r Vier weken van voorbereiding Vrouwen biljarten bij De Vrije Keus Korenbeurs teams halen uit Advent 1 Schiespoor in het donker Recreatievoetbal SCHIEDAM/VLAARDINGEN - De biljartsport is van oudsher zeer populair onder mannen. Vooral ouderen, maar zeker ook jongeren nemen de keu ter hand, krijten de kop en probe- ren de ballen in de door hen gewenste richting over de tafel te laten rollen. Vrouwen zie je zelden of nooit aan het biljart. Bij de Vrije Keus is dat echter wel bet geval. Sterker nog, de leden, afkomstig uit Schiedam en Vlaardingen, varieren van 55 tot 88 jaar en behoren allemaal tot het vrouwelijk geslacht. En dat is toch uniek in Nederland. "We zijn inderdaad de enige Nederlandse vrouwen biljartclub", zegt Lenie Coster trots. "Alle 22 leden beho ren tot dat de categorie 55 en ouder. En dat bevalt ons prima zo zonder mannen. Nee hoor, we spelen een paar keer per week wel wedstrijden tegen leden van andere verenigingen en dat zijn toch altijd mannen. Zij vinden het vaak hart- stikke leuk om tegen ons te biljarten. In eerste instantie geloven ze het niet als wij aangeven dat we een damesteam hebben, maar wanneer we daadwerke- lijk gaan spelen, merken ze het vanzelf. We doen helemaal niet onder voor hen, dat blijkt wel uit de diverse wedstrijden en toernooien die we hebben gewon- nen." "Ik kan niet zeggen dat er op ons neer wordt gekeken of dat men ons onder- schat. Daar merk ik eerlijk gezegd niets van. De onderlinge wedstrijden zijn altijd heel ontspannen. Wij zijn dan ook een hele gezellige vereniging. Op dit moment hebben we dus 22 dames die actief zijn en eigenlijk is dat een heel mooi aantal. Er staan namelijk vijf bil- jarttafels in het Dienstencentrum De Vier Molens en dat is voor een biljart- vereniging vrije luxe. Hier, aan de Zondag 28 november is de eer ste zondag van de vier advents- tijd. Vier weken van voorberei- ding voor het kerstfeest. In de winkels en in de tuincen- tra heeft men aan vier weken niet genoeg, acht weken zijn minstens nodig om mensen aan het kerstfeest te herinneren. De drukte is enorm! Vorig jaar werd bij een tuincentrum zelfs het verkeer geregeld 'door mede- werkers. Dit om chaotische toestanden te voorkomen. Dat is Wel een andere voorbereiding dan wat bedoeld wordt met adventstijd. In het westen ontstond op het geboor- tefeest van de 'Sol Invictus' (de onover- winnelijke zonnegod) op 25 december het kerstfeest. Het geboortefeest van Jezus. Deze datum werd pas in de vier- de eeuw gekozen door de Rooms Katholieke Kerk. Zo werd heel bewust van een niet-christelijk feest een christe- lijk feest gemaakt. Nieuwe Damlaan, ontvangen we veel verenigingen uit de omliggende ge- meenten. Ook clubs die zelf maar over edn of twee biljarttafels beschikken en dan liever hun thuis- en uitwedstrijd bij ons spelen." Jubileum Op 4 oktober 1989 werd De Vrije Keus opgericht. "Die datum zullen de leden nimmer vergeten, het is namelijk die dag werelddierendag", gaat Coster ver- der. "Anderhalve maand geleden Bij advent hoort de adventskrans, gemaakt van dennegroen met vier kaar- sen. Elke adventszondag wordt een kaars aangestoken. Als alle vier de adventskaarsen branden is het kerst feest. De eerste kaars kan aangestoken worden. bestonden we dus tien jaar. Dat heuglij- ke feit vieren we pas op 10 december. We hebben alle biljartverenigingen uit deze buurt uitgenodigd en we hopen dat ze met een man of zes per vereni ging naar de Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan komen om een gezel lige dag mee te maken. Overdag willen we een aantal wedstrijden spelen en daarna gaan we met elkaar eten. We laten een koud buffet komen, zodat iedereen het tweede lustrum kan mee- vieren met ons. Ja, het is inderdaad SCHIEDAM - De teams van tafel- tennisvereniging De Korenbeurs hebben het afgelopen weekend flink uitgehaald. Het eerste heren- team behaalde een forse overwin- ning op Cosmos/TTW uit Veldhoven met 8-2. Het eerste damesteam won met 8- 2 van GTTC uit Groningen. Het tweede damesteam speelde gelijk tegen Amstelveen (5-5). het derde damesteam leed een nederlaag tegen Woerden met 3-7. SCHIEDAM - Tijdens de Schiespoordag van zaterdag 27 november zal de grote clubbaan op gezette tijdstippen in het donker te bewonderen zijn. Een groot aantal lichtjes zorgt voor een sfeervol verlicht geheel. Voor liefhebbers van fotografie en het maken van video's tevens een goede gelegenheid om opna- men te maken. Ook is er een uitgebrei- de modelspoorruilbeurs met veel nieu we objecten. De Schiespoordag wordt gehouden in het clubhuis aan de Westerkade 21 in Schiedam van 10.00 tot 16.00 uur. Toegang f 1,- voor vol- wassenen, f 0,50 voor kinderen. opmerkelijk dat alle zusterverenigingen uit mannen bestaan!" We sluiten de dag af met live muziek zodat er ook nog gedanst kan worden. De avond zal niet al te lang duren, den- ken we, want veel mensen durven's avonds de deur niet meer uit tegen- De laatste weken heb ik wat meer tijd gehad om de kranten te lezen. Vooral in de regionale dagbladen stonden wekelljks nare berichten op de sportpagina's. Stukjes waarje eigenlijk al gewend aan was geraakt, maar die heiaas toch nodig zijn. Het dieptepunt was wel een hoofdartikel in de zaterdageditie van ten van deze dagbladen, waar- in journalisten voor hun werkzaam- heden een aantal veldbezoeken beschreven en tevens nogal wat schokkende ervaringen optekende. Het werd uiteindelijk een heel goed, boeiend artikel dat eigenlijk nooit had moeten verschijnen. Dat de verruwing in de toch zo pop ulate voetbalsport toeneemt, lijkt te worden geaccepteerd. Ik, en de collegae 'denken er net zo over, heb het hier heel mpeilijk mee. Jeugdwedstrijden worden vaker gestaakt dan ooit, gevolgd of voor af ge gaan door knokpartijen. Ouders (met voorbeeldfunctiej mis- dragen zich op schrikbarende wijze en arbiters zijn erger dan ooit de kwade genius achter de voorvallen. Althans, dat beweren de boosdoe- ners, de aanhangers en bestuurders vaak na afloop. Vergeten wordt echter dat deze leidsmannen en tegenwoordig ook vrouwen, het spelletje nog mogeiijk maken. Het legioen fluiters sterft heiaas al uit en de laatste der Mohikanen moeten we met elkaar woordig. Dat is heel jammer. Na wed strijden zitten we met hetzelfde pro- bleem. De woensdag is onze vaste speelavond in het Dienstencentrum. We mogen dan beschikken over een mooie, zeer geschikte ruimte en dat is vele malen beter dan een donker cafd." Het begin Lenie Coster stond aan de wieg van De Vrije Keus en kreeg het biljarten via haar man onder de knie. "Mijn man was en is nog steeds lid van Krijt Op Tijd. Ik ging vaak mee en op een gegeven moment vroegen ze aan mij of ik geen interesse had om ook af en toe mee te doen. Vervolgens ben ik wat vriendin- nen gaan bellen en heb ik zelf maar een club opgericht. Later kwamen daar nog heel wat bekenden uit dit gebied bij. Wij kennen heel veel mensen in Vlaardingen en Schiedam." "Ik ben ook lid van de ANBO en vanuit die organi- satie voor ouderen ken ik ook weer heel wat mensen. In de loop der jaren heb ben we samen in heel wat voetbalkanti- nes gestaan, dus ook in die kringen heb ben we veel kennissen en vrienden. Uiteindelijk groeide het clubje uit tot wat het nu is en behoren we zelfs tot de grotere biljartclubs uit dit gebied. We spelen het libre, net als Jan Ceulemans al zijn we natuurlijk nog lang niet zo goed als die man. Heiaas zie je ons spel- soort veel te weinig op televisie waar- door we als sport te weinig aandacht krijgen. Maar goed, wij spelen dus onze eigen wedstrijden en om eerlijk te zijn hebben we het zo druk, dat we tot na januari al behoorlijk vol zitten. We doen ook mee aan de Schiedamse nederlaag- serie en ook daarin doen we niet onder voor onze mannelijke collegae." teren. Ouders, be stuurders, trainers, leiders en spe- lers, hanteer de fluit zelf wat vaker, dan weet je weer hoe het voelt om constant voor alles en nog wat te worden uitgemaakt. Om duizend doden te sterven en om te moeten vrezen voor je leven. Overdreven? Echt niet, sla de kranten er maar op na, gaan eens een club bezoeken, luister en huiver dan. In de hockeysport worden leden vaak door de club gedwongen een wedstrtjd te leiden. Er zijn voorvol- wassenen aparte competities, waar- door op leeftijd en zeer prestatiege richte jongeren wordt geselecteerd. Ook bij andere sporten, zoals het volleyballen, worden veteranen apart gezet, waardoor voor hen in ieder geval al het recreatieve ele ment terugkeert. KNVB, neem alstublieft passende maatregelen om het spelletje niet kapot te laten gaan. Spelers en belangstellenden, maak de recre atieve voetbalsport niet tot een sport voor asocialen, want dat stempeltje krijg je zodoende wet opgeplakt. Cor Hulsbus 24 NOVEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 10 'De enige damesvereniging van Nederland' Vrouwen biljarten bij damesvereniging De Vrije Keus. (Foto: Bert Visserj Aan de viering van Kerst gaan vier adventsweken vooraf.

Postiljon | 1999 | | pagina 10