G M Terugblikken op een voorbije eeuw ^SPOORs ^MOSTERD L Winston Churchill, Hitler kon stuiten. enige Er is in deze voorbije eeuw onvoorsteibaar veel gebeurd. Vrijwel alle belangrijke uitvindingen kwamen van de grond. Nicolaas Pierson was in 1900 onze minister-president. Hij werd opgevolgd door de anti-revolutionair Abraham Kuyper. In 1901 werd in Transvaal een boerenoorlog uitgevochten, werd de Ongevallenwet van kracht en verscheen het socialistische dagblad 'Het Volk', met Pieter Jelles Troelstra als hoofdredacteur. kinderuurtjes van ome Keesje en van Antoinette van Dijk een begrip voor jong en oud. Professor Veraart was druk in de weer met zijn regenmakerij vanuit de lucht en de Amerikaanse kauwgum-bolleboos Wrigley leerde de wereld 'kauwen'. In de jaren dertig was het nieuws even- min gering. In Hollywood stierf 's wereld bekendste hond Rin-Tin-Tin, in het Brabantse Oss woekerde de mis- daad, een staanplaats Ajax-Feyenoord kostte een kwartje, een Opel f 1.060,-. Vogelenzang had zijn Wereldjamboree, met de bemaling van de Wieringermeerpolder werd een aan- vang gemaakt en het Kamerlid Romme beloofde de steuntrekkers een kwartje extra met de kerst en goedkoop gehakt uit blik. Minister Colijn daarentegen kortte de ambtenarensalarissen met vijf procent, zelfs de koningin moest het met twee ton minder doen. Genoten werd er ook. De mensen zagen films met ster- ren als Greta Garbo, Marline Dietrich, Lilian Harvey, Clark Gable, Gary Cooper, Charly Chaplin en Charles Laughton. In ons land liet de komiek Johan Buziau zijn publiek onbedaarlijk lachen en in de crisisjaren hielp Lou Bandy ons de zon opzoeken. In 1931 werd in het Spanderswoud in Hilversum het Vara-zomerfeest wreed verstoord door het 'kopspijkerincident'. Tegenstanders van de rooie omroep hadden namelijk de wegen naar het feestterrein met spijkertjes bestrooid. Nieuws was er genoeg Na het overlijden van de Duitse rijks- president Von Hindenburg, trok Hitler vrijwel alle macht naar zich toe. Hij liet dat In 1934 in 'De nacht van de lange messen' duidelijk blijken door verschil- lende tegenstanders uit de weg te rui- men. In dat jaar werd ook de Leidenaar Marinus van der Lubbe door middel van de valbijl ter dood gebracht, omdat hem de schuld in zijn schoenen werd geschoven van de Rijksdagbrand in Berlijn die een jaar tevoor had plaatsge- vonden. Ook zag de Fiihrer met gekruiste armen toe op welk een mens- onterende wijze in de Kristallnacht de huizen en ruiten werden vernleld van Joodse families. Terugnaar eigen land. In 1934 stonden 30.000 woningen leeg en in Wolvega beweerde de 22-jarige Gerard Wardenier een benzineloze motor te hebben uitgevonden. Kamerleden, oliemagnaten en krantenmensen namen ijlings de trein naar Frlesland, waar bij aankomst bleek dat de 'nieuwe Edison' in een inrichting was opgeno- men. In datzelfde jaar ging de eerste Nederlandse speelfilm 'De Jantjes' in premihre. Hoofdrolspelers waren Willy Castello, Johan Kaart, Jan van Ees, Fien de la Mar en Jopie Koopmans. Gefeest werd er toen prinses Juliana en prins Bernhard trouwden, zonder incidenten en met veel feestgedruis. Het bericht van de politicus Romme dat hij tegen arbeid door de gehuwde vrouw was viel allerminst in goede aarde. In 1938 balanceerde Europa op de rand van oorlog. De grote vier (Chamberlain, Daladier, Hitler en Mussolini) schaarden zich in Miinchen rond de tafel en beloofden elkaar zwart op wit nooit meer oorlog te zullen voe- ren. De Britse premier Chamberlain stapte bij zijn terugkeer zo blij als een kind uit het vliegtuig en toonde zijn volk het papier met de handtekening van Hitler erop. De Duitse charlatan had op dat moment het document al In 1906 adviseerde Mahatma Gandhi in Brits Indie zijn volgelingen om zich tegen Engeland te verzetten, het jaar daarop probeerde lord Baden Powell met veel succes zijn eerste padvinders- kamp uit en in 1912 Hep het reuzen- schip Titanic op een ijsberg. Bij deze ramp kwamen meer dan 1.500 mensen om het leven. De SDAP opperde in deze jaren plannen voor een staatspen- sioen voor iedereen. In 1914 brak de eerste wereldoorlog uit die vier jaar zou gaan duren en in 1917 werd onze landgenote Mata Hari wegens spionnage door de Fransen gefusilleerd. De wapenstilstand kwam tot stand in het Franse Compidgne, nadat de Duitse kelzer Wilhelm naar Amerongen was gevlucht. Later mocht hij zich voorgoed vestigen op hulze Doom. Het Verdrag van Versailles betekende voor de Duitsers een heet hangijzer dat bleef knagen. De eerlijkheid gebiedt toe te geven dat het land toen te zwaar werd bestraft. Met name het terugbeta- len van de oorlogsschulden was onmo- gelijk op te brengen. Feitelijk werd toen al de kiem gelegd voor een tweede wereldoorlog. Nazi's De Duitse politicus Gustav Stresemann en zijn Franse collega Aristide Briand hadden van Duitsland iets moois willen maken. Twee rechtlljnige figuren die ook privd met elkaar bevrlend waren. Helaas overfeed Stresemann op veel te jonge leeftijd en de achtergebleven Briand kon het allemaal niet bolwer- ken. Dat betekende koren op de moien van de nazi's in opkorast. In 1923 had Adolf Hitler in Miinchen al een vergeef- se greep naar de macht gedaan. In ons land waagde SDAP'er Troelstra eerder zo'n stap, maar die zag hij in rook opgaan. In 1923 werd de baby van de Amerikaanse vlieger Charles Lindbergh ontvoerd en vermoord, de dader Bruno Hauptmann kreeg de doodstraf. In 1925 werd Borculo door een windhoos getroffen en in 1927 werd op het Rembrandtplein de cabaretier Jean Louis Pisuisse door een rivaal met pis- toolschoten om het leven gebracht. In de jaren twintig deed de uit Amerika overgewaaide Charleston zijn intrede op de dansvloer, kwamen de radio- omroepen van de grond en werden de lang in de prullenmand gedeponeerd. Het jaar daarop ging Hitler door middel van een niet-aanvalsverdrag met StaHn in zee. Tweede Wereldoorlog In 1940 werd ons land bij de tweede wereldoorlog betrokken. Met de vrij- heid in ons vredige kikkerlandje was het spoorslag gebeurd. Parlement, poU- tieke partijen en vakbonden werden ontmanteld, de monden gesnoerd. Wij hadden ons te schikken in de zoge- naamde 'Nieuwe Orde'. Vijf jaar lang hebben de Duitsers hier dood en ver- derf gezaaid, met namen de Joodse inwoners kregen het hard te verduren. Ondertussen had Duitsland vrijwel geheel Europa al veroverd, de uitzich- ten op betere tijden leken hopeloos. In Engeland hield men rekening met een Duitse invasie. Winston Churchill, de enige figuur die tegen Hitler was opge- wassen, kon zijn volk niets anders dan een periode van bloed, zweet en tranen in het vooruitzicht stellen en van zich- zelf zei hij liever onder het puin te wor- den bedolven dan met Hitler om de tafel te gaan zitten. Onbegrijpelijk was de houding van oud-premier CoUjn die op een landdag in Leeuwarden zijn gehoor voorhield de nuchtere werkeUjkheid onder ogen te zien van een Duitse bezetting en te accepteren dat Duitsland voortaan in Europa een overheersende rol zou gaan spelen. Een onbeschrijfelijke vreugde over- spoelde ons land toen op 5 mei 1945 de wapens werden neergelegd. Stel je voor dat Duitsland de oorlog had gewonnen, dan zou alles wat ons aan roemruchte vaderlandse gescliiedenis was ingepompt verboden leerstof zijn geworden. De straatfeesten duurden wekenlang en ze waren echt en ongedwongen. Bij velen was er droefenis om het veriies van familie en naasten. Die blijde sfeer van toen heeft zich nooit herhaald. Voor de hand liggend omdat die enor- me zucht van veriichting op ons neer- daalde van bevrijd zijn van angst en onderdrukking. Die plotselinge omme- zwaai heeft op latere feestjes ontbro- ken. Herrijzend Nederland Na de bevrijding gingen wij met het kabinet Drees-Schermerhom in zee en minister Piet Lieftinck liet ons allemaal met een tientje opnieuw beginnen. Primair werd de opbouw van ons land aangepakt en dankzij vader Drees kre gen de oudjes voor het eerst een bijdra- ge uit de pot van de noodwet-Drees. Later zou dat de AOW worden, die onder minister Suurhof werd afgerond. Han van Meegeren kwam in 1947 in de beklaagdenbank voor zijn vervalsing van Vermeer, prinses Juliana werd in 1948 koningin, in 1949 werd Konrad Adenauer de eerste Duitse bondskanse- Uer en ging Nederlands Indie voortaan *1 Buziau had in de jaren derig al een auto, een ongekende weelde toen. onder Soekarno als Indonesie verder. In 1953 overfeed Stalin en de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden wer den geteisterd door de water- snoodramp. In 1956 werd de Hongaarse opstand door de Russen neer- geslagen en ontstond er veel rumoer rond de Suez-crisis. In 1958 kon men in Belgjg de Expo bewonderen, daar kon men zelfs de allereerste kunstmaan Spoetnik zien. De in 1960 gekozen Amerikaanse president Kennedy deed twee jaar na zijn aantreden knap werk door in de spannende Cubacrisis zijn Russische tegenstander Chroesjtsjov op de knieen te dwingen. Een jaar later werd de president vermoord. In 1963 kende Engeland zijn Profumo-schandaal en deed boer Koekoek in de Kamer van zich spreken. In 1964 werd Croesjtsjov afgezet, het jaar daarop overfeed Churchill, de held uit de tweede wereldoorlog en er was veel belangstelling bij het openen van de Zeelandbrug. In 1966 vond in Amsterdam het rumoerlge huweHjk van prinses Beatrix en prins Claus plaats, in 1967 transplanteerde dr. Barnard voor het eerst een mensenhart en in 1968 werden ds. Marten Luther King en Robert Kennedy op gruwelijke wijze om het leven gebracht. Wat ons in dat jaar ook bezighleld was de Praagse lente en de brute onderdruk king van de opstand door de Russen. Golda Meir werd in 1969 premier van Israel en in 1973 werd Joop den Uyl minister-president. Amerika worstelde toen met zijn Watergate-schandaal. Provo's en Beatles Over de laatste twintig jaar van deze eeuw zullen we kort zijn, deze liggen tamers nog vers in ons geheugen. In ons tranendal wordt helaas nog veel te vaak naar de wapens gegrepen en wemelt het van de wreedheden en meningsverschillen. Belangrijke frag- menten uit die tijd zijn de opkorast van de provo's, de Beatles en de centrum- partij van Janmaat, de kaping van een trein in Wijster door Zuidmolukkers, de bezetting van kraakpanden, het rumoer rond de kerncentrale van Dodewaard, het demonstreren tegen kernwaperts. Verder werd er gegrossierd in enquete- commissies. Lichtpuntjes waren er ook: het moment bijvoorbeeld waarop de Egyptische pre sident Sadat en zijn Israeiische collega Begin in 1978 vrede met elkaar sloten. De wereld haalde voorts opgelucht adem toen de Amerikaanse president Reagan en de Russische leider Gorbatsjov het zo goed met elkaar kon- den vinden. Het leidde ertoe dat het ijzeren gordijn kon worden opengetrok- ken, de Berlijnse muur werd afgebro- ken en de koude oorlog voorbij was. Aan deze tijd werd weinig rust gegund, denk maar eens aan al die oorlogen: Kroatie, de Golfoorlog, Kosovo, Servie. De rustige plekjes op deze aarde wor den steeds schaarser, de wereld door Internet steeds kleiner. Natuurrampen als aardbevingen en overstromingen rollen via 24-uur televisie onze huiska- mers binnen. Het Hjkt er veel op dat al het slechte zich in een razend tempo vermenigvuldigt. Ik heb maar een kleine greep uit de geschiedenis van een eeuw gedaan. Wellicht vergat ik belangrijke gebeurte- nissen of de namen van voornamere personen te vermelden, sorry dan. Ik wil wel graag kwijt dat wij sinds 1980 een voorbeeldige koningin hebben. Moge de volgende eeuw ons veel goeds brengen. Jaap van Rijn De gevluchte keizer Wilhelm werd inwoner van Doom, 29 DECEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 ROOKTMMK

Postiljon | 1999 | | pagina 7