'Wij kijken uit naar jongeren' Vogelliefhebbers vieren feest met tentoonstelling NWH lezing over Boulimia SCHIEDAM - Voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen (NWH) afdeling Schiedam houdt mevrouw F. Lauweraars op donderdag 11 november een lezing over boulimia nervosa (niet meer eten, overgeven). De avond begint om 19.30 uur in de Magnalia DeTkerk, Albardastraat 67 te Schiedam. Toegang voor niet-leden f 5,-. Rietzeilers kiezen nieuwe prinsen SCHIEDAM - Carnavalsvereniging De Rietzeilers viert op zaterdag 6 novem ber haar jaarlijkse lie van de 1 le feest in dienstencentrum de 4 Molens. Daar zal de nieuwe Prins voor het seizoen 1999-2000, met gemalin bekend wor- den gemaakt. De avond begint om 20.30 uur met de bekendmaking van de nieuwe Jeugdprins. Blaaskapel De Valse Noten vult de avond met muziek. Rommelmarkt De Erker SCHIEDAM - Op zaterdag 6 november organiseert wijkcentrum De Erker een groot opgezette rommelmarkt met kle- dingbeurs. De rommelmarkt wordt gehouden van 12.00 tot 16.00 uur. De toegangsprijs voor volwassenen bedraagt f 1,50. Kinderen mogen gratis meekomen. Op vri)dag 12 november start er een cursus haarvlechten in De Erker. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Opschrijven bij het wijkcentrum of tele- fonisch: (010) 4267767. Huiswerk- begeleiding De Erker SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker biedt de mogelijkheid om op een rustig plekje huiswerk te maken onder des- kundige begeleiding. Er is oefenmateri- aal aanwezig op het gebied van taal, rekenen en aardrijkskunde. Kosten f 11,- per maand. Leerlingen kunnen op dinsdag- of woensdagmiddag terecht in De Erker van 15.30 tot 17.00 uur. Aanmelding: (010) 4267767. MEUBELEN Tiener+ bij De Blauwe Brug SCHIEDAM - Voor tieners vanaf 10 tot en met 15 jaar Is er vanaf vrijdag 5 november weer de wekelijkse tiener+. Bij deze ontmoetingsactiviteit kunnen er spelletjes worden gedaan en kan er gewoon lekker worden gekletst met leeftijdgenoten. Kosten zijn slechts f 1 ,- per keer. De Blauwe Brug bevindt zich aan het Bachplein 590 te Schiedam. Kleding- en speel- goedbeurs SCHIEDAM - Klubhuis Zuid houdt op donderdag 11 november een beurs voor winterkleding en speelgoed. Deelnemers stellen zelf de prijs vast van de te verkopen artikelen. Van de ver- kooppprijs komt 20 ten goede aan de activiteiten van het clubhuis. Belangstellenden kunnen vanaf 4 november bellen naar Klubhuis Zuid. De kleding- en speelgoedbeurs duurt van 10.30 tot 14.00 uur. Nadere inlich- tingen: Klubhuis Zuid, Dwarsstraat 42, Schiedam. Telefoon (010) 4267297. SCHIEDAM - Vijftig jaar geleden bundelden liefhebbers van kanaries en tropische vogeltjes hun krachten en richtten zij de Nederlandsche Bond van Vogelliefhebbers op. Dat was om precies te zijn op 13 oktober 1949. Een van de initiatiefne- mers, de heer Krabbedam ver- vulde toen twee functies, name- lijk die van voorzitter en van penningmeester. Enige jaren later nam de heer P. van Vollenhoven, de vader van Pieter van Vollenhoven het voorzitterschap over. De vereni ging maakte een voortvarende groei door. In 1968 stonden op de ledenlijst zelfs 192 leden genoteerd. In Woon- en zorg- centrum Thurlede is volgende week drie dagen lang, (12, 13 en 14 novem ber) de jubileumtentoonstelling van de 50-jarige Vogelbond te zien. Die halve eeuw liefde voor fluitende, kwinkelerende en zingende vogels is voor onder meer de Stichting Kunstwerk en het VSB Fonds Schiedam Vlaardingen aanleiding geweest twintig kunstenaars uit te nodigen om een kunstwerk te maken waarin de vogel centraal staat. Een leuk idee, bedacht en uitgewerkt door stadgenoot en beel- dend kunStenaar Michel Snoep. Eveneens op 12 november gaat een expositie met de resultaten van deze kunstopdracht van start in Pand Paulus. Al jaren hebben veel verenigingen op welk terrein dan ook, te kampen met een afname van het Iedental. Ook de Bond van Vogelliefhebbers bleef niet gespaard voor teruglopende interesse in het kweken en ten toon stellen van uit- eenlopende soorten kleine (zang)vogels, waaronder parkieten, kanaries, Europese insecteneters en postuurkana- ries. Jonge mensen Mevrouw en mijnheer Bart, vogellief hebbers pur sang zijn al 40 jaar bezig met het kweken van vogels. Beiden zijn bestuurslid van de Schiedamse afdeling van de Vogelbond. De heer Bart: "Het is jammer, maar je komt er niet onderuit om vast te stellen Zo leer je vogel- kunst kennen SCHIEDAM - Twintig kunstenaars maakten naar aanleiding van het 50-jarig bestaan van de Bond van Vogelliefhebbers een kunstwerk dat geinspireerd was op vogels. In Pand Paulus zijn die artistieke uitingen bijeengebracht in de expositie (Zo leer je vogelkunst kennen) die op vrijdagmiddag 12 november wordt geopend. Deze vogels van diverse pluimages zijn te zien tot en met 5 december. Onder de deelnemende kunstenaars de namen van onder anderen Aad Riepsaame, Inge van Haastert, Rien Bout, Hedy Gubbels, Hans Wap en Theo Gootjes. Pand Paulus, Korte Haven 125 is geo pend van donderdag tot en met vrij dag van 13.00 tot 17.00 uur, zater dag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. dat de belangstelling van de jeugd tegenwoordig ergens anders ligt. Op dit moment heeft de vereniging 75 leden, onder wie slechts een jeugdlid en drie dames die al meer dan 25 jaar lid zijn. Wij willen voorkomen dat onze vereni ging aan vergrijzing ten ondergaat en kijken naarstig uit naar jongeren. Maar ook aan mensen die niet meer aan het arbeidsproces deelnemen en gepensio- neerden dragen wij graag onze kennis over; en adviseren en begeleiden hen in deze interessante hobby." In de loop van de jaren heeft de Bond van Vogelliefhebbers vijftien keurmees- ters voortgebracht die landelijk opere- ren. Zes leden zijn daar nu nog actief mee bezig, respectievelijk vier personen voor de keuring van kanaries en twee voor het kritisch bekijken van tropische vogels. Bestuurslid Bart is tevens keur- meester en die taak eiste hem de afgelo- pen week helemaal op. 500 vogels Op de jubileumtentoonstelling die plaats vindt in Woon- en zorgcentrum Thurlede aan de Nieuwe Damlaan 759 zullen maar liefst 500 vogels te zien zijn, inclusief de bijzondere vogeltjes van de vereniging Natuurbroed Gouldamadines. "Gouldamadines"legt vogeliiefhebber Bart uit, "zijn gekleurde vogels onge- veer zo'n 11 centimeter hoog die afkomstig zijn uit Australie. De dieren hebben een verenpak in de meest uit- eenlopende kleuren. Je hebt vogels met een gele, rode of zwarte kop en sommi- ge zijn pastelkleurig. Kwekers zijn jaren bezig om juist die ene bepaalde kleur via kruisingen te verkrijgen. Hetzelfde doen wij met bijvoorbeeld kanaries. Door combinaties met verschillende dieren van hetzelfde ras ontstaat er soms een heel bijzonder vogeltje, een mutant. Een mutant is altijd een pop, een vrouwtje dus en daarmee kweek je dan verder. Niet alleen een kwestie van geduld maar ook een die nogal wat spanning veroorzaakt, want je bent van- zelfsprekend altijd benieuwd wat er uit die eitjes te voorschijn komt. Bovendien moet je die voortgang goed in kaart brengen want anders ben je snel het spoor bijster." Op dit moment heeft echtpaar Bart een paar honderd vogels onder haar hoede. "Daarvan gaat een groot deel naar de tentoonstelling in Thurlede en als die achter de rug is dan zoek ik mijn kweekmateriaal uit en de rest vindt zijn weg wel naar liefhebbers", aldus de heer Bart. Overigens is het tegenwoor dig niet zo makkelijk om aan het zaad te komen dat de vogels nodig hebben. Dat voedsel is afkomstig uit landen waar voortdurende oorlog is; niet alleen heeft de bevolking daar in de meeste gevallen te maken met ernstige voedsel- tekorten maar ook verloopt het trans port vanuit die landen naar Europa nu niet bepaald soepel. De vogeltentoonsteling in Woon-en zorgcentrum Thurlede aan Nieuwe Damlaan 759 is op vrijdag 12 november geopend van 10.00 tot 22.00 uur, zaterdag de 13e tot 21.00 uur en zon dag de 14e tot 16.00 uur. De entree is gratis. Voor meer informatie kan men bellen met secretaris mevrouw Bart, telefoon (010) 4269652. Nans Wolters T*, i|j; Wat ging er door je heen? Wat ging er door je heen Deze vraag steit een Interviewer vaak Aan voetballers bijvoorbeeld, die het winnende doelpunt op het juiste moment scoren, aan smart- iappenzangers die veertigduizend handen op elkaar krijgen in een overvol stadion, aan Ids Postma, die op een heel beiangrijke 500 meter een verkeerde slag maakt en onderuit gaat, Wat een vraag eigenlijk. Alsofje op zo'n moment van victorie of debacle je gedachten op een rij hebt Niemand vraagt op dit moment aan mij wat er door mij heen ging toen... Ik stap vroeg in de avond in het niet-rookgedeelte van een treln. Na ver- loop van tijd komt de conducteur. "Dit komt zelden voor mevrouw, u bent de enige passagier in dit gedeelte. Ik blijf even bij u zitten, hebt u er bezwaar tegen dat ik een shaggy op steek?" Dat heb ik en hij steekt het achter zijn oor. Dan staat de trein met een enorme klap stil "Hier is wat aan de hand", merkt hij op en weg is hij. Daar zit ik dan in mijn hele erge eentje. Er is iemand voor de trein gesprongen, denk ik, de trein is gekaapt, er zijn bielzen op de rails getegd! Hoe bedoel je, wat ging er door je heen. ik spreek mezel/hartlg toe: haal geen muizenissen in je hoofd zolang je niet weet wat er aan de hand is. Dan klinkt er een stem door de inter com: "Dames en heren: vanwege een incident staat deze trein voor onbepaalde tijd stil". Ik vouw de krant 'open, probeer te lezen en steek een pepermmtje in mijn mond. "Niet doen", denk ik onmiddeilijk, stei dat de trein hier vannacht moet blijven staan, of nog een dag... Bewaren die pepermuntjes, De tijd verstrijkt. Dan knispert het grint tangs de rails. Het is de con ducteur. Hij vraagt hoe het met mij gaat en (k vraag of hij een peper- muntje wiL "Ik kom zo terug", zegt hij en verdwijnt in de inmlddels ingevatlen duisternis. "Dames en heren", roept de stem weer door de intercom -op mijn hor- loge is een uur en zeventien minuten weggetikt- "we proberen dit trein- stel zonder problemen het volgende station binnen te rijden. De conducteur komt weer naar mij toe. Ongevraagd houdt hij een luci- fer onder het shaggy dat hij van zijn oor plukt. Hij inhaleert diep en zegt: "Weet u wat er door mij heen ging toen de trein zo plotsklaps stil stand..,? 3 NOVEMBER1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 De heer Bart uit Schiedam is vogeliiefhebber bij uitstek en kweekt samen met zijn vrouw al 40 jaar vogels. Beide zijn bestuurslid van de afdeling Schiedam van de Vogelbond. (Foto: Bert Visser) Het goedkoopste adres voor al uw grenen, rotan, eiken en senioren meubelen. JAN WOONING Meubelen, Bergweg 62, Rotterdam. Tel. 010-4664827. Tot ziens. Let op... Onze nieuwe collectie is binnen. Nu onze collectie van vorig jaar tegen weggeefprijzen!

Postiljon | 1999 | | pagina 7