RIJNMOND Jenevermerk Henkes viert 175 jarig bestaan SkiHapp in Ahoy1 Elfde Fair Play Holland Toernooi in Schiedam J. H. HENKES. Tiempo Oceano1 ROTTERDAM Twintig vierkante meter zeebodem, krioelend van levens- vormen die doen denken aan koralen zee-egels en kokerwormen. Ontsproten aan de fantasie van en vormgegeven in keramiek door Leonardo Scacchi. Het Natuurmuseum Rotterdam brengt met haar expositie 'Tiempo Oceano' behal- ve deze fantastische terracotta zeebo dem ook wandobjecten en beeldhouw werken in keramiek van de Italiaanse kunstenaar. Altijd met het leven in de Oceaan als onuitputtelijke bron van inspiratie. De expositie in Het Natuurmuseum, Westzeedijk 345 duurt van 15 oktober tot en met 15 januari 2000. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag 10.00 tot 17.00 uur; zon- en feestdagen 11.00 tot 17.00 uur. HSL opent jongerensite WORLD WIDE WEB Speciaal voor de toekomstige jonge gebruikers van de Hoge SnelheidsLijn (HSL) tussen Amsterdam en Parijs heeft Projectorganisatle HSL-Zuid een website geopend. Daarnaast ver- schijnt er een brochure voor deze doelgroep. Op www.hlgjispeed.nl worden verschillende aspecten van de HSL in Nederland en Europa belicht. Behalve Mo over regjo's, vervoer en techniek zijn er ook ver schillende fungames op de site te vinden. Speciaal voor de jeugd die in de omgeving van het toekomstig trace woont komt HSL-Zuid met les- pakketten voor scholen. In het basis- onderwijs zal de lesstof klasslkaal worden behandeld, middelbare scholieren zullen zelfetandig op zoek gaan naar informatie. Arboretum Trompenburg ROTTERDAM - Vanwege de viering van het 80 jarig jubileum van cactus- en vetplantenvereniging Succulenta wordt op 16 oktober een rondleiding en een plantenmarkt georganiseerd in Arboretum Trompenburg. Uiteraard komen de cactussen en vetplanten hier- bij ruim aan bod, maar ook de schitte- rende verzameling vaste planten, hees- ters en bomen die het Arboretum rijk is worden niet vergeten. De eerste rond leiding vindt plaats om 10.00 uur, een tweede om 11.00 uur. De succulen- ten/plantenmarkt begint om 10.00 uur. Plaats: Arboretum Trompenburg Honingerdijk 89 (naast het Excelsior stadion) Woningaanpassing en handicap ROTTERDAM - Op 4 november is er een informatie-avond over wonen en woningaanpassingen voor volwassenen met een handicap in het revalidatiecen- trum Rijndam, Westersingel 300. Op deze avond zal een architect in gaan op bouwtechnische zaken met betrekking tot het aanpassen van een woning. Verder zal een ergotherapeut de moge- lijkheden toelichten die er zijn om in een aangepaste woning toch zelf din- gen te blijven doen. Tenslotte zal een ambtenaar uitleg geven over de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Tijd: 20.00 tot 22.00 uur. Aanmelden kan nog tot 22 oktober bij Stichting R'go, telefoonnummer (010) 2821 111. SCHIEDAM - Van woensdag 20 tot en met zondag 24 oktober wordt in de Margriethal in Schiedam voor de elfde keer het Holland Toernooi gespeeld. Een heel belangrijk sportevene- ment ditmaal, want Nederland bereidt zich voor op de Wereldkampioenschappen die in december zullen worden gehouden. Omdat alle landen die op het Fair Play Holland Toernooi spelen ook deelne- men aan het WK, is dit evene- ment een prima test voor 'onze' Oranje-dames. Willem Bruring van het in Schiedam zetelende afdelingsbureau (afdeling Rotterdam) vhn het Nederlands Handbalverbond is maar wat trots dat Schiedam dit grootse evenement al voor de elfde keer mag organiseren en presenteren. "Dit prestigieuze handbalevenement heeft in de afgelopen jaren elke keer sterke deelnemers gekend. Het Holland Toernooi is dan ook de laatste jaren uit- gegroeid tot een van de belangrijkste krachtmetingen op het gebied van het internationale dames-handbal. Steeds vaker kiezen de toplanden 'Schiedam' uit als test voor de grote kampioen- schappen die dan nog volgen." Het Holland Toernooi kent dan ook ieder jaar een deelnemersveld dat is samengesteld uit de top van de mondia- le handbal-elite. De deelnemende lan den van deze editie zijn China, Polen, Rusland, Roemenie (als vervanger van Angola dat eerder op de deelnemerslijst stond), Spanje en Nederland. Willem Bruring van het in Schiedam zetelende afdelingsbureau van de Nederlands Handbalverbond legt de laatste hand aan de organisatie van het pre stigieuze internationale handbalevenement (Holland Toernooi) in Schiedam. Fotojoop Zeemeijer Fotografie) Laatste test Voor Oranje is ook dit toernooi weer een uiterst belangrijke gebeurtenis. Het team van bondscoach Bert Bouwer is hard op weg om aansluiting te vinden bij de wereldtop en wil zich plaatsen voor de Olympische Spelen in Sydney. Het Holland Toernooi krijgt dit jaar nog een extra betekenis omdat het voor alle deelnemende landen de laatste test is voor het Wereldkampioenschap Handbal dat eind dit jaar in Noorwegen en Denemarken wordt gehouden. "Nederland heeft zich eerder dit jaar op overtuigende wijze weten te plaatsen voor dit WK door zowel Zweden als Litouwen tweemaal te verslaan. Wordt die stijgende lijn doorgezet, dan komt plaatsing voor de Olympische Spelen wel heel dichtbij. De eerste zes plaat sen op het Wereldkampioenschap geven namelijk recht op een ticket naar Sydney." Nederland Nederland miste bij de WK-kwalificatie in 1992 net de promotie naar de A- groep. In Litouwen werd verloren van Zweden (14-18), Hongarije (17-19) en Spanje (11-17). Alleen de wedstrijd tegen Noord-Korea werd gewonnen (22-18). De strijd om de zevende en achtste plaats, tegen het sterker geach- te Frankrijk, werd gewonnen met 16- 15. In 1994 lukte het Nederland niet zich te plaatsen voor het Europees Kampioenschap in Duitsland. Twee jaar later plaatste Oranje zich echter wel voor het EKkwalificatie- toernooi in Denemarken. Hoewel er van Italie en Zwitserland werd gewon nen en later ook van Ijsland, waren Rusland en Zweden nog net een maatje te groot. Plaatsing voor de WK in 1997 in Duitsland werd niet gehaald. Nederland verraste wel met twee goede wedstrijden tegen Rusland. Bij het Europees Kampioenschap in eigen land werd Nederland in 1998 tiende. De strijd om de negende plaats werd met 19-32 verloren. Dit jaar plaatste Oranje, dat al drie jaar geleden een eigen weg insloeg los van de verenigingen, zich als eerste land via de kwalificatie voor de Wereld kampioenschappen. De Oranje- dames wonnen thuis van Zweden en in dat land werd het 20-21. In Litouwen werd eveneneens gewonnen (27-29) en in Nieuwegein werd die ploeg met 32-31 verslagen. Volgens de organisatie en de selectiebegeleiders verdient dit Oranje voile tribunes. Programma Op woensdag spelen Polen en China tegen elkaar in het openingsduel dat om kwart voor zeven begint. Nederland speelt die avond om acht uur tegen Roemenie en later op de avond ontmoeten Spanje en Rusland elkaar. Overigens speelt het Nederlands team elke avond om acht uur. Op zondagmiddag staat het laatste duel van Nederland geprogrammeerd. Dan moeten de dames tegen Polen. Na deze laatste partij zal definitief duide- lijk zijn of onze nationale damestrots goed heeft gepresteerd op dit elfde Holland Toernooi. De toegangskaartjes kosten voor kinde- ren tot en met 15 jaar f 10,-. Wie ouder is betaalt f 15,-. De kaarten zijn telefonisch of per fax te bestellen bij het afdelingsbureau aan de Nieuwe Damlaan 5 te Schiedam, tele foonnummer: (010) 4700696, fax: (010) 4710943. Cor Hulsbus FABRIEK van den beroemden JENEVER merk: „OOLJEYAAR 1 In zijn beginjaren maakte Henkes naam met deze advertentie. ROTTERDAM - Wie zich wil orienteren op het komende winterseizoen kan terecht op de SkiHapp '99 in Ahoy' aan de Zuiderparkweg 20-30 in Rotterdam. Deze wintersport- beurs biedt de liefhebber 10.000 vierkante meter winter- sportnieuws. De bezoeker krijgt een volledig over- zicht van nieuwe en bekende winter- sportbestemmingen, de laatste winter- sportmode en het nieuwste op het gebied van ski's, snowboards en ander materieel. Daarnaast is er veel 'gezelligheid'. Aprfes-ski, cafds, terrassen, stuben en kneipen nodigen uit tot ontspannen genieten van de vele muziekoptredens. De beurs is van 14 tot en met 17 okto ber. Openingstijden: 14 en 15 oktober van 14.00 tot 22.00; 16 en 17 oktober van 10.00 tot 17.00 uur. Meer informatie: http://www.rtb.nl. ROTTERDAM - Henkes bestaat 175 jaar. Deze mijlpaal van het 175-jarig wordt gevierd met een speciaal jubileumetiket voor Henkes Jonge Jenever en Henkes Vieux. De flessen staan deze maand in de winkel. De geschiedenis van Henkes begint in 1824 in Delfshaven. Samen met twee vennoten koopt Johannes Hermandus Henkes een korenwijnbranderij aan de Voorhaven in Delfshaven. De distilleer- derij krijgt als naam 'De Ooyevaar' mee. Het huidige pand, nog steeds te bezichtigen in Delfshaven, is gereed in 1867. In die periode krijgt Henkes het alleenrecht over de distilleerderij. Vanaf dat moment begint ook de afzet sterk toe te nemen. Door de buitenlandse handel krijgt het bedrijf ook buiten de Hollandse gren- zen snel naambekendheid. Problemen Aan het einde van de negentiende eeuw komt een einde aan de bloeitijd van het Henkes-concern. Zpon J.H. Henkes jr. krijgt te kampen met toene- mende concurrentie en dalende afzet. In 1904 wordt het failliete bedrijf gedeeltelijk door de bank overgeno- men. In 1928 koopt het bedrijf zijn aandelen weer terug. De zaken gaan goed en in de vestiging in Delfshaven wordt ontoereikend. In 1968 besluit de familie de onderne- ming te verplaatsen naar Hendrik-Ido- Ambacht. Het voormalige Henkes-pand wordt rijksmonument. In 1986 wordt Henkes onderdeel van Bols Nederland. De vestiging in Hendrik-Ido-Ambacht sluit in 1990 en de productie van de Henkes-productie gaat geheel over naar de vestiging van Bols Royal Distilleries in Zoetermeer. 13 OKTOBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 11 21, Internationale handbaltop naar Margriethal Delftshaven. Rotterdam.

Postiljon | 1999 | | pagina 11