Carpooltestproject succesvol Schilderen in Kluphuis Oost SCHIEDAM - In Kluphuis Oost kan men een cursus schilderen volgen. De les wordt op maandagavond gegeven van 19.30 tot 21.30 uur. Een blok van zes lessen kost f 30,-. Belangstellenden kunnen bellen met (010) 2451818. Themaochtenden voor peuters SCHIEDAM - Binnenkort start wijkcen- trum De Erker het project 'peuterthe- ma'. Voor de ouders in de leeftijd van 2 1 /2 tot 4 jaar worden themabijeenkom- sten georganiseerd die verband houden met vragen en problemen rondom de opvoeding van peuters. Ouders kunnen zich reeds aanmelden: (010) 4267767. Ook zoekt De Erker een begeleidster voor deze bijeenkomsten. Belangstellenden hiervoor kunnen ook bellen met De Erker. Bijzondere kerstzegels REGIO -Duizenden inzendingen vor- men de basis van de kleurrijke decern- berzegels die PTT Post op 30 november heeft uitgegeven. De inzendingen zijn het resultaat van een verzoek aan Nederlanders om mee te denken over de ontwerpen van de laatste postzegels van deze eeuw. De zegels varieren van een kerstbalklok, een lachende kerst- man, een zingende engel, oliebollen tot een millenniumkater. De postzegels worden door PTT Post uitgegeven in een oplage van 200 miljoen stuks tegen de gereduceerde prijs van 55 cent per stuk. De velletjes met 20 zegels zijn tot en met 6 januari voor f 11,00 te koop. GEVONDEN Conditietraining bij Kluphuis Oost SCHIEDAM - Kluphuis Oost aan de Boerhavelaan 79 te Schiedam biedt drie cursussen aan: Aerobics voor vrouwen, gymnastiek voor 50-plussers en condi tietraining voor vrouwen. Er zijn nog plaatsen vrij. Inlichtingen: (010) 2451818. Een blik van herkenning SCHIEDAM - Van woensdag 1 decem- ber tot begin januari is de reizende ten- toonstelling 'Een blik van herkenning' te zien in het bibliotheekfiliaal Nieuwland in wijkcentrum Wibautplein, Dr. Wibautplein 165 te Schiedam. De levensgeschiedenissen van vrouwen laten de invloed van migratie zien en de wijze waarop nieuwkomers het verschil tussen het huidige Marokko en de Marokkaanse gemeenschap in Nederland waarne- men. De bibliotheek is geopend op: dinsdag 17.00-20.00 uur, woensdag t/m vrijdag 14.00-17.00 uur. De ten- toonstelling is georganiseerd door de Werkgroep Intercultureel Samenleven en bibliotheekfiliaal Nieuwland. Reanimatie en Yoga in Klubhuis Zuid SCHIEDAM - De Stichting Rescue ver- zorgt in Klubhuis Zuid een cursus reani matie. De cursus reanimatie bestaat uit drie woensdagavonden van 19.30 tot 21.30 uur: 13, 20 en 27 januari 2000. Cursuskosten f 45,-. Er wordt ook een cursus Yoga en een cursus Volksdansen aangeboden in Klubhuis Zuid. SCHIEDAM - Na de eerste ken- nismaking met de schilderijen en objecten van Ansuya Blom die tot en met 23 januari te zien zijn in Stedelijk Museum Schiedam, blijft de toeschouwer zitten met nogal wat vragen. Wat is bijvoorbeeld de gedachte achter die overwegend verticale figuren - vaak in zwart uitge- voerd - waarachter of waarin je een menselijke lichaam ver- moedt? En wat is de functie van die rode vlek- ken die zo hier en daar op het papier en leisteen zijn aangebracht? Of waarom zijn brandplekken - kennelijk achterge- laten door een rollend kooltje vuur - op sommige van haar tekeningen te zien? Na het bekijken van de drie films van Ansuya Blom, eveneens in het museum vertoond, krijgt de bezoeker het gevoel beter te begrijpen en te herkennen wat de kunstenaar bezig houdt. In de korte films - als het ware gedichten in beeld en geluid - wordt duidelijker waar het bij Blom om draait. In de tekening 'In dreams begin respon sibilities' (In dromen beginnen verant- woordelijkheden) uit 1989, uitgevoerd in pastel, houtskool en potlood, wordt al enigszins duidelijk waar de inspiratie- bron van Ansuya Blom ontspruit. Vrijwel iedereen zal dit herkennen. Beelden uit een droom die je overdag in het dagelijkse leven niet kunt vergeten en die je doen beseffen dat zij herinne- ringen zijn van dingen die - vaak bewust - zijn vergeten. Sluimerend in het sche- mergebied tussen droom en werkelijk- heid. Soms zijn het belangrijke kwesties die je min of meer gedwongen door de droom, opnieuw in ogenschouw moet nemen. Poetische films Met deze kennis wordt het voor de bezoeker van de tentoonstelling makke- lijker het werk van Ansuya Blom te I t begrijpen en zelfs te waarderen. Dan kan men zich een voorstelling maken waarom de kunstenaar haar tekeningen op papier verbergt en verbindt in sluie- rachtige en webachtige lijnen, waarop, zoals in 'The secret life' (het verborgen leven), vormen geplakt zijn die doen denken aan ogen. Opmerkelijk in het werk van Blom is voorts dat sommige van haar figuren lijken op te stijgen, niet gebonden aan het aardse bestaan. Dit komt terug in haar film 'Joe Faces' uit 1995 (10 minuten) waarin de hoofd- rolspeler vervaagt, weer terugkomt en uiteindelijk oplost. Enerzijds wordt in het werk van Blom veel verhuld en weggestopt, anderzijds wordt wat gewoonlijk verborgen blijft naar buiten gebracht. In de film 'Ysabel's table dance' (5 minuten) verpakt de actrice haar lever, nieren en andere organen in zakjes en bindt deze op lichaam en hoofd. De handeling brengt geen 'shockeffect' teweeg maar - en dat is slechts 66n interpretatie - doet veronderstellen dat de vrouw daarmee het belang van haar binnenkant duidelijk wil maken aan de buitenwereld. Bij de tentoonstelling verscheen de publicatie 'Let me see, if this is real'. De uitgave (f 59,90) kwam tot stand door samenwerking van Nai Uitgevers en het Stedelijk Museum Schiedam. De films worden driemaal per dag ver toond. Voor de juiste aanvangstijden hiervan bellen met de balie van het museum: (010) 2463666. Het Stedelijk Museum is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00-17.00 uur. Zondag van 12.30 tot 17.00 uur. Nans Wolters Een van de werken van Ansuya Blom: Angel uit 1994. (Foto: Stedelijk Museum Schiedam/Tom Haartsen) REGIO - Driekwart van de deel- nemers aan het carpooltestpro ject in het stadsgewest Haag- landen en de stadsregio Rotterdam gaat in principe door met carpoolen. Dit blijkt uit een evaluatieonderzoek onder de deelnemers van het Carpool- project. De resultaten zijn bekend gemaakt in de landelij- ke vergadering van vervoercoor- dinatoren in Rotterdam. Tijdens deze bijeenkomst zijn de sleu- tels van de tien speciale car- pooltestauto's symbolisch terug- gegeven aan de twee initiatief- nemers: stadsgewest Haag- landen en stadsregio Rotterdam. De afgelopen zes maanden hebben ruim honderd personen in de regio's Haaglanden en Rotterdam met elkaar in de auto gezeten van en naar het werk. In totaal hebben 38 verschillende car- poolteams aan het carpooltestproject meegedaan. Tijdens de proef is het weg- gebruik van de deelnemers in het woon- werkverkeer met bijna de helft afgeno- men. Van de auto's die door het car poolen thuis bleven staan, bleek dat deze maar in eenderde van de gevallen door een andere bestuurder werd gebruikt. Twintig procent van de deel nemers had geen auto maar reed motor, of was al lid van een reeds bestaand car- poolteam dat tijdens de proef werd uit- gebreid met nieuwe carpoolers. Wegnemen koudwatervrees Het carpooltestproject is een initiatief van stadsgewest Haaglanden en stadsre gio Rotterdam en is opgezet in het kader van Fileplan Regio Rotterdam en Bereikbaar Haaglanden. Doel van het project was om verstokte autosolisten te laten proeven van het fenomeen car poolen en koudwatervrees weg te nemen. Met het carpooltestproject is nog eens nadrukkelijk de aandacht gevestigd op de mogelijkheid van car poolen. Voorwaarde om aan het car pooltestproject deel te nemen was, dat men als autosolist naar het werk ging. Aan de carpoolteams werden geduren- de drie weken Fiat Multipla's ter beschikking gesteld. De coordinatie van het project was in handen van het Vervoer Coordinatie Centrum Rijnmond en het Adviespunt Vervoermanagement Haaglanden. De auto's waren ter beschikking gesteld door Fiat Nederland en werden onder- houden door de leasemaatschappij Axus Nederland. Rijkswaterstaat directie Zuid-Holland, het stadsgewest Haaglanden en de stadsregio Rotterdam hebben het project gefinancierd. 4k J)L tSu. Sinterklaasnostalgie Hij is gelukkig weer in het land: Sinterklaas. Ik mag dan al een heel eind aan de verkeerde kant van de vijftig zitten: ik blijf in hem geloven en van hem hou den. Als kind intrigeerde deze man mij al mateloos; z'n verschijning, de staf, de mij- ter en vooral de schimmel. En dan die cadeaus In mijn kindertijd was het de gewoonte dat Sinterklaas deze verstopte. Ik woonde op een boerderij, dus hij had de ruimte. Op 5 december was het bij ons's morgensvroeg een drukte van jewel- ste. Wij waren met vijf vooroorlogse- en drie naoorlogse kinderen. De grote kinderen zaten onder de koeien; ze molken dat het een lust was en vonden de pakjes her en der verspreid in de stat. De drie kleintjes - waar ik de jongste van ben- zochten alleen in het voorhuis. Mijn moeder had op die dag al heel vroeg blosjes op de wangen van agitatie: gaat alles goed, is de goedheilig man niemand vergeten en vooral: worden alle pakjes gevonden? Dat zou de eerste keer niet zijn. Tijdens een grote schoonmaak -in maart meestal- moest de tafel ook altijd uit elkaar, om eens per jaar van binnen, van buiten, van onder en van boven grondig te worden schoongemaakt Er kwam een pakje tussen de tafel vandaan: 'Willie', stond erop. De mooie glacis waar ze de hele winter naar gesnakt en gezocht had, kwa- men uiteindelijk tevoorschijn. De blosjes van moeder kwamen dan weer in alle hevigheid terug. De enige die op de Sinterklaasochtend echt van haren tot tenen genoot, was mijn vader. Steevast stond hij ieder jaar in zijn blauwe kiel in de deuropening, breedlachend met een pijp in zijn mond. Hij kreeg ieder jaar een nieuw exemplaar van de goedheilig man. Vreemd genoeg hoef de hij zijn pakje nooit te zoeken, dat lag keurig op tafel met alle acces- soires erbij: pijpenraggers, een stampertje om de pijp mee te stoppen, een moot blik waar een half pond pijptabak in kon, een pak speciale luci- fers en een pijpenstandaard. Als ik, gewapend met de verlanglijstjes van mijn gezin de stad in ga om de Sinterklaaswensjes te vervullen, stap ik altijd even een zaak binnen waar ze pijpen verkopen. "Oh, mevrouwtje, ik zie het al, u hebt ook vast zo'n gezellige, pijprokende man thuiszitten", zegt een enthousiaste ver koper. Hij bekijkt mijn hgndelingen kritisch. "U hebt ook verstand van dit kleinood, dat zie ik aan 'de manier, waarop u het vasthoudt. Ik kan nu toch niet vertellen, dat mijn man nog nooit gerookt heeft, dat mijn vader uren lang de vlam in de pijp kon houden, en dat ik uit pure Sinterklaas-nostalgie deze winkel binnenstap... 1 DECEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 6 Het goedkoopste adres voor grenen, rotan, eiken en senioren meubelen. JAN WOONING MEUBELEN Bergweg 62, R'dam. Tel. 010-4664827. Tot ziens. Let op... Onze nieuwe coltectie is binnen. Nu onze coltectie 1999 tegen weggeefprijzen! Dromen Ansuya verwijzen naar realiteit

Postiljon | 1999 | | pagina 6