I Grijs en zilver zijn in Etiquette tijdens de het Kerstdiner Muscat de Noel Lekker lang tafelen Levenslessen Wie wil er bij het kerstdiner nu niet een originele wijn schenken? Vooral voor het feestelijke avondmaal op 25 decem- ber is iedereen op zoek naar bijzondere wijnen, het liefst bij iedere gang een aparte wijn. De speciaal gedecoreerde flessen Muscat de Noel zien er bijzon- der feestelijk uit en verhogen daarmee de kerstsfeer aanzienlijk. Door de vroe- ge botteling van de Muscat de Noel wijn, blijft de wijn zeer fris en fruitig. Daarnaast zorgen de restsuikers voor een heerlijk zoete wijn, die zowel met een zoet nagerecht, als een hartig voor- gerecht goed combineert. Met de Kerst, maar zeker ook met Oud en Nieuw, wordt er vaak extra lang getafeld. Behalve aan de gerechten, wordt ook veel zorg besteed aan het dekken - of liever: het stylen van de tafel zelf. Alles draait hierbij om kleur en sfeer. Een fraai tafelkleed, sierlijk gevouwen servetten, 'zondags'servies- goed, zwaar (verzilverd) bestek en fon- kelend kristal zijn de blikvangers van je eigen tafeltje-dekje. Vrienden en familie wijs je hun plekje aan tafel door bij- voorbeeld een kerstbal op hun bord te leggen met daar hun naamkaartje op. Je feestmenu zet je op een fotoklemmetje of presenteer je in een fotolijstje. Haal voor de gelegenheid eens (letter- lijk) alles uit de kast; dus ook al die 'zon- dagse' onderdelen van het servies en de bestekcassette die normaal gesproken niet op tafel komen: het bijbordje om een warm broodje op te serveren, mes- senleggers, servetringen, dienschalen, fruitmesjes en onderborden; al dan niet met een cloche (bolle deksel, die wordt gebruikt om gerechten warm te hou- den). Het zijn dit soort kleine dingen die ndt dat beetje extra cachet geven en van een etentje een heus diner maken. Wordt er vis gegeten, dan komen natuurlijk ook de viscouverts en de spe- ciale visschaal op tafel. Ook zo'n heel rijtje glazen maakt indruk: eentje voor witte wijn, voor rode wijn, weer een ander glas voor water en natuurlijk flu tes voor de champagne. Het liefst alle- maal vaatwasmachinebestendig, want na zo'n lekker lang diner heeft natuur lijk niemand nog zin in de afwas... Een fraai tafelkleed, sierlijk gevou wen servetten, 'zondags'serviesgoed, zwaar fverzilverdbestek en fonkelend kristal zijn de blikvangers van je eigen tafeltje-dekje. (Foto: Villeroy Er Bochj Op de drempel van een nieuw millenni um maken velen de baians op van hun leven. Rudi de Graaf rijkt in zijn boek 'Goede Voornemens' handvaten aan om te ontdekken wat je echt wilt, hoe deze wensen in verhouding staan tot de hui- dige realiteit en hoe het realisatieproces te ondersteunen. Zijn uitgangspunt is dat mensen veel effectiever zijn wan- neer ze kunnen opereren vanuit inner- lijke rust, werken aan wat ze echt wil- len en leven aan de hand van hun dro- men. 'Mijn Kado' is een ander 'levensboek' van De Graaf, waarin hij mensen de weg wijst naar een zinvol leven. In dit boek zijn tal van wijsheden verpakt in een verhaal. Centraal staat een toevalli- ge ontmoeting tussen een oudere man van in de tachtig en een jongere 44-jari- ge man. Door de gesprekken die zij voe- ren en de gebeurtenissen die plaatsvin- den krijgt de jongere man inzicht in zijn eigen rol in het leven. 'Goede voornemens' en 'Mijn kado' zijn te koop in de boekhandel. Onlangs zat ik als gast aan bij een offlcieel diner. De lange tafels waren in stijl en volgens de regels gedekt. Dus met een hele rij bestek links en rechts van het bord, diverse wijngla- zen, een waterglas, schitterend gevouwen servetten en een bij- bord met broodje. En daarmee begon het probleem. Met bestek hebben we vandaag de dag geen problemen meer. Iedereen weet ondertussen dat je begint met het bui- tenste bestek en daarna gang naar gang het volgende bestek oppakt. Over in welk wijnglas de witte of de rode wijn wordt geschonken hoeft niemand zich zorgen te maken, dat regelt de bedie- ning wel. Maar hoe zat het ook al weer met dat broodje? Pak je het linker broodje of moet je juist aan de rechter- kant zijn. Vaag was blijven hangen dat ik aan de linkerkant moest zijn. Maar ik begon hevig te twijfelen toen ik het merendeel van de gasten naar rechts zag uitwijken. Logisch dat we halver- wege de tafel verkeerd uitkwamen. Navraag bij een familielid met een diplo ma hogere hotelschool leerde dat je inderdaad het broodje aan je linkerkant pakt, omdat je het botermes rechtshan- dig hanteert. Etiquette Tja, hoe hoort het nu eigenlijk. Etiquette staat volop in de belangstel- ling. We willen zoveel mogelijk alles in stijl doen, dus ook op een correcte manier een diner afwerken. Eigenlijk zijn er heel veel spelregels op te noemen die horen bij het uitgebreide tafelen. Vanwege de ruimte beperk ik me hier tot enkele hoofdregels. Efe van die regels is dat je als gast niet gaat zitten vddrdat je daartoe wordt uit- genodigd. En als je eenmaal zit, dan sta je pas weer op als daartoe het sein wordt gegeven. De zelfde regel geldt voor het tijdstip waarop je voor het eerst je wijnglas oppakt. Je heft pas je glas nadat de gastheer of gastvrouw dat heeft gedaan en je begint met eten nadat iedereen is bediend. (Overigens gelden in het buitenland andere spelre gels. Zo begin je in sommige landen met eten direct nadat er bij jou is opge- schept). Niet met voile mond praten Voor wat betreft het eten zelf: daar zijn uiteraard ook spelregels voor. U bent Eigenlijk zijn er heel veel spelregels op te noemen die horen bij het uitgebreide tafelen. ongetwijfeld netjes opgevoed en weet dat u niet met voile mond mag praten, alleen thuis uw eten mag prakken of bord mag aflikken en niet met uw elle- bogen op tafel mag steunen. Voor de rest kunt u het beste afgaan op uw eigen idee van wat hoort. Dat je aardappelen en eieren eigenlijk niet met een mes Presentatie is het halve werk. Zeker bij het kerstdiner ver- hoogt een mooi gedekte tafel de sfeer. Met een beetje fantasie en creativiteit tovert iedere kok een gewone keukentafel om tot een eersteklas sterrenrestau- rant. Leo van Santen van Wedgwood, bekend van de klas- sieke serviezen, heeft wel wat tips voor een sfeervol gedekte kersttafel. Van Santen: "Het is dit jaar heel eigen- tijds om de kersttafel te dekken in grijs- en zilverkleuren. De millenniumtrend wordt namelijk vertaald in zulke tinten. Zilveren linten, grijs tafellaken en wit servies geven zo een heel rustig beeld dat met glitters en fonkelende accessoi- res extra feestelijk wordt. Het is ook een leuk idee om een minikerstboompje op tafel te zetten en dat te behangen met stukjes fruit en kleine appeltjes. Dat geurt heerlijk en ziet er erg vrolijk uit. Het past ook goed in de 'natuurtrend' van dit moment waarin veel gebruik wordt gemaakt van naturel kleuren en materialen. Maar zoals ieder jaar zit u deze keer weer goed wanneer u de tafel dekt in de traditionele groene en rode kleuren. Samen met een rustig klassiek servies geeft dat nog altijd het meest authentieke kerstbeeld." mag aanraken zal weinig tafelgenoten storen. In een restaurant hoeft u uw bord niet helemaal leeg te eten. Bent u te gast bij iemand thuis, dan moet u dat juist weer wel doen. Schep dus niet te veel op. Twee keer opscheppen doet de gast vrouw alle eer aan. En dan nog even iets over het servet. Veel mensen lijken vergeten waar je dat stuk textiel Iaat. Nee, u knoopt het niet om uw hals, maar legt het over uw knieen. Uw wijnglas met lange steel pakt u bij de steel vast, een korter glas bij de kelk, maar wel dichter bij de steel dan bij de rand. Wordt er een toost uitgebracht, dan pakt u uw glas bij de steel vast. Hoe eet je soep? Nog zo'n wetenswaardigheidje. Hoe eet je soep. Maak het u zelf niet al te moei- lijk en schep de lepel niet te vol. Eet van de zijkant, zo hoeft u uw elleboog niet naar buiten te draaien. (Lastig voor uw buurman/vrouw). Een andere leuke regel is de gebarentaal van mes en vork. Legt u dit gereedschap verkeerd neer, dan is uw bord in een restaurant weg voordat u het weet. Wilt u uw maaltijd kort onderbreken, dan legt u de lepel met de holle kant naar boven op het bord of kruist mes en vork boven het voedsel. Op die manier weet het bedienend personeel dat u nog niet klaar bent met eten. Bent u klaar met de gang, dan legt u mes en vork schuin naast elkaar op uw bord. Ik heb geleerd dat het mes aan de bovenkant ligt met de gekartelde rand naar u toe en de vork daarnaast met de holle kant boven. Over het eten van gerechten zijn tal van wetenswaardigheden te vermelden. We beperken ons tot een korte opsomming van enkele veel voorkomende proble- men. Neem nou pitten. Die hoor je dis creet op een vork of lepel te spuwen en voorzichtig weg te moffelen. Is er geen apart schaaltje beschikbaar, deponeer pitten en dergelijke dan aan de rand van uw bord. Kip ga je met mes en vork te lijf en van stokbrood breek zo af en toe stukjes af. Wilt u meer over etiquette weten, dan zijn daar goede boeken over te vinden. Eigenlijk is het ook niet zo moeilijk, het komt gewoon op wellevendheid neer. Eet smakelijk. Elma Gortworst 22 DECEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 11 Eigenlijk draait het om wellevendheid

Postiljon | 1999 | | pagina 11