Wilde spinaziesalade met walnoten-honingpate Wilde eend met sinaasappelsaus Rode kool met kastanjes Veilig over de drempel Ingredienten: Voor de noten-honing- pate: 200 gram walnoten, 1 eetlepel mosterd, 1 eetlepel notenolie, 1 eetle pel frambozenazijn, 2 eetlepels sherry, 2 eetlepels olijfolie, 1/2 bosje peterse- lie, 3 eetlepels honing. Voor de dressing: 1 rijpe mango (of 1 blikje mango), 11/2 eetlepel citroen- sap, 1 eetlepel frambozenazijn, 1 eetle pel olijfolie, peper en zout. Voor de salade: 400 gram wilde spina- zie, 1 rijpe mango, in dunne reepjes, 1 appel, in dunne reepjes, 50 gram pijn- boompitten. Was de wilde spinazie goed en verwij- der eventueel grove stelen. Sla of cen- trifugeer de spinazie goed droog zodat de dressing meer "houvast" heeft, natte sla en spinazie stoot dressing af. Meng voor de noten-honingpatl) alle daarvoor bestemde ingredienten in een keuken- machine en breng op smaak met zout en peper. Schil IJUn mango en pureer die in een keukenmachine. Voeg de overige dres- sing-ingredienten toe en breng op smaak met peper en zout. Schil de andere mango en de appel en snijd het vruchtvlees in dunne reepjes. Brand de pijnboompitten in de oven of in een koekenpan goudbruin. Meng de dressing door de spinazie en verdeel dit over 4 borden. Maak van de noten-honingpat6 bolletjes met bijvoor- beeld een ijsbolletjesschep of met je handen. Leg deze samen met de appel en mango op de spinazie. Strooi de pijn boompitten erover. Serveer met lekker warm waldkornbrood. Wilde eend met sinaasappelsaus. Ingredienten: 4 eendenborsten, een halve liter wildfond, boter 5cl. Curasao (likeur), 40 g poedersuiker, 5 cL wijna- zijn, 1 kg. sinaasappelen, zout, versge- malen peper. apart. Maak een saus door 40 gram poe dersuiker en 5 cl. wijnazijn te laten inkoken totdat de saus licht gaat kara- meliseren. Voeg de wildfond aan de saus toe, aro- matiseer met de Curasao en laat deze 15 minuten zachtjes koken. Voeg de sinaasappelrepen toe. Schil 3 sinaasappelen zo dik, dat ook het witte vlies weggesneden wordt. Snijd de partjes tussen de vliesjes weg en verwarm deze in de saus. De partjes uit de saus nemen en apart bewaren. De eendenborst: Leg de eendenborsten met de velkant naar beneden in de koe kenpan en bak deze circa 8 minuten in de boter bruin. Draai de eendenborst om en bak nog circa 3 minuten. Verpak de eendenborsten in aluminiumfolie en laat ze circa 5 minuten rusten. Vervolgens de eendenborsten in plak- ken snijden. Hbud de eendenborsten warm. Bord opmaken: Leg de eendenborst op een bord en garneer met de sinaasap- pelpartjes en sinaasappelsaus. Wijnadvies: serveer hierbij een zachte, ronde, fruitige rode wijn, bijvoorbeeld een Cdte du Rhone Villages. Bereiding: De sinaasappelsaus: Schil een sinaasappel met behulp van een dun- schiller, snijd de schil in dunne repen en blanceer die 5 minuten in kokend water. Droog de repen af en zet ze Rode kool met kastanjes Ingredienten: 1 kg. rodekool, 100 gr dobbelsteentjes rookspek, 1 grote gesnipperde ui, 1 glas rode wijn, 2,5 dl. bouillon, noot- muskaat, gemalen kruidnagel, zout en peper, 1 geraspte appel, 500 gr. gepelde en gekookte kas tanjes. Bereiding: Bak het spek uit in een ruime braadpan tot het goudbruin ziet en gaar en roer er dan de kool door. Laat alles met een deksel op de pan 10 minuten doorsudderen. Voeg de wijn, bouillon, kruiden en appel toe en laat het ongeveer een uur.verder stoven. Voeg dan de kastanjes toe en warm het geheel goed door. Als nog niet al het vocht is geabsorbeerd licht binden met aangelengd aardappel- meel. Breng het geheel op smaak met ruim peper en wat zout. Citroentaart Ingredienten: voor 300 gr. korstdeeg: 250 gr. bloem, 125 gr roomboter, 1 ei, zout, 25 gr suiker. Voor de vulling: 2 eieren, 2 eiwitten, 120 gr poedersuiker, 75 gr roomboter, 3 citroenen. Bereiding: Kneed alle ingredienten voor het korstdeeg tot een stevige deegbal. Vet een taartvorm met een doorsnede van 25 cm in met boter. Rol het deeg uit en bekleed hiermee de taartvorm. Laat de roomboter smelten in een pannetje. Vermeng de hele eieren met de suiker. Voeg de gesmolten boter, het sap van 2 citroenen en de geraspte schil van een citroen daaraan toe. Verdeel het meng- sel over het deeg. Verwarm de oven voor op 150 graden. Schuif de taart in de oven en bak de taart gedurende 30 minuten op 150 graden. Bij dit feestelijke gerecht past een koel glas Muscadet de Noel. Een nieuwe trend op het gebied van kerstboomversie- ring zijn ouderwetse kaarsjes in de boom. Romantisch, maar niet zonder gevaar. Vroeger wist men precies welke voor- zorgsmaatregelen men moest nemen. Maar sinds het gebruik van elektrisch licht zijn die een beetje naar de achtergrond geraakt. Vandaar dat we weer een en ander op een rij zetten. Kaarsen in de kerstboom, zeker met brandbare kerstversiering in de buurt, is gevaarlijk. Niet doen dus. De kans op brand is groot en dit soort branden is moeilijk zelf te blussen. Het gebruik van waxinelichtjes als sfeerverlichting kan gevaar met zich meebrengen. Waxinelichtjes zijn eigenlijk bedoeld als theelichtjes en dienen dus vooral om iets te verwar- men. Sommige sfeerlichthouders kun- nen niet goed tegen die hitte. En bij een beetje afgesloten houders kan de hitte zelfs zo hoog oplopen dat die kunnen springen dat er een brandje ontstaat. Laat de kaarsen nooit zonder toezicht branden. Blijf er bij. Gebruik geen brandbare kandelaars en zet kaarsen niet te dicht bij brandbare materialen zoals gordijnen, kerststukjes en derge- lijke. Vermijd tocht Vermijd tocht of warme luchtstroom. Lange pitten kunnen roet veroorza- ken: houd de pit kort, ca 1 cm. Houd voldoende afstand tussen de kaarsen: de onderlinge afstand zou bij voorkeur minstens 10 cm. moeten zijn. De emmer zand of water in de hoek is niet meer van deze tijd. In iedere huis- houding zou eigenlijk een brandblus- ser en een rookmelder aanwezig moe ten zijn. Dat is niet alleen verstandig als u kaarsen brandt, maar ook om de schade van een keukenbrandje beperkt te houden. Bij kaarsen met het keurmerk 'Goedgekeurd Keurmerkinstituut' staat informatie over veilig gebruik van kaarsen en waxinelichtjes op de verpakking. Dat is 66n van de keu- ringseisen. De andere eisen hebben onder meer betrekking op kwaliteit, samenstelling, brandgedrag, verpak king en ook op aankoopinformatie. Als bij een goedgekeurde kaars dus staat dat het aantal branduren circa negen uur is, dan is dat ook onderzocht en 'waar' bevonden. Maar wees gewaar- schuwd; een kaars op de tocht brand een stuk minder lang. 4 Laat de kaarsen nooit zonder toezicht branden. Blijf er bij. 22 DECEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 10

Postiljon | 1999 | | pagina 10