>Alim Hofman Auto's Cursus tegen Goede voornemens Bovag Garantie Bedrijf ±150 Top Occasions op voorraad 010 5216520 Allereerst alle lezers een gelukkig nieuwjaar met vooral een goede gezondheid toegewenst. Het is 1 januari, half vijf in de ochtend. Na een gezellige jaarwisseling met familie ten huize van mijn schoonou- ders, zijn we nu weer op weg naar ons eigen stekkie. Voor zover het er nog staat, want je weet maar nooit. Dit jaar is het afsteken van vuurwerk zeer inten- sief geweest. We zijn nu toch al een half uurtje op weg en nog steeds horen we explosies om ons heen. Knalwerk van mensen die wanhopig proberen om al hun bommen en pijlen er deze nacht doorheen te jagen. Er is voor deze speciale oud en nieuw aardig wat vuurwerk gekocht. En toch, een eeuw- wisseling is maar een kwestie van een seconde. Mijn vrouw Bea zit achter het stuur met naast zich Teuntje in een autostoeltje. Ik zit op de achterbank met Jan-Willem en Basje aan weerszijde tegen mij aan. Tom zit bij me op schoot. Allen zijn in diepe slaap. Het gewicht van Tom drukt op mijn voile maag, waardoor een stoot maagzuur in m'n slokdarm wordt opgestuwd. M'n eigen schuld, ik heb zoveei gegeten, dat mbuik uit elkaar dreigt te knappen. Een poging om Tom in een andere houding te leggen faalt. Enerzijds zou ik moeten proberen een flink aantal kilo's af te vallen. Anderzijds is dat nu niet verstandig; thuis ligt sinds begin december twee keer mijn naam in chocoladeletters op me te wachten. Tja, welke goede voornemens zal ik nu eens nemen: minter eten, stoppen met roken? Momenteel wordt er in de media veel aandacht besteed aan stoppen met roken. In Nederland rookt ongeveer een op de drie mensen. Veel van die tabaksgenieters weten echt wel dat token slecht is voor hun gezondheid Ihart- en vaakziekten, longenj, maar dat is niet voldoende om een stoppo- ging veel kans te geven. Ook de weten- schap dat het jaar in jaar uit het opste- ken van sigaren en sigaretten de long- inhoud z6 snel doet afnemen, dat het op latere leeftijd kan leiden tot invalidi- teit, schijnt weinig indruk te maken. Zo is er in mijn praktijk een man die over- dag zijn tijd doorbrengt in een stoel. Zelfs de gang naar het toilet kan hij niet zonder hulp volbrengen. Desondanks paft hij er lustig op los en de keren dat ik bij hem op bezoek kom moet ik me een weg door de rook heensnijden. Zijn vrouw zal er zo haar eigen gedach- ten over hebben. Dit zal toch ook haar ideaal niet zijn van 'samen oud wor- den Met ingang van I januari is de voor- lichtingscampagne 'Stoppen met roken. De kans van je leven' gestart, georganiseerd door de Stichting Volksgezondheid en Roken (Stivoro). Inmiddels is er ook een nieuw middel op de markt, dat het slaagpercentage van stoppers tweemaal zo groot maakt. Deze kuur duurt negen weken en is bij de huisarts verkrijgbaar. Eris alleen een maar..., de patient moet goed gemoti- veerd zijn. Eerlijk gezegd weet ik al wat mijn goede voornemen wordt. De afgelopen weken lieten mijn kinderen duidelijk merken dat ze niet blij waren met een vader, die na een dag werken's avonds ook nog eens afwezig was. EHBO-les- sen, nascholingen, diensten, spreek- uren die uitliepen en navisites hebben veel extra tijd gekost. Ook mijn vrouw heb ik tekort gedaan. Daarom neem ik mijzelf dit, net begonnen, nieuwjaar voor om niet alleen vaker (lijfelijkl aan- wezig te zijn voor mijn gezin, maar hun ook meer aandacht te geven. Ik wil pro beren van dit jaar een heel bijzonder jaar te maken. lets heel positiefs. Een, ja, hoe zullen we het eens noemen, een soort... jubeljaar. Pieter Vlasveld huisarts REGIO - 'Als je je rot voelt, doe je daar zelf wat aan', dat is voor velen makkelijker gezegd dan gedaan. Wist je maar eens hoe je van die somberheid af kon komen. Wist je maar eens hoe je wat positiever over jezelf kon gaan denken. Wist je maar eens hoe je weer plezier in je leven kuntn krijgen. Na de cursus 'In de put, uit de put' van Riagg rijn- mond noord west komt het mogelijk allemaal voor elkaar. Cursisten leren omgaan met hun somberheid, zonder meteen in therapie te hoeven. De cursus is bedoeld voor mensen uit de directe regio die last hebben van sombere gevoelens, om het minste of geringste in een huilbui uitbarsten, boos worden op alles en iedereen in hun buurt of zich schuldig voelen over hun zeurderige gedrag. Je kunt best hele gelukkige momenten hebben naast depressieve periodes. Op die momenten kun je ook heel bang zijn voor de terug- val in de put en je vooraf al zorgen maken over je eigen negatieve gedrag ten opzichte van anderen. Tijdens die betere momenten kun je beslissen iets te gaan doen met je klachten om te voorkomen dat je weer in die put glijdt. Lichte depressiviteit Op 17 februari start voor de vierde keer de cursus 'In de put, uit de put' bij de Riagg aan de Westhavenkade te Vlaardingen. (van 19.00 tot 21.00 uur). Iedereen (van 20 tot 60 jaar) die last heeft van lichte depressiviteit is wel- kom. Overigens geeft de Riagg rijnmond noord west ook soortgelijke cursussen aan mensen boven de 60 jaar. Hoe je weet dat je licht depressieve klachten hebt? Iedereen is wel eens somber, het gaat erom dat die somber- Cursusleidsters Angelique Nijssen en Marieke van Abbema van Riagg rijnmond noord west. (Foto: Bert Visserj heid blijft en misschien nog andere klachten met zich meebrengt; slaap- of eetproblemen, moeheid of schuldgevoe- lens, opzien tegen gewone dingen. Een van de cursusleidsters, psychologe en preventiewerker Marieke van Abbema zegt hierover: "Mensen moe ten zich vrij voelen om zich op te geven, wanneer ze er last van hebben, moeten ze gewoon bellen. Er is geen verwijzing van de huisarts nodig. Cursisten worden hier niet geregis- treerd als client. Er komt geen dossier. De cursus is voor mensen die zich rot voelen en daar op een niet al te zware manier iets aan willen doen." Bovendien is er voor de start van de cur sus een persoonlijk kennismakingsge- sprek. "Hierin krijgt je nadere informa- tie over de cursus en kun je vragen stel- len. Ook wordt gekeken of de cursus goed aansluit." Thuiswerk 'In de put, uit de put' is geen gespreks- groep of therapie. Het is een cursus waarbij deelnemers in elf bijeenkom- sten stof aangereikt krijgen om zelf mee aan de slag te gaan. In het begin gaat het erom wat depressiviteit is en in welke mate een cursist depressief is. Leren ontspannen aan de hand van een cassettebandje is een volgend onderdeel (ieder krijgt zo'n zelfde cassettebandje mee naar huis). Het is dan de bedoeling thuis op allerlei momenten van de dag in een cijfer uit te drukken hoeveel spanning iets geeft en dat te noteren. Vervolgens gaat het om plezierige acti- viteiten. Deelnemers houden dan het aantal plezierige en onplezierige bezig- heden bij. Men ontdekt; hoe meer ple zierige activiteiten, hoe beter men zich voelt. Het doorbreken van bepaalde denkpa- tronen is soms ook hard nodig, want gedachten kunnen depressiviteit bei'n- vloeden. Edn methode leert cursisten gedachten hanteren. Het verbeteren van sociale vaardigheden en assertiviteit oefent men in een rdllenspel en in opdrachten voor thuis. Het thuiswerk is erg belangrijk, want daarin past een cur sist een en ander op zichzelf toe. Evaluaties Na afloop van de cursus zijn er nog twee terugkomstbijeenkomsten. Marieke van Abbema: "Hierbij vertellen de deelnemers elkaar hoe het gaat en wordt het toekomstplan besproken dat zij hebben gemaakt. Tevens worden de ervaringen met de cursusstof en eventu- ele problemen besproken." Uit evaluaties van de cursus in Vlaardingen blijkt dat de deelnemers de cursus erg waarderen. De prijs inclusief boek en werkklapper is f 150,-. De cur sus gaat ook landelijk al een tijdje mee. Voor meer informatie en opgave kan men bellen met de cursusleidsters Angelique Nijssen en Marieke van Abbema: (010) 4453479/4453497. Annette Vink 'Heartland' van Julya Lo'ko plaats. In haar nieuwe theaterprogramma combi- neert de Moluks-Nederlandse zangeres haar oosterse roots met haar westerse soul, rock en blues. Kaartjes: f 35,-/30,- Het optreden begint om 20.15 uur. ERNST VAN DER PASCH Opkomend talent Van der Pasch is een romanticus met uitstraling, aandacht voor harmonie in muziek en taal. Bovendien is hij een vaardig pianist en zanger. Met al deze ingredienten vertelt hij in zijn eerste soloprogramma 'Zakdoek vol verdriet' een verhaal. Althans dat probeert hij. En mocht dat niet lukken, dan kan hij rustig achter zijn piano recht zingen wat hij zojuist krom heeft gepraat en anders- om. De voorstelling speelt op 6 januari om 20.30 uur in Theater Zuidplein. Kaartjes: f 23,-/18,-. Meer informatie en kaartjes: (010) 4816500. i Mannen op de maan. (Foto: Katinka Krijgsmanj. U KLOKKENLUIDER VAN DE NOTRE DAME - Theatergroep Opus One speelt vrijdag 7 januari het bekende verhaal van de Klokkenluider van de Notre Dame in de grote zaal van theater Zuidplein. De voorstelling is een spekta- kel van dans, zang en theater en is geschikt voor kinderen en volwassenen vanaf acht jaar. Meer informatie en kaartjes: (010) 4816500. MANNEN OP DE MAAN - Erik van Muiswinkel en Diederik van Vleuten spelen op 20, 21 en 22 januari hun voorstelling Mannen op de Maan in het Luxor Theater in Rotterdam. In de voor stelling breiden beide mannen hun ver- kenningen uit tot de Wereld van het Onzienlijke, waar zij hun krachten meten met astrologen, illusionisten, mil- lenniumpredikers en soortgelijke 'rui- tentikkers en branchevreemde gedroch- ten'. Welke mechanismen drijven de mens er toch toe telkens opnieuw in de grootst mogelijke waanzin te gaan gelo- ven en er nog plezier en troost aan ont- lenen ook? Als Darwin, Freud en Einstein de mens- heid de ogen geopend hebben, dan zijn er honderd jaar later genoeg vrijwilli- gers om ze weer dicht te slaan. Voor meer informatie en kaartjes: (010) 4138326. JULYA LO'KO - In Theater Zuidplein vindt op 6 januari het optreden Diverse Clio's '99 vanaf 19.950,- Twingo's: nieuw model. Div. kleuren en uitvoeringen vanaf /16.950,- Twingo's: div. kleuren en uitvoeringen. airco en comfort metallic, '98 vanaf /16.250,- b JAINIUAKI 2UUU DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 4 'A Is rot voelt' Radio incl.montage en boxen GRATIS MattenGRATIS 5000,- uitgestelde betaling 6 maanden GRATIS 3 jaar garantie onderhoud mogelijk Rottekade 179 Bergschenhoek Zie onze advertentie elders in deze krant.

Postiljon | 2000 | | pagina 4