Keurmerk rookmelder Brommer verhuist naar de gewone weg 7 Rotterdam Airport ontmoedigt nachtvluchten fCHEOi Begin de dag met oefeningen NOORDRAND - Onlangs vernie- tigde de vice president van de Haarlemse Rechtbank in een kort geding het nachtviuchtver bod op Rotterdam Airport van minister Netelenbos (Verkeer en Waterstaat). Het kort geding was aangespannen door lucht- vaartmaatschappij Transavia. In het kort geding besliste de vice presi dent dat het de minister aan wettelijke bevoegdheden ontbreekt om een alge- mene beperking van het vliegverkeer op te ieggen. Een dergelijke wettelijke basis zal er op z'n vroegst in maart 2001 zijn. Tot die tijd is de minister gehouden aan een 'aanwijzing' die dateert uit de jaren vijf- tig welke Rotterdam Airport gedurende 24 uur per dag openstelt voor alle vlieg verkeer. In de nieuwe aanwijzing zullen wdl grenzen gesteld worden aan het vlieg verkeer. Op basis van een zogenaamde geluidsgrens zal berekend worden hoe- veel starts en landingen op Rotterdam Airport uitgevoerd mogen worden. Belangrijk element in deze berekening is de geluidsterkte van elk afzonderlijk vliegtuig. Des te minder geluid een vliegtuig maakt des te meer er mag wor den gevlogen. Nachtverbod na 2001 De nieuwe aanwijzing verbiedt in beginsel de nachtvluchten. Toch voor- ziet de aanwijzing met betrekking tot de nachtelijke uren in een aantal uitzonde- ringen. Dit betreft met name ambulan- cevliegtuigen, vliegtuigen van overhe- den en zakenvliegtuigen met een maxi mum capaciteit van twintig passagiers. Deze worden uitgezonderd van het nachtviuchtverbod. Daarnaast zullen les-, sport- en reclamevliegtuigjes geheel van Rotterdam Airport moeten verdwij- nen. Naast de nieuwe aanwijzing op lokaal niveau zal er in april 2002 in de gehele EG, dus ook in Nederland, een Europese regelgeving voor vliegverkeer gaan geldpn. Deze regel verbiedt onder andere het vliegen met zogenaamde 'hoofdstuk-2-vliegtuigen' welke tot de meest luidruchtige typen behoren. Ontmoedigingsbeleid Hoewel het nachtviuchtverbod geen wettelijke basis kent, voert Rotterdam Airport weldegelijk een ontmoedigings beleid om het aantal nachtvluchten in te perken. Dit doet zij door toeslagen op te leggen voor het landen en starten in de nachtelijke uren van 23.00 uur tot 07.00 uur. Inspelend op de recente ontwikkelingen heeft Rotterdam Airport onlangs beslo- ten om de tarieven voor de hoofdstuk-2- vliegtuigen te verdubbelen tussen 08.00 en 22.00 uur en zelfs geheel te verbie- den tussen 18.00 en 0.800 uur. REGIO - Vanaf 15 december moeten brommers binnen de bebouwde kom op de gewone weg rijden. Fietspaden en fiets- stroken zijn vanaf die datum alleen voor fietsers en snorfiet- sers. Een praktijkproef heeft aangetoond dat het aantal onge- vallen met brommers door deze nieuwe verkeersregel sterk daalt. Tussen 1992 en 1994 zijn in Den Haag, Apeldoorn en Tiel proeven gedaan, waarbij de brommers verplicht werden op de gewone weg te rijden. De uit- komsten logen er niet om: er waren 50 procent minder ongelukken en slacht- offers. Daarom is besloten deze regel landelijk in te voeren. De regeling geldt alleen voor brommers; Waar dit bord staat moet een brom met het fiets- en bromfietspad gebrui- ken. die zijn herkenbaar aan de helm en het gele plaatje (of een gele striping) op het voorspatbord. Vanaf 15 december rijden zij op veel wegen binnen de bebouwde kom op de gewone rijweg. Snorfietsers kunnen wel gewoon gebruik blijven maken van het fietspad. Uit de praktijk- proeven bleek dat de nieuwe regeling ook voor fietsers en snorfietsers veel vei- liger is. Toen de proefperiode in Den Haag, Apeldoorn en Tiel officieel was afgelopen, bleef de regel dax brommers niet op het fietspad mochten rijden, gewoon van kracht. Na de proefperiode zijn de gunstige resultaten voor de ver- keersveiligheid gebleven. Nieuwe regel, nieuw verkeersbord Op de meeste plaatsen rijdt een brom- mer binnen de bebouwde kom dus vanaf 15 december tussen de auto's. Toch zijn er altijd plekken waar dat niet kan of waar het toch veiliger is om het fietspad te gebruiken. Op die plaatsen komt een nieuw verkeersbord te staan. Bijvoorbeeld op stukken binnen de bebouwde kom waar auto's harder dan 70 km/uur rijden. Maar ook langs wegen buiten de bebouwde kom, waar het autoverkeer 80 km/uur of meer rijdt. De officiele benaming is dan ook fiets- en bromfietspad. Deze nieuwe verkeersregel maakt deel uit van een totaalpakket van maatrege- len die de overheid ontwikkelt om het verkeer in Nederland in de toekomst een stuk veiliger te maken. Onder het motto 'Brommers zichtbaar veiliger' is een landelijke voorlichtingscampagne gestart die alle verkeersdeelnemers informeert over de nieuwe regeling. Daarnaast worden er ook regionaal acti- viteiten ontwikkeld om de nieuwe regel Waar dit bord staat mogen brom mers niet op het fietspad rijden. Dat is dan alleen voor fietsers en snorfietsers. onder de aandacht te brengen. Er is een folder verkrijgbaar bij postkantoor en bibliotheek. Hierin wordt duidelijk uit- gelegd wat de maatregel inhoudt, voor wie die maatregel is bedoeld en wat de maatregel in de praktijk betekent. Vragen? Haal de folder of kijk op inter net: www.campagnes.nl Spelregels voor brommers *Zoveel mogelijk rechts houden, met voldoende afstand van de zij- kant van de weg. Auto's, brommers en andere voer- tuigen links inhalen. *Maak gebruik van voorsorteer- vakken en bijbehorende verkeers- lichten. Maximum snelheid blijft hetzelf- de: 30 kilometer per uur binnen de bebouwde kom en 40 kilo meter per uur daarbuiten. REGIO - In Nederland komen jaarlijks nog steeds gemiddeld vierenveertig om het leven bij branden in woningen. Een goede preventieve maatregel tegen brand is het plaatsen van een rookmelder met keurmerk. Behalve de vierenveertig doden zijn er zeshonderd ernstig gewonden te betreuren bij woningbranden. Veel mensen denken bij een brand nog wel buiten te kunnen komen, mocht er zich een brand voordoen in het eigen huis. Waarschijnlijk is dit de reden dat men zo achteloos omgaat met brandrisico's. Het besef dat men niet wakker wordt van smeulend vuur en rook is bij veel mensen niet aanwezig. Zelfs als je wak ker bent kan een brand zeer verraderlijk zijn door de giftige rookgassen. Tevens blijkt een brand zich in de praktijk snel uit te breiden en ontstaat er een vols- trekte duisternis, veroorzaakt door de rookontwikkeling. Extra tijd Bij brand telt dus elke seconde en een rookmelder kan die tijd geven. Vooral voor bewoners die slecht ter been zijn is de extra tijd van levensbelang. De rook- melders op de Nederlandse markt zijn voor een groot deel voorzien van het keurmerk 'Goedgekeurd Keurmerken- instituut'. Dit onafhankelijke keurmerk is sinds vorig jaar de opvolger van het keurmerk van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en het Goedmerk. Rookmelders met het keur merk zijn uitgebreid getest en moeten voldoen aan strenge eisen. Zo wordt er onder andere op toegezien dat de mel- der snel op rook reageert en dan een doordringend geluid produceert. Tevens moet er een waarschuwing wor den gegeven als de batterij bijna leeg is en moet er een plaatsingsvoorschrift worden meegeleverd. Het Keurmerk- instituut controleert regelmatig of gekeurde producten nog aan de eisen voldoen. Op de website 'www.keur- merk.nl' staan alle goedgekeurde pro ducten, waaronder de rookmelders. Hier zijn ook tips over brandpreventie en links naar andere sites te vinden. Van groot belang blijft echter het onder- houd, met name het vervangen van lege batterijen. Hoewel het nachtviuchtverbod van minister Netelenbos op losse schroeven staat, zal desalniettemin ook in de toekomst slechts bij uitzondering's nachts gevlogen worden. (Archieffotoj Vandaag staan we stil bij oefenin gen die u's ochtends zou kunnen doen. Het is belangrijk aan het begin van de dag al te beginnen met het versoepelen en activeren van het lichaam. Uw lichaam zal gedurende vele uren geconfron- teerd worden met bezigheden waarbij er een beroep wordt gedaan op uw spieren, gewrichten, gewrichtsbanden en pezen. Daarbij kan het zijn, dat u 's nachts tijdens het slapen in een ongelukkige posi- tie heeft gelegen, zodat u wakker wordt met een stijf gevoel in bepaalde spieren. Voordat u begint met een verftis- sende douche en gezond ontbijt, behoort het doen van lichte och- tendoefeningen tot een dagelijkse routine die u niet mag vergeten. Vaak hebben we het druk en den ken we gedurende de dag genoeg te bewegen. De praktijk leert dat Jysiotherapeuten wachtlijsten heb ben van patienten met lichamelijke klachten. Klachten van stijve spie ren, gewrichten, pezen en banden, die grotendeels voorkomen kunnen worden. De volgende oefeningen zijn licht en makkelijk uitvoerbaar en vol doende om de dag op een gezonde manier te beginnen. We beginnen met het draaien van de armen. Dit doet u in beide richtingen. Vervolgens buigt u uw hoofd naar voren, achteren en naar links en rechts. De rek zijwaarts volgt: buig een arm over uw hoofd en volg de richting van de andere arm naar de vloer. Herhaal dit aan de andere kant. Kruis uw armen voor de borst. Til vervolgens uw linkerknie op en raak daarmee uw rechter elleboog aan. Til vervolgens uw rechterknie op en raak daarmee uw llnkerelle- boog aan. Draai uw schouders in cirkelvormige bewegingen, eerst naar achte ren en dan naar voren. Druk ten knie met beide handen zacht naar uw borst. Herhaal dit met uw andere knie. Ga in spreidstand staan en raak de vloer tussen uw voeten aan met uw handen: beweeg licht op en neer. Breng uw voeten zo dicht bij elkaar als nog plezierig is. Doe elke oefening drie keer, langzaam en adem in het tempo van de oefenin gen. De oefeningen nemen hooguit tien minuten van uw tijd. Na het doen van de oefeningen kunt u genieten van een welverdiende douche waarbij de masserende straal van de douche de bloedcircu- latie in uw spieren extra acttveert. Na de welverdiende douche kunt u aan tafel schuiven om te ontbijten, eraan denkend rustig het ontbijt tot u te nemen zodat u de dag ont spannen kunt beginnen. We zien al te vaak dat alles te gehaast gebeurd, met alle gevolgen van dien. De oefeningen kunt u's middags herhalen zeker indien u een zittend beroep uitoefent. Als u lange tijd zt't, heeft uw wervelkolom de neiging in elkaar te zakken. Als uw zithouding niet optimaal is, maakt de zwaartekracht het pro- bteem erger, zodat rugpijn kan ont- staan. De slechte zithouding kan tevens nek, schouderklachten en stijve gewrichten veroorzaken. Tijdens het zitten loopt de bloedcir culatie niet optimaal door het gehe le lichaam. De hierboven beschre- ven oefeningen kunnen het zitten afwisselen en dienen ervoor het lichaam weer op te laden om de werkdag te vervolgen. Indien u reeds lichamelijke klach ten heeft, dient u eerst contact op te nemen met u huisarts, specialist of fysiotherapeut alvorens de hier boven beschreven oefeningen uit te voeren. Heeft u vragen ofsuggesties voor onderwerpen, meldt het aan de redactie. Giovanni Eleonora fysiotherapeut 17 NOVEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA7 Geen wettelijke basis voor huidig nachtviuchtverbod

Postiljon | 1999 | | pagina 7