Basiliek St. Liduina schitterend gerestaureerd 'Rij Alcoholvrij1 Huurders Groenoord manen tot spoed Prijswinnaars Sint/Kerstactie 1999 Cursus Word Klubhuis Zuid SCHIEDAM - Bij Klubhuis Zuid aan de Dwarsstraat 42 start op woensdag 26 januari een nieuwe basiscursus Word 97. Hierbij leert men in zes avonden het tekstverwerkingsprogramma Word for Windows. Kosten van de cursus f 230,- plus f 20,- voor het lesboek. Tid: van 19.30 tot 22.00 uur. Data: 26 januari, 2, 9, 16 en 23 februari en 1 maart 2000. Aaanmelden: (010)4267297. Stedelijk Museum gratis SCHIEDAM - Vanaf 1 januari 2000 is het Stedelijk Museum Schiedam voor iedereen gratis toegankelijk. Dit is mogelijk gemaakt door een financiele bijdrage van de ONS groep. In Nederland is alleen het Museum Jan Cunen uit Oss een museum dat geen entreegeld heft. Nieuwjaarsreceptie WD SCHIEDAM - Op 11 januari 2000 is er vanaf 20.00 uur de nieuwjaarsreceptie van de afdeling Schiedam van de WD. De erecptie vindt plaats in Hotel Rijnmond. Internetten in Blauwe Brug SCHIEDAM - In wijkcentrum De Blauwe Brug starten volgend jaar weer verscheidene cursussen. Zoals een inter- netcursus of andere computercursus- sen. Ook wordt er badiminton, aquarel- leren en yoga gegeven. Meer informa- tie: De Blauwe Brug, Bachplein 590 te Schiedam. Telefoon: (010) 2470464. Radio Rijnmondloop ROTTERDAM - De inschrijving van de Radio Rijnmondloop is geopend. Deze loop over 10 kilometer start en eindigt op de Coolsingel in Rotterdam. De start is op 16 april om 12.15 uur. Tot 24 maart bedraagt het inschrijfgeld f 12,50. Daarna is inschrijving alleen nog moge lijk als het maximale aantal van 5000 deelnemers nog niet is bereikt. Ifischrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij: de grotere VW-kantoren, de recep- tie van het Rotterdams Dagblad, de informatiebalie van de Dienst Recreatie Rotterdam, de informatiebalies van de deelgemeente-secretarieen en bij diver se atletiekverenigingen. Voor meer informatie: DRR, (010) 4172886. ACTIVITEITEN VOOR OUDEREN NIEUWJAARS THE-DANSANT - Op zondag 2 januari organiseert diensten- centrum de 4 Molens een nieuwjaars Thd-dansant, dit in plaats van de jaar- lijkse oudejaarsavond. De Thd-dansant begint om 13.30 uur en duurt tot circa 16.15 uur. Oliebollen en champagne staan klaar. DJ Leon zorgt voor passen- de muziek. Toegang: f 2,50 per persoon. NIEUWJAARSRECEPTIE - Op woensdag 5 januari wordt er een nieuwjaarsreceptie gegeven in diensten- centrum Oost. Van 9.30 tot 11.30 tiur. Toegang is gratis. NIEUWJAARSRECEPTIE - In dien- stencentrum de 4 Molens wordt op woensdag 5 januari een nieuwjaarsre ceptie gegeven. Van 10.00 tot 11.00 uur. Toegang is gratis. NIEUWJAARSRECEPTIE - Op woensdag 5 januari wordt in diensten- centrum De Woudhoek een nieuwjaars receptie gegeven. Van 10.00 tot 11.30 uur. Toegang is gratis. SCHIEDAM - "Over een zaak kunnen we heel zeker zijn: niets doen, halve maatregelen of lapmiddelen zullen het tij niet keren." Zo eindigt een brandbrief van de Huurdersbelangenvereniging Groenoord aan het college van B W van de gemeente Schiedam. De huurders zijn zeer verontrust over het uitblij- ven van maatregelen om de wijk Groewnoord leefbaar te houden. In de ogen van de belangenvereniging zit er veel te weinig schot in de besluit- vorming rond het Groenoord-master- plan. "Er is veel hoop maar ook onze- kerheid gecreeerd bij de bewoners. Ze hebben nu recht op duidelijke politieke besluitvorming", aldus A.L.J. Groenendaal namens de huurders van Groenoord. De afgelopen twee jaar hebben verte- genwoordigers van de ambtelijke orga- nisatie, woningbouwcorporaties en bewonersorganisaties intensief gewerkt aan de totstandkoming van een 'Masterplan' voor een integrale aanpak van de wijk Groenoord. Ook het college is intensief bij deze ontwikkeling betrokken geweest via wethouder Reijnhout. Groenendaal: "Iedereen was het erover eens dat het plan moest voorzien in het ombuigen van een negatieve spiraal zoals die in Nieuwland waargenomen kan worden." Bestaande monotone bouw moet vervangen worden, gesta- pelde hoogbouw moet goed onderhou- SCHIEDAM - De St. Liduinakerk aan de Singel in Schiedam werd in 1980 aangemerkt als rijksmo- nument. In 1990 kreeg de kerk van Rome de eretitel basiliek. De eerste St. Liduinakerk, genoemd naar de Heilige Liduina van Schiedam, stond aan de Nieuwe Haven. De kerk moest eind jaren zeventig plaats maken voor een flatgebouw op die plaats. De in 1881 gebouwde kerk was ont- worpen door architect Magry in neo- Gothische stijl. Magry was een leerling van de bekende architect Cuypers. Met de verhuizing naar de Singel zijn de vele relikwieen, enkele beeltenisssen van H. Liduina en haar grafsteen meeverhuisd. In 1994 is begonnen met een grondige restauratie van de kerk. Het eerste grote werk was het reparerem van de hinde ring. Door een verlaagde waterstand was namelijk de zogenaamde palenpest ontstaan. Men dreef 319 stalen buispa- len 18 meter diep de grond in. Deze 27 centimeter brede buispalen werden met be ton gevuld. Na de hindering kon men beginnen met de verdere restauratie die uiteindelijk 17 1/2 miljoen gulden heeft gekost. De Schiedamse bevolking bracht ruim ten miljoen gulden bijeen. Dit najaar werd de gerestaureerde kerk door de bisschop van Rotterdam feestelijk in gebruik genomen. De basiliek is nu weer een schitterend cultureel monument geworden. Via de VW kan men er op aanvraag door gid- sen worden rondgeleid. De basiliek St. Liduina is weer ten van de kralen aan het snoer van de Schiedamse culturele monumenten. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) REGIO - Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is een nieuwe campagne gestart om alcohol in het verkeer terug te dringen. Bepaald niet de eerste. De waarschuwing is met name voor jongeren bedoeld. Het ministerie is gealarmeerd door recente cijfers, die aantonen dat onder deze groep weggebrui- kers het rijden onder invloed toeneemt. Steeds meer jongeren rijden met drank op in het verkeer. Dat is een teleurstel- ling na jaren van relatief gunstige cijfers. Sinds vijfentwintig jaar is het rijden onder invloed duidelijk in de wet gere- geld en zijn er regelmatig grote landelij- ke campagnes gevoerd. Dat heeft gehol- pen; het aantal doden en gewonden als gevolg van een 'alcoholongeluk' is sterk gedaald. Maar de laatste horde valt blijkbaar moeilijk te nemen. Sinds een paar jaar stappen steeds meer jonge mensen, vooral mannen tussen de acht- tien en vierentwintig jaar, onder invloed van alcohol in de auto en vormen zo een gevaar voor zichzelf dn voor ande- ren. Onverschilligheid De vraag waar de kennelijk groeiende onverschilligheid bij de jonge wegge- bruikers vandaan komt, is moeilijk te beantwoorden. Aan een gebrek aan kennis kan het niet liggen; iedereen weet dat een paar biertjes onder norma- le omstandigheden al de rijvaardigheid bei'nvloed. Over de gevaren van het rij den onder invloed bestaan geen misver- standen. De combinatie van alcohol en verkeer wordt tegenwoordig als asociaal gedrag beschouwd. De nieuwe alcohol- campagne wijst dan ook vooral op de gevaren van rijden onder invloed door jongeren. Cafe's en disco's Makkelijk is dat niet. De jongeren zijn een moeilijk te bereiken doelgroep. Bij te zakelijke folders en teksten haken zij al snel af. En een vermanend vingertje is helemaal uit den boze. Bij deze cam pagne is dan ook goed gekeken naar de cultuur van jongeren. Ze worden zo veel mogelijk in hun eigen taal en via hun eigen media toegesproken. De politie besteedt tijdens de campag- neperiode extra aandacht aan het rijden onder invloed door vaker hierop te con- troleren. Hierbij zal ook nadrukkelijk de doelgroep jonge mannelijke bestuurders moeten blazen. Ook op de rondwegen van steden zullen alcoholcontroles wor den ingezet omdat daar in weekendn- achten de overtreders te vinden zijn. den worden en er dient naar een meer gedifferentieerd woningbestand te wor den gestreefd. Dit heeft tot onder meer pijnlijke keuzen geleid, zoals sloop. Betrokkenheid Middels onder andere een wijkkrant en diverse inspraakavonden zijn de bewo ners betrokken bij de plannen. De op en aanmerkingen die in de zomer van 1999 naar voren kwamen zijn in het Masterplan Groenoord verwerkt. De plannen kunnen rekenen op een breed draagvlak onder de bewoners. De afhandeling van de politieke besluit vorming is nu aan de orde. Echter, ondanks toezeggingen van de wethou- 'der is het plan nog steeds niet bespro- ken in de raadscommissie. "Zo kan het echt niet langer; er moet snel tot actie worden overgegaan", zo schrijft Groenendaal in de brandbrief. Er is de indruk ontstaan dat het politie ke bestuur de besluitvorming over het Masterplan voor zich uit schuift. "Dat is onverantwoordelijk omdat de aanpak van de naoorlogse gestapelde blokken hoogst urgent is." De gestapelde mono tone flats in Schiedam worden al mas- saal gesloopt en de bewoners trekken naar andere delen van Schiedam waar vergelijkbare goedkope woningen beschikbaar zijn. De gevreesde neerwaartse spiraal zal zich zo in Groenoord verder ontwikke- len, aldus een bezorgde Huurders belangenvereniging Groenoord. Zij besluit met de oproep aan het colle ge van B W om op een zo kort moge- lijke termijn het Masterplan te behande- len en hierover een besluit te nemen. Middenstands Bedrijven Schiedam Zuid TELEVISIE J.W. Haas, Willemskade 157 FIETS C. Waasdorp, Havendijk-142b- STEREO W.B. Pols, Visserstraat 33 VIDEO J. v.d. Noordt, Beijerlandsestraat lb PANNENSET T. v.d. Wal, Heenvlietsestraat 11 BOODSCHAPPENKAR W.W. Boering, W. Brouwerstraat 2b A Boom, Ridderkerksestraat 1 STRIJKPLANK STRIJKIJZER L. Riedijk, Ploegstraat 24 KLEDINGBON J. Leerentveld, Wilhelminaplein 22 DAMESHORLOGE C.F. v. Dullemen, Hagastraat 46 HERENHORLOGE A Leliveld, Stadhouderskade 16 KOFFIEZETAPPARAAT A.D. Bel, Zwaluwhof 42, Moordrecht KERSTPAKKET W. Breetveld, Middelharnissestraat 28 M. Over de Vest, Grevelingenstraat 17 G. Leeflang, Dr. Schaepmansingel 157 C.B. Damen, Brielsestraat 32 A. Bel, Sommelsdijksestraat 6a Prijswinnaars kunnen de prijzen vanaf donderdag 23 december afhalen bij Herenkapsalon Schilperoort. Geldig legitimatiebewijs vereist. 29 DECEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAG IN A 4

Postiljon | 1999 | | pagina 4