Rotterdam Kalender 2000 REGIO - Het gesprek met de Ommoordse kunstenaar Aad Breedveld wordt regelmatig onderbroken door telefoontjes. Het zijn afnemers van de Rotterdam Kalender 2000. Breedveld is initiatiefnemer en maakte de tekeningen voor de kalender. Iedere maand toont een grote fraaie pentekening van het Rotterdam van nu. De prenten zijn zo mooi en sfeervol dat ze na het verstrijken van de maand als blijvend kunstwerk nog vele wanden zullen sieren. "De dertiende plaat van de kalender is voor mij de belangrijkste", zegt Breedveld. "Die geeft namelijk de infor- matie waar het voor mij en mijn echt- genote Tonny om te doen is." Op de dertiende plaat staat een foto van twee van hun kleinkinderen Tracey (5) en Jennifer (7) waarvan de laatste lijdt aan het Rett-syndroom. Het Rett-syndroom is een ernstige neu- rologische stoornis, die alleen bij meis- jes lijkt voor te komen. De oorzaak zit in het X-chromosoom. De kenmerken van deze aandoening werden in 1966 voor het eerst beschreven door de Portretschilder Aad Breedveld is een bekwaam portret schilder en ontdekte zo'n vier jaar gele- den terug bij het maken van een foto van Jennifer iets in haar ogen dat hem ongerust maakte. Niet veel later kreeg zijn kleindochter last van epileptische aanvallen. Reden voor Jennifers ouders om contact op te nemen met het Sofia Kinderziekenhuis. Daar werd het Rett- syndroom geconstateerd. "We leven intens met onze dochter mee" Aad en Tracey zijn nog het type gezelli- ge opa en oma dat altijd klaarstaat om hun zeven kleinkinderen te ontvangen. Jennifer is het oogappeltje van Breed veld en zij is bijzonder op hem gesteld. Samen trekken ze veel met elkaar op. Toen het syndroom zich openbaarde was dit een grote schok voor haar ouders, die Jennifer ook snel zagen afta- kelen. Wanneer het hen soms even teveel is, blijkt opa even de tijdelijke Aad Breedveld samen met zijn kleindochter Jennifer, voor wie hij de kalender maakte. (Foto: Bert Visserj Weense kinderneuroloog Andreas Rett. Omdat de besChrijving van het syn droom in een kleine Duitstalige uitgave werd gepubliceerd bleef het syndroom tot 1983 grotendeels onbekend. Het Rett-syndroom kent vier stadia die op de kalender uitvoerig worden beschreven. De kenmerkemzijn onder andere verlies van eerder verworven vaardigheden, achteruitgang in het soci- aal contact (vaak verward met autisme), verlies van doelgericht handgebruik, afwezigheid van spraak en spasticiteit die met de jaren ernstiger wordt. Bij 75 procent van de meisjes ontwikkelt zich epilepsie en bij tachtig procent scoliose (een zijwaartse vergroeiing van de wer- velkolom). oplossing. "We leven intens met onze dochter mee", zegt oma Breedveld. Jennifer gaat dagelijks naar een speciaal dagverblijf. Daar blijkt dat ze bijzonder ontvankelijk is voor muziektherapie. Een andere therapie is het maken van fietsbewegingen. Er werd overwogen een speciaal fietsje aan te schaffen voor Jennifer omdat ze zich niet lopend, maar wankelend voortbeweegt en voortdurend in de gaten moet worden gehouden. De aanschaf van zo'n fietsje is echter zeer kostbaar. Dit was voor Aad Breedveld de aanlei- ding om een kalender te maken, deze te koop aan te bieden en de opbrengst daarvan aan de in 1998 opgerichte Stichting Netwerk Rett-syndroom Nederland te geven. Tekeningen Hij had al tien pentekeningen liggen, maakte er in September nog twee bij ter- wijl zijn vrouw de tekst verzorgde voor de dertiende plaat. Daarnaast maakte Aad een serie kerst- kaarten met enkele van zijn kalenderaf- beeldingen. Als oud-reclameman had hij nog goede relaties in de uitgeverswereld en vond sponsers die de uitgave van de kalender mede mogelijk maakten. Het gesprek wordt even onderbroken door een telefoontje van uitgeverij Multiboek die honderdvijftig kalenders bestelt. De bescheiden kunstenaar lacht trots en zegt zelf verbaast te zijn over de enorme belangstelling voor zijn kalen der. Hij hoopt dat deze grotere bekend- heid zal geven aan de ziekte en de ver- taling van een Amerikaans boek over het Rett-syndroom mogelijk zal maken zodat artsen en familieleden van de zie- ken sneller de verschijnselen en de ziek te eerder leren herkennen. Over publiciteit heeft de kunstenaar overigens niet te klagen. In het populaire programma Post aan de telefoon van Radio Rijnmond werd ook al aandacht besteed aan het doel waar- voor hij de kalender ontworpen heeft. De Rotterdam Kalender 2000 wordt onder andere verkocht bij de Rotterdamse en Krimpense boekhandels van Bruna en kost f 29,50. Bestellen kan via: (010) 4214730. Verzendings- kosten zijn f 5,-. Co van Schaik Het jaar is al weer bijna om, en met dit jaar gaat ook de eeuw heen. Hoogste tijd om een nieuwe agenda te kopen. Ik verk- neuter mij daar helemaal in. Na de vakan- tieperlode begin ik al een beetje onrustig te worden. Zouden de grote warenhuizen al een desk met agenda's hebben? De eerste die ik zie is Franciens Kattenagenda. Raak natuurlijk, als je zelf zo'n verrukkelijke viervoeter in huis hebt, maar ik heb er al eens een gehad, valt dus af. Er ligt een tuin- agenda, woest interessant, maar ik tuinier nog steeds met de tips uit die van twee jaar geleden. De agenda met de leren band. Die rulkt het hele jaar lekker in je tas. Succes verzekerd. De exemplaren speciaal geschikt voor de 'moderne vrouw' hebben alle- maal van die prachtige Leontien-Ruiter-achtige types op de cover staan. Als ik er een open sla, valt mijn oog op een foto van heel moot gevijlde en gelakte nagels. Automatisch steek ik mijn handen diep in de zakken van mijn vest met capuchon. Die van mij zijn niet toonbaar; ik heb behang staan afsteken en mijn nagels zijn tot in het leven gescheurd. 'Ruwe handen en beschadigde nagels een paar minuten dompelen in een badje met lauw water en oli/folie', lees ik nog snel. Ik kan nog niet kiezen, maar ik weet zeker dat er voor het jaar 2000 wel een passende agenda voor mij zal zijn. Naarmate de tijd vordert komen ook reclamefolders binnen. Een boek- handel prijst zijn waar aan. De onthaastingsagenda' kom ik tegen. Nou dat lijkt me nou wel wat. Zit ik's morgens in mijn derde vergadering, moet ik er weer 6£n plannen voor de volgende keer, zeg ik terloops: "Ik kijk even in mijn onthaastingsagendaDaar kan ik mee voor de dag komen. "Weet je al met welke agenda je de 21 e eeuw in wilt?", vraagt mijn oud- ste zoon. Hij is nog niet op de hoogte van de ritjes die ik hierom al gedaan heb. "Trouwens", gaat hij verder, "er is een pakje voor je bij de post". Ik ontcijfer het handschrift van je oudste zus als afzender. "Lief zusje", schrijft ze, "ik was even in de plaatselijke boekhandel en mijn oog viel op dit handige 'busboekje' (zakagenda'tje). Ik weet hoe moeilijk je het ieder jaar hebt een keuze te maken. Voor het nieuwe jaar en de nieuwe eeuw koos ik voor je. Hij is nog inje moers' taal ook... Agenda 8 DECEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 Breedveld vraagt aandacht voor Rett-syndroom

Postiljon | 1999 | | pagina 9