Milieu Centraal en het NIBUD laten zien hoe de consument energie en geld kan besparen Het energielabel Onderzoek RIVM wijst uit: 'Energieverbruik consumenten blijft stijgen Medewerking winkets Milieu en budget Voor een afwas van maximaal drie personen c eldt: Energieverbruik Wijze van voorspoelen Soort afwas Voor een afwas van vier personen of meer geldt: Energieverbruik Wijze van voorspoelen Soort afwas aammrarmmmmra'JKmmmaaaaaa. Milieu Centraal ntbwi Energie Milieu Centraal NIBUD - 6 OKTOBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12PAGINA 10 e Onder het motto Energie besparen is geld verdienen' vragen Milieu Centraal en het NIBUD aandacht voor de mogelijkheden van de consu ment om energie en geld te besparen. Uit de Milieubalans '99 van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) blijkt dat het energieverbruik door consumptie opnieuw is gestegen. Milieu Centraal en het NIBUD laten de consument, in een gezamenlijke brochure en folder over elektrische apparaten, zien dat het ook anders kan. 'De consumptie in Nederland bereikte in 1998 een recordhoogte en wordt steeds energie-intensiever. Vooral bestedingen aan elektrische apparaten, auto's en bui- tenlandse reizen zijn sterk toegenomen. Het energiezuiniger worden van appara ten en auto's heeft deze groei niet kun- nen compenseren,' zo concludeert het RIVM. De informatie over elektrische ap paraten van Milieu Centraal en het Na- tionaal Instituut voor Budgetvoorlichting (NIBUD) laat zien dat consumenten nog veel energie en geld kunnen besparen bij zowel de aanschaf als het gebruik. Bij- voorbeeld door bij aankoop te kiezen voor een energiezuinig apparaat met Energie- label A en door apparaten niet onnodig aan te laten staan. Apparaten met een A-label zijn het meest efficient en zijn ge- middeld 45% energiezuiniger dan appa raten met een D- of E-label. Een televisie die tien uur in de stand-by stand staat verbruikt evenveel energie als een tele visie die een uur aan staat. De Unie van elektrotechnische onderne- mers (Uneto) werkt mee aan de versprei- ding van het informatiemateriaal onder de ruim 1.300 aangesloten wit- en bruingoed- winkels. Consumenten kunnen de informa tie vanaf September 1999 in de winkels aantreffen. Milieuvriendelijk handelen wordt vaak ge- zien als duurder. Dat is lang niet altijd het geval. Vaak gaan milieu- en budgetbewust hand in hand. Milieu Centraal, het milieu- informatiepunt voor consumenten, en het NIBUD gaan de consument in de toekomst over meer thema's gezamenlijk informe- ren. Zo zal eind 1999 het thema 'wonen' centraal staan. Met de hand of. 'Wel ofgeen vaatwasser?'\seen vraag waar veel gezinnen over discus- sieren. Er lijken maar weinig echte liefhebbers van deze dagelijks te- rugkerende huishoudelijke klus. Toch wast in Nederland nog tachtig procent van de huishoudens met de hand af. De resterende twintig pro- cent heeft een afwasmachine. In 1998 zijn er ruim 284.000 afwasma- chines voor huishoudelijk gebruik verkocht. In vergelijking met andere Europese landen is dit een laag aantal. In dit artikel bekijken Milieu Centraal en het NIBUD de voor- en nadelen voor milieu en portemon- nee van de verschillende manieren van afwassen. Voor de handafwas is per huishouden gemiddeld vijftien liter water per keer no- dig (twee teiltjes). Een gemiddelde afwas machine verbruikt zo'n twintig liter water per keer, erg zuinige machines nog maar zo'n zestien liter. De temperatuur van het water voor de handafwas is ongeveer gelijk aan die voor de machine (tussen de 50 en de 55 gra- den Celsius). Een afwasmachine verwarmt echter meer water en verbruikt daarom meer energie (1,4 kWh) dan nodig is voor de handafwas (1,1 kWh). Het voorspoelen met warm water kost ui- teraard ook energie. Hoewel voorspoelen bij gebruik van een afwasmachine over- bodig is, wordt het toch vaak gedaan. Voor een afwas van meer dan drie personen kost de afwasmachine minder energie dan de handafwas waarbij is voorgespoeld met warm water. Het grootste verschil tussen de handafwas en de afwas met de machine is uiteraard het gebruiksgemak. De afwasmachine krijgt de vaat schoon zonder dat er veel handelingen moeten worden verricht. Bij een milieubewust gebruik van een afwas machine is voorspoelen af te raden, ze- ker als u daarbij warm water gebruikt. Een afwasmachine bespaart tijd. Bedenkt u wel dat er nog een handwas nodig kan zijn voor de vaat die niet afwasmachine- bestendig is en voor sterk vervuilde pan- nen. Ook het in- en uitruimen van de ma chine kost uiteraard tijd. De afwasmachine- beurt zelf duurt ongeveer 1 uur en 20 mi- nuten. Het water- en stroomverbruik van de hand afwas en de afwasmachine ligt niet ver uit elkaar. Een financiele vergelijking moet dan ook worden gemaakt op basis van de aanschafprijs van de gebruikte producten. De prijs van een gemiddelde afwas machine ligt op /1.200,-, een teiltje en een afwasborstel op enkele guldens. Uit- gaande van een levensduur van tien tot vijftien jaar kost een afwasbeurt met de afwasmachine enkele dubbeltjes en met de hand enkele centen. Laagste verbruik Voorspoelen met koud water Handafwas (maximaal twee teiltjes water) Gemiddeld verbruik Voorspoelen met warm water Handafwas (maximaal twee teiltjes water) Hoogste verbruik Niet voorspoelen Afwasmachine Laagste verbruik Voorspoelen met koud water Handafwas (maximaal twee teiltjes water) Gemiddeld verbruik Niet voorspoelen Afwasmachine Hoogste verbruik Voorspoelen met warm water Handafwas (maximaal twee teiltjes water) Makkelijk verdiend Wasmachine, droger, koelkasf en computer zijn maar een paar van de elektrische apparaten die niet meer uit het huishouden zijn weg te denken. Ze bieden comfort, ge- mak en tijdwinst. Maar deze hul- pen in de huishouding' hebben een keerzijde. Na de aanschaf blijven ze geld kosten. En ze kunnen een extra belasting vormen voor het milieu. Als u het handig aanpakt, valt er echter veel te besparen. Voor een afwas van meer dan drie personen kost de afwasmachine minder energi dan de handafwas waarbij is voorgespoeld met warm water - foto: Liesbeth Sluitei Om u te helpen een milieu- en budgetvriendelijke aankoop te doen, hebben Milieu Centraal en het NIBUD een zeer bruikbaar naslagwerkje gemaakt: Elektrische apparaten'. Het boekje is gesteld in begrijpelijke taal. Aan de hand van praktische voorbeelden wordt uitgelegd waarop u kunt letten bij aanschaf en gebruik van diverse huishoudelijke appara ten. Ook actuele onderwerpen zoals de verwijderingsbijdrage en de energiepremie komen in Elektrische apparaten1 aan bod. U kunt de brochure Elektrische ap paraten' voor 7,50 (excl. porto- kosten) bestellen bij Milieu Cen traal 0900-202 5445 (30 cpm). Bestel de gratis folder Energie be sparen is geld verdienen' met slimme besparingstips bij Milieu Centraal! 1 Het energielabel informeert u over het energiegebruik van een aantal grote apparaten. Een ap paraat in klasse A is het effi cients! en een klasse G apparaat is het minst efficient. Het energielabel vindt u onder andere op wasmachines, was- drogers, koelkasten, diepvriezers en koelvriescombinaties. Over het algemeen zijn de zui nige apparaten met een A of B label iets duurder dan de minder zuinige apparaten. De meerprijs verdient u terug door een lagere energierekening. Gemiddeld is een apparaat met een A label 45 procent zuiniger dan apparaten met een D of E label. Onder het motto Geld terug voor energiezuinige apparaten1 kunt u waarschijnlijk vanaf eind 1999 bij de aankoop van een witgoed- apparaat met energielabel A een premie ontvangen. Informeer hiernaar in de winkel of bij uw energiebedrijf. Droog trommel -abrikant Model Efficient Inefficient Energieverbruik kWh per cyclus Gebaseerd op de resultalen van een star daardtest voor de cyclus droog katoen' Het werkeii|ke verbruik wordt bepaald door de wijze waarop het apparaat wordt gebruikt Capaciteit (katoen) kg Luchtafvoersysteem Condensatiesysteem Geluidsniveau dB(A) re 1 pW) Nadere geqevens zi|n opgenomen in de brochures over het apparaat elikette'ing droogtiummais Milieu Centraal is een onafhan- kelijke stichting die praktische en betrouwbare milieu-informa- tie verstrekt aan consumenten. Consumenten met milieuvragen kunnen terecht bij de informatie- lijn van Milieu Centraal. De in formatie van Milieu Centraal is ook te vinden op Internet. Milieu Centraal Pausdam 2 3512 HN Utrecht Informatielijn: 0900-2025445 (30 cpm) Website: www.milieucentraal.nl Het Nationaal Instituut vooi Budgetvoorlichting (NIBUD) ad viseert particuliere huishouden; over hun inkomsten en uitgaven Het NIBUD is een onafhankelijkt stichting die streeft naar een z< groot mogelijke objectiviteit. NIBUD Postbus 19250 3501 DG Utrecht Website: www.nibud.nl Milieu Centraal nlbuO

Postiljon | 1999 | | pagina 10