Gouden guldens bij opbod E&3 Shoarmazaak overvallen SCHIEDAM Woensdagavond kort na half twaalf pleegden gewapende man- nen, de fefen met een vuurwapen en de ander met een mes, een overval op een 26-jarige medewerker van een shoarma zaak aan de Koemarkt. Op het moment van de overval was de medewerker alleen in de zaak. Terwijl fefen van de overvallers in de buurt van de deur bleef staan, bedreigde de ander de medewerker met een vuurwapen, liep naar de kassa en deed in de greep in de la. Met een nog onbekend geldbedrag verdwenen beide overvallers vervolgens in de richting van de Buitenhavenweg. Huiswerk- begeleiding SCHIEDAM - Op iedere dinsdag- en woensdagmiddag is er van 15.30 tot 17.00 uur huiswerkbegeleiding. Kinderen van basisscholen kunnen geholpen worden in allle vakken. Ook leerlingen van het voortgezet onderwijs kunnen geholpen worden, met name met wiskunde. Kosten huiswerkbegelei ding f 11,- per maand. Belangstellenden kunnen bellen met (010) 4267767. Inloopconcert Grote Kerk SCHIEDAM - Efenmaal per jaar verzorgt de Schiedamse/Vlaardingse Muziek- school OpMaat het wekelijkse inloop concert in de Grote Kerk. Op zaterdag 27 november kan men vanaf 15.00 uur luisteren naar enkele van de beste leer lingen viool, fluit en zang. Toegang is vrij. Exposities in De Harg en Spaland SCHIEDAM - In verzorgingshuizen De Harg en Spaland zijn weer nieuwe exposities te bezichtigen. Mevrouw Buist exposeert olieverf stillevens in de Harg aan het Hargplein 100 en de heer Cor Heijnen exposeert schilderijen in Spaland aan de Willem Andriessenlaan 2. De tentoonstellingen zijn te zien tot 3 januari 2000, dagelijks tussen 9.00 en 17.00 uur. Avondmuziek in de Dorpskerk SCHIEDAM - In de Dorpskerk aan het Noordeinde 10 te Schiedam-Kethel wordt op zondag 28 november Avondmuziek gespeeld. De Matinen- cantorij onder leiding van Wim Kloppenburg brengt dan werken ten gehore van Purcell, Weldon en Byrd. De liturg is de heer K. Benschop. De toe- gang is gratis, bij de uitgang is een col- lecte. V'JL KLAVERJASSEN - In Wijkpost Ztiid is er op vrijdag 26 november klaverjassen. Van 19.30 tot 23.30 uur. Kosten f 2,50 per keer. DANSEN - Op zaterdag 27 november is er dansen in dienstencentrum de 4 Molens. Van 20.00 tot 23.30 uur. Toegang f 2,50 per persoon. CONTACTZONDAG - Op zondag 28 november is er een contactzondag in dienstencentrum de 4 Molens. Van 13.30 tot 16.15 uur. Toegang gratis. OPEN ZONDAG - In dienstencen trum de Woudhoek is er van 13.30 tot 16.00 uur een open zondag. Toegang gratis. KOFFIE DRINKEN - In dienstencen trum Oost is er van 13.30 tot 15.30 uur koffie-drinken. Toegang gratis. inspraakmiddagen aanleiding om op te merken dat het voor de passagier die instapt er niet eenvoudiger op wordt. Dit omdat het naar haar mening nu al moeilijk is om je staande te houden als je de tramkaart afstempelt in de auto- maat terwijl de tram weer op gang komt. Afstand halten De afstand tussen de verschillende opst- appunten wordt gemiddeld groter. Voorheen was dit 350 meter en het wordt nu 500 meter. Sommige halten schuiven iets op. De halten bij de Nieuwe Mathenesserstraat vlakbij de Van Deventerstraat en bij Hargsingel in de omgeving van de Hof van Spaland verdwijnen. Vooral over het opheffen van de laatste opstapplaats was kritiek te horen omdat bewoners van het dicht- bijgelegen Zorgcentrum Harg/Spaland dan te voet een grotere afstand moeten afleggen. Dit bezwaar geldt overigens ook voor bewoners in het woongebied tegenover De Harg aan de andere kant van de Churchillweg. De oversteek- plaatst voor voetgangers en fietsers op de hoogte van De Harg zal waarschijn- lijk vervallen. Op het gegeven dat in afwachting van de bouw van het nieuwe ziekenhuis bewoners uit Noord van tram fen bus gebruik moeten maken om naar het Schielandziekenhuis te komen, werd afkeurend gereageerd. Een van de sprekers die het plan toe- lichtte zag dat allemaal niet zo somber in. "Dan is er nog altijd een beltaxi", merkte hij op. "Weet u wel hoeveel dat tost?" diende een vrouw hem van repliek. Ook bij de als dynamisch omschreven reisinformatie bij de halten zette zij vraagtekens. Zij vroeg zich onder meer af of die voor iedereen wel voldoende leesbaar en duidelijk zou zijn. Comfortabel vervoer Bij de halten, waar de reiziger op de hoogte wordt gebracht van de exacte aankomsttijd, komen goede wachtgele- genheden. In de tram zijn voldoende zitplaatsen en een halte-afroep die bovendien visueel zichtbaar is via een display. Het traject dat de TramPlus Schiedam/Vlaardingenlijn in ongeveer Vorige week werden verscheidene inspraakmiddagen en -avonden gehouden over het TramPlus trace in Schiedam. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) SCHIEDAM - De stad Schiedam krijgt, als het allemaal mee zit in 2002/2003 een nieuwe tram- verbinding die zo aantrekkelijk is dat automobilisten als vanzelf kiezen voor het openbaar ver voer. Dat was te horen tijdens de inspraakmiddagen/avonden die vorige week werden gehou den in verschillende wijken van Schiedam. Al eerder, in het voorjaar van 1997 kre- gen bewoners gelegenheid vragen te stellen over de nieuwe verbinding. De Schiedam/Vlaardingerlijn is een van de drie nieuwe lijnen die de RET de komende jaren bouwt. De aanleg van TramPlus is nodig om het gebruik van de auto in de Randstad terug te dringen en het openbaar ver voer kostendekkend te laten opereren. De subsidieaanvraag van de gemeente voor de aanleg gaat in mei 2000 de deur uit. De extra's die het aantrekkelijk maken om in de tram te stappen komen onder andere tot uiting in de hogere gemiddelde snelheid (was 18 km per uur wordt"25 km per uur). Dit wordt bereikt doordat de tram over vrije tram- banen rijdt en door een voorkeursbe- handeling bij verkeerslichten. Verder zal het in- en uitstappen door de lage tram- vloer en de hoge perrons sneller verlo- pen. De verkoop van tramkaarten gaat via een automaat en ook dat komt de snel heid ten goede. Dit laatste was voor een vragenstelster tijdens een van de 40 minuten aflegt begint op het Oostplein in Rotterdam en loopt via West Kruiskade, Marconieplein, Rotter- damsedijk naar de Broersvest. Het tracfe gaat verder door de Overschiesestraat naar het NS- en metrostation en vervol gens langs Plein 40-45, Burgemeester Van Haarenlaan, Churchillweg naar de Harreweg. Op de hoogte van de Brederoweg komt een splitsing naar Vlaardingen Holy. De huidige keerlus aan de Harreweg vervalt. De trambaan loopt verder over de Slimme Watering en de 's-Grave- landseweg. In 's- Graveland Noord komt een eindpunt en een keerlus. Bij station Centrum wordt een noodkeer- spoor aangelegd zodat bij calamiteiten het toch mogelijk blijft te keren. Voorts wordt een rotonde aangelegd op de kruising Rotterdamsedijk/Van Deven terstraat (op dit moment derde op de lijst van verkeersongevallen). De tram blijft over het midden van de Broelsvest rijden door een haag van bomen. De Broersvest wordt opgewaardeerd tot winkelboulevard met ruime trottoirs en een goed bereikbare, verkeersluwe en veilige inrichting. Aantasting groen Het gehele bestaande TramPlus traject wordt vervangen door een andere zwaardere betonnen fundering; grasba- nen verdwijnen (onderhoudskwestie), een lot dat ten gevolge van het nieuwe traject ook heel wat bomen en struiken te wachten staat. De inspraakprocedure voor de TramPlus lijn loopt tot en met 8 december. Belangstellenden kunnen de plannen inzien bij de Stadswinkel en wijkcen- trum de Blauwe Brug. Schriftelijke reac- tie zenden aan Gemeente Schiedam, Postbus 1501, 3100 AE Schiedam, sec tor VROM, ter attentie van de heer ir. A. M. Boersma. Nans Wolters REGIO - De Nederlandse Munt heeft in het voorjaar in opdracht van Koninklijke ERU Kaasfabriek BV de eerste en enige gouden gulden met Koningin Beatrix geslagen. Dit gebeurde ter gelegenheid van het 175-jarige jubileum van ERU en het verkrijgen van de Koninklijke status. De gouden gulden is geslagen in een oplage van 1.000 exemplaren. ERU schonk 100 van deze guldens ter gelegenheid van de opening van een nieuwe fabriek in juni aan het Rode Kruis. Deze 100 guldens worden nu bij opbod verkocht. De minimale biedprijs bedraagt f 1.000,-. Belangstellenden kunnen tot 19 november een bod doen door een brief met de vermelding van het biedbedrag te sturen naar Koninklijke ERU Kaasfabriek bv (onder vermelding van 'Gouden Gulden Rode Kruis), postbus 7, 3440 AA Woerden. De brieven worden beoordeeld op volg- orde van binnenkomst. Inlichtingen: (0348) 578411 Knopenbus Ik ben een knoop kwijt van mijn fas. Het reserve-exemplaar heb ik al eens aange- zet. De knopenbus komt op tafel en ineens ruik ik weer de geur van begin jaren vifftig. Ik zit 's middags bij mijn moeder aan tafel Na het eten en voor de thee is het heel erg rustig in de woonka- mer van de boerderij waar we met z'n tienen wonen. Iedereen is aan het werk of naar school en ik (nog) niet. Het pluchen kleed tigt op tafel en mijn moeder schift de mand met scho- ne was. Dat doetze op gevoel; een hand door de sok, blijven de vingers binnen op hiel en teen, legt ze hem weg, steken alle vingers er door dan moeten die knotien van gaten worden gestopt. Dat kan ze mooi en snel Op de vuist van haar rechterhand stopt ze de sok linkshandtg. De slopen geeft ze aan mij. "Kijk jij maar of alle knopen er nog aan zitten vrouw- tje", zegt ze. Meestai zijn er wel een paar kapot gegaan in de wringer van de wasmachine. En dan komt de knopenbus op tafel. Mijn moeder strooit hem voor de helft leeg. "Hoeveel heb je nodig?", vraagtze. Op deze manier leert ze me tellen. Ik mag proberen de knopen op het sloop te naaien. Tot ons beider schrik is het witte naaigaren op. Er is geen winkel bij ons in de buurt en de man met z'n koffertje vol fournituren komt pas over een maand weer aan de deur. "Zoek maar een kleur uit de naaidoos die mooi staat bij wit", zegt mijn moeder. Ik kies voor lichtblauw en vind zelf dat ik een kunstwerk heb gemaakt: een witte knoop met een lichtblauw draadje erdoor. Mijn moe der vindt het ook prachtig, en het sloop mag bij de eerstvolgende ver- schoning om mijn kussen. Dan vouwen we samen de vele lakens op. Ze maakt er kaarsrechte stapels van, legt er een handdoek overheen en gaat erop zitten. "Zo", zegt ze, "en nu even een speiletje". Dat doen we met de 'vlooien', die ook in de knopenbus zitten, of met de dobbelstenen; proberen in e£n keer een grote straat te gooien. Ik laat de knoop maar even de knoop. Ik wil even tuttebeilen met mijn stokoude moedertje over vroeger. De telefoon gaat nog niet over of ze pakt de hoorn op. "Ik wil net je oudste zus bellen, er is een knoop van mijn jas en er zit niks in mijn knopenbus wat er op lijkt... <-»-»<- r - 24 NOVEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 Vrij baan voor snelle en comfortabele Tram Plus mip: v lillllii HillllBllllKII I MIPlll

Postiljon | 1999 | | pagina 7