Actie boeren planten bomen Gerard uskalender De ijsbreker/havensleepboot SIBERIE look we! 'De Beergenoemd) breekt in de strenge winter van 1929 onder veel belangstelling het ijs op de Waal bij Zaltbommel. (Foto: Collectie Stichting Nationaal Sleepvaart Museumj Klankschalenconcert Danny Becher SCHIEDAM - In het gebouw van de NPB aan de Westvest 90-92 geeft Danny Becher op dinsdag 9 november een klankschalenconcert. De meditatie- ve muziek van Becher bestaat uit ver- schHlende klanksferen. Hij heeft negen jaren in India vertoefd. Sinds 1981 ver- blijft hij in Nederland en geeft hij lezin- gen, concerten en workshops in binnen- en buitenland. Het concert begint om 20.00 uur. Toegangskaarten f 12,50. Verkrijgbaar via het programmasecreta- riaat (010) 4737248 of op de avond zelf. Harmonia in Nieuwland SCHIEDAM - Op donderdag 28 okotber verzorgt Elly de Vries de 'Harminia'- avond met waarnemingen aan de hand van foto's van overledenen. De avond, die is georganiseerd door de Spirituele Vereniging Harmonia Schiedam, begint om 20.00 uur en wordt gehouden in wijkcentrum Nieuwland, Dr. Wibautplein 165 te Schiedam. Toe- gangsprijs f 8,50. MEUBELEN Najaarsconcert Harpe Davids in Dorpskerk SCHIEDAM - De christelijke muziek- vereniging Harpe Davids uit Schiedam organiseert op zaterdag 6 november een najaarsconcert in de Dorpskerk in Schiedam-Noord. Medewerking wordt verleend door het harmonie-orkest onder leiding van Cees Kramer en het B-orkest onder leiding van Tijn Kemps en Hans Loendersloot. De avond eindigt met een gezamenlijk optreden van de twee orkesten. Aanvang 19.30 uur, einde rond 21.45 uur. Toegang is gratis. Meer informatie: (010) 4715959. MODESHOW - Op dinsdag 2 novem ber vindt om 10.00 uur een modeshow van Van der Klooster Mode plaats. Plaats: dienstencentrum de 4 Molens. Toegang gratis. ENGELS - In dienstencentrum Oost begint op dinsdag 2 november een cur- sus Engels. Van 10.00 tot 11.00 uur. Kosten f 12,50 per maand. 3D KAARTEN - Vanaf dinsdag 2 november kan men vijf weken lang van 14.00 tot 16.00 uur in dienstencentrum de 4 Molens 3D kaarten maken. Informatie/aanmelding bij receptie de 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766. Telefoon (010) 4705500. BLOEMSCHIKKEN - Op dinsdag 9 november is er bloemschikken in dien stencentrum Oost. Van 13.30 tot 15.30 uur. Kosten f 10,- (inclusief bloemen). Inschrijven voor 4 november. ERWTENSOEP - Op woendag 17 november worden er roggebrood, spek en erwtensoep gegeten in dienstencen trum de Woudhoek. Tijdstip: 12.00 uur. 3,- per persoon. Inschrijven van 1 tot en met 10 november. GYMNASTIEK Stichting Ouderenwerk organiseert onder andere in dienstencentrum Oost op donderdag van 10.00 tot 11.00 uur gymnastiek voor ouderen. Kosten f 8,- per maand. Informatie/aanmelding: (010) 2486890 op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur. MAASSLUIS - Wist u dat de sleepboot/ijsbreker SIBERIE in de strenge winter van 1929 onder veel belangstelling het ijs op de Waal bij Zaltbommel heeft gebroken? Sleepboten spelen bij de ijsbestrijding op de Nederlandse (binnen)wateren nog steeds een belangrijke rol. In het Nationaal Sleepvaart Museum te Maassluis is afgelo- pen weekend een nieuwe wis- seltentoonstelling van start gegaan onder het motto 'IJsbreken bekeken'. G.W.C. in 't Veld, voorzitter van de enkele jaren geleden opgeheven Vereniging Comite voor Ijsbestrijding Rotterdam, heeft de expositie officieel geopend. De tentoonstelling is voor jong en oud met maritieme en technische belang stelling zeer onderhoudend. De exposi tie behandelt niet alleen de geschiede- nis van het ijsbreken in Nederland, maar maakt ook een uitstapje naar de ontwikkelingen op dit gebied in het bui tenland. N.J. Ouwehand is 2e secretaris van de Stichting Nationaal Sleepvaart Museum en vertelt hoe de expositie tot stand is gekomen. "Bij de opheffing van de Vereniging Comit6 voor Ijsbestrijding Rotterdam werden donaties ter beschik- king gesteld voor diverse toepasselijke doelen, waaronder het Sleepvaart Museum. Het lag daarom voor de hand dat het museum een keer aandacht zou besteden aan het onderwerp ijsbreken. Nog steeds spelen sleepboten bij de ijs bestrijding een belangrijke rol." Nog voordat er schepen voor ijsbreken werden ingezet, waren er al door paar- den op de wal voortgetrokken, drijven- de apparaten. Hiermee werd via valbij- len getracht het ijs op de binnenwateren te breken. De eerste ijsbreker met een schroef die door stoomkracht werd voortbewogen was een voor dit doel verbouwde sleepboot. In 1871 werd de eerste specifieke ijsbreker gebouwd op een Duitse werf. Ouwehand: "Het zou nog tot 1893 duren voordat ook in Nederland, met name in Amsterdam, ijsbrekers in gebruik zouden worden genomen. Deze waren nog in het bui tenland gebouwd. In andere delen van ons watterrijke land werden sleepboten \gebruikt." Hierbij werd een zogenaam- de 'ijsploeg' of '-schoen' voor de boeg gecanstrueerd. Die maakte het mogelijk het ijs makkelijker te breken zonder al te veel schade voor de sleepboot. 'De Beer1 Op Nederlandse werven werden nog v66r de Tweede Wereldoorlog zeegaan- de ijsbrekers voor buitenlandse gebrui- kers gebouwd. De bekendste daarvan is de JAAKARHU. Dit vaartuig werd in 1926 voor Finse rekening gebouwd bij Piet Smit te Rotterdam. Op de tentoon stelling in Maasluis is een groot model van deze ijsbreker te zien. Ongeveer tegelijkertijd met het Finse vaartuig werd de bekendste ijsbreker van de Rotterdamse haven gebouwd: de SIBE RIE. Behalve een ijsbreker was deze boot tevens lange tijd een van de sterk- ste havenslepers, die daarom de bij- naam 'De Beer' kreeg. Ook van dit schip zijn op de expositie een model, een fraai schilderij en actiefoto's te zien. Na de oorlog werden er in Nederland nog maar weinig specifieke ijsbrekers gebouwd. In het buitenland des te meer. Het Nationaal Sleepvaart Museum laat ook iets over dit hoofdstuk uit de internationale scheepvaartgesc- hiedenis zien. Al in het begin van deze eeuw werden in de Scandinavische landen en Rusland grote zeegaande ijsbrekers gebouwd. "De eerste nucleaire pool-ijsbreker kwam aan het einde van de jaren vijftig van een Russische helling", vertelt de heer Ouwehand. "Dat land en Finland bouwden een complete vloot ijsbrekers. Maar ook bijvoorbeeld Canada, de VS, Zweden en Japan bezitten dit soort ster- ke vaartuigen, zij het aangedreven door dieselmotoren." De meest gerenom- meerde scheepsbouwers van dit type schip zijn in Helsinki gevestigd. "Daar doet men steeds weer nieuwe uitvin- dingen om het ijsbreken nog doel- treffender uit te voeren." Strenge winters In strenge winters, zoals we die in 1963, in 1991 en in 1996/97 hebben gehad, wordt het ijs op de Nederlandse wateren nog altijd op de conventionele manier gebroken. Dat houdt in: met sleepboten al dan niet voorzien van een ijsploeg of -schoen. Van dit oer- Hollandse werk zijn op de expositie vele foto's te bezichtigen met daarbij uitvoe- rige informatie. Volwassenen (en oude- re kinderen) die belangstelling hebben voor techniek en historisch-maritieme ontwikkelingen, kunnen in het Nationaal Sleepvaart Museum te Maassluis hun hart ophalen. In het museum zijn natuurlijk ook talrijke andere zaken op sleepvaartgebied te zien. Tevens is een handzaam boekje beschikbaar, voorzien van een uitgebrei- de toelichting en rijk geiHustreerd met foto's. Het Nationaal Sleepvaart Museum is gevestigd in het voormalige, eeuwenou- de stadhuis van Maassluis aan de Hoogstraat 1 -3. De tentoonstelling is te bezoeken tot en met 7 mei 2000. Het museum is dagelijks geopend van 14.00 tot 17.00 uur, behalve op maandag. Peter Zoetmulder REGIO - Landschapsbeheer Zuid-Holland houdt komend winterseizoen voor de zevende keer de actie 'Boeren Planten Bomen'. De actie is bedoeld om bewo- ners van het Zuid-Hollandse platteland te stimuleren streekeigen struiken en bomen te planten. Via deze actie kunnen zij streekeigen plantmateriaal bestel- len, dat daarna wordt thuisbezorgd. De actie is niet alleen bedoeld voor boeren, ook bewoners van het Zuidhollandse buitengebied kunnen deelnemen. Tijdens de actie kan een uitgebreid assortment struiken en bomen worden besteld. Landschapsbeheer Zuid-Holland levert het plantmateriaal gegarandeerd ziektevrij en van gerenommeerde kwekers. Een overzicht van het plant materiaal staat in het gratis boekje 'Boeren Planten Bomen', te bestellen via tele- foonnummer (0182) 524500. Ik houd heel erg van spreuken, spreek- woorden en gezegden. Nu bedoel ik niet zozeer die vragen en antwoorden in de trant van: Wat eten we vandaag? "Gebakken spinnenpootjes", antwoordde mijn moeder steevast, en ik hield vol dat ik daar stroop overheen wilde. Er zijn ook van die snedige antwoorden op: Hoe laat is het? Net zo laat als gisteren om deze tijd". En: Wat zeg- gie? A is je valt dan leggie. En ga zo maar door. Ik had ooit een tante (van de koude kantj, die alleen maar converseerde in deze taalstijl. Ze gaf nooit een antwoord vanuit haar hart, ze trok er altijd een uit haar 'voor raadkast met voorgekookte zinnen', zal ik maarzeggen. Nou, die bedoel ik dus niet. Maar lees ik een spreuk uit de vo/ksmond over het weer in okxober, dan smelt it Mijn Gerarurduskalender meldt ze eens per maand. "Treedt Gummarus (11 oktober) met droogte in, de winter zal nat zijn in het begin'. Reken erop, dat ik klaar zit om dit vanaf begin tot eind mee te beleven. Nog zo een: 'Wordt men op Callistus (14 oktober) warme wind gewaar, dan wordt de winter een twijfelaar'. Toen ik kind was vroeg ik alles over het weer, de tijd en de zon aan mijn vader. "Moet ik een jas aan vandaag?", vroeg ik als de zon scheen, welk jaargetijde het ook was. Winter en herfst kenden geen pardon. In voor- jaar en winter hing het van de windrichting af. Hij had altijd gelijk. "Hoe laat is het?", vroeg ik vaak aan mijn vader als we samen in het hooi- land waren. Dan keek hij niet op zijn horloge maar naar de zon. Hij klok- te op de minuut. Hij wist ook alles over de maan. Mijn Franse leraar voegde hier ook iets moois aan toe. "Als hij opko- mend in kwartstand staat kan je er een 'p' van maken, premier. Verdwijnt hij weer dan maak jeer een 'd'van, dernier". Die Franse woor- den leerde ik weer aan mijn vader. Hij was trots als ik zei dat hij een mooie Franse uitspraak had en ik was trots omdat ik een vader had die alles wist van het weer, van de zon en van spreuken. 27 OKTOBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 IJsbrekers bekijken in het Sleepvaart Museum Het goedkoopste adres voor al uw grenen, rotan, eiken en senioren meubelen. JAN WOONING Meubelen, Bergweg 62. Rotterdam. Tel. 010-4664827. Tot ziens. Let op... Onze nieuwe collectie is binnen. Nu onze collectie van vorig jaar tegen weggeefprijzen!

Postiljon | 1999 | | pagina 7