Dames 1 Korenbeurs verslaat dames 2 Holland Toernooi met wereld handbaltop TSB en GTB houden elkaar in evenwicht U weet ongetwijfeld dat bewe- ginggoed is voor de gezondheid. Wat u misschien niet weet is dat beweging verplicht is voor het behoud van de gezondheid. Sommige mensen zijn zo vastge- roest in hun dageiijkse routine 'slapen-eten-werken-slapen' dat ze bij het denken aan beweging al moe worden. Beweging/sporten is een 'must1. Het is goed voor het hart, bloed- vaten, longen en voor de weer- stand. Als u niet te veel of lang niets aan sport heeft gedaan, moet u bij het lezen van dit arti- kel niet direct denken een zware sport, zoals het lopen van een marathon, maar gewoon aan simpele oefeningen of een dage iijkse stevige wan deling. Wandelen, lopen en trimmen zijn sporten waar u weinig mate rnal voor nodig heeft en waar- mee u de minste kans loopt op blessures, mits u het navolgende goed in de gaten houd. Ten eerste moet u voordatugaat sporten contact opnemen met uw huisarts of een sportarts. Deze kan een gertcht onderzoek doen en de conditie bepalen, waarna hij u enkele voorschrif- ten kan geven hoe de conditie op te bouwen. Het is nooit aan te raden om zomaar een sport te beginnen zonder een goede con ditie. Ongeacht de leeftijd! Vervolgens hoeft u zich alleen maar zorgen te maken over de kleding en de spierpijnen die in het begin kunnen optreden. Het regelmatig sporten verlaagt de kans op een hartinfarct sterker dan werd aangenomen. Vergeleken bij mannen die niet bewegen, is voor mannen die slechts een uur of twee per week licht sporten de kans op een har tinfarct ai meer dan de helft afge- nomen. Dit werd gevonden in ee^ Finse studie waaraan 1.453 gezonde mannen van 42 tot 60 jaar deelnamen. Vijf jaar lang werd het optreden van hartinfarcten bij de mannen bijgehouden. De kans op een hartinfarct bleek 60 procent klei- ner voor de mannen die mini- maai 2,2 uur per week sporten dan voor de mannen die niet sporten. Voor de mannen die in een beiastingtest goed scoorden (maximale zuurstofopname van meer dan 2,7 liter per minuutj, werd een 50 procent kleiner risi- co gevonden dan voor de man nen die slecht scoorden). De soort sport doet er volgens de onderzoekers niet zoveel toe. Zowel joggen, fietsen als balspor- ten zijn goed. U ziet, sporten of regelmatig bewegen is gezond en een abso lute 'must'. Het heeft gunstige effecten op ons tichamelijk func- tioneren en u voelt er zich beter door. Het kan zelfs de kans op het ontwikkelen van lichamelijke of gezondheidskiachten doen verminderen. U doet er contac- ten op, geraakt uit een dageiijkse sleur en kunt het gebruiken als uitlaatklep van allerlei frustraties of ongemakken. Naast ontlader van frustraties kan het tevens dienen als oplader. U zult mer- ken dat u na verloop van tijd meer energie heeft en in staat zult zijn om dingen te doen waar u eerst ging zin of energie voor had. Kortom, met sporten en bewe gen kunt u niets anders dan winst behalen. De volgende keen zal ik het hebben over rek en strek oefeningen die tevens een belangrijk onderdeel vormen van sportbeoefening. Giovanni E. Eleonora SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Op het Shell Sportcomplex De Vijf Sluizen stonden afgelopen zaterdag TSB (Vlaardingen) en GTB (Schiedam) tegenover elkaar. Twee vierdeklassers die aardig in de middenmoot mee- draaien, tot nu toe weinig heb ben gescoord en die hopen op een uitschieter in een van de drie periodes. Het werd uitein- delijk 2-2. Beide partijen moes- ten dus genoegen nemen met een schamel puntje. Bij rust stonden de Schiedammers nog met 0-2 voor. Op dat moment liep trai ner Hans Hoogendoorn al met de zenu- wen in zijn lijf door de kleedkamer. Hij had zijn ploeg via Benito de Lange (een voorzet die door de doelman werd los- gelaten werd door hem binnengetikt) en Paul Weber (die vanaf elf meter een kopbal fraai inkopte) op 0-2 zien komen. Hoogendoorn wist dat zijn col- lega Jan van Vugt een afmaker van kali- ber mist, maar vreesde toch de Vlaardingse aanvallen die talrijk waren geweest in het eerste bedrijf. De Schiedamse oefenmeester kreeg in deel twee precies waar hij nu juist niet op had gehoopt. TSB werd sterker en sterker en'kwam via Ton Glimmerveen en Leo de Jonge helemaal terug in de wedstrijd. De thuisploeg kreeg zelfs kansen op de overwinning. Uiteindelijk bleef het dus 2-2 en met die puntenver- deling waren beide trainers na afloop niet echt tevreden. Gevraagd Hans Hoogendoorn wanhoopt zeker nog niet nu hij met zijn team in de onderste regionen van de vierde klasse C bivakkeert. "We hebben de laatste weken gewoonweg veel pech gehad. Tegen Goudswaardse Boys stonden we met nog tien minuten te spelen met 3-2 voor. In de slotfase maken zij twee doel- punten en vallen mijn spelers compleet stil. Sommigen hadden blijkbaar niet in de gaten dat de zomer bijna teneinde was en dat er weer gewerkt moest wor den. De KNVB heeft qua speeltijd nog steeds de 90 minuten aangehouden. In de begin- en eindfase van de wedstrij- den komen we tekort. We lopen telkens achter de feiten aan als we snel op ach- terstand worden gezet. We dicteren het spel, maar scoren bijna niet. Of ik met drie spitsen speel? Nee, juist met twee en twee aanvallende, opkomende mid- denvelders. We houden telkens het Trainer/coach en bestuurslid Hans Hoogendoorn van GTB. De Schiedammers moesten een 0-2 op TSB uit Vlaardingen voorsprong weggeven. Het werd uitein deiijk 2-2. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) middenveld goed bezet." "Wij hebben een leuke, voetballende ploeg en zijn heus niet slechter dan de andere elf clubs. Integendeel zelfs, zou ik bijna zeggen. Ik heb nu een aantal elftallen aan het werk gezien en durf gerust te stellen dat wij goed voetbal spelen. Maar als je de kansen niet afmaakt en de tegenstander wel, kun je nog zo mooi en aanvallend spelen, je blijft te weinig loon naar werken krijgen. Vorige week speelden we tegen Zuiderpark. Staan we nota bene nog met 2-1 voor. Ook toen kregen we in de slotfase een onnodige tegentreffer. Een van mijn ver- dedigers maakte een ongelukkige handsbal en de daarop volgende penalty werd handig benut waardoor we slechts een punt kregen." Bestuur Bij GTB bekleedt Hans Hoogendoorn een vrij unieke positie. De trainer/coach is namelijk ook bestuurslid, belast met de portefeuille wedstrijdzaken. Wie op zaterdagoch- tend naar de kantine van GTB belt en na vele malen de in gesprekstoon aan- gehoord te hebben eindelijk iemand van de club aan de lijn krijgt, zal in negen van de tien gevallen direct de trainer van het eerste elftal door de hoorn horen. Hans Hoogendoorn kent niet die hau- taine houding die sommige trainers zichzelf toedichten. Nee, Hans Hoogendoorn is een echte clubman die reeds 22 jaar lid is van GTB. Zestien sei- zoenen speelde hij in het eerste elftal. De coach is bijna dagelijks te vinden op het gecombineerde complex waar ook de Schiedamse Boys voetballen. Ontstaat er geen vreemde situatie als GTB mocht blijven verliezen? "Nee hoor, dan ontstaat er geen vervelende situatie. Ik ben namelijk vorig jaar aldoor de spelers gevraagd om de coaching te doen en afgelopen zomer hebben ze me weer gevraagd om door te gaan. In mijn eerste seizoen eindig- den we nota bene op de vierde plaats. Dat was in zeg maar de Goudse afdeling van de vierde klasse. Nu spelen we in de eilandengroepen en dat is toch heel wat anders. Vorig seizoen ging het alle- maal wat gemoedelijker, nu is het meer bikkelen omdat de tegenstanders vaak fysiek wat sterker zijn. In de Haagse afdeling eindigden we op de vierde plaats van onderen en dat was weer heel anders voetballen. Kortom, het maakt nogal verschil in welke poule je speelt. Qua voetbal doen we, zoals ik al eerder aangaf, niet veel onder voor onze tegenstanders. Dat houd ik mijn spelers ook steeds voor", aldus de wedstrijdse- cretaris annex trainer/coach. Cor Hulsbus Eerste prijzen voor twirlteams SCHIEDAM - Twee van de drie twirl- teams van de Yellow Rainbows van de muziekvereniging Harpe Davids hebben met succes deelgenomen aan een mars- show- en majorettenconcours te Maarssenbroek. Dit concours staat onder auspicien van de K.N.F.M. Het C-team behaalde in de jeugddivisie de eerste prijs. Het puntentotaal was voldoende voor een tweede positie in de eindrangschikking. Het B-team behaalde eveneens een eerste prijs, in de derde divisie. De teams zullen zich tijdens het mars- en showconcours in de Sporthal Margriet te Schiedam op 6 november presenteren met de geza- menlijke show Hercules. SCHIEDAM - De tweede onderlinge confrontatie tussen de eerste twee damesteams van tafeltennisvereni- ging de Korenbeurs is opnieuw door het eerste team gewonnen met 3-7. Een week eerder was de uitslag precies hetzelfde. Jolanda Waterreus, Lineke Sneller en Kim van der Poort zetten de tussenstand van 0-3 in het voordeel van het eerste team. Danielle Maas en Sylvia Waterreus behaalden voor Korenbeurs 2 het eerste punt in het dubbelspel. Nog voor de pauze zette Mandy Toenders de marge weer op drie punten verschil, 1-4. Na de pauze verkleinde Sylvia Water reus de achterstand tegen Kim van der Poort. Nadat de tussenstand eenvoudig was uitgebouwd in het voordeel van het eerste team zorgde diezelfde Sylvia Waterreus er tegen Lineke Sneller voor dat de eer voor het tweede team nog werd gered: 3-7. Het eerste herenteam behaalde dezelfde uitslag winst tegen Budilia uit Budel. In het begin zag het er niet naar uit dat de Schiedammers een makkelijke partij zouden spelen. Pas na een spannende detde game was de weerstand van de Budilia-spelers gebroken. De Korenbeurs kon makkelijk uitlopen naar de 3-7 eindstand. SCHIEDAM - Van woensdag 20 tot en met zondag 24 oktober wordt in de Margriet-hal in Schiedam het jaarlijks Holland Toernooi voor handbal landen- teams gespeeld. Dit prestigieuze internationale handbalevene- ment vindt dit jaar voor de elde maal plaats. Het Holland Toernooi is de laatste jaren uitgegroeid tot een van de belangrijkste krachtmetingen op het gebeid van het internationale dames-handbal. Steeds vaker kiezen toplanden Schiedam uit als test voor de grote kampioenschappen. Deelnemende landen zijn dit keer Spanje, Rusland, Polen, China, Roemenie en natuurlijk Nederland. Voor het Nederlandse damesteam is ook dit toernooi een uiterst belangrijke gebeurtenis. Het team van coach Bert Brouwer is hard op weg om aansluiting te vinden bij de wereldtop en wil zich plaatsen voor de Olympische Spelen in Sydney. Het Holland Toernooi krijgt dit jaar nog een extra betekenis omdat het voor alle deelnemende teams de laatste test is voor het Wereldkampioenschap Handbal dat eind van dit jaar in Noorwegen en Denemarken wordt gehouden. Vijf van de zes deelnemende landen in Schiedam hebben zich hier- voor geplaatst, waaronder Nederland. Dat heeft zich eerder dit jaar op over- tuigende wijze weten te plaatsen voor dit WK door zowel Zweden als Litouwen twee keer te verslaan. De eer ste zes plaatsen op het WK geven recht op een ticket naar Sydney. Toegangskaarten voor de wedstrijden zijn nu reeds te bestellen bij het Afdelingsbureau van het Nederlands Handbalverbond, Nieuwe Damlaan 5 te Schiedam. Telefoon: (010) 4700696. 6 OKTOBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 'Nu is het meer bikkelen1

Postiljon | 1999 | | pagina 9