4T% I7IJMMOND Jan Schildkamp geeft jongeren les voor het leven |3 Im IVI l^i Rotterdamse Dag in De Doelen Verkiezing Rotterdammer van het jaar ROTTERDAM - Op 21 novem- ber zal stichting Ons Rotterdam van 10.00 tot 17.00 uur voor de 21 e keer de Rotterdamse dag organiseren. De dag wordt gehouden in De Doelen aan het Schouwburgplein in Rotter dam. Meer dan zestig organisa- ties, kunstenaars, verenigin- gen, stichtingen en ge- meentelijke diensten zullen zich op deze dag aan het publiek presenteren. Tevens zijn er vele exposities, diavoor- stellingen en videofilms over de stad te bezichtigen. in een aparte zaal wordt een litertuur-uur georganiseerd waarin Rotterdamse schrijvers voordragen uit eigen werk (begin om 11.30 uur). Hieraan werken onder ander mee: Herman Pieter de Boer, Tonny van der Horst, ina van Vondel en Marianne de Bruine. Op het podium in de grote hal treden Rotterdamse artiesten op. Een hoogtepunt op deze dag is om 14.00 uur de bekendmaking van de 21 e Rotterdammer van het jaar. De vier genomineerden zijn: de vrijwilli- gers van het familiehuis Daniel den Hoed; Myma Maria Lourens, vrijwillig- ster in Spangen; Ans Schilder, vrijwiljE ger van De Zonnebloem; etT Jan Schildkamp met zijn project Opboxen. Kaarten voor deze dag kosten f 9,- (met RDP f 7,50/ met 65+pas f 6,50/ kinderen f 5,-). Kaarten zijn in de voor- verkopp bij de kassa van De Doelen. Burgemeester Opstelten in debat met schoolkinderen ROTTERDAM - De Rotterdamse burge meester Ivo Opstelten gaat op zaterdag 20 november tussen 15.00 en 16.00 uur op het informatieplein van de Centrale Bibliotheek aan de Hoogstraat 110 in debat met negen Rotterdamse schoolkinderen van drie basisscholen. Het debat is georganiseerd door Unicef in samenwerking met de bibliotheek en staat in het teken van het tienjarig bestaan van het VN-verdrag over Rechten van het kind. De deelnemende kinderen hebben zich tijdens een pro ject op school (de Regenboog uit Beverwaard, de Vierambacht uit het Oude Westen en de Andries van der Vlerkschool uit Hoogvliet) verdiept in de rechten van het kind. Met elkaar hebben zij vragen voor de burgemeester bedacht. Elke school heeft een presen- tatie gemaakt, die op 20 november in de hal van de bibliotheek te zien is. Aldith Hunkar van het Jeugdjournaal presenteert het debat. Verkeerscontrole op rijkswegen RIJNMOND - Politiemensen van de Verkeerspolitie hebben vorige week donderdag op verschillende rijkswegen in de regio Rotterdam-Rijnmond auto- mobilisten gecontroleerd. De actie was met name gericht op de veiligheidsmid- delen. Tegen 26 verkeersdeelnemers is proces-verbaal opgemaakt omdat ze geen autogordel droegen. Vijf kregen een bekeuring omdat ze geen rijbewijs bij zich hadden en twee omdat ze geen kentekenbewijs konden tonen. Twee bestuurders reden in een auto zonder geldig APK keurinsgbewijs. Ook zij kre gen een bekeuring. In totaal is er voor ruim drieduizend gulden aan boetes opgelegd. Jan Schildkamp (2e van links) met enkele jongeren bij zijn boksschool in Hoogvliet. Uiterst rechts zijn zoon John Schildkamp, die zijn vader assisteert bij het opboxen. FotoBert Visser) ROTTERDAM - Woensdagmor- gen negen uur. Een voor een druppelen de jongeren binnen bij boksschool Schildkamp in Rotterdam-Hoogvliet. Jan Schildkamp, door de jon- gens steevast Ome Jan genoemd, maakt een praatje en deelt koffie en thee uit. "Dit is een van mijn kanjers", zegt hij, wijzend naar een van hen. "Heeft sinds kort een eigen huis, nu nog een vriendin en hij is klaar." De jongen lacht verle- gen en knikt. Terwijl er meer jongeren aan de bar plaatsnemen en discussieren over de prestaties van darter Barney, kijkt Schildkamp steeds vaker op zijn horlo- ge. E6n jongen is nog niet komen opda- gen. Om half tien is Schildkamp het wachten beu. "Ik ga hem wel met de auto halen", zegt hij en vertrekt. Zijn levenswerk gaat voor. Het interview zal even moeten wachten. De rest van de groep gaat naar boven. Ze hebben vanmorgen sociale vaardig- heden, een van de lessen in het project opboxen. Opboxen is door Schildkamp ontwikkeld en richt zich op kansarme jongeren. Door een combinatie van opleiding en bokstraining krijgen ze een kans om weer terug te keren in de samenleving. "Soms hebben ze helemaal niets. Geen ouders, geen school, geen werk, geen huis. Zelfs niet iemand die ze uitscheldt. Wij zijn de school, de opvang waar mensen weer kunnen beginnen", zal Schildkamp later zeggen. De jongeren volgen, van dinsdag tot en met vrijdag, 's ochtends lessen in rekenen, taal en arbeidsorientatie. 's Middags wordt er gezamenlijk gegeten en gesport. De afgelopen twee jaar hebben 120 jonge ren via Opboxen weer een baan gekregen of zijn weer terug naar school gegaan. Schildkamp is met Opboxen genomi- neerd voor de titel 'Rotterdammer van het jaar 1999'. Zaterdag 21 november vindt de verkiezing plaats tijdens de 21 e Rotterdamse Dag in De Doelen. Regilio Tuur De deur zwaait open. Een tevreden kij- kende Jan Schildkamp komt binnen, gevolgd door een Antilliaanse jongen. Schildkamp: "Zijn zus is zijn voogd. Ze heeft kleine kinderen, maar moet wer ken. Hij blijft dan op de kleintjes passen totdat de oppas komt. Anders was hij ook wel gekomen, maar als ik hem even ga halen is hij hier sneller. Dan hoeft hij dat hele eind niet te lopen." De muren in de kantine van de boks school zijn bedekt met foto's en kran- tenknipsels. Portretten van boksers. Jongens die hun bokscarri6re in de avonduren in Hoogvliet begonnen. Handschoenen hoog geheven staren ze in de camera. De bekendste is Regilio Tuur. Hij prijkt dan ook het meest op de muur. Maar er zijn ook vergeelde foto's van Schildkamp zelf, twintig jaar geleden, in de weer met bokshandschoenen en kin deren. In die periode gaf hij zijn baan in de oliesector op om zich in zijn boks school geheel te wijden aan de opvang van jongeren. Op een van de foto's staat hij in de ring met een kleine jongen. "Weet je wie dat is? Dean Gorrd, die voetbalde tot voor kort bij Ajax." Daarnaast zijn er prenten van bekende politick Erica Terpstra, Bram Peper en Ivo Opstelten, allemaal met bokshand schoenen aan. Allen bezochten ze zijn boksschool om met eigen ogen te zien wat Schildkamp met zijn Opboxen bereikt. Iedere foto heeft een eigen ver- haal en Schildkamp is het bindende ele ment. Als hij langs de muur ioopt, blijft hij onophoudelijk vertellen. Over die keer dat Peper na een bezoek aan zijn school vroeg of hij iets terug kon doen. "Ik heb toen gezegd dat hij ze op het stadhuis kon uitnodigen. Daar hadden ze een mooie tafel met allemaal lekkere broodjes uitgestald. Peper wilde meteen met zijn verhaal beginnen. Ik zei laat ze nou eerst even eten, anders luisteren ze toch niet. Tegen de jongens zei ik bestek netjes laten liggen, alleen de broodjes mag je pakken. Of er na afloop nog vragen waren? Vroegen ze hoeveel hij verdiende en wie nou hoger was: een burgemeester of een minister. Toen zei Peper dat ze even hoog waren." Lachend voegt Schildkamp eraan toe: "Daar zal hij nu wel anders over den- ken." Belangstelling De belangstelling voor het project Opboxen is de laatste jaren enorm gegroeid. Vanuit de hele wereld komen politici en cameraploegen kijken naar die kleine boksschool in Hoogvliet. Duitsers, Russen, Denen, Engelsen, Schildkamp is de tel kwijtgeraakt. Over twee uur zal er delegatie uit de Nederlandse Antillen op de stoep staan. Allemaal komen ze kijken wat opboxen de jongeren leert. Via reclassering, de raad van kinderbe- scherming en de jongerenpoel komen ze bij Schildkamp terecht. Soms melden jongeren zichzelf aan voor Opboxen. Schildkamp: "Iedereen is welkom, elke jongere die we kunnen helpen is er een. Wat wij ze hier eerst leren is regelmaat. Ze moeten om 9.00 uur beginnen, daar reken ik op. Maar zelfs als ze te laat komen, ben ik blij dat ze er zijn. Dan zeg ik: 'Ome Jan zit al 2,5 uur in de zenuwen, maar ik ben toch blij dat je toch komt'. Voor de meesten is het ook heel moeiiijk, die zijn al zo lang gewend om pas rond 14.00 uur uit hun bed te komen." In de ochtenduren wordt gestudeerd in het leslokaal boven de boksschool, 's middags is het tijd om te sporten. "Vaak zijn die jongens gewend acht blowtjes op een dag te roken", stelt Schildkamp. "Door de sport gaan we langzaam weer beginnen om het lichaam op een gezond peil te.brengen." Er wordt niet echt gebokst, de jongeren stoten alleen op elkaars handschoenen. Het is een manier om agressie kwijt te raken maar ook om met elkaar te leren sporten. "Als iemand het wil en kan, mag hij zelf een training geven. Ook daar leren ze van", aldus Schildkamp. "Je ziet ze veranderen. Ze gaan minder roken. Soms zeggen ze: 'Ome Jan ik vind het zo moeiiijk om niet meer te roken'. Dan zeg ik, pak vanavond maar een blowtje. Dat moet kunnen. Zelf rook ik ook, dat is ook niet gezond." "Wil je weten hoe ik weer ben begon nen? Toen ik iemand heb kunnen red den bij een zelfmoordpoging. Die wilde voor een vrachtwagen springen. Ik heb hem voor die vrachtwagen ..vandaan gehaald en met hem gepraat. Hij zegt tegen me: 'Maar u bent sterk'. Ik sterk? Toen ben ik naar de auto gelopen, heb een sigaar gepakt en hem om een vuur- tje gevraagd. Ik ben ook zwak en ik rook nu nog steeds. Maar die jongen is er gekomen." v Even is het stil. Schildkamp kent de ver- halen die aan zelfmoordpogingen voor- afgaan: "Zo heb ik er heel veel. Als ze bellen dan wiilen ze praten. Dan zeg ik: 'Dus je ziet mij als leugenaar'. Nee zeg gen ze dan. Maar ik weet toch dat je het kunt redden, zeg ik ze. Er komen altijd betere tijden, alleen duurt dat voor som- migen heel erg lang." De band die hij met zijn 'opboxers' heeft is voor het leven. Ook nadat ze het project verlaten houden ze contact. "Soms komen ze hier regelmatig bin- nenlopen, soms pas na vier/vijf jaar. Maar ze houden altijd contact. Opvallend is dat ze me vaak bellen wan- neer ze een verandering in hun leven hebben, bijvoorbeeld als ze een nieuwe baan hebben. Dan vragen ze toch even om advies." Trots Zaterdag vindt de verkiezing voor de Rotterdammer van het jaar 1999 plaats. Er zijn vier Rotterdammers genomi- r.eerd. Een daarvan is dus Schildkamp. Is hij trots op zijn nominatie? "Dat is natuurlijk heel fijn, het is een stukje waardering voor het werk." Werk waar volgens de Hoogvlieter geen opleiding voor nodig is. "Dit kun je alleen maar met je hart doen." Of, zoals hij het ooit zei tegen een Griekse - diplomaat die zijn project v bezocht: "Die zei, we willen jou ook in Griekenland. Ik heb toen gezegd dat ze dat niet konden betalen. Geld was geen probleem zei hij." Schildkamp laat een stilte vallen. "Maar het gaat me niet om het geld, het gaat om mijn hart en dat ligt hier in Hoogvliet. En dat is niet te betalen. Als ik was blijven werken had ik nu een villa in het buitenland. Dan .was ik financieel rijk. Nu ben ik veel rij- ker, met geluk." Hein Eikenaar 17 NOVEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAQINA 11

Postiljon | 1999 | | pagina 11