ilSfe SiBIIm Schiedamse Reddirigs Brigade felt 500 leden VrijwiUigers kinder- opvang Dreesplein SCHIEDAM - Wijkcentrum Dreesplein is op zoek naar vrijwilligers voor de kin- deropvangactiviteiten. De kinderopvang wordt georganiseerd op maandag, dins- dag, woensdag en donderdag van 8.30 tot 12.00 uur en is bedoeld voor deel- nemers aan de activiteiten. Binnenkort wordt ook gestart met kinderopvang op zondag van 12.00 tot 15.00 uur voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar. Belangstellenden kunnen bellen of even langskomen voor meer informatie bij het wijkcentrum Dreesplein, telefoon (010) 4738671. Rolantino's in theater Zuidplein SCHIEDAM - De muziekgroep voor ver- standelijk gehandicapten de Rolantino's verzorgt op zondag 28 november een gast-optreden in theater Zuidplein te Rotterdam in een door de firma Roland georganiseerd festijn. Dit evenement kan men gratis meemaken op 28 november, aanvang 14.00 uur. Live jazz in Jeneverie 1 Spul SCHIEDAM - Op zondag 14 november en vervolgens iedere tweede zondag van de maand is in Jeneverie't Spul live jazzmuziek te beluisteren. De artistieke leiding is in handen van jazzdrummer Johan Dielemans, die terug is van weg- geweest. Hij vertrok in 1969 voor een toernee van drie maanden naar Zweden, maar kwam pas na dertig jaar weer terug in Schiedam. In die periode speelde hij onder andere met Bobo Stenson, Dexter Gordon en Toots Thielemans. De musici die de zondag optreden zijn: Ed Baatsen, piano, Arie Kuit, alt saxofoon, Vincent Kuyper, bas en Johan Dielemans, drum. Het optre den begint om 16.00 en de entree is gratis. Leren internetten in bibliotheek SCHIEDAM - De Openbare bibliotheek Schiedam en de Volksuniversiteit Vlaardingen starten met ingang van 15 november een internetcursus voor beginners in de bibliotheek aan het Stadserf. De cursus wordt gegeven door docenten van de Volksuniversiteit en bibliotheek medewerkers en is bedoeld voor mensen van 45 jaar en ouder. Deelname aan de cursus, die uit acht bijeenkomsten bestaat, bedraagt f 25,-, leden van de bibliotheek f 20,-. De laat- ste bijeenkomst wordt gegeven op 16 december. Opgeven voor 10 november bij de klantenservice van de bibliotheek aan het Stadserf 1 te Schiedam. Meer informatie: (010) 2465714 of (010) 2465700 of (010) 4603354. Knutselen met peuter bij Pippeloentje SCHIEDAM - Bij PSZ Pippeloentje aan het Nijhoffplein 20 in Schiedam-Noord kan men samen knutselen met peuters in de leeftijd van 2 1/2 tot 4 jaar. In totaal negen dagdelen wordt er geknut- seld, bewogen op muziek en gezongen. De cursus wordt gegeven op maandag van 13.30 tot 15.00 uur. De eerste bij eenkomst vindt plaats op maandag 15 november. Meer informatie of opgeven: (010)4704358 of 4717191. SCHIEDAM - Wat velen niet weten, is dat er ook zwemwed- strijden voor reddingsbrigades worden gehouden en dat die bij eenkomsten enorm boeien. Afgelopen zaterdag vonden in het Schiedamse Sport- en Recreatiebad Groenoord de jaarlijkse regiowedstrijden plaats. Hier werd veel strijd werd geleverd door heel wat jongeren. Voor de diverse red dingsbrigades was dit tevens een unieke gelegenheid zich te presenteren. De thuiszwemmende club had de zaak- jes prima voor elkaar in het zwembad Groenoord. De organisatie kreeg alom complimenten en die waren volkomen terecht. De Schiedamse Reddings Brigade was dit maal aan de beurt om de regionale wedstrijden te mogen orga- niseren. Op verzoek van Zeist, Sittard en Amstelveen waren ook ploegen uit die steden uitgenodigd. Zij behoren dus niet tot de regio, maar kennen in hun gebied weinig zwemwedstrijden. Dit jaar eindigde Schiedam in het eindklas- sement op de derde plaats. De onderdelen bij het reddend zwem men zijn anders dan bij 'gewoon' zwemmen en zeker niet minder inte- ressant. Natuurlijk moeten er banen worden gezwommen en loopt de chro nometer mee. Maar onderdelen als het popduiken voor ploegen, vier maal 50 meter lijnredding, de vervoersestafette met duikpop en de wisselslag-estafette zijn toch net iets interessanter om naar te kijken dan de gewone recht-toe- recht-aan wedstrijden. De belangstelling van ouders, vrienden, kennissen en familieleden was dan ook groot. Volgens de meeste bestuurders is dat altijd zo bij dergelijke evenementen. De sport staat goed aangeschreven en dat heeft alles te maken met de manier waarop de kinde ren les krijgen en worden getraind. De wedstrijden zijn veelal een prettige bij- komstigheid, de kinderen leren in eerste instantie hoe ze iemand moeten red den." Elementair zwemmen Velen kennen de Schiedamse Reddings Brigade van het elementair of in de •volksmond ook wel diploma zwemmen genoemd. Menig Schiedammer leerde bij deze 'club' de schoolslag, het onder- water zwemmen en watertrappen. Menigeen ging daarna door en koos voor een opleiding reddend zwemmen. "Daar kennen we een aantal verschil- mII Op de Regiowedstrijden Reddend Zwemmen eindigde Schiedam op de derde plaats, achter winnaar Gouda en Delft. Op de foto voorzitter Slagboom van de Schiedamse Reddings Brigade. (Foto: Bert Visserj lende opleidingen in", legt bestuurslid mevrouw Ligtenberg uit. "Wij kennen dus zo'n 500 leden en ik denk dat 30 procent de elementaire zwemlessen voor kinderen vanaf 4,5 jaar volgt. Die bijeenkomsten vinden plaats in het zwembad Groenoord en in zwembad Zuid. Dat aantal is eigenlijk al jarenlang stabiel. Voor het elementair zwemmen kennen we eigenlijk altijd een wacht- lijst, dus groeien we feitelijk niet verder. Hebben kinderen eenmaal hun diplo ma, dan kunnen ze bij ons verder leren zwemmen. Natuurlijk kent men de bekende B- en C-diploma's, maar bij ons leert men ook voor de speciale brevet- ten. Die zijn dus veel meer gericht op het reddend zwemmen. Wij kennen de nummers een tot en met zes, daarna kan men verder voor brons, zilver of goud en daarna kan nog het A- enB- bre vet worden gehaald. Wie fanatiek is en zelf les wil geven, kan dan nog voor het instructeurschap gaan." Hoeveel kinderen gaan daadwerkelijk door met het behalen van een brevet? "Jaarlijks zien we rond de vijftien kinde ren die uiteindelijk voor het A- en B-bre- vet opgaan, dus dat is eigenlijk de laat- ste fase waarvoor je vijftien, zestien jaar moet zijn. Dat vinden wij een zeer respectabel aantal waar we best trots op zijn. We hebben die kinderen dan toch al die jaren weten te behouden en dat kan lang niet elke sportclub ons nazeg- gen." Jubileum De Schiedamse Reddings Brigade werd in 1927 opgericht. Het 70-jarig bestaan is dus reeds gevierd. Toch denkt men al aan het 75-jarig jubileum waarbij de leden uitgebreid worden bedacht. De Reddings Brigade heeft in Schiedam al heel wat goed werk verricht. Velen zul- len deze naam dan ook kennen van de plaatselijke en regionale evenementen waarop veel publiek afkomt. "We staan inderdaad altijd paraat bij de intocht van Sint Nicolaas, bij de diverse haven- en molenfeesten, de Furiade en zo kan ik nog wel even doorgaan. Meestal zijn we met twee boten aanwezig, maar geluk- kig hoeven die bijna nooit in actie te komen. Of we ook op het strand aanwezig zijn als een bay watcher? Nee, dat doen de collega's van de Rotterdams Reddings Brigade. Die 'bewaken' het Slufterstrand. Wij zaten vroeger wel bij Kijkduin. Maar op een gegeven moment ging men betalen en ja, wij zijn en blij- ven vrijwilligers, dus toen was het snel afgelopen. Feitelijk doen we best veel en men kan ook aan heel wat opleidin gen en activiteiten deelnemen. Zo wor den er naast deze regionale wedstrijden ook marathons een eerste-hulp-aan- drenkelingenwedstrijden gehouden. Veel leden zien het reddend zwemmen als een extra uitdaging en verkiezen deze zwemlessen boven de reguliere zwembijeenkomsten." Cor Hulsbus THE-DANSANT - In Kluphuis Oost aan de Boerhavelaan 79 is er voor 55- plussers een Thd-dansant op zondag 7 november van 13.30 tot 16.00 uur. Zaal open om 13.00 uur. Kaartje kost f 2,50 op de dag zelf. IMAALTIJD - Op vrijdag 5 november is er maaltijd van de maand in diensten- centrum de 4 Molens. Van 12.00 tot 13.00 uur. Kosten f 8,25. THE-DANSANT - In dienstencen- trum de 4 Molens is er op zondag 7 november een Thd-dansant met dj Leon. Van 13.30 tot 16.15 uur. Toegang f 2,50. YOGA - In dienstencentrum Oost is er op maandag 8 november van 11.30 tot 12.30 en van 12.30 tot 13.30 uur Yoga. Kosten f 14,- per maand. ENGELS - Op dinsdag 9 november begint in dienstencentrum Oost een cursus Engels. Van 10.00 tot 11.00 uur. Kosten f 12,50 per maand. VISITECLUB - In Wijkpost Zuid is er elke maandag van 9.30 tot 15.00 uur visiteclub. Toegang is gratis. SOOS - Op elke dinsdag is er Soos in Wijkpost Zuid. Van 13.00 tot 16.00 uur. Toegang is gratis. KOERSBAL - Elke woensdag is er van 14.00 tot 16.30 uur in Wijkpost Zuid koersbal. Kosten f 6,- per maand. KLAVERJAS - In Wijkpost Zuid is er elke vrijdag van 19.30 tot 23.30 uur klaverjassen. Kosten f 2,50 per maand. «P - I m Inzet en beloning Wanneer en voor hoeveel mag een Sporter beloond worden voor zijn prestaties? Deze eeuwig durende vraaggeldt in veel top/sportenAls journalist spreek je honderden, zo niet duizenden sportmensen die allemaal veel, soms zeer veel ti/d in hun sport stoppen. Meestal verdie- nen ze daar nog geen trekdrop mee, soms miljoenen guldens per jaar. Bij Feyenoord wordt Julio Ricardo Cruz jaarlijks beloond met ruim een miljoen gulden plus de bonussen. Dat is een voor Nederlandse begrip pen een astronomisch hoog bedrag. Vorige week woensdag zat hij naast me op de perstribune van het Westfalenstadion van Dortmund. Met zijn stotcijns blik bekeek hij het duel waarln hij wegens een buikspierblessure ont- brak. Samardzic zat naast hem en beiden baalden. "Ik had Europa vanavond graag willen laten zien wie Ik ben", verzuchtte hij nog. Want topvoetballers willen naar de top en dat is Feyenoord wel in Nederiand, maar niet in Europa, althans, zo denkt Cruz en met hem velen. Op het veld stond voor een enorm kapitaa! aan Dultse marken en Nederlandse guldens. De tribunes werden bevolkt door 3d. 950 Duitsers en 50 Nederlanders die kwamen kijken naar een show. Goed, daar wordt dan veel geld voor gevraagd, maarniemand weet vooraf of je waar voor je geld krijgt. Wanneer ga je als bezoeker, als klant tevreden naar huis. Wanneer d e ploeg heeft gewon nen of wanneer er 90 mlnuten tang volop strijd is geleverd door jouw favoriete team. Voetballers zijn ook mensen en ze hebben soms net als iedereen last van vormveriies, gebrek aan zelfver- trouwen of het ontbreken van sco- rend vermogen. Toneetspelers, artiesten en zelfs amateurmusica- lacteurs mogen nooit of te nimmer een mtndere dag hebben. Daar worden zij dan direct op afgere- kend Voetballers, tennissers (denk aan Krajicek afgelopen zondag} en andere topsporters worden soms eveneens direct met de grondgettjk gemaakt. Toch vangenze behoorlijk grote bedragen in ruil voor hun show, die niet altijd perfect is. Verre van dat soms. Waar liggen nu eigenlijk de gren- zen?, vroeg ik me in Duitsland af. En hoe ver schleten de salarissen nog doorNet zijn vragen die nie- mand in deze eeuw kan beant- woorden, maar die ook in de 2lste eeuw het publiek blijven lastigval- len. Mag je voor je 50 gulden een prima wedstrijd eisen of niet? Mag je boos zijn op een vedette als Cruz of niet? Krijgt het publiek wekelijks waar voorz'n geld of niet? Ik weet er geen antwoord op te geven. U wel? Cor Hulsbus 3 NOVEMBER1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 Wedstrijden Reddend Zwemmen boeien

Postiljon | 1999 | | pagina 9