten tegen. Wel de drai- nagegaten vrijhouden natuurlijk. Herfst Tuin Warme Kteuren en aeuren Het wordt vaak vergeten, maar een gazon komt pas echt goed de winter door met een speciale najaarsbemesting. Die stimuleert de wortelgroei. Dat moet gebeu- ren met mest zonder stikstof, maar met extra veel fosfor en kalium. Op gewone tuinmest staat meestal de verhouding NPK (stikstof+fosfor+kalium) 12+10+18. Bij de najaarsgazon- mest staat een 0 op de plaats van de 12 en zijn de andere cijfers hoger. Die mest is te koop bij het tuincentrum. Door deze bemes- ting heeft het gras volgend jaar meteen al stevige wortels en krijgt het mos weinig kans. Laat afgevallen blad niet te lang op het grasveld liggen, anders verstikt het gras. Met een bladhark of zo'n zuigblazer kunt u het gemakkelijk regelmatig weghalen. Breng het blad tussen de heesters, daarmee verbetert u de grond. U kunt er natuurlijk ook compost van maken. Die strooit u volgend jaar tus sen de planten. Het humusgehalte stijgt er lekker door en dat is prima voor uw tuin. Moeten vaste planten nu wel of niet in het najaar worden afge- knipt. Veel tuinbezitters worste- len met die vraag. Het antwoord is vrij eenvoudig. Er zijn groen- blijvende vaste planten en plan- ten waarvan de bovengrondse delen afsterven. Bij de afsterven- de soorten kunt u de verdorde Stengels en bladeren gewoon tot het voorjaar laten zitten. Wie ze in het najaar al weghaalt, gaat wel met een keurig opgeruimde tuin de winter in, maar het wordt er allemaal wel een stuk saaier door. Denk eens aan het laagje sneeuw dat uw border's winters zo prachtig kan bedekken. Als u zo'n verdorde bloemstengel onder de rijp ziet, bent u hele- maal blij dat u de natuur z'n gang laat gaan. Opruimen kan altijd nog wel. De groenblijvers moeten ook s winters kunnen blijven ademen. Daarom moet u die vrijhouden en afstervend blad van de planten eromheen wegknippen. Hierdoor verstikt het levende groen niet. Vergeet niet het filter van de vijverpomp schoon te maken en deze veilig voor bevriezing in het diepste gedeelte van de vijver te laten zakken. U kunt hem ook (vorstvrij) in een emmer water laten overwinteren als de vijver niet diep genoeg is. Er is allerlei handig gereedschap om de vijver schoon te maken, zoals schepnetten om blad en andere rommel uit het water te halen en een vijverschaar met lange stelen om afgestorven plantenresten te verwij- deren. Met het verstrijken van de jaren ver- andert u. Laat uw tuin met u mee- groeien. Iedere nieuwe fase in het leven vraagt om een tuin die daarop is afgestemd. J 4mVv* JeX - -ri In de herfst is het leuk om in de tuin orde op zaken te stellen. In dit jaargetijde zijn dan ook een goede snoeischaar, een scherpe spa of greep, een kruiwagen, een bladblazer, een bladhark en een hakselaar de meest gebruikte gereedschappen. Veel mensen zullen bijvoorbeeld de neiging hebben een moestuin in het najaar even om te spitten. Maar doe dat liever niet: alleen bij zware (klei)grond is dat goed. Kleigrond die goed doorvriest, wordt ruller en beter van struc- tuur. Zandgrond verliest juist structuur als u nu spit. Dat moet u pas in het voorjaar doen. Met besdragende heesters kan je zelfs een eetbare haag maken. In zo'n haag past een krentenboompje, een appelbes en een gele kornoelje. Ook duindoorn, sleedoorn, bottelroos en vlier horen in dit rijtje thuis. Eet u de bessen zelf niet, dan maakt u in ieder geval de vogels heel blij met deze overdaad. Voor wie geen haag wil, maar toch een fraaie erfafscheiding zoekt, zijn er ook veel mogelijkheden. Met houten schuttingelementen of gaaspanelen kunt u alle kanten op. Maar het aanbod is nog veel gevarieerder. Denk maar eens aan hekken en poorten van smeedijzer en van rustiek Engels onbehandeld kastanjehout dat heel lang meegaat. Net als trellis of lattenschermen kunt u ze mooi laten begroeien met een keuze uit de talloze klimplanten die u bij tuincentrum en kweker vindt. cvz, Strakke lijnen zijn er om te door- breken. Juist in een tuin met rechte lijnen kan een tuinbeeld of een ander ornament een geweldig effect hebben. Hetzelfde geldt voor een groot grillig gevormd brok steen. Zorg voor contrasten. Anderzijds komen harde mate- rialen als natuursteen in een strak aangelegde tuin vaak beter tot hun recht dan in een tuin met vloeiende, natuurlijke lijnen. Voor wie een superstrak' terras wil hebben, moet eens denken aan die prachtige, gYote strakge- slepen tegels. Zeker in de moderne tuin zijn besdragende heesters en klim planten ware najaarsversierders. Er is keuze genoeg. Neem de klimmende boomwurger Celastrusmet oranjegele bes sen en geel herfstblad. De appel bes (Aronia) tooit zich in het najaar met paarsig zwarte vruch ten en heeft schitterend verkleu- rend blad. Callicarpa heeft geen eigen Nederlandse naam, toch zijn de takken met de opvallende paarse bessen alom bekend. Andere typische besheesters zijn hulst (Ilex) met meestal rode, maar ook witte of gele bessen, kardinaalsmuts (Euonymus) die afhankelijk van de soort rode of oranje vruchten heeft, en Gelderse roos of sneeuwbal (Viburnum-soorXen) waarvan de bessen meestal rood zijn. Het najaar is een uitstekende plant- tijd voor een nieuwe haag. Het aan- tal planten waarmee een haag kan worden gemaakt, is groot. Dat geldt zeker ook voor strak gesnoeide hagen. Die geven een prachtige afscheiding die bij regelmatig knip- pen echt niet zo breed hoeft te wor den. Tegenover de strak geschoren haag staat de losse, vrijgroeiende haag. Ook mooi, maar die heeft beduidend meer ruimte nodig. Durf eens meer met kleur te spelen. Een afwisseling van verschillende kleuren coniferen kan een geweldig effect geven. In de meeste gevallen verVult de haag echter de rofvan achtergrond. Dan voldoen groene tinten het best. Haagplanten wor den meestal met kluit geleverd en kunnen vanaf oktober prima de grond in. Goede haagplanten zijn onder andere liguster (Ligustrum), laurierkers (Prunus laurocerasus), venijnboom die iedereen als Taxus kent, leyland-cipres (Cupressocyparis leylandii) en hulst (Ilex). Keuze genoeg, ook voor lage haagjes.

Postiljon | 1999 | | pagina 4