'New Edge' design voor nieuwe Fiesta m Yaris verkozen tot 'Auto van het Jaar 2000' Puur rijplezier in de nieuwe BMW Z3 roadster Prestigieuze prijs naar Toyota Postiljon Alternatieve brandstoffen Onlangs vond er bij de Ford-dealer de feestelijke introductie plaats van de nieuwe Ford Fiesta. Het uiterlijk van de nieu we Fiesta sluit naadloos aan bij de kenmerken van het 'New Edge' design van de nieuwste Ford mode lien zoals de Ka en de Focus. Maar dat is niet de enige verandering. Zo is de Fiesta optionee! uit te rusten met zij-airbags en is hij standaard voor zien van een derde remlicht. De comfortabele voorstoelen zijn vernieuwd en de nieuwe Fiesta heeft meer opbergmogelijk- heden dan zijn voorganger. Een half jaar na introductie waren er al 100.000 exemplaren van de Yaris in Europa besteld. De Toyota Yaris is onderschei- den tot 'Auto van het Jaar 2000". De auto eindigde in deze prestigieuze, jaarlijkse verkiezing voor de Fiat Multipla, de Opel Zafira, de Skoda Fabia en de Rover 75, die respectievelijk tweede, derde, vierde en vijfde wer- den. De Toyota Yaris mag met recht een groot succes heten. In de eerste zes maanden na z'n introductie konden er in Europa al meer dan 95.000 bestel- lingen voor genoteerd worden. Ook in japan zelf was (en is) de belangstelling voor de Yaris overweldigend met 100.000 klantenorders in slechts een half jaar tijd. Het was aanvankelijk niet eens de bedoeling de Yaris ook voor de thuismarkt te leveren; de auto is namelijk puur ontwikkeld voor de Europese markt. de Yaris werd overi- gens ook hier ontworpen en zal vanaf 2001 tevens in Europa gebouwd wor den. In het Noord-Franse Valenciennes wordt daarvoor momenteel gewerkt aan een compleet nieuwe fabriek. Innovatief Naast zijn eigentijdse styling en z'n even originele als functionele inteiieur, valt de Yaris onder andere op door tal van technische innovaties en intelli- gente oplossingen. Het dashboard bestaat zo bijvoorbeeld uit een geavan- ceerd, driedimensionaal display, dat er door middel van projectie voor zorgt dat de ogen zich niet steeds weer scherp hoeven te stelien wanneer er een blik op wordt geworpen of wan neer de ogen weer op de weg gericht worden. Dat is voor de ogen veel min der inspannend. Elke Yaris is standaard uitgerust met een in het dashboard ge'fntegreerde radio/cassetttespeler, waarvan het scherm desgewenst ook de informatie van de standaard boord- computer laat zien. De achterbank kan gemakkelijk over een afctand van vijf- tien centimeter verschoven worden om zo de bagageruimte te vergroten of juist de beenruimte voor de achterpas- sagiers. WT-i Verder beschikt de Yaris over een zoge- naamde WT-l-motor. WT-i staat voor Variabele Valve Timing intelligent, waarbij de kleptiming variabel is en aldoor aangepast wordt aan de omstandigheden. Dit leidt tot veel trekkracht, een laag brandstofverbruik en minder emissies. Ford is al geruime tijd actief bij research naar het gebruik van alternatieve brand stoffen, in de overtuiging dat daarop rij- dende voertuigen een hoofdrol zullen spelen bij het streven op lange termijn naar energie-onafhankelijkheid en milieuvriendelijkheid. Ford heeft daarbij auto's ontwikkeld die rijden op LPG., aardgas, brandstofcellen, alcohol en elektriciteit. Een brandstofcel is een elektro-mechanisch apparaat, dat stil en schoon stroom produceert door via een chemisch proces waterstof en zuurstof te verbinden. Schoon water is het enige afvalprodukt. Ford heeft al meer dan een miljard dollar gestoken in de ont- wikkeling van de brandstofcel, die dui- delijk potentieel biedt voor toepassing ook in de huidige generatie personen en bedrijfswagens. Geen andere auto belichaamt de filosofie van BMW zo oor- spronkelijk als de Z3 roadster: puur rijplezier. Onder de fascinerende carros- serie verbergt het model de modernste techniek voor eerlijk hedendaags rijplezier. Precies zoals de roemruchte voorgan- gers dat destijds boden. De nieuwe Z3 roadster is optisch verder verfijnd. In het vernieuwde design val- len direct de krachtig gelijnde achter- spatborden op die enerzijds het sportie- ve karakter accentueren en anderzijds de nadruk leggen op een zeer belangrij- ke BMW-eigenschap: achterwielaandrij- 'ving. De BMW Z3 versterkt met deze maatregelen zijn karakteristieke road- ster-lijnen, met lange motorkap, lange taille en korte achterpartij - die hem tot de marktleider in zijn segment maakte. Het nieuwe kofferdeksel, de L-vormige achterlichten en de gewijzigde achter- bumper ronden de wijzigingen af. Interieur Ook het interieur is in details verbeterd. Een nieuw, kleiner sportstuurwiel met in twee fasen ontstekende airbag, een (voor het eerst in de Z3 aangeboden) gei'soleerde binnenhemel, zicht- en voelbaar hoogwaardiger kunststof oppervlakken en een nieuwe midden- console zorgen voor een nog hoogwaar diger ambiance. Het interieur heeft net als voorheen een eigenzinnig en innovatief karakter. - De nieuwe BMW Z3 roadster; rijgenot in optima forma. MMMMNNNNMMNNNMMMNMNNNNNMNNNNMNNHNMN 24 NOVEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 12 m Postbus 85 - 2640 AB Pijnacker Telefoon: 015-3615050 SSjiSj

Postiljon | 1999 | | pagina 12