RIJNMOND l r All BESSI 4 Exposeren bij' de Bloedbank ZWN Rotterdam i in mmwmrwrn "M£Xt.9 Schieland bezorgd over Zuidplaspolder ROTTERDAM - Hoogheemraadschap Schieland is bezorgd over de plannen voor grootschalige uitbreiding van de glastuinbouw in het zuidelijk deel van de Zuidplaspolder. In een brief aan Minister Brinkhorst van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij is de bezorgd- heid kenbaar gemaakt. De reden hier- van is dat de polder 6 meter onder het NAP ligt en derhalve een groot risico loopt bij wateroverlast. Tevens bestaat de bodem ter plaatse uit veen, zodat de bodem inklinkt, wat weer tot verzak- king van woning- en glastuinbouw kan leiden. Het peilbeheer van het Hoogheemraadschap Schieland is er op gericht om de bodemdaling zo veel mogelijk te beperken. Hoe meer bebou- wing, hoe meer problemen met de waterhuishouding. Door de andere bodemsamenstelling en hogere ligging ziet het Hoogheemraadschap wel mogelijkheden voor glastuinbouw in het noordelijk deel van de Zuidplaspolder. Papiergeldbeurs ROTTERDAM De afdeling Rotterdam van de International Banknote Society organiseert op 30 oktober een grote papiergeld beurs in gebouw De Heuvel bij de Sl Laurenskerk te Rotterdam. De beurs is van 10.00 tot 16.00 uur, toegang bedraagt f 5,-. In Nederland zijn enkele honderden personen die papiergeld verzame- len. Zij zip georganiseerd in een tandelifke verenigpg. Het verza- meien van papiergeld geeft voor hen een aparte opwinding. Elk bll- jet uit een ver of dichtbij land en uit lang vervlogen of recente tifd heeft zijn eigen, vaak rumoerige geschtedenis. Nieuwe macht- hebbers brengen vaak hun eigen biljetten uit. Het drama van een land kan men vaak van papiergeld afiezen. Zaterdag zullen dutzen- den biljetten worden aangeboden. Bezoekers kunnen ze bekijken, betasten en desgewenst kopen. Er zijn ook vrije ruiltafels. Heeft u nog ongeldige biljetten van een van uw vakanties, neem ze gerust mee. Misschien zijn ze op de beurs toch geld waard. Onthulling beeld Koningin Wilhelmina ROTTERDAM - Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard zal op 29 oktober een bronzen sculptuur van Koningin Wilhelmina onthullen. Het beeld staat op de Wilhelminahof op het binnenterrein van de Arrondisse- mentsrechtbank. Burgemeester Opstelten zal een korte inleiding geven voorafgaande aan de onthulling. Tevens wordt een cheque overhandigd aan een vertegenwoordi- ger van de Daniel den Hoed Kliniek. Start uitbreiding Boijmans Van Beuningen ROTTERDAM - Vrijdag 29 oktober zal het startsein worden gegeven voor de uitbreiding van Museum Boijmans Van Beuningen. Wethouder Kombrink plaatst om 15.15 uur de eerste plaat van de vernieuwde stalen sculptuur van de Amerikaanse kunstenaar Richard Serra met een kraan in de Bondonvleugel. Aan deze vleugel wordt ook begonnen met de uitbrei ding ypi het museum. RIJNMOND - Nog maar kortge- leden werd door gemeenten juichend geroepen dat hun Millennium-oefening zo fantas- tisch was verlopen. Ik was zeer verbaasd, want ik heb er eentje als journalist bijgewoond waar- in van alles misging. Terwijl ik alleen de perscontacten heb kunnen beoordelen. Ik mag aannemen dat er in de overige onderdelen van de oefening ook het nodige zal zijn misge- gaan. En dat kan ook niet anders. Waarom anders een oefening doen. Om vast te stel- len dat je je zaakjes zo fantas- tisch voor elkaar hebt? Kenmerk van een ramp is nou eenmaal dat zich allerlei ontwikkelingen voor- doen die je niet heb kunnen voorzien. Er zullen dus altijd zaken misgaan. Was die gemeente dan de enige van de vijf- tien gemeenten, waarin van alles mis ging? Conclusie: ambtenaren die zeg- gen dat er bij hun niets is misgegaan, hebben gelogen of een voorgekauwde oefening gedaan. Permanente ingesprektoon Een stroomstoring laatst leverde prach- tige voorbeelden op hoe de communi- catie bij dergelijke calamiteiten mis kan gaan. Het bleek dat ook de gewone telefoondienst van de PTT door de sto ring op sommige plaatsen niet meer i Wordt het millennium een probleem, of zijn alle knopen voor I januari opgelost? (Foto:Joop Zeemeijer Fotografiej. werkte. Het viel op dat ook de mobiele telefoons het soms niet meer deden. Bij Eneco werkte de telefoon nog wel, maar daar kregen de luisteraars alleen een permanente ingesprektoon te horen. Via Radio Rijnmond gaf een voorlichtster van Eneco vanuit haar huiskamer de luisteraars de informatie over de stroomstoring door. De mensen Een van vele tentoongestelde kunstwerken in de expositieruimten van de Bloedbank ZWN Rotterdam. RIJNMOND - Bij de Bloedbank ZWN Rotterdam, met 100.000 donoren de grootste bloedbank van Nederland, heeft veel ruim- ten waar dagelijks veel mensen komen om bloed af te geven. Gedurende hun aanwezigheid kunnen zij kijken naar kunst die aan de wanden hangt. Sinds vele jaren worden er voor profes- sionele en vergevorderde amateurkun- stenaars tentoonstellingen georgani seerd van schilderijen, grafiek en foto- kunst. Alle ruimten van de donorcentra zijn mooi uitgerust en er wordt veel aandacht besteed aan het inrichten van de exposities. Niet alleen in de donorcentra in Rotterdam-Centrum (aan de Wytema- weg 10) en Rotterdam-Zuid (aan de Gooilandsingel 13) wordt geexposeerd. Ook in Vlaardingen is er een mogelijk- heid voor tentoonstellingen aan de Galgkade 1. Verder zijn expositieruim ten in Spijkenisse, Gouda, Dordrecht, Breda en Goes. Belangstellenden die in de ruimten wil- len exposeren, kunnen contact opne- men met de Bloedbank ZWN Rotterdam, afdeling Exposities, Postbus 23370, 3001 KJ Rotterdam. die geen batterijradio hadden moesten dan wel in de auto gaan zitten om het programma te horen. De burgemeester van de plaats waar ik de millenniumoefening bijwoonde, ant- woordde tijdens de persconferentie op de vraag of de bevolking niet massaal de straat op zou gaan, dat de gemiddel- de burger voor rede vatbaar is. Ik ver- wacht echter niet dat mensen met de millenniumwisseling rustig thuis blijven totdat ze via een geluidswagen over de ramp zullen worden gei'nformeerd. En zeker niet als je kind op straat loopt. Mensen zullen, met of zonder borrel, de straat opgaan om zelf poolshoogte te gaan nemen. Het is aardig dat je gelooft in het gezonde verstand van je bewo- ners, maar ik geloof eerder dat mensen in gevaar kuddegedrag zullen vertonen. Geen doorgeefluik Het belangrijkste deel van de oefening voor de verslaggever was die persconfe rentie. Er werd tijdens de oefening ten aanzien van de pers een cruciale fout gemaakt: men kwam de afspraken niet na. Er werd meerdere malen verteld dat er over tien minuten een persconfe rentie gehouden zou worden, maar dat men op een verslaggever van radio Rijnmond wachtte. Toen die uiteinde- lijk niet kwam opdagen werd de pers conferentie afgelast. Dat kan niet! Ik zou als verslaggever des duivels zijn. Je zit twee uur te wachten op nieuws en als de belangrijkste verslaggever niet komt, wordt de persconferentie afgebla- zen. Ik moest een uiterst vervelende true uit de doos toveren om toch informatie te krijgen. Ik dreigde met het opschrijven van geruchten die ik op dat moment had gehoord. Op zich is dat trouwens geen vreemd argument. De baas van de verslaggever heeft de journalist nu een maal op nieuws uitgestuurd en die wil en zal met nieuws terug komen. Dus zal hij het nieuws of zijn informatie desnoods van straat of elders halen, met gevaar voor eenzijdige, subjectieve en emotionele verslaggeving. Tijdens de persconferentie kwam de aap uit de mouw. De burgemeester vroeg wanneer het medium waarvoor ik schrijf uit zou komen, want het publiek moest tijdig worden gei'nfor meerd. Dat toont dat de burgemeester de taak van de media ziet als een ver- lengstuk van haar eigen doelstelling: om het publiek zo snel mogelijk te informeren. Maar informatie doorgeven is slechts 66n van de doelstellingen en functies van de media. Minstens even belangrijk is de autoriteiten kritisch vol- gen en het publiek nadere uitieg en opheldering verschaffen. Dat betekent dus dat de pers zich niet mag laten gebruiken als passief door geefluik. Radio Rijnmond wel, want die is aangewezen als regionale rampen- zender en natuurlijk ook de speciale informatiepagina's in huis-aan-huis bla- den, die onder verantwoording van de gemeentelijke voorlichting vallen. Kiespijn In noodsituaties loopt een mens zo wel tegen zijn tekorten aan, als dat hij leert boven zichzelf uit kan stijgen. Tijdens de oefening leed ik aan een knetterende kiespijn, maar gaande de oefening vergat ik mijn pijn. Ik bedacht me achteraf dat we ons zo druk maken om kleine dingentjes, zonder ons om het belangrijkste te bekommeren: het leven zelf. Bijkomstigheden oefenen, juist door hun massaliteit, een enorme controle op ons leven uit. Ieder mens-valt op het moment van een ramp met zijn tekort- komingen door de mand. We verge ten we onze kiespijn, kleine ruzietjes en andere ongemakken en kunnen we improviseren. Als pers van buiten de oefenstaf had ik een kennisvoorsprong, die ik naar har- telust kon uitbuiten. Om andere men- sen dan aan een draad te zien bungelen riep bij mijzelf de illusie opdat ik het goed wist. Terwijl het heel moeilijk is om te improviseren. Ik kon de staf op het gemeentehuis proberen op stang te jagen door allerlei problemen te sugge- reren. Zou er een vliegtuig zijn neerge- stort. In een werkelijke situatie kan ook de pers worden gemanipuleerd, iets dat •inderdaad ook gebeurt. De pers moet zich dus in zo'n situatie 'vriendelijk agressief opstellen. Gerrit Versteeg 10 27 OKTOBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 11 Rampenoefeningen probleemloos verlopen?!

Postiljon | 1999 | | pagina 11