Mmmmwm if ZiekenOmroep Schiedam viert 40-jarig bestaan [atfty Technologisch oefencentrum De Erker SCHIEDAM Op donderdag 7 oktober wordt het technologisch oefencentrum in De Erker geopend. In het 'knoppen- centrum' leert met omgaan met compu ters, internet, lastige huishoudelijke apparaten en electronische betaalappa- ratuur. ter gelegenheid van de opening is onder anderen wethouder Peter Groeneweg aanwezig. MEUBELEN Kindertheater en film in Blauwe Brug SCHIEDAM - De Blauwe Brug aan het Bachplein 590 organiseert op zaterdag 9 oktober in samenwerking met boekhan- del Mercurius en de Bibliotheek Schiedam een kindertheaterworkshop verzorgd door theater Femus. De workshop is bedoeld voor kinderen van 6 t/m 12 jaar en duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Kaarten f 5,-, verkrijgbaar bij Mercurius in winkelcentrum Hof van Spaland. Woensdagmiddag 13 oktober is er van 13.30 tot 16.00 uur een filmmiddag voor kinderen van 4 t/m 9 jaar. De film 'Abeltje' zal worden vertoond. Kosten f 1,-. Meer informatie: (010) 2470464. Inloopconcert Grote Kerk SCHIEDAM - Op zaterdag 9 oktober geeft Wim Hazeu, organist van de R.K. St. Agneskerk te Den Haag een concert op het hoofdorgel van de Grote Kerk te Schiedam. Op het programma staan 20e eeuwse composities van Eben, Langlais, Planyavsky, Ligeti en Welmers. Toegang is vrij. SCHIEDAM - Veertig jaar gele- den lag de vader van Rene Janson in het ziekenhuis. Thuis stond een bandrecorder waar zowel vader als Rene iets mee had. En nu lag vader in het zie kenhuis. Rene bedacht dat hij paps wel wat verstrooiing kon brengen. Hij zeulde de bandre corder mee naar het ziekenhuis, had inmiddels zijn vriend Wim van der Graaf ook ingeschakeld en vroeg aan de portier of hij wat stekkers in het stopcontact mocht steken in een dokterska- mer, en of de portier dan een knop wilde omdraaien. Op deze manier ging er een 'Hilversum' van de zender af en draaide Ren6, spe- ciaal voor zijn vader, maar ook voor andere toevallige luisteraars, mooie muziek. "We gaan een programma maken voor de mensen die in het zie kenhuis liggen", besloten de beide man- nen, en 'PROZIE' - voor zieken - was geboren. De ZiekenOmroep Schiedam - kortweg ZOS - bestaat 40 jaar. Naar aan- leiding hiervan maken de medewerkers een 'jubileumprogramma' dat op 8,9 en 10 oktober op de kabel wordt uitgezon- den. Wie zijn die mensen achter de ZiekenOmroep Schiedam? met mensen in de bejaardentehuizen, want die vallen ook onder het bereik van de ZOS. Een verzoekje ophalen, een praatje, nou ja...veel praatjes en ook veel speurwerk. Ik kom vaak oudere mensen tegen, die in hedendaagse muziek oude melodieen herkennen. Pas nog, een lied van BZN. 'Ik weet zeker', zegt een dame in het verzorgingstehuis dan, 'dat ik dit lied vroeger als klein meisje al zong'. Dan ga ik aan de slag, .zoeken, combineren, en dan uiteinde- lijk vinden, wat die mevrouw bedoelt, heerlijk." Leen Meeder, al 24 jaar actief, zit naast hem. "Ziekenomroepen", zegt Leen, "is een moeilijke vorm van radiomaken. Het is niet alleen het programma aan elkaar praten en cd'tjes draaien, het is ook het contact maken met de patien- ten en bejaarden. Je bent niet alleen radiomaker, maar ook een beetje een sociaal werker. Als ik in het ziekenhuis kom, merk ik vaak, dat tijdens het bezoekuur de bezoekers met elkaar gaat praten. De patient ligt er dan wat verlo- ren bij. Het bezoek praat niet met hem, niet over hem, maar wel langs hem heen." Het ophalen van verzoekjes gebeurt nog steeds door de ziekenomroep medewer kers. Op dinsdag en donderdagavond draait 'ZOS op verzoek" van 20.00 tot 22.00 uur de nummers die de patienten KLAVERJASCLUB - Op donderdag 7 oktober is er klaverjasclub in diensten- centrum Oost. Van 19.00 tot 22.00 uur. Kosten f 5,- per maand. VOEKSDANSEN - In dienstencen- trum de 4 Molens is op vrijdag 8 okto ber volksdansen. Van 10.30 tot 11.45 uur. Kosten f 9,- per maand. COUNTRY-DANSEN - In diensten- centrum Oost is er op vrijdag 8 oktober country-dansen van 14.00 tot 15.00 uur. Kosten f 10,- per maand. GEHEUGENSPEL - In dienstencen- trum Oost is er op vrijdag 8 oktober van 14.00 tot 16.00 uur een geheugenspel. Toegang is gratis. OUDERENDAG - Op zaterdag 9 oktober is er een Dag van de Ouderen in dienstencentrum de 4 Molens. Van 10.30 tot 16.00 uur. RUILBEURS - Op zondag 10 oktober is er een ruilbeurs in dienstencentrum de 4 Molens. Van 13.30 tot 16.00 uur. Toegang gratis. THE-DANSANT - In dienstencen trum de Woudhoek is op zondag 10 oktober van 14.00 tot 16.30 uur een Th6-dansant. Kosten f 2,50. BLOEMSCHIKKEN - Op dinsdag 12 oktober is er bloemschikken in dien stencentrum Oost. Van 13.30 tot 15.30 uur. Kosten: f 10,- inclusief bloemen. Opgeven voor 8 oktober. HANDWERKEN - In dienstencen trum Oost is er Handwerken Welfare van 14.00 tot 16.00 uur. Materiaal wordt verstrekt. Leen Meeder en Wil Haverkamp tijdens het programma ZOS op Zaterdag. Bergen werk Veertig jaar geleden al verzetten zij ber- gen werk met minimale apparatuur, die meestentijds ook nog bij hen thuis van- daan kwam. Weinig middelen, groot enthousiasme. Lang is er vanuit die dok- terskamer uitgezonden. Een enkele keer trokken de medewerkers een dok- tersjas aan, die in de kamer hing en lie- pen ermee over de gang van het zie kenhuis. Dat was interessant! De dok- terskamer werd een studio - aan de dr. Kuyperlaan, de Korte Haven, de Juliana van Stolbergstraat - enkele medewer kers werden veel medewerkers (momenteel 32) en de programma's werden langer en uitgebreider. Op het prikbord in de studio hangt een poster met onder meer de volgende leu- zen: 'Ziekenomroep maakt radio met een persoonlijk tintje voor patienten; verzoekjes zijn heilig; je doet het voor de patienten, dat moet je goed in je ach- terhoofd houden, ziekenomroep wil kwaliteit brengen, geen geschreeuw'. Theo Roeling zit in het bestuur van de ZOS, maakt programma's, zorgt dat de site op internet actueel blijft en heeft een speciaal oog voor bovenstaande spreuken. "Grappig hb, jezelf herken nen in spreuken. Ik kan het niet laten; ik plak ze op posterformaat en hang ze op." Speurwerk Theo Roeling: "Het is leuk, het 'zieke nomroepen', tijdrovend, dat wel. Ik zeg weleens thuis, ik doe even een uurtje ZOS. Zonder dat ik er erg in heb, besteed ik mijn hele middag aan praten ZiekenOmroep Schiedam begin jaren zestig: Technicus Rinus Stoffels start in de radiokamer van het voormalige Noletziekenhuis de bandrecorder met het ver- zoekplaten programma. vroeger de gewoonte om programma's op te nemen en af te luisteren. Hij was lange tijd programmaleider en streefde naar perfectie. Die banden komen nu goed van pas. Uren brengt hij met zijn maatjes door in de studio om het oude materiaal af te luisteren en er een samenvatting van te maken voor de jubileumuitzendingen. Ze hebben veel lol bij het beluisteren van bijvoorbeeld de speciale programma's rond Schiedam 700 en speciale items in het programma 'ZOS op zaterdag'. "Hoe lang dat pro gramma al bestaat?" vraagt Marius ver- baasd. "Ja dat weet ik eigenlijk niet, heel lang en ik heb geen jaargang gemist." Primeur in deze krant: ZOS op zaterdag bestaat precies 25 jaar! De jubileumuitzendingen van de Ziekenomroep Schiedam, worden uitge zonden op vrijdag 1 oktober van 10.00 tot 18.00 uur, zaterdag 8 oktober van 10.00 18.00 uur en zondag 10 oktober van 10.00 tot 22.00 uur op 91.50 Mhz. Kathy Korporaal-Huitema vragen. Het programma wordt ook in de bejaardenhuizen uitgezonden. Dat de medewerkers van de ZOS hart voor hun hobby hebben blijkt wel uit het feit dat ze eigenhandig mengpane- len in elkaar zetten, zorgen voor de apparatuur en hele studio's eigenhandig verbouwden. Harm de Vries is er zo een. "Ik doe het nu wat rustiger aan hoor. Van de techniek ben ik nog steeds helemaal gek, dus ik blijf rustig mijn programma's draaien. Gezellige groep medewerkers ook, heel hecht, er zijn er die al 27 jaar bij de ZOS zitten." Plaatselijk nieuws Op donderdagavond wordt het pro gramma 'het Sterrenbos' uitgezonden. "Weet je", vertellen de medewerkers enthousiast, "onze luisteraars, vooral die in de verzorgingstehuizen worden steeds ouder. Lezen is vaak een pro- bleem, het plaatselijke nieuws in de krant onder de loep nemen is een heel karwei. Daar springen wij donderdag avond tijdens dit programma op in. Teun Groeneveld is onze productieme- dewerker. Hij knipt alle nieuwtjes uit de huis-aan-huisbladen en de regionale kranten, legt ze neer in de omroepcel en de programmamaker leest dit nieuws voor in het programma. Perfecte samen werking tussen verzamelaar, prater en techneut. In het Sterrenbos draaien we tevens veel Nederlandstalige muziek en cabaret." In het komende jubileumprogramma wandelt men door 40 jaar Ziekenomroep heen. Marius Schinkel heeft een koffer vol banden. Hij had Hummel Ik heb vijf dagen op Hummel gepast. Hummel is het jonge katje van de dochter van vrienden. Dochter gaat een maand welverdiend vakantie vieren. Of Pa en Ma Hummel willen verzorging die in haar eigen huis blijft. Tuurlljk, dat is toch geen probleem. Het hele huis wordt 'Hummelvriendelijk' gemaakt en dochter kan met een gerust hart weg, denken ze. Maar oh jee... deze maand is een 'lang weekend uit' gepland. Hoe nu met Hummel? Ze is dus aan mijn zorg toevertrouwd. Ik ben verkocht en verbaasd als ik het zes maanden oude beestje zie. Ze is heel bijzonder qua uiterlijt rood met wit, haar ogen hebben dezelfde kleurals het rood in haar vacht en bij het uitdelen van de oren heeft ze vooraan gestaan. Als ik binnenstap vindt ze mijn rieten mand het einde. Ze hangt erin, rolt ermee over de vloer, draait de draagriem een paar keer om haar nek en krijgthet uiteindelijk wel wat benauwd. Als ik haar uit de knoop haal rol- lebolt ze in haar eigen fantasie door. Ze lijkt op een kluwentje rood/wit gemileerde wol. Ik maak haar bak schoon. Ongegeneerd gaat ze erop zitten, produceert een enorme drol en mept deze vervotgens linkspotig de bak uit. De schaamteloosheid ten top. Als ik aan de aanrechtsta om een blikje 'voer voor junior met lam en lever' open te maken springt ze vanafde grond op mijn schouder en stort zich vervolgens op het voedsel. Ze eet, nou ja, ze schrokt, smakt en likkebaart en soms doet ze haar ogen dicht alsofze zeggen wil: "Nu Jietst de bekende engel over mijn tong.Ze vreet de hele voerbak leeg, terwijl deze nog op de aanrecht staat. Dan stort ze zich op mijn gympen. De veters zijn een leuk speeltje. Ik pak haar op en ga voor de spiegel staan. "Spiegettje spiegeltje aan de wand, wie kijkt het leukst terug in het land?" Hummel dus. Ze doet 'een poezenwas', geeuwt haar gave tandjes bloot, en springt vervolgens onder de koude straal van de kraan door. Druipend van het water loopt ze veer langs de Spiegel. Ze blijft de leukste! 6 OKTOBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 RACiWA.O PAGINA 7 I li*t t}owlkoopsl<> voor (jrt'ncn. Rolcin. I ikon en Senior en ineubelen Jan Wooning Meubelen, Berc}wey 62. Rotterdam. Telefoon: 010 466 48 27 Tot zicns Let op! Oktober uoonmaand! On/e nieuue collectie is binnen. Zondag 17 oktober a.s. zijn u-ij geopend met vele spectaculaire aanbiedingen! "Verzoekjes zijn heilig1

Postiljon | 1999 | | pagina 7