MmiwiMoim®) ©MDlIlSdi Epilepsie Vereniging afdeling Vrijwilligers voor oudejaarsavond Jongen gewond na aanrijding Vrijwilligers EJVR FlMlf Overlevingspakket OUDERENKOOR OASE - In dien- stencentrum Oost is er op vrijdag 17 december van 10.00 tot 11.00 uur een optreden van ouderenkoor Oase. Van 10.00 tot 11.00 uur. Entree f 2,50. CONTACTZONDAG - Op zondag 19 december ie er een contactzondag in dienstencentrum de 4 Molens. Van 13.30 tot 16.15 uur. Toegang gratis. KINDERMUSICAL - Op dinsdag 21 december voeren kinderen van de Sint Janschool de musical 'Op zoek naar het licht' op in dienstencentrum Oost. Van 10.00 tot 11.00 uur. Entree f 2,50. KINDERBINGO - In dienstencen trum Oost is er op dinsdag 21 december een kerstbingo. Van 14.00 tot 16.00 uur. Kosten f 7,- (zes ronden). SCHIEDAM - De Stichting Ouderenwerk Schiedam is op zoek naar twee vrijwilligers die op de oudejaars avond willen meehelpen in diensten centrum de 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. De vrijwilligers helpen mee achter de bar en zorgen voor het serveren van drankjes en hapjes. Werktijden: van 19.00 tot 01.00 uur. Meer informatie/aanmelding: (010) 4705500. SCHIEDAM - Zondagavond even voor half zeven raakte een 11 -jarige Rotterdamse jongen zeer ernstig gewond, toen hij op de Rotterdamsedijk werd geschept door een auto die, zon- der zijn snelheid te verminderen, daar- na doorreed. Het slachtoffertje, dat onder meer hoofd- en inwendige ver- wondingen opliep, werd met een spoed- transport overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis. Politiepersoneel van het district Schiedam trof zondagavond laat de na de aanrijding doorgereden auto beschadigd aan in de Van Deventerstraat. Aan de hand van het kenteken kon de eigenaar worden ach- terhaald. Deze, een 34-jarige Schiedammer, en diens 29-jarige vriend- in werden kort daarna in hun woning in Schiedam aangehouden en voor nader onderzoek en verhoor ingesloten. De politie van het district Schiedam is op zoek naar getuigen van de aanrijding. Getuigen kunnen zich telefonisch mel- den via (010) 2740212. Het projectbureau EJVR heeft in totaal zo'n 1000 sportvrijwilligers weten aan te trekken voor het Euro Jeugd Voetbaltoernooi Rotterdam, dat van donderdag 25 tot en met zaterdag 27 mei 2000 wordt gehouden. De ver- wachting is dat de reaches in de loop van december zullen worden omgezet in definitieve aanmeldingen, waarna alle belangstellenden 66n van 15 te ver- geven functies krijgen toebedeeld. Veel belangstelling bestaat er onder de aanmelders voor de EHBO-cursus en de sport- technische cursussen, die in samenwerking met de KNVB district West IV worden gegeven. Veel bedrij- ven en instellingen hebben eveneens aangegeven te willen participeren in de voorbereldende werkzaamheden of tij- dens het jeugdtoernooi zelf. Belangstellenden kunnen zich nog altijd aanmelden. De organisatie blijft elke aanmelder verwelkomen, zeker als het gaat om tolken in de talen Chinees, Hongaars, Japans, Slowaaks en Zuid- Afrikaans. Voor meer informatie of aan melden: Dienst Recreatie Rotterdam, Projectbureau EJVR, telefoon (010) 4333210. REGIO - "Het leven houdt niet op bij het hebben van epilepsie, maar het is wel verdomd las- tig!" Aan het woord is Helene Aalbers, secretaresse, contact- persoon en PR- en voorlichtings- medewerker van de Epilepsie Vereniging Nederland, afdeling Zuid-Holland en woonachtig in Vlaardingen. Zij kan het weten; ze tobt al jaren met een ernstige vorm van epilepsie. Haar zoon- tje: "Toen ik het voor het eerst zag dacht ik dat ze dood ging!" "Epilepsie is een storing in de hersenen, bij de overdracht van ene hersencel naar de andere. De meeste mensen den- ken bij epilepsie aan de aanvallen met stuipen en schuimbekken. Maar er is ook partiele epilepsie, waar maar een deel van de hersenen bij is betrokken." Een trillende hand, iets ruiken wat er niet is of in extreme angst verkeren kunnen vormen van epilepsie zijn. Aalbers zelf ervaart een extreme angst en loopt dan weg. Soms raakt ze buiten bewustzijn en volgt er een aanval - daar zijn alle hersencellen bij betrokken - soms verliest ze haar bewustzijn niet en herstelt ze zich weer. Kinderen kunnen wat men noemt 'absences' hebben. Zij staren dan voor zich uit. Wanneer een gezond kind staart en je zwaait even voor zijn ogen 'oehoe, blijf er even bij', dan is zo'n kind er ook weer bij. Bij een absence is dat niet het geval. Voor zo'n epileptisch kind is het belangrijk dat het tijdig wordt onderkend, anders mist het bij- voorbeeld delen van de les. Wanneer een leerkracht een absence opmerkt, kan hij de lessstof herhalen. Gelukkig groeien de meeste kinderen hier over heen. De ene epilepsiepatient zal een paar keer per jaar last hebben, een ander maandelijks, weer een ander zelfs wekelijks. Onzeker Van epilepsie kun je knap onzeker wor den, weet Aalbers. "Het is natuurlijk heel verschillend hoe iemand er op reageert, maar sommige mensen durven de deur bijna niet meer uit. Zeker niet als men een paar keer onnodig op de EHBO-afdeling van een ziekenhuis terecht is gekomen. Ik heb het eens aan een ambulanceverpleger gevraagd of ze wel eens kijken in zo'n SOS-talisman- of Medic Alertkettinkje of -polsband of in iemands portemonnee (Helene draagt daarin een kaartje waarop onder andere staat dat ze epilepsiepatient is). Nee, daar keek men van de ambulance zel- den in. Dat is toch jammer." Aalbers is liever op straat dan alleen thuis. "Buiten zijn altijd mensen die je kunnen helpen. Een aanval duurt meestal een paar minuten en als ze je dan naar huis brengen is het goed." Wanneer mensen opgenomen zijn geweest in een van de epilepsiecentra (Breda, Heemstede, Zwolle of Heeze - bij Eindhoven) om hun medicijnen in te stellen, dan moeten ze rei'ntegreren in de maatschappij, maar dat gaat niet van- zelf. Psychisch Het is heel bepalend voor iemands leven wanneer de diagnose epilepsie wordt gesteld. Kraanmachinist of vrachtwagenchauffeur kun je er name- lijk niet mee worden. Aan aanvallen kan een diepe psychische problematiek ten grondslag liggen, op een EEG is dan geen afwijking in de hersenen te zien hetgeen bij epilepsie wel het geval is. Aalbers arts meende jarenlang dat haar problemen een psychische oorzaak had- den, totdat ze zelf een verwijsbrief naar een neuroloog eiste. Toen werd al snel epilepsie vastgesteld. Twintig jaar was ze toen en in opleiding voor verpleeg- kundige, met als wens operatieassisten- te te worden. Dat kon Aalbers allemaal vergeten. Met haar typevaardigheid pro- beerde ze een baan bij het Rijk te vin- den. Ze werd afgewezen vanwege haar epilepsie, maar ging daar tegen in beroep; de baan mocht haar niet gewei- gerd worden. Vitrinekast "Vroeger zei men: Geen alcohol, zo laat naar bed en zo laat op, maar dat is tegenwoordig niet meer zo. Natuurlijk kun je bij sommige medicijnen geen alcohol gebruiken, maar verder probeer je zo gewoon mogelijk te leven. Iedere epilepsiepatient kent zijn eigen gevoe- ligheden, die een aanval kunnen provo- ceren. Aalbers weet dat vermoeidheid, spanningen en flitslicht bij haar de boos- doener kunnen zijn, maar soms is er ook geen oorzaak. Het gebeurt wel eens dat ze twee verjaardagen achter elkaar heeft. "Tsja en dan kun je er donder op zeggen dat je een aanval krijgt. Het kan soms niet anders. Het is een afweging die je maakt. Je hebt dan wel twee leuke avonden gehad. Nu heb ik een partner getroffen die zegt 'Komt het dan komt het, komt het niet dan komt het niet'." In huis moet je er wel rekening mee houden. Geen scherpe kanten, geen glas en ruimte om te kunnen vallen. Geen vitrinekasten voor haar schelpen- verzameling dus. Autorijden behoort niet tot de mogelijkheden. Aalbers heeft een alarmeringssysteem in huis. Ze heeft soms series van aanvallen, waar- tussen ze nauwelijks bij bewustzijn komt. Opname in het ziekenhuis en specifieke medicatie zijn dan noodzake- lijk. Epiiepsiepatienten kunnen tijdens een aanval hun urine laten lopen en na de aanval zijn ze moe, kunnen ze spierpijn hebben en komt hun geheugen lang- zaam terug. Ze moeten ervan bijkomen. Opereren Wanneer een epilepsiepatient slecht of niet reageert op medicijnen behoort opereren soms tot de mogelijkheden, hoewel de operatiecapaciteit beperkt is. Alleen in het Academisch Ziekenhuis van Utrecht en Maastricht wordt de ingreep uitgevoerd. Een stukje herse nen wordt dan weggehaald. Voor zo'n ingreep zijn veel vooronderzoeken nodig. Waar ligt het spraakcentrum? Kunnen we erbij zonder ander vitale delen te beschadigen? Na elk onder zoek komt de operatie een stapje dich- terbij. Toen Aalbers uiteindelijk toch afviel voor een operatie was dat een grote klap. Kortgeleden heeft ze een ingreep ondergaan die nog in een expe- rimenteel stadium is in Nederland. Het betreft een nervus vagus stimulator. Een apparaatje (batterij) in de borst waar- vanuit een draadje gaat dat een halsze- nuw omwindt. Wanneer een aanval zich aankondigt wordt het apparaatje geactiveerd. Het geeft een signaal naar de halszenuw, zodat een aanval wordt voorkomen. Bij eenderde van de patien- ten werkt het, bij eenderde worden de aanvallen minder en bij eenderde werkt het niet. "En als het bij jou dan niet werkt, moet je dan heel je leven met epilepsie rondlopen?", vraagt zoonlief ongerust. Aalbers zegt: "De medische wetenschap gaat altijd door, je mag de moed nooit verliezen." Annette Vink Helene Aalbers is actief in de Epilepsie Vereniging Nederland, afdeling Zuid- Holland en zelf epilepsie patient. (Foto: Bert Visser/ Wat hoor ik vandaag op Radio Rijnmond? Schaf een overlevingspakket aan voor de eeuwwisselirtg. Daar moet inzitten voor iedere huisgenoot voor viffdagenvijffles- sen mineraafwater, vijf blikken voedsel, een zakiantaarn - met batterijen die het vooral doen - en een transistor radio, ook met voile batterijen. Het klamme zweet breekt me uit Okay, twintig flessen en blikken zijn aan te schaffen. Een transistortje vond ik onlangs in een doos die ach- terin de kast stond. 't Is er echter een uit het jaar nul, ik vraag me af of hier nog een type batterij voor te koop is. Er zijn vier zakiantaarns in huis, maarze branden geen van alien. Meestal komt dat omdat het lamp je kapot is. Ik ben er zelf een kei in zo'n zakiantaarn uit mijn handen te laten vallen of eens flink te stoten. Na zo'n klap geeft het lampje geen licht meer. Naar de fletsenmaker dus om lampjes te halen en toch ook maar een hele rits batterijen op voorraad leggen. Maar dan... Gelukkig heb ik nog een ouderwetse blikopenener. Ik zal daar maar staan op nleuwjaarsmorgen met alleen een elektrlsch exemplaar. Want als ik van het overlevingspakket afhankelijk ben, heb ik natuurlijk geen gas, water en stroom. Dan heb ik voor iedereen een blik met voer. Maar dat kan ik niet opwarmen. Was ik nou maar niet zo tolerant geweest toen ik mijn kampeer-gas-uitrustinkje uitleende. 't Ging mee op een krakkemik- kig bootje. Bij het eerste briesje sloeg het bootje om, man redde zich, muis zakte naar de bodem. Ik was zo blij dat ik de levende have terug zag, dat ik me om de roerende niet meer druk heb gemaakt. Dom, zit ik nu zonder reservepitje. Misschien is koude soep uit bilk wel lekker, smaken koude bruine bonen zoet. Misschien moet Be wel overleven In bed onder een hele stapel dekens om warm te blijven. Moet ik ineens denken aan wat mijn hele oude buurvrouw langgeleden eens tegen mij en mijn vriendinnetje zei: Onthoud goed meisjes: een mannenbeen warmt beterdan zeven kruiken...'" 15 DECEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 'Het [even stopt niet bij epilepsie'

Postiljon | 1999 | | pagina 7