V^lim Hofman touto's Feestelijke opening 'Nieuwe' Hoogstraat Schiedam groeien blij ft Evangelie van Jodocus Koch in Blauwe Brug Antieke kinderbedden- maand bij Deja vu Een vierde gaat sneller Bovag Garantie Bedrijf ±150 Top Occasions op voorraad 010 5216520 Toen mijn vrouw vorige week krampen kreeg, zijn we in voile vaart naar het ziekenhuis gereden. Daar aangekomen bleek dat we wat overhaast hadden gereageerd. Zolang de vliezen niet gebroken zijn en er nog geen vrucht- water is verloren, kan een baring niet plaatsvinden. Bij inwendige inspectie bleek dat daar voorlopig ook nog geen kans op was. Helemaal gerustgesteld waren we, toen we de hartslag van ons kindje konden horen via een cardio- tocogram; een apparaat dat het uiterlijk heeft van een centrifuge en waarmee de situatie van het kind te controleren is. We konden weer naar huis. Toen dinsdagavond 16 november Bea duizend-en-een-dingen ging doen (foto's inplakken, iets verven, koekjes bakken) had ik het kunnen zien aanko- men: er was iets op komst. Zelf kreeg ik plotseling inspiratie om nieuwe verha- ien te schrijven voor deze column. We gingen beiden door tot half drie in de nacht. Daarna gingen we het bed in. Hoewel het stil was wisten we van elkaar dat we allebei wakker lagen. Om half vier verbrak Bea de stilte. "Ik geloof dat ik weeen heb, al is het niet zo hef tig". Daarna zeize niet veel meer, maar ik wist dat ze het moeilijk had. Om half vijf zei ze: "Misschien is het beter dat we mijn ouders bellen voor de jongens. je weet maar nooit ofze in de file komen te zitten(Ze wonen op een half uur rijden van ons vandaanj. Ze voegde woord bij daad en belde haar ouders. "Maar doe rustig aanzei ze. Weer stilte in de slaapkamer. Om half zes kwam Bea plotseling overeind: "Nu moeten ze toch eens komenzei ze. "Zouden ze al op weg zijn?" Ze pro- beerde haar ouders via de mobiele tele- foon te bereiken, er werd niet opgeno- men. "Rustig maar", probeerde ik haar gerust te stellen, "ze zijn al lang en breed op weg". De weeen werden hef tiger. Er zat bijna geen rustpauze meer tussen. Op dat moment bedacht ik dat ik het bandje van het antwoordapparaat moest veranderen. Net toen ik naar beneden Hep, stonden mijn schoonou- ders voor de deur. Ik was blij dat ze er waren. Nadat ik het bandje opnieuw had ingesproken, besloot ik de auto vast te halen. Het was buiten erg koud: het ijs stond op de ruiten en ik had niets om te krabben. Met een van de grond opgeraapt stukje karton probeer de ik de ruiten ijsvrij te maken. Plotseling meldde mijn pieper (die ik altijd bij me hebj de code spoed. Viug stapte ik de auto in en reed tot voor het huis, luid toeterend om Bea wat gerust te stellen. Bea was bijna niet meer de auto in te krijgen. Het leek we I of zij constant in een weeenkramp zat. Stapje voor stapje wisten we de trap af te komen. Om precies halfzeven reden we in voile vaart richting ziekenhuis. Daar zette ik de auto op de oprit en rende naar binnen om een rolstoel te halen. Die stonden vast aan slotjes waarin een gulden moest en in m'n portemonnee zaten alleen kwartjes. De portier schoot te hulp. Hij waarschuw- de eerstde verpleegkundige van de ver- loskamer en riep: "Hier heb je een gut den, geefmij je autosleutels maar, dan rij ik de auto weg". Daarna ging het ontzettend snel. In de verloskamer werd volledige ontsluiting geconsta- teerd, waarna mijn vrouw spontaan begon te persen. Nog in dezelfde pers- wee werd onze zoon Teun geboren. Vermoeid keek ik naar de kloktien over halfzeven. Niet te geloven. Teun was zo snel geboren, dat we bijna het gevoel hadden dat we er niet bij waren geweest. Pieter Vlasveld huisarts SCHIEDAM - Onlangs werd aan- gekondigd dat de Stichting Ouderenwerk het onderzoek naar de veiligheid in woningen van stadgenoten van 80 jaar en ouder met vernieuwde energie aanpakt. Ook de GGD Nieuwe Waterweg Noord heeft het plan dezelfde leeftijdsgroep te bena- deren met een vergelijkbaar uit- gangspunt. Hoe zit dat nou, er loopt toch al sinds een jaar een vergelijkbaar project? "Inderdaad, maar die onderzoeken lopen een beetje door elkaar", ant- woordt een medewerkster van de GGD. "Ik geef toe dat dit voor de bui- tenwacht nogal verwarrend is. Overigens zijn wij op dit ogenblik bezig met het werven van vrijwilligers die samen met een 80-plusser die nog thuis woont, door het huis loopt op zoek naar onveilige situaties. Ons project 'Opvallend veilig' start in januari met de opleiding van vrijwilligers en loopt door tot oktober 2001. De cursus omvat onder meer lessen over veiligheid en gezondheid." Zoals al eerder in de Postiljon werd bericht, is het onderzoek van de Stichting Ouderenwerk in handen gege- ven van twee HEAO-ers. Een van deze studenten beweert echter dat het initia- tief van hen is uitgegaan en dat er geen subsidie voor wordt verstrekt. Als dit inderdaad zo is, dan kan men zich afvragen hoe het is gesteld met de pri vacy in Schiedam. Toestemming Onderzoeker Johan Deijl van de gemeentelijke afdelirtg onderzoek: "Het gemeentebestuur heeft toestemming verleend om aan de Stichting Ouderenwerk gegevens te verstrekken van inwoners van boven de 80 jaar en van Bachpleinbewoners vanaf 55 jaar. Het uitgangspunt daarbij was dat de resultaten niet gebruikt mogen worden voor commerciele doeleinden en dat de bewoners er profijt van moeten heb- ben." Het is echter zeer onduidelijk of men er van op de hoogte was dat deze informatie werd doorgespeeld aan de twee studenten. Volgens de laatste gegevens (1 novem ber) van de afdeling onderzoek en sta- tistiek wonen er op dit moment in de stad 75.607 personen. Daarvan zijn 2.812 ouder dan 80 jaar en 547 perso nen in die leeftijdsgroep verblijven in een woon-zorgcentrum. In de relatief jonge wijk Spaland wonen slechts negen 80-plussers. In Nieuwland is de grootste groep te vin- den, namelijk 550. "Maar bij dit laatste cijfer moet je wel rekening houden met het inwonertal (15.830) van Nieuwland", zo waarschuwt onderzoe ker Johan Deijl. "Het aantal bejaarden in Groenoord ligt vergeleken met Nieuwland aanzienlijk hoger, namelijk 440 personen op 9.170 inwoners." Afgezien van de ongetwijfeld goede bedoelingen van het onderzoek, is in ieder wel duidelijk dat gegevens van stadgenoten van 55 jaar en ouder bekend zijn bij derden. Het is maar de vraag of iedereen daarmee akkoord gaat. Vooraf toestemming vragen of men gegevens mag gebruiken zou in het vervolg wel zo correct zijn. Nans Wolters Diverse Clio's '99 vanaf /19.950,- Twingo's: nieuw model. Div. kleuren en uitvoeringen vanaf 16.950,- Twingo's: div. kleuren en uitvoeringen. airco en comfort metallic, '98 vanaf /16.250,- 3 jaar garantie onderhoud mogelijk Rottekade 179 Bergschenhoek SCHIEDAM - De Hoogstraat zal op zaterdag 27 november fees- telijk worden heropend door wethouder Hafkamp. Ter hoog te van het Museumplein zal de opening plaatsvinden. De winkeliers van de Hoogstraat zijn trots op hun nieuwe bestrating en zul- len dat zaterdag op de vernieuwde Schiedamse winkelstraat passend beklinken. Hun etalages zijn ingericht met vele Sinterklaas-tips. Ook zijn er vele uitdeelpieten aanwezig met suiker- SCHIEDAM - Sinds het begin van dit jaar vestigden zich in Schiedam 450 personen. Hiermee kwam het inwonerstal per 1 november 1999 op 75.607. Deze toename is het gevolg van de toeloop van bewoners uit Rotterdam en van personen die rechtstreeks vanuit het buiten- land onderdak vonden in Schiedam. Op basis van de cijfers over de eerste tien maanden van dit jaar blijkt deze spinnen, popcorn, minicroissants en patat. Voor de kinderen is er zaterdag volop gezelligheid te beleven. Er is een kinderparadijs op de Koemarkt, Grote Markt en de Hoogstraat. Vanaf 12.00 uur worden er ook voorstellingen van het poppentheater gegeven op de Hoogstraat 184-186. Tevens zullen dewnnkeliers de prijswin- naars bekend maken van de succesvolle strippenkaart-actie die ze tijdens de renovatie van de Hoogstraat hebben gehouden. Er zijn meer dan 80 prijs- winnaars getrokken uit de honderden binnengekomen voile strippenkaarten. ontwikkeling zich voort te zetten. Rotterdammers die in de stad een woning betrekken zijn veelal afkomstig uit wijken in Rotterdam West (Spangen, Oud-Mathensse, Bospolder). De aanwas vanuit het buitenland wordt grotendeels bepaald door Antillianen. Tot voor kort kwam deze groep nauwe- lijks in de vestigingsstatistieken voor, maar inmiddels is het de grootste groep, gevolgd door mensen uit Turkije. Het ligt in de verwachting dat Vlaardingers op het moment dat de eerste bouwpro- jecten in Sveaparken worden opgele- verd, zullen kiezen voor Schiedam. SCHIEDAM - Een selectie uit de humoristische en sarcastische columns die Herman Koch de afgelopen jaren schreef voor De Volkskrant zijn onlangs gebun- deld tot een boek. Vrijdagavond, 26 november komt de auteur naar de Open- bare Bibliotheek aan het Bach- plein waar hij zal voorlezen uit zijn werk. In de verhalen uit Het Evangelie vol gens Jodocus smeedt Koch de actuali- teit tot een geheel eigen, vaak bizar uni- versum. Zijn commentaar is spottend en sarcastisch. De als terloops gedane waarnemingen (in onder meer Spoor- loos en Goede Duitsers) waarin het gedrag van bekende Nederlanders aan de kaak wordt gesteld zijn vaak geestig. Herman Koch (1953) debuteerde in 1985 met de verhalenbundel De voorbij- ganger. Zijn doorbraak als schrijver kwam ech ter pas vier jaar later met de roman Red ons, Maria Montanelli, grotendeels- gebaseerd op eigen ervaringen en herin- neringen aan zijn schooltijd op het Montessori-lyceum. Landelijke bekendheid verwierf hij ook door zijn aandeel in het satirische VPRO-programma Jiskefet waarin hij samen met Kees Prins en Michiel Romeyn typetjes in burgerlijke groteske situaties neerzet. De melige belevenis- sen op kantoor met juffrouw Annie en het verblijf van de drie mannen op een camping zullen ongetwijfeld bij Jiskefetliefhebbers Zijn blijven hangen. Ironisch Het Evangelie van Jodocus is inmiddels het vijfde boek van Herman Koch. Volgens de auteur is de ironische wijze waarop hij schrijft een manier om de gewichtigheid die kleeft aan literatuur en aan het schrijven over een identi- teitscrisis, onderuit te halen. Koch is een bewonderaar van het werk van Tsjechov, die hij hbt voorbeeld van de geniaal eenvoudige schrijver noemt. Ook het werk van volksschrijver Gerard Reve waardeert hij. De Schrijversavond in de Openbare Bibliotheek aan het Bachplein begint om 20.15 uur. Entree f 10,-. SCHIEDAM In Schiedam staat nog ein week bij D6ja vu aan de lange Nieuwstraat 111 het antieke kinderbed in het middelpunt. De bijzondere col- lectie bestaat uit Franse antieke spijlen bedden en kinderledikantjes en wieg- jes van smeedijzer. Ook is er de eigen coliectie gerestaureerde antieke houten kinderbedjes en ledikanten. Voor meer informatie over de bedden en de openingstijden kunt u bellen met JQJQJ 4733355. 24 NOVEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 I Veiligheid en bejaarden Radio incl.montage en boxen GRATIS MavtenGRATIS 5000,- uitgestelde betaling 6 maanden GRATIS Zie onze advertentie elders in deze krant.

Postiljon | 1999 | | pagina 5