G Een jaar werken aan een nieuw millennium m Van paniek naar vertrouwen Over een paar dagen zal duide- lijk worden hoe deze bijzonde- re jaarwisseling zal gaan verlo- pen. De afgelopen weken, maanden en zelfs jaren is er gewaarschuwd voor mogelijke storingen als gevolg van de zogenaamde 'millenniumbug' in veel computersystemen. In het volgende overzicht wordt een beeld geschetst van de bericht- geving in de media over dit onderwerp in het afgelopen jaar. De ontwikkeling van onbe- kendheid en bezorgdheid tot een voorzichtig vertrouwen in de goede afloop is van maand tot maand te volgen. Tot een paar jaar geleden had nog nie- mand van milienniumproblemen gehoord. Niemand had stilgestaan bij vastlopende computers die 00 aanzien voor het jaar 1900 in plaats van 2000. De eerste berichten over problemen kwamen uit de Verenigde Stateri. Wat eerst als een kans werd gezien voor investeerders, werd to 1997 al erkend als een complex en zeer kostbaar pro- bleem. Maatregelen werden spaarzaam genomen, 2000 was nog ver weg. De geschatte kosten voor de oplosslng van het probleem bedragen alleen voor Nederland al tien miljard gulden. Het besef dat niet de kosten, maar een gebrek aan tijd en kennis het grootste probleem zouden worden, begint rond deze tijd iangzaam door te dringen. In Nederland verwacht in april 1998 50 procent van de managers dat er emsti- ge problemen zuilen onstaan. 6 procent zegt overigens niet te geloven to een milleniumprobleem. Voor Nederland laat een sectorenover- zicht zien dat etod 1998 nog lang niet alle bedrijfstakken klaar zljn voor het nieuwe millennium. Bij 80 procent van alle GGD'en, de spil in rampenbestrij- ding en hulpverlening, was de zaak nog uiterst zorgelijk. Voor de ziekenhuizen wordt eind 1997 een pilotstudie gehou- den. Het resultaat is dat bij ongewijzigd beleid de kwaliteit en continuTteit van de patientenzorg togrijpend zal worden aangetast. In de bouwsector geeft men het advies de bouwvak voor een deel in de eerste week van 2000 te piannen, om toeleveranciers de tijd te geven de zaken op orde te brengen. De Gasunie laat weten voor 80 procent millenni- umproof te zijn. De horeca-en hotelsec- tor verwacht etod 1999 problemen met de kassa's, PIN-apparatuur, de adminis- tratie en de elektronische vries-, kook- en afwasinstaliaties. Ook het sleutel- en reserveringssyteera in de hotels is vaak elektronisch. Voornaamste problemen worden echter verwacht to de energie- en communicatiesector. Indien deze systemen uitvallen, zullen zij waar- schijnlijk meerdere andere sectoren in hun problemen meeslepen. De situatie was eind 1998 in het algemeen nog zodanig, dat problemen tijdens de mil- lenniumwlssellng niet werden uitgeslo- ten. Januari Tijdens de eeuwwisseling zal er in het Rijnmondgebied een crisisstaf paraat staan om eventuele problemen op te lossen. Rotterdam is ingedeeld to zes regio's met eigen crisiscentrum en vei- ligheidsstaf, die worden gecodrdineerd door de burgemeester van Rotterdam. Omdat de normale communicatiemid- delen wellicht uitvallen, wordt moder- ne communicatietechnologie zoals internet en videoconferencing ingezet. Het moblele net dient ter beschikking van de hulpdiensten te staan en belac- ties van telefoniebedrijven zijn tijdens de jaarwisseling niet toegestaan. Voor alle hulpverleningsinstanties in de regio zijn de vertoven ingetrokken en de poli tic is bezig criteria te ontwikkelen voor het stellen van prioriteiten voor de poli- tie-inzet op 31 december. Bedrijven die zelf onvoldoende millenniummaatrege- len hebben genomen, krijgen geen prio- riteit van de hulpdiensten. De politie heeft de gemeentes gevraagd terughou- dend te zijn met het afgeven van ver- gunningen voor evenementen en bereidt noodverordeningen voor. langdurige stroomuitval. "Noodaggregaten in ziekenhuizen zijn na enkele uren leeg, net als die bij onze communicatieapparatuur. Belangrijk is dat bedrijven en tostanties gaan testen of de aangepaste computeroplossingen werken". Hoewel hij geen onheilspro- feet wil zijn, wijst de brandweercom- mandant erop dat veel bedrijven nog onvoldoende de ernst van de situatie beseffen. April Het Millennium Platform adviseert om in de periode rond de jaarwisseling geen nieuwe computersystemen in te voeren. Ook het wijzigen van bestaan- aanpak van het millenniumprobleem bij de Rijksoverheid. De coordinerend minister voor dit probleem stelt dat 91 procent van de processen, diensten en systemen van de ministeries millenni- umproof is. Een aantal ministeries is nu al millenniumbestendig en de overige verwachten binnen afzienbare tijd klaar te zijn. Bij de zelfstandige bestuursorga- nen en de publiekrechtelijke bedrijfsor- ganisaties is de voortgang vergelijkbaar. Volgens planning zal er in verschillende regio's op 8 en 9 September worden getest of de bestaande piannen en sys temen voldoen. Tevens is er een Millennium Information Unit opgericht die het publiek moet gaan voorlichten en informeren over de komende jaar wisseling. Juli De gezondheidszorg in Nederland ver wacht door de uitbundige viering van de millenniumwisseling een grote druk- te op 31 december. Door vuurwerk, dronkenschap en hartklachten ver wacht men dit jaar 65 procent meer gewonden dan normaal. Februari Personeel van Defensie kari tijdens de komende jaarwisseling geen verlof opnemen van 27 december 1999 tot en met 10 januari 2000. De reden is dat Defensie rekentog houdt met ver- zoeken om steunverlening of militaire bijstand. Rond mei zal meer bekend worden over de exacte noodzaak om de krijgsmacht stand-by te houden. Defensie wil op het ergste voorbereid zljn en daarom veel operationele men- sen achter de hand houden. Belangrijkste zorg voor de eigen bedrijfsvoering is de afhankelijkheid van leveranties bij het testen van de microchips. Operatieplan 10, dat nor maal de militaire bijstand en steunver lening In Nederland regelt, wordt aan- gepast met het oog op de millennium- periode. Met dit plan moeten de hulp- taken van Defensie, zoals stroomvoor- ziening, bewaking, transport en alge- mene politiehulp, gegarandeerd zijn. Essentieel hlerbij is het KPN Telecom- netwerk. Mochten hier problemen mee zijn, dan heeft Defensie nog het GSM- netwerk en het Nationaal Noodnet ach ter de hand. Maart De hulpdiensten to Brabant Zuid-Oost houden er serieus rekening mee dat tij dens de jaarwisseling de telefoon en stroom kan uitvallen. Kletaigheden als mensen die to de lift vastzltten, weige- rende ptoautoraaten en alarmtostalla- ties die afgaan hebben dan geen hoge prioriteit. De brandweercommandant uit het gebied is bevreesder voor een de systemen wordt afgeraden om com plicates te voorkomen. Het beste kan men de computers tijdens de millenniu- movergang uit zetten of loskoppelen van overige de apparatuur. Het gebrui- kelijke invoeren van 1 januari als datum voor nieuwe wet- of regelgeving moet worden voorkomen. Hoewel het steeds aannemelijker wordt dat er wei- nig problemen zullen zijn, adviseert het Millennium Platform toch de systemen te 'bevriezen'. Met de aanbevelingen hoopt het Platform te realiseren dat er rond de millenniumwisseling zo weinig mogelljk storingen zullen ontstaan. Mei De commissie-Alders die de millenni- umproblematiek heeft bestudeerd, ver wacht dat het met de problemen op 31 december zal meevallen. Volgens de commissie is de kans op ernstige pro blemen even groot als op elke andere willekeurige dag. Een maximale stroomuitval van acht uur zal slechts kleine problemen veroorzaken. Voorbeelden die worden gegeven zijn mensen zonder kaarsen of lampen, flat- bewoners zonder water of eenzame mensen die door de verbroken verbin- dingen geen contact kunnen krijgen met de famllie. De temperatuur tijdens de jaarwisseling, lichte nachtvorst, is normaal gesproken ook geen probleem. Het Millennium Platform is het met de bevindingen van de commissie eens dat de vitale sectoren de zaken voor elkaar hebben. Juni Minister van Boxtel is positief over de Onderzoeksbureau Bakkenist verwacht door de extra stress van het jaar 2000 ongeveer 5 tot 10 procent meer men- sen op de afdeltogen Neurologic. Behalve enkele mensen die het etod van de wereld vrezen, zijn dit vooral mensen die letterlijk ziek zijn van de spanning. Tevens zullen 15 procent meer mensen overmatig dronken wor den dan bij eerdere jaarwisselingen. De vitale tostellingen zullen wel bereikbaar blijven door de tostelltog van het Mobiel Nationaal Noodnet. Deze dien sten en organisaties -hebben de zeker- heid dat ze op 31 december mobiel kunnen bellen, indien het ministerie van Verkeer en Waterstaat hun aan- vraag heeft goedgekeurd. Augustus Min of meer rust in de tent. Nederland gaat met vakantie en het mJUennium- sten mee. Uit de eerste berichten is gebleken dat het testen van de verbin- dingen van het Nationaal Noodnet goed is verlopen. Op enkele uitzonde- ringen na, waarbij er sprake was van overbelasting of onbereikbaarheid, waren er geen grote storingen. De geconstateerde problemen hadden te maken met menselijke fouten of proce- durefouten en niet met eventuele mil- lenniumbugs. Ondanks de zeer zware belasttog van het net tijdens de oefe- ning, spreekt KPN van een probleemlo- ze oefening. Een uitgebreide evaluatie van de oefening zal plaatshebben bin nen drie weken. Oktober Het ministerie van Defensie heeft ver trouwen in de goede afloop van de mil lenniumwisseling. Indien er onver- hoopt toch iets mis gaat ligt er een alternatief plan klaar. Prioriteit hebben de voortgang van de vredesoperaties en de cruciale maatschappelijke diensten. Rond de jaarwisseling wordt extra per soneel achter de hand gehouden om in te zetten bij eventuele calamiteiten, maar minder dan oorspronkelijk gepland. De laatste 100 dagen richt Defensie zich op het verkrijgen van 'millenniumproof verklaringen' van leveranciers en derden waar men veel mee samenwerkt. Defensie is er van overtuigd dat het de strijd tegen de mil lenniumbug heeft gewonnen, November Bij veel bedrijven ontstaat onrust na een bericht op internet over de beschik- baarheid van de politie to de millenni- umnacht. Politieadvlezen op de site van het Millennium Platform wekken de todruk dat de bescherming van eigendommen zoals wtokels niet gega randeerd kan worden. "Eerste prioriteit heeft het voorkomen en beperken van het verlies van mensen levens. Van bedrijven wordt verwacht dat zij zelf maatregelen nemen om hun eigendom men te beschermen", valt te lezen op de site. Het gevolg is een storm van protest van bedrijven en winkeliersver- enigtogen. Veel bedrijven, vooral die met dure apparatuur, laten weten desnoods zelf te zullen patrouilleren om hun zaak te beschermen. Enkele dagen meidt de politie dat het zo'n vaart niet zal lopen. Er zal dubbel zoveel politie op de been zijn als bij een normale jaarwisseling. Volgens de poli tie is het misverstand ontstaan door te veel de nadruk te leggen op het feit dat levensbedreigende situaties prioriteit hebben boven schade aan eigendom men. December Aftellen geblazen. De meeste tostanties laten weten millenniumbestendig te zijn, Veel mensen brengen de millenni- umnacht op hun werk door, verloven zijn ingetrokken. Er lijkt niets aan de hand. Toch bouwt men zekerheden in. We krijgen het advies kaarsen in huis te halen, een batterij-radio to de buurt te houden, voldoende voedsel in te slaan en enkele emmers water bij het toilet te zetten. Zou dan toch... De media probleem schuift wat naar de achter- grond. September Naar aanleiding van de millenniumoe- fening van 8 en 9 September heeft de verantwoordelijke minister Van Boxtel een brief gestuurd naar de Tweede Kamer. Aan de oefening deden provin- cies, regio's, gemeenten en hulpdien- meldt dat de raeerderheid van de bevolking optimistisch is over de komende millenniumwisseling. Het zal altemaai wel meevallen. De decembermaand wordt er eentje van terugblikken en aftellen. De mees- ten doen dat gewoon thuis. Grote mil- lenniumfeesten zijn aan de nuchtere Nederlanders niet besteed. De klok tikt verder, het is bijna twaalf uur... \IA 4 29 DECEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5

Postiljon | 1999 | | pagina 5