VJim Hofman fcuto's Plan voor tweede Kinderdijk Opa met kleinkind voor Frankeland Vrijwilligers Molenstichting later) wieken draaien Ontevreden patient Div. Clio: nieuw model Bovag Garantie Bedrijf ±150 Top Occasions op voorraad 010 5216520 Pieter Vlasveld huisarts SCHIEDAM - Veel gemeenten met een historisch centrum pro- beren door restauratie of her- bouw van gebouwen die in het verleden belangrijk waren, een trekpleister te worden voor toe- risten. Zo ook Schiedam. Naar de mening van de Stichting De Schiedamse Molens zal Schiedam door nog eens twee molens toe te voegen aan de bestaande vijf, extra aantrekke- lijk worden voor dagjesmensen. De instelling ziet herbouw, respectieve- lijk restauratie van deze molens als een belangrijke toevoeging aan het toeris- tisch product. Gedacht wordt aan de herbouw van de Kameelmolen nabij het Doelenplein, maar ook aan de Brandersmolen in de buurt van de Kippenbrug en de Oostmolen op het voormalig Hemaplein. Allemaal in de binnenstad. De stichting denkt vooral met de her bouw van de Kameelmolen hoge ogen te gooien als het gaat om een blikvanger die direct aansluit op de bestaande molenroute. Ook gaat men er vanuit dat 'de Kameel' een verrijking voor het stadsgezicht kan betekenen. Bij deze plannen blijft het niet, want het stichtingsbestuur heeft namelijk ook het oog laten vallen op het buitengebied van de stad. In het Volkstuinencomplex SCHIEDAM - In Pand Paulus aan de Korte Haven is tot en met 24 oktober het werk te zien van drie kunstenaars die geno- mineerd waren voor de VSB Prijs beeldende kunsten. Ram Katzir werd aangewezen als winnaar. Hij ontwierp een beeld van een grootvader met een kleinkind op de schouders. De vormgeving van het conceptbeeldje doet denken aan Jantje Beton, het beeldje dat de huidige Koningin Beatrix in de jaren zestig vervaardigde. Het lijkt Jantje Beton op gepensioneerde leeftijd met kleinzoon die beiden over enige tijd een vaste plaats krijgen op het terrein van Woon-, zorg- en diensten- centrum Frankeland in de Liduinastraat. De kunstenaar omschrijft zijn creatie als: Een beeld over samen delen en het doorgeven van kennis en wijsheid. Frank Halmans ontwierp een nostal- gisch aandoende gezellige zithoek met Vijfsluizen zijn nog grote delen van de oorspronkelijke Babbersmolen aanwe- zig en in de directe omgeving van de Buitensluis stond voorheen de Houtzaagmolen. De meeste aandacht gaat voor wat dit gebied betreft uit naar de Babbersmolen, omdat van deze molen nog veel authentieke gegevens aanwezig zijn. Met voldoende onder- steuning, de nodige fantasie en ambities is het niet ondenkbaar dat Schiedam binnen enkele jaren doorstoot naar de eerste plaats als het gaat om het aantal molens. Het molenrijke Kinderdijk heeft dan het nakijken... Gedurfd De Stichting de Schiedamse Molens bestaat in het voorjaar van 2001 twintig jaar. Een jubileum dat voor het bestuur aanleiding is het tijdvak 2000-2010 aan te wijzen als een periode waarin een gedurfde toekomstvisie wordt uitgedra- gen. Daarvoor is onder meer een gede- gen meerjarenplanning voor klein en groot onderhoud en restauratiewerk noodzakelijk. Ook blijft een intensieve samenwerking met molenvrijwilligers van groot belang. Om van Schiedam een echte toeristen- stad te maken moet er nog veel gebeu ren, zo stelt de stichting. In ieder geval is een professionele organisatie hard nodig. Voorts dient de relatie tussen de vijf bestaande molens De Vrijheid, Drie Koornbloemen, Nieuwe Palmboom, De schemerlampen en kanarie in kooi. Een speciaal daarvoor bestemde kamer in Frankeland had hij met deze spullen willen inrichten. Hij viel af, net als Claudia Liechty die voorstelde twee of drie vrouwenborsten met een doorsnee van ongeveer een meter uitgevoerd in baksteen, uit de bestrating bij Frankeland te laten oprijzen. Op de plek van de tepel wilde zij een in giethars gegoten paddenstoel aanbrengen, een ronde vorm die zij ziet als de ziel van een lichaam. De afwijzing betekent echter niet dat Halmans en Liechty geen interessant werk maken. De kleine objecten van de laatste zijn bijzonder intrigerend. Vers fruit geeft zij als het ware het eeuwige leven door de producten te gieten in hars. Verstilde schoonheid, een maiskolf van zwart/paars fluweel, een zweven- de pruim, een artisjok. Ook het object met de gestapelde woningen op een sokkel van bakstenen van Halmans houdt de aandacht vast. Noord en de Walvisch en eventueel de nog te herbouwen molens te worden verbeterd. Draaiende wieken Voorts denkt men aan een draaipro- gramma (wieken) op vaste dagen en verbetering van de toegankelijkheid van de molens. Maar het den werkt in dit geval niet zonder het ander en daarom moeten meer toeristische en recreatieve activiteiten worden afgesteld op de molens. Dit kan bijvoorbeeld door een rondvaart langs de molens, een afmeer- voorziening voor watersporters tussen de Noordmolen en Nieuwe Palmboom, wellicht doorlopend tot, De Vrijheid en een wandelroute langs het water dat alle molens met elkaar verbindt. Aan Noordvest 42 is de laatste stoom- molen (inpandig) te vinden (uit een reeks van zeven van dergelijke molens uit de vorige eeuw). Dit industriele erf- goed past goed in een molenwandeling, aldus het stichtingbestuur. Dinnerwalks Ook denkt men door het organiseren van de elders inmiddels razend populair geworden Dinnerwalks, mensen naar de stad te trekken. Diner-wandelingen vinden plaats in steden als Amsterdam, Delft en Gouda. Onder leiding van een deskundige" gids wandelen de deelne- mers door de stad en genieten daar tus- sendoor (in gedeelten) in de betere res taurants van een diner. lets vergelijk- baars organiseerde de VW dit jaar. Willen de plannen van de Stichting De Schiedamse Molen kans van slagen heb ben, dan is de inzet van meer vrijwilli- gers onmisbaar. Deze medewerkers zor- gen ervoor dat de molens blijven draai- en, letterlijk en figuurlijk. Zij voeren uit- eenlopende taken uit op molengebied waaronder onderzoek, voorlichting, onderhoud en beheer. Twingo: div. uitvoeringen '99 vanaf /17.950, 13 OKTOBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 Het navolgende verhaal gebeurde jaren geleden. Samen met mijn vrouw zat ik 's avonds na een vruchtbare huisart- sendag wat na te praten bij het open- haardvuur, toen plots de stilte werd ver- broken door het geluid van brekend glas. "De voordeur!", wist Be a gelijk en ik rende de wenteltrap afnaar beneden om te zien wat er gebeurd was. Bea riep van bovenaf: "Kijk uit, je loopt op blote voeten!", en gooide pantoffels omlaag. Het ruitje in de voordeur lag in stukken op de grond en tussen de scherven pronkte een grote klinker. Wie had die steen door de ruit gegooid? Een onte vreden patient? Vlug opende ik de voordeur, liep naar buiten en keek links en rechts de straat in. Niemand te zien. Ik liep weer naar binnen en pakte de straatsteen op. Voor zover ik het al gedacht zou hebben: er stond geen afzender op. Ik pakte staffer en blik uit de gangkast, ruimde de scherven op en ging terug naar boven. "Het ruitje in de voordeur is ingegooid", vertelde ik mijn vrouw. "Mogelijk iemand die het niet eens is met z'n behandeling". Bea schonk nog eens koffie in. "Gek dat iemand dat op zo'n manier dan aan- geeft", vondze. Het kan best gebeuren dat een patient het niet eens is met de wijze waarop de huisarts met zijn ofhaarklacht is omge- gaan. Uiteindelijk is het de patient die de ellende meemaakt. Blijft de vraag of de dokter de patient wel goed begre- pen heeft; of de vraagstelling duidelijk bij de arts is overgekomen. Ook zijn er nog steeds patienten die (te) hoog opzien naar de arts. Tijdens een gesprek met de dokter durven ze niet veel te zeggen. Maar eenmaal buiten de praktijk schiet hen van alles te bin nen. Speciaal tegen die mensen zou ik willen zeggen: denk vddr het gesprek met de huisarts goed na over uw klach- ten; wanneer traden deze bijvoorbeeld op, wanneer zijn ze begonnen en wat heeft u er tot dan al aan gedaan. Een half jaar na het incident met het gebroken ruitje werd er op zekere avond hard aan de voordeurbel getrok- ken. Voor de deur stond een jongeman van ongeveer negentien jaar. "U bent zeker de dokter, he", zei hij. Ik ant- woordde bevestigend. "Dan is dit voor u", en hij overhandigde een envelop met geld. "Waar is dat voor"?, vroeg ik. "Nou, om eerlijk te zijn: ik heb een half jaar geleden uw ruit ingegooid. Maar die steen was eigenlijk voor een ande- re dokter verderop de gracht bedoeld. Ik heb de verkeerde ruit ingegooid", verontschuldigde hij zich wat lacherig. En nog voordat ik hem zijn naam of naar het waarom van zijn daad kon vra- gen, was de jongeman alweer verdwe- nen. Wel zag ik hem onderweg iets van de grond oprapen. Hij verdween uit zicht, maar even daarna weergalmde een klap over de gracht, gevolgd door glasgerinkel. Toen ik weer bovenkwam vroeg m'n vrouw wat dat was geweest, beneden. Ik wist niet meer uit te brengen dan: "Een ontevreden patient", en ging weer in m 'n leunstoel zitten. "En dat geluid van brekend glas", vroeg ze. "Weer een ruit van een dokterspraktijk, maar nu die van de praktijk verderop. "Dat hadden wij een half jaar geleden toch ook", vroeg Bea. "fa, dat klopt", antwoordde it "Nou", vond Bea, 'ik hoop dat dat geen gewoonte gaat wor- den. Nans Wolters vanaf f 18.950,- o.a. Alize, Comfort, Airco, Metallic Radio incl.montage en boxen GRATIS MattenGRATIS f 5000,- uitgestelde betaling 6 maandenGRATIS 3 jaar garantie onderhoud mogelijk Rottekade 179 Bergschenhoek Zie onze advertentie elders in deze krant. Een fotomontage van de Babbersmolen zoals die er in toekomst moet gaan uit zien. In het volkstuinencomplex Vijfsluizen zijn nog grote delen van deze molen over. (Foto: J. van der PloegJ Vorige week werd het ambitieuze plan van de Stichting De Schiedamse Molens toegelicht. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie)

Postiljon | 1999 | | pagina 5