Boeiende geschiedenis in boekvorm Openingsrace NK indoorkarting Plaswijckpark 1923-1998 Plaswijckpark geopend. Het park voor- zag in de sombere oorlogsjaren in de grote behoefte aan verstrooiing. In die jaren groeide het aantal bezoekers spec- taculair. In 1943 werd zelfs het record gehaald van 315.000 bezoekers op ddn dag. Dat aantal is tot op de dag van van- daag niet geevenaard. De grote toeloop had ook een keerzijde. Vele kinderen raakten gewond in de overbezette speeltuin en in 1943 viel er zelfs een dode. Na de oorlog bleef het goed gaan met het park. Er kwamen nieuwe attracties en er werden nieuwe doelgroepen aan- geboord: dagjesmensen uit alle delen van Nederland en buitenlandse toeris- ten. Halverwege de jaren vijftig kreeg het bestuur van het park wel voor het eerst te maken met het agendapunt par- keren. Een probleem dat alleen maar zou toenemen en pas in de jaren negen- tig kon worden opgelost. Pas in de jaren negentigkwam ereen oplossing voorde parkeerproblemen. Een voetgangersbrug over de Ringdijk voert naar de nieuwe entree. (Foto: Seertj voudig paviljoentje, verder twee wit- houten personeelswoningen en ruim opgezette speeltuin met zandbak, schommels en wippen en verderop in het park een houten uitkijktoren. Loos heeft zich in de eerste jaren inten- sief met het park beziggehouden. Hij breidde het uit en voegde nieuwe attracties toe. Het park genoot zelfs regionale faam, maar was ook voor de Hillegersberg zelf belangrijk. De gemeente gebruikte de aanwezigheid van het park zelfs als lokkertje voor toe- komstige bewoners. De wereldwijde economische malaise trof ook ondernemer Loos. In 1935 zag hij zich genoodzaakt het park te verko- pen. Na hevig soebatten kocht de gemeente Hillegersberg het park aan voor f 75.000,-, (de oorspronkelijke vraagprijs was f 200.000,-). Een koopje dus, maar Loos zat dringend om con- tanten verlegen. Officieel werd het park verkocht aan de Stichting Plaswijck park, die nauw was gelieerd aan het gemeentebestuur van Hillegersberg. Nieuwe koers De nieuwe eigenaar van het park besloot een nieuwe koers in te slaan. Het park werd opgefrist en deels opnieuw ontworpen. De dierenverblij- ven werden gesloopt of kregen een andere bestemming. Tijdens de Tweede Wereldoorlog bleef ROTTERDAM - Op zondag 9 januari wordt in het 'Fun Center Weenahal' in Rotterdam de eer ste race verreden om het Nederlandse Kampioenschap Indoorkarting. Om dit kam pioenschap wordt in totaal over elf races op diverse banen gestreden. Het finaleweekeinde is op 3 en 4 juni in Enschede. Alle coryfeeen uit de Nederlandse Kartwereld zullen om 12.30 uur in Verloedering De toenemende mobiliteit bracht niet alleen parkeerproblemen, de mensen gingen steeds verder weg voor hun ver- tier. Vanaf het begin van de jaren zestig nam de belangstelling voor het park geleidelijk af. Het park dreigde zelfs te verloederen. Eind zestig zag het bestuur zich genoodzaakf flnanciele ondersteu- ning aan te vragen bij de gemeente Rotterdam. Half jaren zeventig dreigde een faillissement. In 1975 kende de gemeente het park een subsidie toe. Maar ondanks deze steun moest gezocht worden naar nieuwe wegen. In die jaren werd ook de Stichting Vrienden van het Plaswijckpark opge- richt en werden andere flnanciele bron- nen aangeboord via charitatieve instel- lingen en sponsorprojecten. In de jaren tachtig krabbelde het park geleidelijk uit het dal. In deze periode werd het onder andere uitgebreid met een midgetgolfbaan en een manege. En om het park 'spannend te houden' wer den er regelmatig grote evenementen georganiseerd. De jaren negentig ken- merkten zich als een periode waarin knopen werden doorgehakt en oplossin- gen voor bestaande problemen werden gevonden. Het park kan zich nu gaan opmaken voor een nieuw millennium. De auteur van het boek sluit haar verhaal dan ook af met: "De handhaving van dit bijzon- dere park in de eenentwintigste eeuw vormt een boeiende uitdaging". Het jubileumboek Plaswijckpark, geschreven door Yvonne Boot, ligt op dit moment bij verschillende boekhan- dels in Rotterdam te koop voor f 39,95. Rotterdam aan de start verschijnen. De prijsuitreiking is om 18.30 uur. Op deze dag wordt ook gestreden om de 'Stars on Wheels Cup'. Bekende tv- sterren zoals Ferri Somogyi (Goede Tijden Slechte Tijden), John Jones (Sam Sam), Tanja Jess (Goede Tijden Slechte Tijden) en Mike Starring (DJ-Veronica) zullen rijden voor deze cup. De toegang van het evenement is gratis. Het 'Fun Center Weenahal' is gevestigd aan de Schaatsbaan 41. In de directe omgeving is voldoende parkeerruimte. De oude entree van Plaswijckpark, zoals velen die van de afgelopen jaren kenden. (Foto: Postiljon) HILLEGERSBERG - Eigenlijk is het een wonder dat Plaswijck park nog altijd bestaat. Vanaf het begin is het een moeilijk te exploiteren park geweest. Oprichter C.N.A. Loos kon het schip slechts tot midden jaren dertig op koers houden. Daarna kwam het park onder de hoede van de Stichting Plaswijckpark. In 1998 bestond het park 75 jaar. Omdat vrij weinig van de histo ric was vastgelegd vroeg het bestuur van de stichting Yvonne Boot een onderzoek te doen naar de ontstaansgeschiedenis en de ontwikkeling van Plaswijckpark. Dit leverde zoveel materiaal op, dat daaruit een rijk ge'fllustreerd en prettig leesbaar boek is samengesteld. Boot schetst de geschiedenis van het park in tien hoofdstukken en zeven tijdsperioden. Voor deze gelegenheid gaat ze iets verder terug dan 75 jaar. Bij wijze van introductie verhaalt ze in het eerste hoofdstuk over de manier waarop de Rotterdammers aan het begin van deze eeuw vertier zochten. Dierentuin Rotterdam maakte begin deze eeuw een enorme groei door. De gemeente bouw- de voor de toestromende migranten wij- ken zonder veel franje. Wie hunkerde naar het groen van zijn oude woonom- geving moest daarvoor de dichtgeslibde stad uit. Naar de Nieuwe Plantage bij- voorbeeld of later, naar parken langs de Maas of naar de Rotterdamsche Diergaarde, ooit opgericht door twee werknemers van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Boot schrijft daarover: 'Zij hielden er een verzameling eenden, kippen en fazanten op na In de tuin van de Hollandsche Spoorweg. Tegen betaling van een lidmaatschapsgeld van tien gul den per jaar konden de Rotterdammers deze kleine dierentuin bezoeken'. Theeschenkerij De Rotterdammers ontdekten ook 'het buiten' Hillegersberg. Aanvankelijk was het een plaats waar rijken zich vestig- den. Anderen zochten er ontspanning. In 1915 opende de succesvolle Rotterdamse horeca-ondernemer C.N.A. Loos er zijn 'Theeschenkerij en Societeit Plaswijck'. Op het terras werden niet-alcoholische drankjes geserveerd en terwijl men daarvan nipte zorgde een strijkorkestje voor een aangename sfeer. Wie de benen wilde strekken kon zich verpo- zen in de 2 hectare grote achtertuin. In 1919 verkocht Loos de, vanwege het vele marmer moeilijk warm te stoken, villa aan het gemeentebestuur van Hillegersberg. In 1921 werd het als raadhuis in gebruik genomen. Loos begon in 1922 met de aanleg van een nieuw, grootschalig recreatieproject langs de Bergse Achterplas: Plaswijckpark. Stap voor stap ontwiic- kelde hij het park tot een veelzijdig recreatiegebied dat al snel bekend stond als 'het aards paradijs'. Het park trok enkele honderdduizenden bezoekers per jaar, veelal Rotterdammers met een kleine beurs. Landschapstuin In eerste opzet was uitgegaan van een Engelse landschapstuin, compleet met diereninventaris. Deze bestond uit wat pluimvee en konijnen, maar ook apen en kangoeroes. Langs de oostzijde kwam een theeschenkerij., een een- 5 JANUARI 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 I.I ill i l i

Postiljon | 2000 | | pagina 9