Acrmrmm wm\k llllsil Gehuurde telewerkplek voor werknemer in opmars Schiedams Veld Voetbal Kampioenschap Enorme belangstelling voor Rotterdam Marathon Gastgezinnen gezocht voor buitenlandse studenten MAALTIJD - Op vrijdag 7 januari is er de maaltijd van de maand in dien- stencehtrum de 4 Molens. Van 12.00 tot 13.00 uur. Kosten f 8,25. RUILBEURS - In dienstencentrum de 4 Molens is er een ruilbeurs op zaterdag 8 januari van 13.30 tot 16.00 uur. Toegang gratis. THE-DANSANT - In dienstencen trum de Woudhoek is er op zondag 9 januari een Thd-dansant van 14.00 tot 16.30 uur. Kosten f 2,50 per persoon. YOGA - Op maandag 10 januari is er yoga in dienstencentrum Oost. Van 11.30 tot 12.30 of 12.30 tot 13.30 uur. Kosten f 14,- per maand. BLOEMSCHIKKEN - In diensten centrum Oost is er op dinsdag 11 janu ari bloemschikken. Van 13.30 tot 15.30 uur. Kosten f 10,- inclusief bloemen. SCHIEDAM - Voor de achtse editie van de strijd om het Schiedams Veld Voetbal Kampioenschap is veel belangstelling. Op ddn club na doen alle Schiedamse voetbalverenigingen mee aan het VSB Schiedams Voetbal Kampioenschap 2000. Er zijn zes jubilerende en zes niet-jubilerende clubs die participeren. Na vijf speeldagen, vallend tussen zater dag 5 en 19 augustus zullen in 25 wed- strijden de twee finalisten overblijven. ROTTERDAM - De belangstelling voor de 20e Rotterdam Marathon is enorm. In minder dan drie maanden hebben zich al 7000 lopers ingeschreven. Dit betekent een groei van 25 procent ten opzichte van vorig jaar rond deze tijd. De Rotterdam Marathon, die vanaf 2000 de Fortis Marathon Rotterdam heet, wordt op 16 april gelopen. Naast het grote aantal amateurs zullen ook vele buitenlandse toppers aan de start verschijnen, waaronder de Europese crosskampioen uit Portugal Paulo Guerra, Joseph Mereng en Tesfaye Tola. Travel Active is Nederlands grootste uit- wisselingsorganisatie met internationale werk-, studie- en Au Pair programma's. Travel Active wil zoveel mogelijk jonge- ren in staat stellen een internationale ervaring op te doen om daarmee begrip te kweken tussen de verschillende cul- turen in de wereld. De organisatie bestaat al meer dan tien jaar en heeft in die tijd zo'n 25.000 jongeren geholpen bij hun buitenlandse avontuur. In januari komen tientallen studenten uit Brazilie, Australie, Amerika en Belgie naar Nederland om hier tijdelijk naar school te gaan. Om deze buiten landse studenten een kans te geven Nederland te ontdekken, is Travel Active op zoek naar gastvrije gezinnen, die deze jongeren tijdelijk willen opvan- gen. Van begin tot het einde van de uit- wisseling hebben de gezinnen en de buitenlandse studenten een persoonlij- ke begeleider die voor hen klaar staat bij vragen en problemen. Daarnaast organi- seert de uitwisselingsorganisatie diverse leuke excursies. Ook stelt Travel Active voor iedere student een fiets ter beschikking, zodat hij of zij zich kan verplaatsten op een oer-Hollandse manier. Gezinnen die, geheel vrijblijvend, meer informatie willen ontvangen, kunnen contact opnemen met Travel Active (0478) 551900. VLAARDINGEN - "Zo, eindelijk eens niet anderhalf uur in de file gestaan om bij mijn werk te komen. Hier is het dus. Juist, daar is mijn gehuurde werk- plek. Even mijn laptop aanslui- ten, en klaar is kees. Prima hoor, een hoop tijdwinst, ik had dit jaren eerder moeten doen!" In de loop der jaren is de arbeidsplaats aan vele verande- ringen onderhevig geweest. Bij veel beroepen is de computer een steeds belangrijkere rol gaan spelen. De samenleving automatiseerde en met haar het arbeidsproces. E£n vorm van werken die zich in het komen- de millennium steeds meer zal voordoen, is het telewerken. Vanuit huis met je werk bezig zijn is al een bekend verschijn- sel. Nieuw is het huren van tele- werkplekken voor werkne- mers. In oktober vorig jaar opende een voor Nederland unieke onderneming haar deuren. Your Near Home Office in Vlaardingen biedt telewerkplekken aan. Forenzen, die door de steeds langer wordende files dagelijks veel kostbare tijd kwijt zijn met het naar kantoor rij- den en vertegenwoordigers kunnen bij Your Near Home Office per dag maar ook per dagdeel (of zelfs per uur) een werkplek huren. TelewerkForum In november reikte de Stichting TelewerkForum in Den Haag de Telewerk Prijs en de Telewerk Aspect Prijs 1999 uit. Dit jaar was 66n van de genomineerden Your Near Home Office. Het bedrijf kreeg van de jury, voorgezeten door de heer J.C. Blankert van de werkgeversorganisatie VNO- NCW, een eervolle vermelding. "Your Near Home Office is als zelfstandig ondernemer een van de eersten die dit project op deze wijze aan haar klanten aanbiedt en kan daarom innovatief genoemd worden", aldus de jury in haar beoordeling. Hiermee werd het baan- brekende werk van de onderneming rond een nieuwe vorm van telewerken in Nederland nog eens onderstreept. De Telewerk Aspect Prijs ging naar een pro ject van TNO-Arbeid uit Hoofddorp. De Telewerkprijs werd gewonnen door Organisatieadviesbureau De Beuk. TelewerkForum is gevestigd in Woer- den. De stichting heeft zich ten doel gesteld de mogelijkheden en voordelen van het telewerken onder de aandacht te brengen van overheden, werkgevers en werknemers. Aldus hoopt zij de invoering van telewerken in Nederland te stimuleren. TelewerkForum maakt deel uit van de internationale Telework Foundation. De relatief nieuwe vorm van telewerken vanaf gehuurde werkplekken vindt in landen als Zweden, Italie en Engeland al steeds vaker plaats. In Nederland zijn de voordelen van deze nieuwe arbeids plaatsen veel te onbekend, ten onrech- te, aldus Nico Waringa. Productiviteit Nico Waringa is directeur van het Vlaardingse bedrijf. Bij binnenkomst in het modern ingerichte pand vallen bij de niet-bezette werkplekken direct de lege bureau-tafels op. "Mensen die hun op de computer georienteerde werk hier komen doen, zullen in de meeste gevallen hun eigen laptop meenemen. Het belangrijkste zijn de aansluitpunten en de apparatuur die nodig is om te faxen, e-mailen en internetten. Maar die apparatuur hoeft niet op je bureau te staan, want daar is de centrale compu ter voor. Natuurlijk kunnen we indien nodig voor een juiste computer en toe- behoren zorgen." Waringa vertelt dat onderzoek heeft uit- gewezen dat een telewerker, die niet wordt afgeleid door de gang van zaken in het bedrijf, 15 procent meer werk verzet dan op het kantoor van de werk- gever. "De nieuwe vorm van telewer ken is een goed alternatief voor thuis- telewerken. De benodigde informatie- en communicatietechniek werkt gega- randeerd, de scheiding werk en prive blijft helder, er wordt thuis geen ruimte ingenomen voor een werkkamer en op het gehuurde kantoor heerst rust. In de lunchpauze kun je met andere telewer- kers op het kantoor converseren en ervaringen uitwisselen. Je werkt dus niet in zo'n gei'soleerde situatie, in tegenstelling tot het telewerken vanuit huis. Iemand anders wil misschien juist even lunchen met de kinderen thuis. Omdat hij die dag toch ?o dicht in de buurt van zijn huis werkt, kan dat." Your Near Home Office voorziet dat er in de Randstad twaalf vestigingen geo- pend zullen worden. De eerste vesti- Het Vlaardingse bedrijf Your Near Home Office verhuurt kantoorruimte aan mensen die hun eigen, computer georienteerde werk (voor een deel) niet bij hun werkgever doen, maar het ook niet vanuit huis willen doen. (Foto: Postiljon/PZ) Naast spitswerkplekken (zie foto) zijn er zogenaamde 'cockpits' te huur: Concentratie-werkplekken waar iemand een hele dag ongestoord aan de slag kan. IFotoPostiljon/PZ) ging, in Vlaardingen, bevindt zich in een voormalig bankfiliaal aan de Schiedamseweg 59. Het ligt strategisch dicht bij woonwijken, maar ook vlak bij het centrum en op een steenworp afstand van stadspark't Hof waar kin- deropvang is. Bovendien komt al het openbaar vervoer uit de wijde omgeving over de Schiedamseweg. Klanten kun nen desgewenst gebruik maken van de inpandige fietsenstalling. Alphen aan den Rijn, een forenzenstad bij uitstek, is de volgende plaats waar Your Near Home Office een vestiging zal openen, verwacht Waringa. Spitswerkplekken Het bedrijf heeft momenteel twaalf werkplekken op een totale oppervlakte van 240 m2. Waringa: "Er zijn concen tratie-werkplekken, de zogenaamde 'cockpits' waar iemand ongestoord een dag kan werken, en spitswerkplekken. Daar kunnen mensen voor bijvoorbeeld een paar uur binnen vallen en hun lap top inpluggen. Stel, je werkt de eerste twee uur van de dag bij Your Near Home Office om de hoek en gaat ver- volgens, als de ergste drukte op de wegen voorbij is, naar het kantoor van je werkgever. Zo voorkom je een frus- trerend lange reistijd." In het bedrijfspand is een ruimte inge- richt voor gemeenschappelijk gebruik. Er is een eetgedeelte waar koffie kan worden gedronken en waar aan een grote tafel kan worden geluncht. "Verder zijn er een zithoek en een ver- gaderzaal met een faciliteit voor video conferencing", zo vertelt de directeur met zichtbaar enthousiasme. Het kan toor is uitgerust met de modernste informatie- en communicatie-technolo- gie. In een centrale opstelling staan er, bruikbaar voor alle huurders, een fax, een kleurenprinter, een kleuren kopieer- apparaat en een PC met scanner en ZIP- drive. Om iedereen een prettige werkplek te kunnen bieden heeft Your Near Home Office bij de inrichting veel aandacht besteed aan ergonomie. Zo is een aantal bureaus electrisch in hoogte verstelbaar. Vanaf de werkplek kan de telewerker verbinding maken met het computer- netwerk van de werkgever elders in het land, en is er toegang tot Internet. De huurder is rechtstreeks telefonisch bereikbaar voor werkgever, collega's en zelfs klanten. Dit alles betekent dat de gebruiker vlakbij zijn huis exact hetzelf- de werk kan doen als op het kantoor van de werkgever. Voordelen "Het concept biedt grote voordelen, voor de werknemer, de werkgever en voor de sameleving", aldus Waringa. "De werknemer verruilt reistijd en fil- eleed voor vrije tijd. Door deze tijdwinst ontstaat er een beter evenwicht tussen werk en privd. Hiermee sluiten we tevens aan op een trend dat mensen steeds vaker kiezen voor meer vrije tijd in plaats van steeds drukkere banen." Een tweede trend is dat werkgevers die landelijk werken steeds vaker satelliet- kantoren openen. "Steeds meer zie je dat werkgevers het werk naar de men- sen toe brengen. Zeker in de overvolle Randstad is dat een uitkomst. In die zin is ons bedrijf eigenlijk een universeel satelliet-kantoor." Verder heeft een werkgever ook groot belang bij een goede balans tussen reis tijd, werktijd en privCsituatre van zijn werknemer, besluit Waringa. "Als een medewerker uitgerust en geconcen- treerd zijn werk kan doen is hij of zij tenslotte veel productiever en dus wordt het lonend. De gewonnen vrije tijd voor de werknemer vertaalt zich in efficienter gebruik van de werktijd voor de werkgever." De samenleving als geheel kan ook baat hebben bij. deze ontwikkeling naar (regionale) telewerkplekken. De tele werker hoeft immers minder of geen gebruik te maken van de auto. Dat scheelt weer in de uitstoot van kool- dioxyde en in de lengte van de files. De nieuwe manier van telewerken zal in het nieuwe millennium ongetwijfeld zijn opmars voortzetten. Om op de hoogte te blijven van de laatste ontwik- kelingen op het gebied van telewerken is de informatie van de Stichting TelewerkForum in Woerden zeer nuttig (telefoon (0348) 493650, internetsite www.telewerkforum.nl). Wie meer wil weten over gehuurde werkplekken kan contact opnemen met Your Near Home Office (telefoon (010) 4346872, e-mail info@telewerkplek.nl). Op internet kan men de site www.telewerkplek.nl bezoeken. Nog beter is het om zelf een kijkje te nemen in het bedrijf waar deze nieUwe vorm van arbeidsplaatsen wordt gerealiseerd. Peter Zoetmulder 5 JANUARI 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 Arbeidsplaatsen van de toekomst?

Postiljon | 2000 | | pagina 5