Gedreven door hoogte en kou Lezing bergbeklimmer Ronald Naar in Rotterdam Modelbouwexpositie in Vlaardingen VLAARDINGEN De afdeling Vlaar dingen van de Nederlandse Vereniging van Modelbouwers viert dit jaar haar 40-jarig jubileum. Daarom wordt op zaterdag 13 november in Sportpark De Vijfsluizen, Mr. L.A. Kesperweg 45 te Vlaardingen een grote Jubileum- Modelbouwtentoonstelling gehouden. Op deze expositie worden modellen getoond van schepen, treinen, stoom- machines, boerenwagens en andere houtbouwmodellen, poppenhuizen en (zweef)vliegtuigen. Voor de kinderen is er een stoomtreinbaan, waar een ritje kan worden gemaakt. De openingstij- den zijn van 10.00 tot 17.00 uur en de toegang is gratis. Zwarte Piet op zolder Van 7 november tot en met 5 decem- ber besteedt museum De Dubbele Palmboom, Voorhaven 12, aandacht aan de rol van Zwarte Piet in het Sinterklaasfeest. De expositie laat zien welke taken 'de knecht van Sint Nicolaas' allemaal heeft en hoe hij die in de loop der jaren heeft uitgevoerd. Op de tentoonstelling kunnen kinderen brieven aan Sinterklaas schrijven en een echt Pietendiploma behalen. Voor meer informatie telefoon (010) 2176738. Voorlichtingsavond over scoliose ROTTERDAM - De Vereniging van sco- liosepatienten organiseert op 16 november een voorlichtingsavond in het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam. De avond heeft als thema 'scoliose en de behandeling ervan' en wordt ingeleid door orthopedisch chi- rurg Van Biezen. Scoliose is een zijde- lingse verkromming van de wervelko- lom. Daarbij ontstaat een bochel door- dat de wervelkolom en ribbenkast ver- draaien. Bij driekwart van de gevallen is de oorzaak onbekend. Wei speelt bij 75 procent erfelijkheid doorgaans een grote rol. Op latere leeftijd kan scoliose leiden tot vermoeidheid, pijn en soms arbeidsongeschiktheid. Voor meer infor matie en opgave: (072) 5115656 en (0184)416721. Nieuwe Turkse tv-zenders ROTTERDAM-REGIO - Tijdens de ope ning van het vernieuwde Turkse Consulaat op 4 november heeft Eneco KabelTV Telecom twee nieuwe Turkse televisiezenders gei'ntroduceerd. Dit zijn de muziekzender Viva en de filmzender Gala. Beide zenders worden aangeboden via Mr Zapp, een nieuw product van Enenco. Met een abonne- ment op Mr Zapp kunnen kabelabon- nees vanuit de huiskamer films bestel- len, extra zenders bekijken, muziek lui- steren en spelletjes spelen. Mr Zapp is in deze regio begin december verkrijg- baar in Rotterdam en Vlaardingen. Andere gemeenten in het verzorgings- gebied van Eneco volgen later. Meer informatie: (0800) 00603. Eneco start tweede internetvariant RIJNMOND - Eneco KabelTv Telecom is, samen met Internet Service Provider Sonera Quiknet, begin novem ber gestart met een tweede internet via de kabel-variant: het Internet Profit abonnement. De snelheid van dit inter net is te vergelijken met ISDN en is in Rotterdam verkrijgbaar. Ter introductie kost dit abonnement f 49,95 all-in. Wie voor januari 2000 een abonnement neemt, profiteert een jaar lang van de aanbieding. Na 1 januari kost het abon nement f 54,95 per maand. Voor meer informatie: (0800) 8175. RIJNMOND - Ronald Naar, een van de bekendste bergbeklim- mers van Nederland zal op 26 november een lezing geven in het World Trade Center in Rotterdam. Hij beklom de ruim achtduizend meter hoge K2, de wereldberoemde Mount Everest en leidde expedities naar Groenland en Antarctica. Voorafgaande aan zijn lezingen praat Ronald Naar in deze krant over zijn ervaringen, de risco's en mensenkennis. Bijna een jaar geleden keerde Naar terug van een tocht naar de geografi- scfje zuidpool. Met behulp van een slede die voor honderd dagen eten en zuurstof bevatte, legde hij meer dan tweeduizend kilometer af over uitge- strekte ijsvlaktes. De expeditie verliep niet vlekkeloos. A1 bij het vertrek vanuit Kaapstad ging het mis: het gecharterde vliegtuig kwam niet opdagen. Eenmaal aangekomen op Antarctica besloot een van de andere twee deelnemers aan de tocht om naar huis terug te keren en na twee weken begon de speciaal ontworpen slede al scheuren te vertonen Ondanks deze en andere tegenslagen kijkt Naar terug op een geslaagde expe ditie. "Tijdens een onderneming als deze krijg je altijd met onverwachte moeilijkheden te maken. Dat weet je van tevoren. Het is een deel van de uit- daging die je aangaat. Het betekent wel dat je alle problemen die je van tevoren kdn voorkomen, ook echt moet uitslui- ten." "Achteraf denk ik dat de jongen die is weggegaan nog net niet klaar was voor een tocht van dit formaat. En eigenlijk had ik dat al bij de voorbereidingert moeten zien." Voorbereidingen "Ik was ook nauw betrokken bij de ont- wikkeling van de slede. Dat probleem wil ik dus ook niet aan 'ongeluk' of 'tegenslag' toeschrijven. Geluk mag in principe geen rol meer spelen, als je aan een expeditie begint. Alles valt of staat met de voorbereidingen." Op zijn veertiende ondernam Naar zijn eerste klimtocht, nadat hij tijdens een vakantie met zijn ouders in Italie, gei'nspireerd was geraakt door de aan- blik van de gebergtes daar. Hij was onmiddellijk verkocht. Naarmate zijn enthousiasme toenam, werden ook de toppen die hij bereikte steeds hoger. Als eerste Nederlander beklom hij enkele hoge bergwanden in de Alpen. Toen hij zijn naam had gevestigd, werd hij ook uitgenodigd voor expedities in gebieden buiten Europa, zoals het Andes gebergte en de Himalaya. In 1992 beklom hij de top van de hoogste berg ter wereld, de Mount Everest. In 1995 volgde de K2, de op 66n na hoog ste berg ter aarde. Zijn laatste projecten waren trektochten over de noord- en zuidpool. Risico's Wanneer de risico's van zijn onderne- mingen ter sprake komen, spreekt Naar vooral relativerend. Hij vindt niet dat zijn expedities getuigen van een drang naar het gevaar. "Sommige mensen krijgen een kick van bungee jumpen en hangen met een elastiekje aan een brug. Ik ben weg van bergbeklimmen en ja daar zijn ook risi co's aan verbonden. Maar als je lets echt heel erg leuk vindt, dan neem je die risico's voor lief." "Tijdens mijn tochten heb ik best wel eens momenten waarop ik denk: hoe kom ik hier in godsnaam nog uit? Dat hoort er gewoon bij. Maar uiteindelijk heb je het allemaal in eigen hand." "Vooral dat laatste houd je jezelf voor ogen. Ik ben een keer mee geweest op een expeditie, waarbij een Zwitserse jongen is omgekomen. En als ik dan kijk hoe hij bezig was, dan denk ik tja een beetje je eigen schuld is het wel. Maar natuurlijk maakt het wel indruk, ook al kende ik hem niet erg goed." Eenzaamheid De tochten die Naar onderneemt, zijn ondanks de steeds terugkerende zware ontberingen, verschillend van aard. Op sommige bergwanden komt hij de ene na de andere expeditie tegen, terwijl hij andere beklimmingen in volstrekte een zaamheid volbrengt. "Op een of andere manier trekken alle bergbeklimmers steeds naar dezelfde gebieden. En dat terwijl er nog zoveel wanden bestaan die nog nooit zijn beklommen. Ik persoonlijk vind het veel leuker om juist die bergen op te zoeken." "Als je op een berg als de Mount Everest of de K2 komt, dan zit het daar vol met andere groepen. Niet dat er echt veel contact is onderling, maar je komt elkaar wel tegen. En je helpt elkaar, want uiteindelijk heb je allemaal hetzelfde doel: de top halen." "De tocht naar de zuidpool was wat dat betreft weer een ander uiterste. Daar leefden we echt twee maanden in absolute eenzaamheid. Je zit boven op elkaars lip en hebt absoluut geen priva cy. Zo'n ervaring is naar mijn idee alleen maar goed. Het is een unieke kans om jezelf echt te leren kennen. Ik geloof dat het voor veel mensen heel leerzaam zou zijn om zo'n expeditie te maken." De laatste jaren is er vanuit de media behoorlijk wat belangstelling geweest voor de activiteiten van Naar. De Nederlandse expeditie op de Mount Everest, waarvan hij deel uitmaakte, werd gevolgd door een cameraploeg van de VPRO. Ook zijn klim naar de K2 werd op televisie vastgelegd. "De aandacht van de media hoort er nu eenmaal bij. De kosten van de tochten die ik maak zijn niet gering en de spon sors willen natuurlijk ook graag wat geld terugzien." "Af en toe is het behoorlijk irritant om zo'n cameraman erbij te hebben. Zelf fotografeer ik, maar als je daarbij een mooi plaatje mist, is dat jammer en ga je gewoon door. Cameramensen verlan- gen vaak dat je een complete actie overdoet en dat is vervelend tijdens een zware expeditie." Motivatietrainingen "Als ik thuis ben schrijf ik boeken over mijn tochten. Ik heb daar vooral veel plezier in. Voor het geld hoef ik het niet te doen, want in Nederland kunnen maar heel weinig mensen leven van het schrijven. Daarom geef ik daarnaast motivatietrainingen aan mensen uit het bedrijfsleven." "Op het eerste gezicht lijkt dat mis- schien vreemd voor een bergbeklim mer, maar er zijn wel degelijk overeen- komsten tussen het leiden van een expeditie en het leiden van een bedrijf. In beide gevallen is er sprake van een groepsproces dat gestimuleerd moet worden. Dat is dus mijn taak tijdens die trainingen." "Er zijn trouwens meer ervaringen uit mijn tochten die later goed van pas komen in het dagelijks leven. Doordat je veel met mensen omgaat onder extre me omstandigheden, leer je ze net iets sneller doorzien dan anderen. Al moet je daarmee oppassen. Soms betrap ik mezelf er namelijk op dat ik daarin te ver ga. 'Jij zou het nooit redden op de Mount Everest', denk ik dan. Terwijl dat op zo'n moment natuurlijk helemaal niet aan de orde is." Ronald Naar zal zijn lezing 'Adembenemende hoogten' geven op 26 november in het World Trade Center in Rotterdam. Gei'nteresseerden kunnen kaartjes bestellen bij Bever Zwerfsport aan de Admiraal de Ruyterweg 33-35, 3031 AA in Rotterdam, telefoon: (010) 4134914. Kaartjes kosten f 25,-. De lezing is van 20.15 tot 22.45 uur. De zaal gaat open om 19.30 uur. Dennis Rijnvis (Foto's: Ronald Naar) 10 NOVEMBER1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 11 'I

Postiljon | 1999 | | pagina 11