nirrr O "IlRIJIMMOISID I r jEl Jk Omstreden' vuurwerkcampagne SIRE Match zoekt vrijwilligers Kerstconcert Hermandad MM L. ROTTERDAM - De vrijwilligers die zich bij Match aanmelden doen dit allemaal met dezelfde reden: iets betekenen voor een jongere. Waar het om gaat is dat een jongere aandacht heeft. Zoals Suzan, een 18-jarige gematchte jongere, zegt: "Ik zocht eigenlijk iemand bij wie ik met mijn vragen terecht kon, iemand met wie ik serieus kon praten, maar met wie ik ook leuke dingen kon doen." Dat is waar het bij Match om draait. Leuke dingen doen zoals naar de bioscoop, samen sporten, maar ook samen huis- werk maken of een jongere helpen een baan te zoeken. De Stichting Match zoekt vrijwilligers die eens per week met een kind of jongere tussen de 4 en 24 jaar willen optrekken. Voordat je als vrijwilliger wordt gematcht wordt eerst een training gevolgd. Op maandag 20 december 1999 en maandag 10 januari 2000 is er een informatiebijeenkomst tussen 17.30 en 18.30 uur bij Match aan de Westblaak 102, 8e etage. Voor aanmelding voor de informatiebijeenkomst en verdere infor- matie: telefoonnummer (010) 4049608. Match is ook te vinden op het internet: www.match-rotterdam.nl. ROTTERDAM - De Politie Harmonievereniging Hermandad van de regiopoUtie Rotterdam-Rijnmond geeft op woensdag 22 december een kerstconcert in gebouw Pro Rege, van de gereformeerde gemeente aan de Oudedijk 113 te Rotterdam. De zaal gaat,open om 19.30 uur en begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. Na afloop van het concert is er nog een gezellig samenzijn. REGIO - In het Revalidatiecentrum Rijndam in Rotterdam is het officiele start- sein gegeven voor de SIRE Vuurwerkcampagne 1999. De Stichting Ideele Reclame (SIRE) voert de campagne dit jaar voor de 25e keer en heeft als doel het verminderen of niet verder laten stijgen van het aantal vuur- werkslachtoffers. Dit jaar is in de campagne gekozen voor de sociale, praktische gevolgen in de directe leefomgeving van de vuurwerkslachtoffers. Na kri- tiek van gehandicaptenorganisa- ties is besloten om enkele tv- spotjes enigszins aan te passen. Tevens vestigt de vuurwerkcampagne SIRE de aandacht op het gevaar van het zwerfvuurwerk op nieuwjaarsochtend. De slogan 'Je bent een rund als je met vuurwerk stunt' blijft ook dit jaar gehandhaafd. De vuurwerkcampagne is vooral gericht op jongens van 5 tot 19 jaar, met spe- ciale aandacht voor de groep van 13 tot 16-jarigen. De meeste van de 1300 slachtoffers van vorig jaar waren jon gens uit deze leeftijdsgroep. In deze categorie wordt het meest 'gestunt' met (illegaal) vuurwerk, vaak om stoer te doen in de groep. Drie procent van dit aantal betreft ernstige ongelukken met verminkingen en zware brandwonden als gevolg. Immuun chen. Een andere commercial laat een zwart scherm zien waarbij de stemmen van een telefoongesprek tussen twee vriendinnen te horen zijn. Edn van de meisjes vraagt haar vriendin hoe ze haar vriendje moet dumpen. Confronterend logo Het voor alle onderdelen van de cam pagne gebruikte logo is zeer confronte rend. Het icoon stelt iemand voor die zijn hand als pistool op zijn eigen hoofd richt. De boodschap is duideHjk, stun- ten met vuurwerk is heel erg stom. De afgelopen twee weken was het logo al te zien op de jongeren muziekzender TMF. Zonder uitleg werd het logo door VJ's Daphne en Jeroen Post aan de kij- kers getoond met de vraag wat het zou kunnen voorstellen. Kijkers konden door het goede antwoord in te zenden t- shirts en caps met het logo winnen. VJ Daphne legt uit waarom The Music Factory meewerkt aan de campagne: "Onze doelgroep is dezelfde als die van SIRE, het is dus een prima manier om de jeugd via TMF te informeren over de gevolgen van het stunten met vuur werk. Door het in de vorm van een prijsvraag te brengen spreekt het meer aan. Daar komt bij dat de jongeren het logo nu al kennen voordat de campagne is begonnen." Aan het eind van de presentatie van de campagne plakten VJ Daphne en Greet Prins, voorzitter van SIRE, het logo met slogan op de eerste van de in totaal 600 ambulances. Zwerfvuurwerk Behalve de andere invalshoek wil SIRE de aandacht vestigen op het zwerf vuurwerk. Op nieuwjaarsmorgen ligt vaak nog veel vuurwerk op straat dat niet of half heeft gewerkt. Vooral jonge kinderen gaan vroeg de straat op om deze zogenaamde weigeraars alsnog af te steken. Ednderde van alle ongeluk ken wordt dan ook veroorzaakt door het zwerfvuurwerk. Omdat er dit jaar vanwege de millenni- umwisseling extra veel vuurwerk wordt verwacht, zouden er wel eens veel gewonden kunnen vallen op de eerste dag van het jaar 2000. Een aparte com mercial van de campagne met de slogan 'Je bent een rund als je met vuurwerk laat stunten' is daarom gericht op de ouders van kinderen van 5 tot 9 jaar. De oplossing is de restanten direct of anders's morgensvroeg op te ruimen. Jan Stekelenburg, burgemeester van Tilburg en lid van het Comitd van Aanbeveling van zwerfvuurwerkacties legt uit wat de taak van de gemeenten en burgers hierbij is. "Eigenlijk zou iedereen zijn eigen vuurwerk moeten opruimen, net zoals je na een feestje thuis de rommel opruimt. Maar ook de gemeenten moeten hier bij helpen. In Tilburg en 120 andere gemeenten wor- den de straten's ochtends vroeg vuur- werkvrij gemaakt." Alle gemeenten hebben materiaal ont- vangen om de burgers bewust te maken van de gevaren van het vuurwerkafval. Rond de jaarwisseling volgt de speciale tv-commercial over dit probleem. Veel hangt overigens af van het weer; bij een droge en niet te koude jaarwisseling zijn er meer omstanders en blijft er meer bruikbaar zwerfvuurwerk op straat lig- gen. Voor de liefhebbers van siervuur- werk en vuurpijlen is het jammer, maar regen en wind zijn het beste middel om het aantal vuurwerkslachtoffers te beperken. Lucas Muis De campagne van SIRE bestaat dit jaar uit vijf tv-commercials, radiocommer- cials, voorlichting, schoolboards, mupi- posters, op scholen verkrijgbare ansicht- kaarten en diverse toepassingen op internet. Op de presentatie in het reva lidatiecentrum werden het nieuwe logo en de tv-commercials voor dit jaar toe- gelicht door Erik Triesscheijn, bestuurs- lid van SIRE. "We hebben dit jaar niet gekozen voor alleen shockerende beel- den, zoals verminkte ledematen of men- sen met brandwonden, maar voor de persoonlijke gevolgen bij het slachtoffer. Het gevaar bestaat dat de jeugd door al het geweld op de televisie immuun is geworden voor het zien van bijvoor- beeld een geamputeerde hand. Het staat te ver van ze af, het wordt gezien als iets bij iemand anders, niet iets wat hun zelf zou kunnen treffen. Om de jonge ren bewust te maken is het noodzake- lijk te laten zien wat de sociale gevolgen en gevoelens zijn bij de slachtoffers." Met dit in het achterhoofd heeft Result/DDB een reclamecampagne opgezet waarbij de nadruk wordt gelegd op gevoelens die bij alle jongeren leven. Het gevoel 'er niet meer bij te horen', schaamte, verlatingsangst, het verliezen van vrienden of vriendinnen, proble- men met school of werk en het stuklo- pen van relaties zijn herkenbare proble- men voor de jongeren. Zo zijn er spotjes van een jongen die een paar vingers mist en met basketballen wordt uitgela- j p q Kunsthal "^u kijken ze wel". Vuurwerkcampagrte SIRE 1QQQ. De harde benadering over de sociale gevolgen voor vuurwerkslacht offers is niet bij iedereen in goede aarde gevallen. De Brug, een van de locaties van Starship Enterprise. (Foto: Paramount Pictures) ROTTERDAM - In de Kunsthal Rotterdam is vanaf 18 december de tentoonstelling 'Star Trek: Federation Science' te zien. De tentoonstelling is het resultaat van een samenwerking tussen Paramount Pictures Corporation en het gerenommeerde Oregon Museum of Science en Industry in Portland (Verenigde Staten). In Amerika was 'Star Trek: Federation Science' een enorm succes. Het naderende derde millennium doet de interesse voor Star Trek herleven. De Kunsthal zal omgebouwd worden tot 'de ruimte', waarin veertig interactieve modules gepresenteerd worden rond verschillende thema's die met Starship Enterprise te maken hebben. Er zijn locaties te bezoeken uit de Enterprise zoals de Bridge, Transporter Room, Engineering Room en Sick Bay. Ook zijn er veel originele decorstukken en kos- tuums uit de serie te bekijken. Daarnaast is er veel informatie over astrologie, ruimtevaart en het leven en werken in de ruimte en leren bezoekers wat de wetenschappelijke kennis van nu kan betekenen voor de toekomst. De tentoonstelling is nog tot 2 april 2000 te bezichtigen. Meer informatie: (010) 4400301. Openingstijden Kunsthal: dinsdag t/m zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, zon- en feestdagen van 11.00 tot 17.00 uur. ij' AW«Wi 15 DECEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 11 yj VHHfeklA 8 apn^ UJUB Nadruk op sociale gevolgen slachtoffers Jlpip

Postiljon | 1999 | | pagina 11