Meer analfabeten dan verwacht Voorkom sport blessures Mensen met taalachterstand vervallen in armoede iWlliriQflii VDDJi OUDEREH Anneke: "Ze moeten mij maar nemen zoals ik ben(Foto: Gerrit Versteegj Sponsors SW ASVION SCHIEDAM - Dames en Heren I van SSV ASVION Schiedam hebben met ingang van komend weekend als spon- soren JAWA Sport Schiedam en Turbana Bananen Rotterdam. Op zondag 17 oktober worden de nieuwe sponsorcon- tracten getekend in het ASVION club- huis. Sluitingstocht Fietstoerclub Rijnmond SCHIEDAM - De Fietstoerclub Rijn mond houdt op zaterdag 31 oktober een fietstocht onder de noemer De Sluitingstocht. De tocht heeft een leng- te van 60 km. De traditionele afsluiter van het seizoen doet ook dit jaar het Westland aan. De route is: Schiedam, Maassluis, Hoek van Holland, Kijkduin, Wateringen, Schipluiden en terug naar Schiedam. De tocht wordt door ervaren fietsers begeleid. Voor deelname is een trim- of racefiets verplicht. Start om 10.00 uur bij de kantine Wielerbaan Schiedam aan de Olympiaweg in het Sportpark Harga. Terugkomst rond 12.30 uur. Inschrijving vanaf 9.30 uur. Kosten deelname f 5,-. Voor meer infor- matie kan men bellen: (010) 5919230 of (010) 4345992. Zang- en dansgroep Kalinka zoekt uitbreiding REGIO - Het Russisch-Oekra'fns Zang- en Dansensemble Kalinka is een folklo- ristische groep die bestaat uit een koor, orkest en dansgroep. De leden komen uit geheel Rotterdam en de regio. Het repertoire bestaat uit folklore uit het oude Rusland en de Oekrai'ne en wordt gebracht in bijbehorende klederdracht. De artistieke leiding is in handen van professionele krachten uit het voormali- ge Oostblok. Kalinka is op zoek naar bassen, tenoren, sopranen en alten. Tevens naar bespelers van bajan, bas, ballalajka, mandoline en accordeon. Voor de dansgroep worden nog lenige en vrolijke jongens, meisjes, mannen en vrouwen gezocht. Repetities zijn op vrij- dagavond in het schoolgebouw Cleyn- polder, Tweede Hogebanweg 111, Rotterdam-Overschie. Informatie: (010) 4663129 of (010) 4562415. BINGO - In dienstencentrum de Woudhoek is er op donderdag 14 okto ber bingo van 13.30 tot 16.00 uur. Kosten f 7,- (zes-ronden). THE-DANSANT - In dienstencen trum de 4 Molens is er een ThO-dansant van 13.30 tot 16.15 uur op zondag 17 oktober. Kosten f 2,50 per persoon. BINGO - Op woensdag 20 oktober is er een bingo in dienstencentrum de 4 Molens van 13.30 tot 16.00 uur. Kosten f 7,- (zes ronden). DIA'S KRETA - Onder genot van Griekse hapjes worden er op woensdag 20 oktober in dienstencentrum Oost van 10.00 tot 12.00 uur dia's van Kreta vertoond. Kosten: f 2,50. MAALTIJD - In dienstencentrum Oost is er de maaltijd van de maand op vrijdag 29 oktober. Tijd: Van 12.00 tot 13.00 uur. Kosten f 8,25 per persoon. Inschrijven voor 27 oktober. VISITECLUB - In wijkpost Zuid is er elke dinsdag Soos van 13.00 tot 16.00 uur. Toegang gratis. EETTAFEL - In wijkpost Zuid is er elke dinsdag eettafel van 12.00 tot 13.00 uur. F 8,50 per maaltijd. KLAVERJAS - Elke vrijdag is er Klaverjas in wijkpost Zuid. Van 19.30 tot 23.30 uur. F 2,50 per keer. REGIO - Ronald was van zijn 15e tot en met zijn 27e jaar een goede stratenmaker totdat zijn hij rug versleet, afgekeurd werd en in de WAO belandde. Hij zou wel graag ander werk willen doen, als hij niet een probleem had, waardoor je in Nederland nauwelijks meer werk kunt vin- den. Hij kon namelijk niet schrijven. "Ik kwam niet verder dan de voordeur en teerde sociaal weg. Een psycholoog stuurde me naar een taalcursus." Anneke kan niet lezen of schrijven. Als ze op straat loopt kan ze zich aardig redden doordat ze anderen vraagt haar te helpen. "Ik schaam me er niet voor. Ze moeten me maar nemen zoals ik ben. Maar nu zijn de kinderen inmid- dels 12 en 4 jaar en komen ze bij me vragen of ik ze wil helpen met hun huis- werk of voorlezen en nu kan ik mijn probleem niet meer verstoppen." Anneke en Ronald zijn slechts twee voorbeelden van de groeiende groep Nederlandse analfabeten, die in meer of Wat is de overeenkomst tussen de Mont Ventoux opfietsen, een tochtje roeien in de Weerribben en de achtertuin omspitten? Juist: in alle drie de gevallen loop je een flinke kans spierpijn te krijgen, vooral als je onge- traind bent. Niet alleen spieren, ook pezen en gewrichten krij gen ervan langs. Blessures zijn te voorkomen. Met vol- doende training vooraf, met rustig beginnen (warming up) en rustig aftrai- nen (cooling down). Maar wat te doen als er toch een blessure ontstaat? Dat hangt af van het soort blessure. Spierpijn gaat na een paar dagen vanzelf over. Het is wdl vervelend maar niet erg. Een warm bad, een warm kompres of een goede massage kunnen verlich- ting geven. Een spierkneuzing is verve- lender: door een bloeduitstorting in de spier ontstaat een zwelling, waardoor de spier minder goed kan bewegen. Enkele dagen rust en een koud kompres tegen de zwelling helpen. Een spier- scheurtje, bijvoorbeeld in de kuit mindere mate weihig kunnen lezen of schrijven. Ze kunnen jaren met allerlei lapmiddelen en soms zelfs knappe oplossingen hun probleem verborgen houden. Maar eens vallen ze door de mand. Mannen, als ze van baan moeten veranderen, waardoor ze bijvoorbeeld ineens formulieren moeten invullen en vrouwen, doordat hun kinderen naar school gaan en vragen aan moeder stel- len. Of heel gewoon: "In de super doe je boodschappen en je denkt bijvoorbeeld dat je kauwgom koopt, totdat thuis wordt ontdekt dat je condooms hebt gekocht." Somber Op 8 September, ABC-dag, de dag van de alfabetisering, tekenden enkele spre- kers in het gemeentehuis van Den Haag een somber beeld van het analfabetisme in Nederland. Volgens Unesco Nederland is in Nederland 4,8 procent van de bevol- king analfabeet, terwijl het gemiddelde in Europa op 1,5 procent ligt. Volgens directeur Major van Unesco is alfabetis- me een van de meest fundamentele fzweepslag') ontstaat niet door een con- stante grote inspanning, maar door een onverhoedse beweging. Een zweepslag moet met rust genezen. Als u ineens gaat sporten of een andere grote inspan ning levert, krijgen niet alleen de spie ren het hard te verduren. Ook gewrich ten, gewrichtsbanden en pezen kunnen overbelast of beschadigd raken. Een verstuiking is een beschadiging of verrekking van de gewrichtsbanden. Daarmee moet u een paar dagen rust houden, het gewricht koelen met ijs- blokjes in een washandje of met een 'coldpack' en hoogleggen. Later kunt u eventueel een drukverband aanleggen om het gewricht tegen verkeerde bewe- gingen te beschermen. Werkblessures Soms ontstaan spier-, pees- en gewrichtsklachten niet door een plotse- linge te grote inspanning, maar door langdurige overbelasting. Berucht is RSI (repetitive strain injury): de klachten die ontstaan door te weinig beweging met nek en schouders, door te weinig afwis- seling en door te veel dezelfde hande- lingen te verrichten. Zoals bij. mensen vaardigheden, omdat het kunnen lezen en schrijven het hart van een organisa- tie raakt. De cijfers van het 'functioned analfabetisme', oftewel onvoldoende redzaamheid in de huidige informatie- maatschappij, ligt nog veel hoger. De schattingen voor Nederland liggen op 800.000 tot een miljoen mensen. Een belangrijke oorzaak van het probleem in Nederland is ontstaan doordat de over- heid een lagere prioriteit aan onderwijs geeft en in het bijzonder aan onderwijs voor mensen die geen rol meer spelen op de arbeidsmarkt. De oorzaken voor analfabetisme zijn verschillend. Vaak worden achterstanden op de scholen niet opgemerkt of geregistreerd. Vroeger moesten de kinderen met leer- achterstand maar achterin de klas zitten zodat ze dan de voortgang van andere kinderen niet zouden storen. En wie denkt dat het de laatste jaren beter gaat vergist zich. Uit onderzoek blijkt dat 7 procent van de leerlingen die van de basisscholen afkomen onvol doende hun taal beheersen. Waarschijnlijk toch doordat er bij een groeiend aantal kinderen per klas te die veel met de computer werken. Rug- nek- en schouderklachten zijn vaak typische werkblessures. Voldoende afwisseling en een goede houding hel pen zulke klachten voorkomen. Wanneer kun je bij spier- en gewrichts- pijn beter naar de dokter stappen? Dat is op een rijtje gezet in de folder 'Spier- en gewrichtspijn'. Vraag erriaar in de apo- theek. Wie veel last heeft van de pijn kan een eenvoudige pijnstiller nemen, bij voor- keur paracetamol. Andere pijnstillers zoals acetylsalicylzuur, ibuprofen of naproxen kunnen maagklachten verer- geren en kunnen beter niet gebruikt worden bij zwangerschap en borstvoe- ding. Bovendien mogen ze niet met sommige receptmedicijnen gecombi- neerd worden. Warme of koude kompressen en druk- verbanden zijn ook bij de apotheek ver- krijgbaar. Er is dus van alles te doen aan blessures. Maar het beste is natuurlijk: blessures voorkomen: door goed te trainen voor u aan uw topp.restatie gaat beginnen, en door voldoende 'opwarm'- en 'afkoel'oe- feningen te doen. weinig individuele aandacht voor kinde ren met achterstanden bestaat. En dat leverde volgens de heer Hofstede, voor- zitter van de Stuurgroep Internationaal Jaar van Alfabetisering en lid van de Eerste kamer, veel stil verdriet op: "Mevrouw Lautenslager woont in Utrecht en heeft maar 06n zuster, in Haarlem. Ieder nieuwjaar krijgt zij een kaart en de beste wensen van haar zus ter. Voorheen schreef ze met behulp van de buurvrouw een kaartje terug, maar nadat haar buurvrouw gestorven is, besloot ze zelf maar een cursus Nederlands te nemen." Zwakke punten Voor 1994 kon mevrouw Lautenslager nog zo'n cursus krijgen. Maar na het kabinetsakkoord in 1994 werd die kans heel klein. Bij de invoering van de Wet Educatie Beroepsonderwijs (WEB), wer- den beroepsonderwijs en de basiseduca- tie samengevoegd. De gemeenten kre- gen de budgetten om zelf educatie in te kopen. Die wet vertoont volgens Hofstede twee zwakke punten. Er wordt pas ingegrepen als er teveel aan- vraag van educatie is, maar niet om het basisonderwijs in stand te houden. Het tweede mankement is volgens Hofstede dat de educatieve centra (ROC's) nu aanvragen bij de gemeenten moeten indienen, vergezeld van begrotingen, waarbij per gemeente in de beoordeling verschillende prioriteiten worden gesteld. Daarnaast zijn de gemeenten intussen ook verantwoordelijk gesteld voor de uitvoering van de Algemene Bijstandswet en de nieuwe Wet Inschakeling Werkzoekenden (WIW). Die twee wetten hebben 06n ding gemeen: ze zijn beide gericht op een baan. Daardoor is er bij de gemeenten de tendens om het onderwijs vooral te richten op de mensen die aantrekkelijk zijn voor de arbeidsmarkt en bestaat er minder aandacht voor langlopende pro- jecten en voor de groep 'economisch minder-aantrekkelijken'. Er zijn zelfs gemeenten die helemaal geen basisedu- catie aan autochtonen verschaffen. Hofstede verwacht dat hierdoor mensen met een taalachterstand steeds meer in armoede vervallen doordat ze bijvoor beeld allerlei voordelen mis lopen een- voudigweg omdat ze geen formulieren kunnen lezen of invullen. Gerrit Versteeg Laatste Jamboree van deze eeuw SCHIEDAM - Het clubgebouw van Scouting Taize-groep Kethei is het weekend van 16 en 17 oktober geo- pend voorpubliek. Belangstellenden kunnen zien hoe Scouting groepen uit de hele wereld via allerlei verschillende soorten zendapparatuur contact met elkaar zoeken tijdens de JOTA: 'jamboree On The Air'. Tijdens dit weekend wordt er gebruik gemaakt van de ouderwetse morsecode tot de moderne compu- tertechnologie om contact met elkaar te krijgen. Vier zendamateurs proberen mondiaal contact te krij gen met andere Scouting groepen. Op kaarten en lijsten die aan de wanden van het clubgebouw han- gen is te zien wanneer, waar en hoe laat er contact is geweest met een bepaalde groep. Tijdens het open huls zijn ook de leden van de Speltakken Explorers en Scouts actief. Naast het gebouw staat het gehele weekend een draaimolen. In de keuken van het clubgebouw wordt een gezellig cafetaria ingericht en in het Welpenlokaal wordt een rom- melmarkt gehouden. Het clubge bouw is op 16 en 17 oktober geo- pend van 10.00-17.00 uur. 13 OKTOBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9

Postiljon | 1999 | | pagina 9