uirr mm/A Annette op pad met de ambulance Luister niet te veel naar anderen Afgelopen weekend hebben we pakjes- avond gevierd. Voor ons gezin was het vanzelfsprekend dat we het feest van de guile bisschop op zijn verjaardag hielden. Mijn vrouw en ik bespraken eerder of we de goedheiligman (of zijn vervanger) moesten 'inhuren', omdat onze kinderen nu nog de leeftijd heb ben om er uitbundig van te genieten. Misschien wel om bevestiging te krij- gen, legden we het idee aan vrienden voor. De meesten adviseerden negatief. Geloven in de sint was niet meer van deze tijd, het was ouderwets, kinderen moesten zo jong mogelijk worden voor- bereid op een volwassen plek in de maatschappij en sprookjes bestonden niet. Alleen een oude, goede vriend van 78 jaar raadde ons aan om de Sint ons huis niet voorbij te laten gaan. Natuurlijk zoudeh de kinderen ervan genieten, maar bovendien: "Wat is er op tegen om nog in wonderen te gelo ven?", zei hij met een vrolijke twinke- ling in zijn ogen. Voor mijn gevoel had hij gelijk. Maar toch..., zouden zoveel anderen het dan fout hebben. Vanwege dat laatste, maar vooral door tijdgebrek kwamen we er niet meer toe om een bezoek van de sint te 'regelen Eigenlijk is dit een voorbeeld van hoe onze hedendaagse maatschappij in elkaar steekt: beslissingen nemen we omdat 'iedereen' vindt dat het zo hoort, terwijl het gevoel anderszegt. Kortgeleden kwam een moeder van drie kinderen op spreekuur om te pra- ten over problemen rond het naar-bed- gaan van haar koters. V66r tien uur's avonds deden ze hun ogen niet dicht. Bovendien kwamen ze 's nachts hun bed uit om bij de ouders tussen de dekens te kruipen. "Maakt u dat nou nooit mee met uw kinderen?", vroeg de vrouw, toen ze een foto van mijn kin deren op het bureau ontwaarde. Ik kuchte even: diezelfde ochtend nog was ik rond vijf uur uit mijn bed geval- len omdat mijn jongens, die tussen mijn vrouw en mij inlagen, nogal onrustig lagen te draaien. "Vindt u het niet fijn dat de kinderen bij u in bed lig- gen?", vroeg it "Dat wel", antwoordde de vrouw, "het is juist ontzettend gezel- lig als we zo met z'n alien in bed lig- gen. Maar ik hoor anderen zo vaak zeg- gen dat het niet goed is... Ach, in de jaren zestig en zeventig luid- de de algemene opinie, dat kinderen zich niet in het bed van vader en moe der rpochten ophouden. Nu, in de jaren negentig, lijken de regels van toen achterhaald. Tuurlijk moet men de situatie bekijken op nadelen, zoals een slechte nachtrust voor de ouders, afhankelijkheid van kinderen en bezits- drang van vader of moeder. Als zulke zaken niet aan de orde zijn, is er in principe geen bezwaar. Bovendien, als je zoon of dochter straks twintig jaar is zal hij ofzij echt niet weer 'zomaar' 's morgens bij je in bed komen liggen. Terug naar zondagavond 5 december. Mijn vrouw en ik zaten met onze drie oudsten rond de eettafel te genieten van een stuk warm banket, toen bene- den fiink op de voordeur werd gerof- feld. In de veronderstelling dat het een patient betrof rende ik vlug de trap af. Ik opende de voordeur en Sint Nicolaas stapte naar binnen. "Dag", zei hij vrien- delijk, "je dacht toch niet dat ik jullte was vergeten?" Ik wist niet meer uit te brengen dan: "Nee, Sinterklaas". De goedheiligman werd enthousiast door mijn jongens ontvangen. Terwijl hij hen omhelsde keek hij heel even aan met een blik van: "Hoe kun je ze nou zoiets ontzeggen?" En plotseling zag ik in zijn ogen een bekende twinkeling. Pieter Vlasveld huisarts SCHIEDAM - "Doe je de gordel wel even om", zegt ze vriende- lijk tegen me als we al een poos- je onderweg zijn vanaf de thuis- basis Schiedam. Of ik die nog niet om heb! Ik zou niet zonder durven. Het lijkt wel of we op twee wielen door de bocht gaan, zo hard gaat het en dat met een vrouw achter het stuur denk ik nog. Ik geniet er stie- kem van - het is natuurlijk heel serieus zo'n 112-melding - maar dit maak ik maar een keer in mijn leven mee (hopelijk trou- wens) zo snel, racen gewoon. Het blauwe geflits op het dak maakt het allemaal nog span- nender. Wat er aan de hand is met degenen waar we naar toe gaan? Dat wil ik liefst wel weten, ik heb nog niet zo veel mee- gemaakt, ze zullen toch niet vergeten mij'te waarschuwen als ik beter niet kan kijken? Helaas. Eef, verpleger en Annemiek, chauffeur, weten ook niet wat hen te wachten staat. Het adres is voor hen voldoende. Nog even had Annemiek, voor we vertrokken, een snelle blik geworpen op de kaart aan de muur, tijdens het voorbijrennen op de basis aan de Hargalaan. Verkeerd rijden kan een mensenleven kosten. Bovendien duurt een rit naar Maassluis al gauw zev.en minuten en dat is lang als elke seconde telt. We stoppen, Eef en Annemiek rijden de brancard achteruit de auto en gaan snel naar de flatlift. Nog iemand stapt bij ons in de lift. Die laat de lift stoppen om zelf uit te stappen. Annemiek kan het niet laten daar iets van te zeggen. "We heb ben haast man, dit is een 112-melding!" De man reageert niet. Zou hij doof zijn? Dan heeft hij de sirene ook niet gehoord, maar dan zou hij de zwaai- lichten Waar zijn wij nou helemaal mee bezig? We rennen over de galerij. De goede kant op? Ja, daar staat familie in de deur, daar is het. De brancard blijft buiten staan. Druk In het halletje is het druk. Een zweten- de huisarts, geschrokken familieleden, een behulpzame buurvrouw. Middelpunt is een oude mevrouw hij- gend, hoestend in een emmer, zwaar benauwd en onder het overgeefsel. Eef probeert contact te krijgen met mevrouw, hetgeen niet meevalt; mevrouw heeft haar gehoorapparaat niet in. Ze reageert niet. De omstanders vertellen dat mevrouw op het toilet niet goed is geworden, zonder enige aanlei- ding. Eef vraagt naar het medisch verle- den van de vrouw en of ze medicijnen gebruikt. De huisarts denkt aan een her- seninfarct. Met een lampje kijkt men in haar ogen. Kan ze beide kanten van haar lichaam nog bewegen? Eef denkt aan iets anders. Samen met Annemiek sjorren ze mevrouws corset los. "Ja, ze is nog wel ijdel op die leef tijd", grapt de buurvrouw. Eef plakt plakkers op haar borst, die aangesloten zijn op een draagbare kleine monitor. Haar hartslag verschijnt in beeld en ook het zuurstofgehalte in haar bloed wordt weergegeven. Er wordt een uitdraai van gemaakt. Een en ander bevestigd het vermoeden van een hartinfarct. Ondertussen heeft Eef een infuusnaald aangebracht in mevrouws hand. Ze is klaar voor het ziekenhuis. Mevrouw gaat op de brancard, vast met riemen en krijgt een zuurstofkapje op. Pas bij de lift zegt ze voor het eerst iets. Rotterdam Gelukkig maar, want zelfs op de komst van haar dochter had ze niet gere- ageerd. In de buurt zijn geen cardiologi- sche bedden meer beschikbaar, zodat uitgeweken moet worden naar het Sint Franciscus Gasthui's in Rotterdam. Vervelend voor haar familie. Toch mag die eigenlijk nog niet mopperen, soms is De ambulance is een klein ziekenhuis, alles is aanwezig. (Foto: Bert Visser) zelfs de hele Rijnmond vol, zodat naar Dordrecht of Utrecht wordt gereden. Tijdens de rit houdt Eef mevrouw in de gaten. Hij controleert nog eens extra haar bloedsuiker en bloeddruk. Al zijn handelingen noteert hij op een over- drachtsformulier voor het ziekenhuis. De ambulance is een klein ziekenhuis, alles is aanwezig. Alleen snijwerk behoort niet tot de mogelijkheden. Eef is nu alleen verantwoordelijk. Hij is geen arts, maar verpleger, met ervaring van twaalf jaar Intensive Care en een opleiding voor de ambulance. "Vaak. overtroeven we een huisarts. Het is wel eens gebeurd dat toen wij ergens aan- kwamen hij zijn koffertje pakte en opstapte! 'Medicus' is misschien een beter woord voor ons vak." Hartpatient Eenmaal in het ziekenhuis aangeko- men, gaat mevrouw van de brancard in bed. Verplegend personeel en een arts worden bijgepraat, waarna de ambuian- cespullen worden ontsmet en de auto weer op orde wordt gemaakt voor een volgende patint. Wanneer we in de buurt van het Schielandziekenhuis rijden, meldt de centrale zich. Of wij een hartpatient van Schieland naar Ikazia Rotterdam willen brengen? Dat gaan we doen. Meneer de patient vertelt dat veel van zijn familie leden al voor hun zestigste aan hun hart stierven. Zijn vrouw is er ook niet blij mee. "Dat je geen zin had om je ver jaardag aanstaande donderdag te vieren, had je ook op een andere manier duide- lijk kunnen maken", zegt ze. In het Ikaziaziekenhuis worden ze goed ont vangen. Meegekomen familie krijgt een kop koffie aangeboden. (Wij moeten dat de hele avond al missen). Op de terugweg naar Schiedam doen we aan filerijden. Helaas, zwaailicht en sirene zijn echt alleen voor noodgeval- len. Elf uur, einde diensttijd. "Je had de hele dienst moeten meegaan joh. Had je nog een bevalling of ongeval kunnen meemaken. Nu hadden we toevallig alleen twee hartpatinten", zegt Eef. "Ja, ja..." Annette Vink WISEGUYS - Wiseguys is een intieme en directe voorstelling voor iedereen vanaf 12 jaar. Het stuk wordt gespeeld door het MUIZtheater, vier jonge acteurs van de Toneelschool Amsterdam en geeft een scherpeTdjk op de huidige maatschappij. Het is een dra- matisch, gewelddadig, maar tegelijker- tijd zeer geestig portret van jongeren aan de onderkant van de samenleving. Een verhaal over hun familieleven, hun vriendschap en het leven op straat. Zuidpleintheater, 11 december 19.00 uur. Entree f 17,50. Reserveren: (010) 4816500. Het MUIZtheater speelt de toneel voorstelling 'Wiseguys'. MIJN TANTE EN IK OP VAKANTIE - In deze muzikale kinderkomedie (5+) gaat Heddy met haar bazige tante Wies en mevrouw Serensia op vakantie naar Suriname. Onderweg met de boot bele- ven ze allerlei avonturen waarbij de kin deren in de zaal volledig betrokken wor den. Zuidpleintheater, 12 december 15.00 uur. Entree f 10,:. Reserveren: (010) 4816500. DE KONINGIN VAN PARA MARIBO - De toneelvoorstelling 'De koningin van Paramaribo' beschrijft het leven van de beroemde Surinaamse hoerenmadam Maxi Under. Door zeelieden en soldaten uit Nederland werd ze liefkozend de 'Koningin van de West' genoemd. De monoloog gespeeld door actrice Helen Kamperveen, ver telt over de opkomst en de ondergang van Maxi Under. Zuidpleintheater, 15 december 20.30 uur. Entree f 17,50. Reser veren: (010) 4816500. HANS TEEUWEN - De recensies waren overweldigend. Hans Teeuwen, 66n van de grootste talenten van de honderdjarige cabaretgeschiede- nis is terug in Rotterdam. 'Trui' inste- ken, omslaan, doorhalen en af laten gaan is net zo absurdistisch als onvoor- spelbaar. Het toont de cabaretier in al zijn facetten. Luxor Theater, 9 t/m 11 december 20.00 uur. Entree f 30,- en f 35,-. Reserveren: (010) 4138326. ALICE IN WONDERLAND - Alice in Wonderland is een familievoorstelling (vanaf 4 jaar) gespeeld door Cox Habbema en 85 leerlingen van het Jeugdtheater Hofplein. Het is een bij- zonder verhaal waarin het titelpersona- ge terechtkomt in een absurde wereld temidden van de meest fantastische en werelbekende figuren: de Hoedenmaker, de Maartse Haas, de Hertogin en de Kollummer Kat. Jeugdtheater Hofplein op tijdelijke loca- tie Westzeedijk 469. Try outs 18, 19 en 24 december, daarna van 26 december t/m 20 februari op alle vrijdag- en zater- dagavonden en op zondagmiddagen, bovendien alle dagen van de kerstva- kantie 's middags en 's avonds. Reserveren (010) 2435050/2445020. BOI AKIH - Boi Akih brengt Molukse muziek gecombineerd met jazz, wereld- muziek (uit Afrika, Brazilie en India), pop, blues en funk. Er wordt gebruik gemaakt van traditionele instrumenten als gongs uit Indonesie en bukarabu's uit Ghana. Een nieuw element voor Boi Akih is het verwerken van dans in de voorstelling; zowel traditioneel Monica Akihary van de Molukse band Boi Akih Indonesisch als modern. Zuidplein theater, 10 december 20.30 uur. Entree f 23,- en f 18,-. Reserveren: (010) 4816500. CARTOONS VERWEY - De Kunsthal Rotterdam presenteert een over- zichtstentoonstelling van het werk van cartoonist Stefan Verwey. Verwey (1946) is al jaren werkzaam als teke- naar. Momenteel werkt hij onder ande re voor de Gelderlander, de HP/De Tijd en de Volkskrant. Hij vervaardigt zijn sobere lineaire tekeningen met kroon- tjespen en Oostindische inkt. Kunsthal Rotterdam, 18 december 1999 t/m 6 februari 2000. Infolijn: (010) 4400301. 8 DECEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 P PAGINA 5 'Je had de hele dienst moeten meegaan' Oi/

Postiljon | 1999 | | pagina 5