i Een nieuw tijdperk vy m m m Kersthulst m PAG USIA 7 Een jaarwisseling brengt altijd weer een zekere spanning met zich mee. Het is een einde, maar ook een nieuw begin. Gevoelens van weenjoed om wat is geweest en van verwach- ting van wat gaat komen, van het vertrouwde 1999 naar 2000. De huidige jaartelling hebben we te danken aan Julius Cesar. Aan de hand van zijn tijdsreke- ning is het latere Christendom gaan tellen vanaf de geboorte van Christus. Zowei in de kerken als daar buiten is men op zoek gegaan naar religieuze ervaringen. Niet alleen gericht op God en hemel, maar vooral op zichzeif en de wereid. Zowel in de kerken als daar buiten is men op zoek gegaan naar religieuze erva ringen. FotoRainbow Picturesj Volgens de astrologische berekeningen staat de aarde elke 2000 jaar in een ander teken van de dierenriem. Zo'n Een nieuwe dag, een nieuwjaar, een nieuwe eeuw, een nieuw millennium. Ach, wat mij betreft maakt het niets uit. Wat me nu bezighoudt is de adminis trate. Als die maar a/is v66r twaalfuur, want ik wil naar mijn bed. Trouwens, mijn digitale klok wijst 23.56 uur aan, dus ikga ersowieso mee stoppen. Nog even in m'n luie stoel een laatste siga- ret. Ik kijk nog eens naar de klok: 23.58 uur. De tijd gaat snel. Soms heb ik het gevoel dat de dagen voorbij glijden zonder 6en markante gebeurtenis die in m 'n gedachten blijft hangen. Is dit nu wat mij als kind zo spannend leek: volwassen zijn? Stilte. Ik kijk weer op de klok. 24.00 uur. Gek, ik dacht dat de klok terug sprong naar 0.00 uur. Het rode puntje tussen de uren en de minuten pulseert; wordt om de beurt groter en kleiner. Elke seconde. Dan opnieuw een cijfer- tje: 24.01. Slaap ik, of ben ik zo ver- moeid dat ik in een soort roes ben? M'n sigaret smaakt niet, ik druk'm uit in de asbak. Kijk dan, de tijd blijft maar doorgaan. Er begint geen nieuwe dag! Na een paar minuten kijk ik opnieuw naar m'n wekker: 24.08 uur. Buiten hoor ik een raargeluid; het lijkt we I een groep mensen. Ik open het raam. Ja, inderdaad, er komen mensen voorbij. Het worden er meer en meer. Het lijkt wel een evacuatie... Ik probeer iemand beneden aan te roepen. "H6 daar, is er iets gebeurd? Is er ergens brand? Ze verstaan me niet door het rumoer. Toch hoor ik geen sirenes. Onder mij lopen de mensen voort, soms met auto's tus sen hen in. Ik zie ook vrouwen met kin- derwagens, mensen in rolstoelen. Het beeld dat aan me voorbijtrekt benauwt me. Er is iets vreemds aan de stoet. Maar wat... Tussen de nog steeds voorbijtrekkende menigte zie ik mensen in kleding uit de jaren vijftig. Mannen met petten op en vrouwen met opgestoken kapsel, hoe noemden ze dat nu ook al weer? O ja, een Grace-Kelly-rol. En daar rijdt een oude Citroen uit de jaren vijftig met ernaast een paar jongens, dollend en stoeiend. En daarachter... een man in een SS-uniform. Ik herken dat van foto's uit die tijd. Wat is er in Godsnaam aan de hand, het lijkt wel alsofde tijd wordt teruggedraaid. Maar m 'n klok dan? Ik kijk naar de schoorsteenmantel. De wekker staat op 24.18. Terwijl het bui ten zo druk is zit ik zelf in een vreemd soort stilte gevangen. Is dit soms het einde der tijden? Tussen de post lag vanmorgen zo'n circulaire van een onheilsprofeet: bekeert u, voordat het te laat is. Maar dat kan toch niet? Het beeld op straat verandert continue. Paard-en-wagens komen voorbij en daarachter mensen in boerenkledij. Ik loop terug naar mijn stoel; ik wil het niet meer zien. En de tijd draait maar door; zou er dan geen nieuwe dag meer komen? Ik probeer diep na te denken om een verklaring te vinden. Misschien zijn we inderdaad wel bij het einde der tijden. Misschien is dit het einde van mijn leven. En waarop kan ik dan terugzien?Mislukte relaties, een baan die ik liever niet wilde en geen mens met wie ik een hechte band heb. Er is op dit moment zelfs geen mens aan wie ik kan vertellen hoe bang ik ben. Weet je wat er echt is? Ik ben alleen. Alleen! Het resultaat van veertig jaar leven. Zou, wat er nu gebeurt door hogerhand worden getoond? Zou en dan toch een God zijn die nu eindelijk de wereid z'n loon geeft waarom het vraagt? Het valt me op dat de herrie buiten is gestopt. Je hoort nu helemaal niets meer. Zou de wereid dan nu zijn ver- gaan?Zou er helemaal niets meer zijn? periode van 2000 jaar wordt gezien als een tijdperk in de wereldgeschiedenis. Het tijdperk van de vissen loopt nu af en wordt opgevolgd door het tijdperk van de waterman (aquarius) of wel 'De Nieuwe Tijd'. Alleenrecht Het Christendom verliest in snel tempo een eeuwenoud religieus alleenrecht in de Westerse wereid. In het leven en samenleven van mensen speelt gods- dienst en kerk een steeds minder belangrijke rol. In de eerste helft van deze eeuw was de godsdienst, zelfs na twee wereldoorlogen, nog goed te over- zien. Daarna raakte men het overzicht kwijt. De grote verandering ontstond in de jaren zestig. Mensen kregen belang- stelling voor oosterse mystiek, voor niet- christelijke godsdiensten en voor nieu we religieuze bewegingen. Direct na de tweede wereldoorlog had- den mensen behoefte aan zekerheid, troost, veiligheid en bescherming. Mensen wilden antwoorden op vragen waar ze geen raad mee wisten. Het 'Waarom' nam een centrale plaats in. Veel mensen kwamen tot de ontdekking dat ze met de traditionele antwoorden van de kerken niets konden beginnen. Zij haakten meestal niet direct af en ble- ven dikwijls uit gewoonte naar de kerk gaan. Maar hun kinderen, de na-oorlogse generatie, kon met deze manier van godsdienst beleven niet zoveel meer. Het letterlijke geloof heeft mensen ver- jaagd uit de kerken. Wat moet je met een verhaal dat je moet geloven, maar dat je gewoon niet letterlijk zo kunt geloven. Iemand heeft eens gezegd: "Niet de mensen hebben de kerk verlaten, maar de kerk heeft de mensen verlaten." Zoektocht De ontkerkelijking leidt tot een zoek tocht. Mensen gingen en gaan nog steeds op zoek naar meer. Zowel in de kerken als daar buiten is men op zoek gegaan naar religieuze ervaringen. Niet alleen gericht op God en hemel, maar vooral op zichzeif en de wereid. Niet alleen maar regeltjes naleven, zoals die in sommige kerken worden voorge- schreven, maar geloven als een manier om je persoonlijk te ontplooien, iets wat jouzelf aangaat. Geloven is zo voor velen een prive-zaak geworden volgens het principe 'een pas- send geloof voor iedereen'. En dat kan betekenen zoeken bij de Bhagwan, het bestuderen van de Celestijnse gelofte of cursus volgen. En wat te denken van de populariteit van E. Ratelband en Yomanda. Het boek 'Een cursus in won- deren' staat in de top 10. Mensen blij- ven zoeken. Ook weer in de bijbel. Hierin staan levensverhalen van men- sen, die vertellen over hun avonturen met God. Levenservaringen die voor iedereen die er zich in wil verdiepen herkenbaar worden. Want met ontker kelijking verdwijnt natuurlijk niet tege- lijk het geloof in God. N. van de Boogaard Ik loop terug naar het raam en kijk de duisternis in. Aan de overkant zie ik geen huizen meer. Een kale vlakte in een duisternis waarin alleen vanuit mijn kamer licht valt. Maar toch... het lijkt of er buiten toch nog wat mensen zijn. Ik wil er het fijne van weten. Zonder jas loop ik naar buiten. Buiten is niets meer. Alleen een glooiend land- schap datflauw oplicht in het geflonker van sterren. Boven op een heuvel staan een stuk of twaalf mensen. Twee staan met elkaar te praten, de anderen lui- steren. Ik ga bij het groepje staan en luister naar het gesprek. "Ik moet nu gaanzegt de een, "maar ik kom terug, al is het wel aan het einde van de tijd. "Beloof het me, als- jeblieft?", hoor ik de andere man zeg- gen. Er klinkt verdriet in zijn stem. "Ik beloof het je". "Maar wanneer is dat"? "Dat kun je niet weten, want ik kom als een diefin de nacht. Maar daar moet je niet op wachten. je moet zorgen dat je op elk moment van je leven tevreden bent met jezelf en met je rol in het leven. Heb vrede met anderen, ook al hoefje hun gedrag niet te accepteren. Houd van alle mensen, zoals ik ook heb gedaan. Daarna lost de man op in de nacht. Maar ook het groepje mannen ver vaagt. Ik schrik wakker, zittend in m'n luie stoel. Het eerst wat ik doe is kijken naar de klok. 0.00 uur. Het lijkt wel of elke spier in mijn lichaam zich ont- spant; een nieuwe dag begint. Heb ik gedroomd of heb het werkelijk beleefd. Ik weet het niet, maar ik ga niet meer naar bed. Ik wil nadenken over wat er is gebeurd en wat ik ga doen met deze nieuwe dag in mijn leven. Nee, voorlo- pig is er geen einde, maar een nieuw begin. G. van der Velde Bij Kerst hoort voor mij 'hulst met rode besfes'. De hulstboom was waar- schijnlijk een van de eerste dingen in mijn leven die ik herkende. Het pronkstuk stond voor de voordeur, in het prieeltje dat bij de boerderif hoor- de waar ik woonde. En een pronkstuk was het, de boom had prachtig don- kergroen gekruld blad en met Kerstmis altijd volop bessen. De hulstboom was vooral de trots van mijn moeder. Niemand mocht wijzen naar de hulst, laat staan er in knippen als de Kersttijd nader de. En er waren veel tiefhebbers. In de buurt waar ik woonde was het heel normaal dat er colporteurs, scharenslijpers, waarzeggers, spiri tusdrinkers, oudijzerhandelaren en wat al dies meer zij aan de deur kwamen. Mijn moeder had een neus voorgoede waar en voor de nep- pers, maar niemand ging het erf af zonder een kop kqffle, thee, soep, of een boterham met kaas. Ze was ook heel royaal in het meegeven van een litertje verse koeienmetk. Een dag laten staan, dan komt er een dikke roomlaag op, afromen, even opkloppen en dan in de koffie, heerlijk!", gafze altijd als advies mee. Iedereen kwam graag terug. E6n handelaar zeker. Moeder kocht nooit wat van hem, maar hij kwam altijd rond de Kerst en zeurde dan mijn moeder het hoofd gek over de hulst met prachtige rode bessen in het prieeL Hij zei ook dat hij het 'grote geld' voor mijn moeder kon verdienen, als hij met de 'hulst-met-bessen de boer op mocht'. Mijn moeder was niet te vermurwen. Tot ten keer. Misschien om van het gezeur af te zijn gafze de hals- starrige man toestemmlng de hulstboom aan de oostzijde wat in te korten. Dat heeft ze geweten. Knip, knip, knip, daar ging de hulst met bessen; ook aan de zuid-, noord- en westkant, de man was niet te stui- ten. Een van mijn grote, sterke broers moest de snoeiwoede van de fanaat stoppen. Het werd een wat matte Kerst. De rollade smaakte niet zoals andere jaren, erzat geen spanning in de negen broden die zo keurig op een rij in de kelder lagen en het proefde alsofde bakker was vergeten sul- ker in de spijs van het krentenbrood te doen. En bij de Kerstkribbe lagen een paar takjes hulst zonder besjes.. M. if if M M it 22 DECEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAG FN A S jMfWJk Ontkerkelijking leidt tot zoektocht De dag dat de tijd niet meer stopte

Postiljon | 1999 | | pagina 7