Ziekenhuizen voor- bereid op jaarwisseling NNim Hofman Auto's Rofterdoms hovenbedrijf goot Schiedamse havens beheren Herfst(vakantie) op Nova Zembla Bovag Garantie Bedrijf ±150 Top Occasions op voorraad 010 5216520 "Binnenkort alweer op vakantie?", vroeg een patient een paar weken gele- den. Hij had de aankondiging in de de spreekkamer gelezen. "Telkens als ik naar u toe kom, gaat u op vakantie". Nu is een huisarts, inclusief nascholing- en compensatiedagen vanwege diensten, totaal maarzeven weken per jaar afwe- zig. Dus zei it "Nou, dan bent u niet vaak ziek, meneer HarmsenHarmsen lachte. En bij het afscheid zei hij: "Prettige herfstvakantie, dokter. En dat u maar mooi weer mag hebben. Dan hebben wij het ook". "Van hcetzelfde", riep ik hem na. Samen met de kinderen was besloten om deze (intussen afgelopenj week in onze caravan door te brengen. Als gevolg van een weekenddienst konden we pas maandagmorgen koers zetten naar onze standplaats in Wolfheeze, nabij Arnhem. Het zachte weer van de Randstad maakte al snel plaats voor een venijnige vrieskou. De auto-verwar- mingging dus aan. Aangekomen op de bijna verlaten camping besloten we eerst koffie te zetten. Het kostte Bea aanvankelijk moeite om zich met haar zwangere buik de cabine binnen te wringen. In de goed ge'isoleerde cara van was de temperatuur heel behaaglijk gebleven. Maar de laaggelegen water- leiding bleek bevroren. Een poging om water te halen uit de toiletruimte op het caravanterrein mislukte, omdat de toegangsdeur van een groot hangslot was voorzien. Ik Hep met een keteltje naar een eenzame caravan aan de andere zijde van het terrein. Het met witte rijp versierde gras kon me op dat moment niet bekoren, zelfs niet de winterse aanblik van het bos langs het kampeerveld. De kou drong door mijn veel te dunne vakantiekleding heen. Mijn vingers, neus en oren begonnen te tintelen. Zou ik bezig zijn te bevrie- zen? In gedachten zag ik de oude wandplaat in het klaslokaal van de lagere school. Daarop stond het behouden huis op Nova Zembla en een heldhaftig figuur fWillem Barentz zelf?) die een ijsbeer op afstand hield... Door kou tintelende vingers, neuzen en dergelijke kennen we als plaatselijke onderkoeling. De temperatuur van de aangedane lichaamsdelen is te laag. Dat merken we door eerst tintelende en later stekende pijn, met mogelijk ook een bleke verkleuring. Als er (nog) geen blaren te zien zijn, valt de toe- stand mee en kan worden volstaan met het voorzichtig opwarmen van de getroffen plekken. Niet te snel. zoals vroeger nog weleens de gewoonte was: kinderen mochten de pijnlijke handen onder de oksels van moeder leggen. Ik kan mij nog herinneren dat dan de ste kende pijn inderdaad eerst erger werd, voordat verbetering optrad. Beter is om voorzichtig op te warmen, bijvoorbeeld met wat wrijven en het opzoeken van een warme ruimte. "Kom je mee, een potje voetballen?", vroeg Jan-Willem die mij achterna was gerend. "Het is juist zo lekker weer". Ik ontwaakte uit mijn gepeins over de 'barre' omstandigheden op onze cam ping. Bovendien ontnam hij met zijn enthousiasme mij de mogelijkheid om vanwege de koude te weigeren. "Eerst water halen, Jan-Willemzei ik. "Hoeft niet meer", antwoordde mijn oudste. "De campingman bracht de sleutel van het washuisje. Dus mamma is al bezig met koffie zetten. Kom je nu mee voet ballen?" Dat laatste klonk wat ongedul- dig. "Je hebt gelijk. We zijn op vakan tie", en ik sloeg met mijn armen een paar keer om mij heen om warm te worden. "Ik kom er aan". Gelukkig werd het weer de daarop volgende dagen wat beter. Pieter Vlasveld huisarts - wii i wmm pi** Zeeschepen in de Wilhelminahaven van Schiedam. Het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam neemt per I januari 2000 het nautisch beheer van de zeehavens van Schiedam over. (Foto: ONS Milieu /Roe I Dijkstra) SCHIEDAM - In 1P92 werd een voorlopige overeenkomst gete- kend waarin werd vastgelegd dat het beheer over de Schiedamse havens per 1 janu ari 2000 wordt overgenomen door het gemeentelijke haven bedrijf Rotterdam. Over twee maanden is het zover. Vanaf die datum is het Rotterdamse havenbedrijf verantwoordelijk voor de totale begeleiding van het scheepvaartverkeer. Daaronder vallen onder meer de inspec- tie van vervoer van schadelijke en gevaarlijke stoffen, incidentbestrijding (bijvoorbeeld olievervuilingj en nale- ving van de milieuwetgeving. Ook het verstrekken van nautische adviezen en het toewijzen van ligplaatsen valt onder de Rotterdamse dienst. Schiedam blijft overigens wel verantwoordelijk voor het commercieel beheer van de Schiedamse havens waar jaarlijks, in Voorhaven, Wilhelminahaven (Schiedams grootste zeehaven) en _Wiltonhaven, bijna 600.000 ton aan goederen wordt overgeslagen, voorna- melijk graan. Stadsbestuurders Al eerder nam het Rotterdamse haven bedrijf in de afgelopen jaren verschillen- de havendiensten over van Schiedam, onder meer het loodswezen. Met de laatste overdracht is definitief een eind gekomen aan bemoeienissen die eeu wen lang in handen lagen van Schiedamse stadsbestuurders. Burgemeesters (vergelijkbaar met wet- houders) van een paar honderd jaar geleden hielden zich actief bezig met alles wat zich op en langs het water afspeelde. In feite waren het de eerste havenmeesters die in de loop van de eeuwen te maken kregen met een flore- rende scheepvaart die voor welvaart zorgde. Maar ook kregen zij te maken met de gevolgen van de desastreuse neergang daarvan. Al in 1275 was Schiedam als havenstad een kruispunt van belangrijke handels- wegen over Maas en Schie. Die functie werd ruim twintig jaar later versterkt toen Jan van Avennes toestemming gaf een Oover of sluyse te bouwen. Dat had tot gevolg dat in het middeleeuwse Scyedam de handel toenam en de stad zich kon uitbreiden. Door een inham die voor de rivierdijk lag, (de huidige Vlaardingerdijk) stroomde de Schie naar de Maas en vormde zo een natuurlijke haven. De rivier slibte echter herhaaldelijk dicht waardoor grote schepen er niet meer doorheen konden varen. Daarom werd een nieuwe haven aangelegd. Men kanaliseerde de bestaande rivier- geul, maakte hem op diepte en bouwde er kademuren langs; zo onstond in 1339 de Lange Haven en een deel van de Buitenhaven. Haring en koopvaardij Driehonderd jaar lang lagen aan de kaden van. de Lange Haven haring- en koopvaardijschepen. Deze voerden niet alleen vis maar ook hout, graan, wijn en wol aan. Deze producten werden ver- volgens verscheept naar onder meer Vlaanderen, Frankrijk en naar het Oostzeegebied. Aan de rechterkant, komend van de Koemarkt stonden (en staan nog steeds enkele) grote pakhui- zen en aan de nadere kant van het water lagen de scheepswerven. Aan het eind van de zestiende eeuw waren in dit deel van de stad zeker twintig scheepswerven gevestigd waar voornamelijk botschepen, crabbeschui- ten, hoekers en carveels werden gebouwd. Zoals door de eeuwen heen zou blijken was het een scheepvaart- geschiedenis van vallen en opstaan, want in 1643 was het gedaan met de scheepswerven aan de Lange Haven. Net als de visserij moest ook de scheeps- bouw plaatsmaken voor de branders- industrie. Neergang Rond het eind van de 19e eeuw ging het ook met de vele distilleerderijen in de stad bergafwaarts en kwam de scheepsbouw weer tot bloei. Nu echter direct aan de Maas waar grote zeesche pen werden gebouwd en mensen werk vonden op de werven van Wilton- Fijenoord, Gusto en de Nieuwe Waterweg. De Lange Haven echter heeft zijn histo- rische karakter nog altijd behouden en vormt samen met de in 1613 gegraven Nieuwe Haven en de Westerhaven uit 1860 de kern van Schiedam als haven stad. De historische binnenschepen die tegenwoordig voor anker liggen in de Korte- en Lange Haven onderstrepen dat gegeven nog eens extra. Nans Wolters SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Zeker in een ziekenhuis is het van groot belang dat apparatuur en computers naar behoren blij- ven werken. Wanneer op de Operatiekamer of Intensive Care apparatuur uitvalt zou dat tot levensbedreigende situaties kunnen leiden. De Stichting Samenwerkende Schiedamse en Vlaardingse Ziekenhuizen is al sinds vorig jaar actief om de jaarwisseling goed door te komen. Een stuurgroep en een werkgroep millennium zijn hier druk mee bezig. Niet alleen het functioneren van de apparatuur binnen het ziekenhuis is van belang. Ook de toelevering van energie, medicijnen, telecommunicatie, maaltij- den en drinkwatervoorziening moet blijven doorgaan. Inmiddels is alle apparatuur in de zie kenhuizen getest op millenniumbesten- digheid: 99 zal gewoon blijven func tioneren. Ook voor de resterend 66n procent zijn de problemen opgelost. Dit betekende een nieuwe telefooncentrale, vervanging van enkele oude computers en vervanging van software van het computersysteem van het laboratorium. Samen met andere ziekenhuizen en instellingen is een jaarovergangsplan opgesteld. Er zullen een paar dagen voor de jaarovergang geen grote opera- ties meer plaatsvinden, zodat de Intensive Care zo veel mogelijk beschik- baar blijft voor spoedopnamen. In de bewuste nacht zal extra personeel in de ziekenhuizen aanwezig zijn. Dat geldt voor de afdelingen Spoedeisende Hulp, Intensive Care, Operatiekamer, de afde- ling Automatisering en de Technische Dienst. Een crisisteam zitten de Raad van Bestuur, ziekenhuismanagers en het Hoofd Automatisering. Diverse Clio's '99 vanaf /19.950,- Twingo's: nieuw model. Div. kleuren en uitvoeringen vanaf /16.950,- Twingo's: div. kleuren en uitvoeringen. airco en comfort metallic, '98 vanaf /16.250,- 27 OKTOBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 Scheepswerven door de eeuwen heen 4 r-v.- Vy. vv. «•- - ..v, XKS&tSSZ <v, w ~w - x £T' - - - v - A-f- -~v V, w v - - VyJ? -W Radio incl.montage en boxen GRATIS MattenGRATIS f 5000,- uitgestelde betaling 6 maanden GRATIS 3 jaar garantie onderhoud mogelijk Rottekade 179 Bergschenhoek Zie onze advertentie elders in deze krant.

Postiljon | 1999 | | pagina 5