Nieuwe appeloogst voor Rotterdam Oogchirurgisch Centrum Rotterdam Airport brengt nieuw perspectief voor ogen Kruimeltje laat oud Rotterdam herleven Behandelmethode uniek in Nededand Migll ROTTERDAM - Na de Verenigde Staten, Engeland en Duitsland kan de ver- of bijzien- de Nederlander nu ook in eigen land terecht voor een refractie- ve oogoperatie. Sinds oktober is namelijk op Rotterdam Airport het eerste refractieve oog chi- rurgisch centrum van Neder- land gevestigd. Het centrum is voorzien van de meest geavan- ceerde laserapparatuur en werkt volgens de nieuwste methoden op oogchirurgisch gebied. Bij refractieve oogchirurgie wordt met behulp van laserbehandeling of door middel van lensimplantatie brekingsaf- wijkingen van het oog gecorrigeerd. Zowel bij- en verziendheid als astig- matisme zijn met deze uiterst nauw- keurige, snelle en pijnloze ingreep te behandelen. In een goed functionerend oog zorgen hoornvlies en lens voor een scherpe afbeelding op het netvlies. Een bij- of verziende krijgt een onscherp beeld op het netvlies omdat het hoornvlies niet de juiste kromming of de ooglens niet de juiste sterkte heeft. Van astigmatisme is sprake wanneer het oog een zoge- naamde cilinderafwijking heeft. Poliklinisch De chirurgische ingreep geschiedt poli klinisch met behulp van een laser. Door 'laserstootjes' worden stukjes weefsel van het hoornvlies verwijderd. Hiermee wordt de juiste kromming van het hoornvlies verkregen. De laser staat in verbinding met een computer die de oogafwijking berekent en het oog als het ware in beeld houdt. Hoge ver- en bijziendheid kan worden gecorrigeerd met contactlensimplantatie. De operatie zelf neemt ongeveer een half uur in beslag. Kort na de operatie ziet men goed en kan men naar huis. Voor wie? Refractiechirurgie brengt niet alleen uit- komst voor mensen die vanwege hun beroep geen bril en/of lenzen mogen dragen. Ook mensen die hinder onder- vinden van een bril of lenzen, bijvoor- beeld bij het sporten, behoren tot de doelgroep van het Oog Chirurgisch Scholen gewaarschuwd voor legionellabacterie ROTTERDAM - Rotterdamse schoolbe- sturen hebben deze week een brief ont- vangen van de Dienst Stedelijk Onderwijs waarin wordt gewezen op het risico van besmetting met de legio nellabacterie in douchruimtes van gym- nastieklokalen. In de brief raadt de DSO de besturen met klem aan om een inspectie en een onderzoek te laten uit- voeren door Waterbedrijf Europoort. De kosten voor het onderzoek worden betaald door de gemeente. Er lopen al verschillende onderzoeken door het Waterbedrijf Europoort naar de aanwe- zigheid van de legionellebacterie in gymzalen. Daarbij is de bacterie in twee gevallen aangetroffen. De betreffende doucheruimtes zijn gesloten en de gebruikers op de hoogte gesteld. Credo Singers in De Doelen ROTTERDAM - Op 15 en 16 december zal het Rotterdamse koor 'The Credo Singers' zijn traditionele kerstuitvoerin- gen geven in De Doelen in Rotterdam. Het Nederlands Promenade Orkest en organist Jan Mulder verzorgen de muzi- kale begeleiding. De algehele leiding is in handen van dirigent Jan Stolk. De concerten beginnen om 20.00 uur. Kaartjes kosten f 30,- en zijn in de voor- verkoop te bestellen bij dhr. H. Plenk: (010) 4210216/ 2860333. Verkoopexpositie Kees van Dongen ROTTERDAM - Vandaag start bij de KunstWinkel van Cornelis aan het Weena-Zuid 152 in Rotterdam een ver koopexpositie van grafiek van de gebo- ren Rotterdammer Kees van Dongen (1877-1967). Na in Rotterdam de aca- demie te hebben doorlopen, ging hij definitief in Parijs wonen, waar hij in contact kwam met Matisse en Picasso en zich ontwikkelde tot een gevierd schilder. In de jaren twintig is Van Dongen een veel gevraagd societyschil- der die astronomische bedragen kreeg voor zijn werk. De kunstWinkel van Cornelis presen- teert een groot aantal gesigneerde litho's en ander grafiek, die een prachtig beeld geven van de ontwikkeling van Kees van Dongen in de periode 1920- 1955. De expositie is tot eind dit jaar te bezichtigen. De KunstWinkel is geopend op woens- dag t/m vrijdag van 10.30 tot 18.00 uur; vrijdag tijdens de koopavond; zaterdag van 10.30 tot 17.00 uur; zon- dag van 12.00 tot 17.00 uur. Onder het motto 'Voor een appel heb je altijd' zullen zaterdag appels worden uitgedeeld op het Beursplein. Refractieve oogchirurgie: door middel van laserpulsjes wordt weefsel van het hoornvlies verdampt. Zodoende wordt de kromming van het hoornvlies aange- past. Centrum. Ter illustratie: Nederland kent maar liefst 8 miljoen bril- en con- tactlensdragers. Van deze groep geeft 10% aan (ernstige) hinder te ondervin- den van bril of lenzen. Voorlopig lijkt er dus voldoende werk aan de winkel op Rotterdam Airport. Behandeling is over het algemeen mogelijk voor de meeste mensen tussen de 18 en 60 jaar met een stabiele bril- sterkte. Bij mensen die bepaalde oog- aandoeningen hebben zoals glaucoom i$ de behandeling niet mogelijk. Een ande- re belemmering kan zijn dat de ingre- pen niet door de ziektekostenverzeke- raars worden vergoed. Het merendeel van de behandelingen kost rond de f 4.500 per oog. Prijzen zijn inclusief vOoronderzoek, controles en een even- tuele vervolgbehandeling binnen twee jaar. Risico's In de Verenigde Staten wordt refractie ve oogchirurgie al 17 jaar toegepast. De resultaten wijzen uit dat het oog in bijna alle gevallen goed en stabiel geneest van de operatie en dat negatieve bijwerkin- gen zeldzaam zijn. Toch zijn er uitzonderingen die de regel bevestigen. In sommige gevallen wordt niet de gewenste correctie bereikt en zal ondersteuning met een bril of lenzen noodzakelijk blijven. Verder zijn er gevallen bekend van patienten bij wie na de operatie het zicht overdag goed werd, maar bij wie het zicht's nachts sterk verslechterde. Ook zichtsvermin- dering van contrasten en 'droge ogen' zijn problemen die werden geconsta- te'erd. In Engeland, waar refractieve oogchi rurgie sinds 1995 wordt toegepast, wordt de operatie door de nationale autoriteiten op het gebied van de bur- gerluchtvaart sterk afgeraden bij pilo- ten. Dit met het oog op blijvende beschadiging van het zicht's nachts. Voorlichting Het Oog Chirurgisch Centrum bena- drukt dat men niet te makkelijk over de operatie moet denken. Aan elke opera- tie gaat dan ook een uitgebreid onder zoek vooraf, dat ongeveer twee uur in beslag neemt. Ook moet men zich goed aan de instructies houden als de opera- tie achter de rug is. Bijvoorbeeld op voorgeschreven tijden het oog druppe- len, de eerste twee weken niet zwem- men en naar de controles komen. Wie belangstelling heeft voor refractieve oogchirurgie kan contact opnemen met het Oog Chirurgisch Centrum Rotterdam Airport, telefoon (010) 2989897/2989898. RIJNMOND - Vanaf donderdag 9 december zal in meer dan hon- derd Nederlandse bioscopen 'Kruimeltje', de verfilming van het beroemde boek van Chris van Abcoude, te zien zijn. Van Abcoude werd in 1880 geboren in Rotterdam en emigreerde in 1916 naar Amerika. Daar schreef hij in 1922 Kruimeltje. Het verhaal speelt zich af in de twinti- ger jaren in Rotterdam. In de december- kou zwerft het 10-jarige straatschoffie Kruimeltje (Ruud Feltkamp) door de straten. Samen met zijn vriendje Keesie haalt hij veel kattekwaad uit waardoor hij regelmatig in aanraking komt met de politie. Vaak vraagt Kruimeltje zich af waarom hij geen ouders heeft. Ook droomt hij veel over zijn vader. Die zou hij graag ooit nog eens ontmoeten. Als hij krui- denier Wilkes (Hugo Haenen) ontmoet, lijkt die mogelijkheid zich voor te doen. ROTTERDAM - Nederlandse fruit- telers komen zaterdag 4 december om 12.00 uur de nieuwe appel oogst aanbieden aan de inwoners van Rotterdam. Zij doen dit in het kader van een Europese appelactie, die ook op verschillende plaatsen in Nederland wordt gevoerd. De appels worden uitgedeeld op het Beursplein. Met deze actie hopen de fruittelers vooral mannen tussen de twintig en vijftig te interesseren voor appels. Uit onderzoek blijkt namelijk dat die zich niet zo snel door deze vrucht laten verleiden. Samen met zijn vriendje Keesie beleeft Kruimeltje de spannendste avonturen in de straten van Rotterdam. (Foto: Buena Vista International. All Rights Reserved). Opnames In maart 1999 begonnen de eerste opnames van de film. Het verhaal speelt zich af in de jaren twintig in Rotterdam, maar omdat een groot gedeelte van het 'oude' Rotterdam niet meer bestaat is er in veel verschillende steden in Nederland gefilmd. Zo reisde de crew onder andere naar Abcoude, Amsterdam, Schiedam, Delft, Maassluis, Vlaardingen en Volendam. De mooiste plekjes van al deze steden vormen samen een betoverend decor van de film. 1 DECEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 ■oar een

Postiljon | 1999 | | pagina 9