Opmerkelijk cabaret in Schiedamse theaters Meer impulsen voor een levendige binnenstad Aambeien, dat zit niet lekker Van Diepen schuift tegenover me onrustig op zijn stoel heen en weer. "Willen ze vandaag nogal bijteninfor- meer ik vriendelijk. "Maak er maar een grapje van", zegt hij en trekt een pijn- lijk gezicht. "Het zijn mijn aambeien die opspelenMijn patient vertelt van alies geprobeerd te hebben: zalfjes, homeopathische middelen. Tot nu toe leverde dat geen resultaat op. Sinds 1 September worden onderande- re medicijnen tegen aambeien niet meet vergoed door ziekenfonds ofver zekering. Veel mensen denken dat een bezoek aan de huisarts-dan ook niet meer nodig is. Toch kan dat wei zinvol zijn. "Met die aambeien zal de stoel- gang wei pijnlijk zijn", zeg ik. "Ach dokter, het is een gebed zonder einde. Soms houd ik de ontlasting een dag of vier op, omdat het afgaan zo schrijnend is. Maar uiteindelijk krijg ik zo'n buik- pijn dat ik wei moet! En de laatste tijd komt door het persen bloed mee". Bij deze mededeling veer ik op. "Ligt het op de ontlasting of zit het erin?", wil ik weten. Het lag er in druppeltjes op. Meestal zijn het aambeien die jeuk rond de anus, vochtlekkage en soms een beetje bloedverlies veroorzaken. Zelden zit er een minder fraaie oor- zaak, iets kwaadaardigs, achter. Maar toch, hoe hoger de leeftijd, hoe meer kans hierop. "Hoe oud bent u?" Lachend vertelt Van Diepen dat hij 71 is, maar dat hij zich jonger voelt. "We moeten eerst maar eens kijkenbesluit ik en samen gaan we naar het onder- zoekkamertje naast de spreekkamer. Aambeien zijn niets meer dan uitgezet- te bloedvaatjes rond ortze achterste kringspier. Bij te hard persen (moeilijke stoelgang, zwangerschap, flink overge- wichtj en hoesten kan zd'n grote druk ontstaan, dat het bloed er aan de ene zijde van die vaatjes wei in kan, maar aan de andere kant er niet meer uit. Daardoor ontstaan een soort zwellicha- men, aambeien genaamd. Als aambei en uitzakken en buiten de anus komen, zal deze open blijven staan waardoor vochtverlies, jeuk en irritatie kan optre- den. Soms zie je helderrood bloedver lies tijdens of na de ontlasting. Komen aambeien voor het eerst pas op hoge leeftijd voor, dan moet de arts extra voorzichtig zijn, want je weet maar nooit... De beste behandeling is vezelrijke voe ding. Daardoor verbetert de stoelgang en hoeft men niet zoveel te persen. Verder zijn lauwe zitbaden heilzaam (kamille toevoegen kan verzachtend en reinigend werkenj, zogenaamde aam- beienzalf geven verlichting bij jeuk. Zo op het eerste gezicht valt er aan de achterkant van Van Diepen niets te zien. "Zoudt u eens willen persen", vraag ik. Terwijl hij op zijn hand blaast komen er uit zijn anus een tweetal klei- ne zwellinkjes die de benaming 'aam- bei' maar nauwelijks verdienen. E6n daarvan heeft een beschadiging waar een bloedstolsel aan zit. De klachten zijn dus te verklaren. "Ik denk dat de oorzaak is gevonden vertei ik even later. "Jnderdaad, u heeft aambeien die geirriteerd zijn. Ik vertei hem wat hij kan doen, maar stuur hem voor alle zekerheid door naar de inter nist voor een klein onderzoekje. "U denkt toch niet echt aan iets ernstigs", vraag Van Diepen benauwd.' "Nee hoor", stel ik hem gerust. "Ik wil u alleen zoveel mogelijk zekerheid bie- den. Van Diepen bedankt voor de uitleg en zegt: "Maar toch zal ik blij zijn als dat onderzoek er op zit". En ik vul aan: "En dat het heeft aangetoond dat het om een onschuldige aantioening gaat. Pieter Vlasveld huisarts Jetty Mathurin (Foto:Jorrit 't Hoenj gogiek aan de kaak stellen. De cabara- tifere treedt op in Theater de Teerstoof. In deze voorstelling van Jetty Mathurin viert Taante haar 75-jarig opvoedingsju- bileum waarin zij haar ervaring wil delen met iedereen. Tim van der Sluijs is ddn van de weini- ge cabaratiers die zich bezig houdt met politiek actueel en geengageerd cabaret. Op zaterdag 11 december geeft hij zijn 'Oudejaarsconference 1999' in Theater a.d Schie. Geen banaliteiten en doelloze grofheden, wei de subtitiliteit van intel- Jan des Bouvrie heeft grootse plannen voor de Schiedamse binnenstad. FotoBert Visserj SCHIEDAM - Werd Jan des Bouvrie ruim twee jaar geleden gestuurd door Hogerhand om bij Hosman Freres een vorkje te prikken, om daardoor met een blik op de ruim 200 jaar oude Korenbeurs verliefd te worden? Nooit zullen we antwoord krij- gen op deze prangende vraag, maar natuurlijk is het niet ondenkbaar dat stadsheilige Liduina daar de hand in heeft gehad. Hoe het ook zij, nog die- zelfde avond dat Des Bouvrie viel voor de Korenbeurs, werd burgemeester Scheeres opge- trommeld. Vanaf dat moment ging het balletje rol- len en is het - zo bleek vrijdagmiddag in de nog kale en zeer koude Korenbeurs - nog steeds in beweging. Het Arsenaal/Jan des Bouvrie en projectont- wikkelaar Bremamax Beheer Beleggingen presenteerden op deze bij- eenkomst nieuwe plannen die het gebied rond de hoek van Korte en Lange Haven niet alleen aantrekkelijk maar ook economische gezien belang- rijk maken. Het gemeentebestuur is er van over- tuigd dat zowel Korenbeurs als de plan nen voor het nieuwe complex van uit- zonderlijk belang zijn voor wonen, leven en werken in Schiedam. Dat menigeen al vooruitloopt op die opti- mistische voorspellingen mag blijken uit de toenemende belangstelling voor pandjes op de Dam en de toekomstver- wachting van beeldend kunstenaars die in deze omgeving een galerie openen. Bovendien verwachten de initiatiefne- mers dat de veranderingen in dit histo- rische deel van de stad een sterk aan- zuigende werking zullen hebben op mensen van buiten de stad. Roelantshof De voorbereidende werkzaamheden in de Korenbeurs zijn inmiddels voltooid en de restauratie en de verbouwing zijn op dit moment in voile gang. Jan des Bouvrie blijkt nog altijd in de ban van het gebouw dat hij tijdens de bijeen- komst een van de mooiste panden van Nederland noemde. Wei wil hij de bin- nenkant van de Korenbeurs helemaal wit schilderen. Een voornemen dat bij het college wat fronsende wenkbrauwen opleverde, maar het ziet er naar uit dat Des Bouvrie toch zijn zin krijgt. Als alles vol- gens tijdschema verloopt opent hij over vier maanden de deuren van het design- centrum. Nu nog even het parkeerpro- bleem aanpakken. De voormalige bibliotheek, drukkerij Roelants en de naastgelegen bebouwing worden aaneengesmeed tot ddn com plex: de Roelantshof. Daarin komen toonzalen van Jan des Bouvrie, horeca- gelegenheden en luxe appartementen. In totaal een oppervlakte van enkele tienduizenden m2. Een ontwikkeling die ook door toevalligheden tot stand kwam. Een journalist belde wethouder Wiegman met de vraag wat er met de leegstaande drukkerij ging gebeuren. Aad Wiegman herinnerde zich plotse- ling dat Des Bouvrie druk op zoek was naar mogelijkheden om uit te breiden. Het contact was snel gelegd. De karak- teristieke gevel van Roelants aan de kant van de Korte Haven met de vele ramen krijgt in de restauratieplannen een extra ingang en een, aan de archi- tectuur aangepaste opbouw waarin luxe appartementen komen. Ook de naastlig- gende panden in de richting van de Elzensteeg maken onderdeel uit van het plan, waarin onder meer in de opbouw een restaurant is gedacht. Jan des Bouvrie vestigt zich hoofdzakelijk in het nu nog saai ogende fabriekspand van de drukkerij. Daar is ie weer! In het Roelantshof gaat de tuin van de bibliotheek een belangrijke rol vervul- len. De voormalige uitleen grenst aan een zijmuur van Drukkerij Roelants; door deze weg te breken ontstaat een grote tuin die volgens de plannenma- kers nu al de potentie heeft uit te groei- en tot een ouderwetse stadstuin met hoge bomen. Halverwege 2001 zijn de gehele restau ratie en bouw achter de rug, zullen de eerste bewoners hun appartementen betrekken en lopen bezoekers rond in de toonzalen van de man die jarenlang op de televisie werd verwelkomd met de wat meesmuilende kreet: Daar is ie weer! Niemand kon toen vermoeden dat het Schiedamse stadsbestuur, de WV en de plaatselijke middenstand Jan des Bouvrie aan het eind van deze eeuw opgelucht zouden binnen halen met: Gelukkig, daar is ie weer! Nans Wolters SCHIEDAM - In Theater a.d Schie keert Bavo Galema terug naar zijn oude liefde: het theater. Samen met Jeroen van Merwijk treden zij op vrijdag 10 december op met het program- ma 'De omgekeerde wereld'. In dit programma gaan zij op zoek naar dartele gedachten, de onverwachte logi- ca van de omkering en naar de bron van depressieve aandoeningen in het alge- meen en die van Van Merwijk in het bij- zonder. Op zaterdag 11 december zal Jetty Mathurin met verfrissende humor en luchthartige ernst de hedendaagse peda- Bavo Galema en Jeroen van Merwijk. (Foto: Vincent van Merwijkj ligente en inhoudelijke grappen en ijzer- sterke liedjes. Bezoekers kunnen een buitengewoon humoristisch jaarover- zicht in het perspectief van de eeuw- wisseling en het millenniumprobleem verwachten. Alle voorstellingen beginnen om 20.15 uur. Kaartverkoop kassa: (010) 2467467. Tim van der Sluijs. (Foto: Poeha Produkties) MA 4 1 DECEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 Gelukkig, daar is die weer!

Postiljon | 1999 | | pagina 5