ll I Huidproblemen bij Gezondheidswijzer V/innares Libelle Roman Prijs Najaarsfolder Fair Trade Spokenjacht in Blauwe Brug Onlangs won de in Schiedam woonachtige Raymonde Padmos de Libelle Roman Prijs 1999. (Foto: loop Zeemeijer Fotograflej Gerestaureerde molenaarswoning in gebruik SCHIEDAM - Vorige week is de geres taureerde molenaarswoning bij de Schiedamse molen De Drie Koorn- bloemen in gebruik genomen. Het voor- heen scheefgezakte bouwsel is nu een nostalgisch huisje met een pannenge- dekt zadeldak. Begin 1999 kon mede dankzij de steun van het VSB-fonds, de provincie Zuid-Holland en Stadsregio Rotterdam de molenaarswoning wor den aangepakt. Komend najaar zal de woning na 25 jaar weer opnieuw bewoond worden door vrijwillig mole- naar Frans Kroon van De Drie Koornbloemen. Orgelconcert SCHIEDAM - Ter gelegenheid van het feit dat Aad van der Hoeven 40 jaar geleden zijn loopbaan als musicus bij de NPB Schiedam begon, geeft hij op vrij- dag 15 oktober een concert in het gebouw van de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap. Adres: Westvest 90-92. Toegang is vrij. Meer patienten- spreekuren in Schieland SCHIEDAM - In het Schieland Ziekenhuis worden van maandag 18 oktober tot en met donderdag 28 okto ber weer spreekuren door patienten voor patienten gehouden. In het patien- tenvoorlichtingscentrum kunnen patienten en hun verwanten individueel en vrijblijvend terecht voor informatie en lotgenotencontact. Ook patienten die niet worden behandeld in het Schieland Ziekenhuis zijn welkom. MEUBELEN Ontmoeting met je levensloop SCHIEDAM - Een cursus onderzoek van de eigen levensloop wordt gegeven op 26 oktober, 23 november, 25 januari, 22 februari en 27 maart. De leiding van de cursus is in handen van ds. J.F. Klijnsma. De kosten van de cursus bedragen f 75,-. De cursus gaat uit van de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam. Adres: Westvest 90-92, tegenover molen De Walvisch. Internetsite Filmhuis Schiedam SCHIEDAM - Sinds- kort heeft het Filmhuis Schiedam een eigen internetsi te (het adres van deze site is www.film- huis.dsv.nl). Tevens is er in het Filmhuis op proef een terminal geplaatst waar bezoekers de site kunnen raadplegen, en tevens gratis kunnen internetten. Filmhuis Schiedam, Nieuwstraat 12 te Schiedam. SCHIEDAM - Deze week wordt de najaarsfolder van Fair Trade op diverse plaatsen in Schiedam huis aan huis verspreid. Fair Trade is het huismerk van de Derde Wereld. Er wordt een groot assortiment van producten aangeboden. De produc- ten zijn ingekocht bij codperaties of bedrijven van boeren en ambachts- lieden. Mensen die geen folder ontvangen kunnen er 66n afhalen bij de Wereldwinkel, Lange Achterweg 14 te Schiedam. Openingstijden: dins- dag t/m zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. SCHIEDAM - Op de omslagillus- tratie van haar boek 'Spiegel van mijn geheugen' staat een vrouw met lang haar afgebeeld. De vrouw kijkt een beetje weg. Raymonde Padmos uit Schiedam mocht zelf kiezen welke afbeelding als omslag gebruikt zou worden. Toen ze deze zag wist ze meteen, dat de afbeelding van dit schilderij van Edmond Aman-Jean het moest worden. "Het originele schilderij hangt in het Van Gogh museum", vertelt Raymonde Padmos. Ze won afgelopen maand de 'Libelle romanwedstrijd', een uniek ini- REGIO - Bij de Gezondheids- wijzer van de GGD te Vlaardingen is deze maand zeer veel informatie beschikbaar over huidproblemen. Er zijn algemene folders verkrijgbaar maar ook brochures die speci- fiek zijn gericht op een bepaal- de huidziekte. Onze huid vervult een groot aantal belangrijke functies, zoals het bescher- men tegen het binnendringen en uittre- den van vocht en voor een belangrijk deel het regglen van de lichaamstempe- ratuur. De huid kan gezien worden als de scheiding tussen lichaam en haar omgeving. Onze huid geeft bovendien duidelijk aan als we ons verlegen (blo- zen), angstig (zweten), emotioneel en kwaad (rood en/of bleek) voelen. tiatief van het vrouwenweekblad en uit- geverij De Kern. De prijs is dat haar boek wordt uitgegeven. "Ik hoorde via een vriendin dat Libelle een wedstrijd had uitgeschreven. Ze belde me op, vier weken v66r de slui- tingsdatum. Ze vond dat ik mee moest doen." Raymonde zette zich vervolgens achter de computer en schreef een verhaal in de zij-vorm. "Toen het verhaal af was en ik het nog eens overlas om te kijken of het fatsoenlijk Nederlands was, merkte ik dat het niet.de goede vorm had. Ik heb het herschreven in de 'ik-vorm' en toen was het een lekker leesbaar ver haal. Ik kon het niet bewaren en op floppy zetten. Er deugt iets niet in mijn oude computer. Ik heb het verhaal uit- Er bestaan veel huidaandoeningen. Dit varieert van plaatselijke jeuk door trans- piratie tot een ernstiger vorm. In dit laatste geval wordt gesproken van huid- zieken, zoals acne, eczeem, psoriasis, ichtyosis, ernstige brandwonden en huidkanker (vaak veroorzaakt door te lang zonnen). De eerste symptomen van huidkanker zijn rasperige en schil- ferige plekjes op plaatsen die veel in de zon komen. Met vragen over huidpro blemen kan men terecht bij de mede- werkers van de Gezondheidswijzer. Zij beschikken ook over adressen van patientenverenigingen en organisaties, waaronder een landelijke Huid-infolijn. De Gezondheidswijzer bevindt zich op de begane grond van het GGD gebouw aan de Van Hogendorplaan 501 (naast het station Vlaardingen-Oost) te Vlaardingen en is iedere werkdag geo- pend van 9.30 tot 15.30 uur. geprint en nog precies. op tijd inge- stuurd." De Libelle Roman Prijs jury bestond uit de bekende schrijfster Lulu Wang, Libelle-columniste Tinkeke Beishuizen en vertegenwoordigers van de Libelle- redactie en Uitgeverij De Kern. Ruim 150 vrouwen stuurden een manuscript in. Gewonnen Raymonde ging, nadat ze het verhaal geschreven en opgestuurd had, weer door met waar ze altijd mee bezig is. Haar gezin, haar werk, verhalen schrij- ven. Op het moment dat Libelle belde, was ze niet thuis. Toen ze hoorde van het telefoontje was haar eerste gedach- te: zeker om te vertellen dat ik niet gewonnen heb! Libelle belde terug en vertelde dat ze de eerste prijs had gewonnen, maar dat ze het graag op floppy wilden hebben. "Daar zat ik in mijn piepkleine kamertje van 11/2 bij 2 meter met een geleende computer. Ik heb een paar dagen en een nacht zitten tikken, daarna heb ik het verhaal naar de uitgever gebracht in Baarn. Daar hebben we ook de titel bedacht. Ik had het verhaal zelf geen titel gegeven. Ik noemde het 'Jakoba', naar de hoofdper- soon in het verhaal." Jakoba Henrika Huyzen heet de vrouw, waar het hele verhaal om draait. "Ik wilde per se een ouderwetse naam gebruiken. Jakoba is bedacht en Henrika heb ik overgeno- men van een hofje waar ik vroeger heb gewoond. De stichtster van dit hofje heette zo." "Eigenlijk ben ik nooit tevreden over de verhalen die ik schrijf. Ik heb wel eens een enkele keer een verhaal opge stuurd, maar kreeg het altijd terug. Hoewel, ik heb eens een autobiografie geschreven voor een schoolmeester. Een gedeelte daaruit staat in het jaar- boek van Haarlem. Uitgevers zitten niet te wachten op startende schrijvers, die kosten te veel tijd en geld." Boeken Raymonde Padmos schrijft al heel lang. Op de lagere school werden haar opstel- len voorgelezen in de klas. Ze leest ook heel graag. Ze heeft vanaf haar elfde jaar bijgehouden hoeveel boeken ze heeft gelezen: 4.500! Dat aantal staat ook in de boekenkasten in haar woning. Er is er nu weer 66n bijgekomen: Haar eigen boek. Het ligt ook bij boekhandel van Leeuwen en AKO in Schiedam. 'Spiegel van mijn geheugen' gaat over Jakoba, een vrouw die geen 100 wil worden, maar toch een hoge leeftijd bereikt. "Het is een historisch boek", zegt Raymonde terwijl ze de poezen aait, "dat past bij me, ik ben historica." De uitgeverij is al gei'nteresseerd in haar volgende boek. Kathy Korporaal-Huitema SCHIEDAM - Op woensdag 20 okto ber kunnen kinderen lekker grieze- len tijdens de Spokenjacht in de Blauwe Brug. Om 19,00 uur kun nen kinderen zich voor f 2,50 inschrijven. De griezelavond is om 22.00 uur afgelopen. De Spokenjacht is voor alle leeftijden bedoeld, voor kinderen onder de 10 jaar is begeieiding noodzakeiijk. Meer informatie: (010) 2470464. Mercedes-Benz Bedrijfswagens Alle modeller! bestel- vracht- wagens in onze showroom BEDRIJFSWAGENCENTRUM Slapeloze nacht Ik kan niet slapen. Dat gebeurt bijna nooit. Ik slaap staande en op commando. Toch lukt het me deze nacht niet de slaap te vatten. Twee keer eerder in mijn leven heb ik dit meegemaakt. De eerste keeroverkwam het me toen een van mijn kinderen werdgeboren. Hij zag hatverwege de avonduren het levenslicht. Het was een beetje rommelig in het ziekenhuis waarin ik was opgenomen, omdat er een verbouwing aan de gang was. Het maakte mij niet uit. Ik ging stralend dit ziekenhuis in en ook naar later bleek mijn zoon, deed stralend zijn intrede. Hij mocht bij mij op de kamer blijven, omdat er nergens ruimte was. Hij lag in een zeepkistje vlak bij mijn hoofd. Ik genoot. Een uur later kwam nog een moeder met zoon bij mij op de kamer, van- wege het ruimtegebrek. We genoten samen. Na vertoop van tijd werden de piepkleine mannetjes bij ons weggehaald en daar lagen we dan, met letterlijke en flguuriijke naweeen. De hele nacht deden we geen oog dicht, omdat we de gelukkigste moeders van de wereld waren. Jaren later ondernam ik eens een busreis naar Zuid-Frankrijk. Er zaten slaapstoelen in de dubbeldekker. De dame vdor mij had de gehele dag geroepen dat ze in een bus zo 'n siechte slaapster is. 's Avonds om twaalf uur maakt ze aanstalten de ogen dicht te doen. Ineens trekt ze aan de hendel van de slaapstand en op hetzelfde moment valtze in slaap. Mijn voeten zitten klem tussen haar slaapstoei en mijn voetenbank. Ze is met een kanonskogel niet wakkerte krijgen. De volgende morgen om zes uur kijkt ze achterom en roept uitermate vriendelijk: "GoedemorgenZe herstelt de stand van de stoel. Mijn voeten zijn ernstig buitensporig van vorm. Mijn ogen ook. Deze gedachten schieten door mij heen als ik voor de derde keer in mijn leven's nachts klaarwakker lig. Verwoed radioluisteraar als ik ben zet ik de radio aan. Mart Smeets maakt op donderdagnacht een verrukkelijk programma. De blues druppelt gestaag uit mijn toestel. Als ik daarna overschakel naar radio Rijnmond krijg ik non stop muziek. Ik hoor veel platen bij waarbij mijn jeugsentiment hoogtij viert. Een nachtje wakker liggenvoor mij is het niet zo erg! 13 OKTOBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 Een vrouw die geen ioo wil worden Het goedkoopste adres voor al uw grenen, rotan, eiken en senioren meubelen. JAN WOONING Meubelen, Bergweg 62, Rotterdam. Tel. 010-4664827. Totziens. Let op... OKTOBER WOONMAAND. Onze nieuwe collectie is binnen! Bergweg-Zuid 102 (verlengde Grindweg) Bergschenhoek (Rotterdam-Noord) Tel. 010 - 4180400 Fax 010 - 4610079

Postiljon | 1999 | | pagina 7