Uit het As Molenwiek en proeverij onvoldoende voor succes Moeten niet, mogen wel "En Sanne", vroeg ik, nadat de laatste patient van deze morgen de gang weer was opgegaan, "zijn er nog visites aan- gevraagd?" "Drie", antwoordde mijn assistente. Dat valt mee", vond ik. Sanne lachte fijntjes. "Dat had u gedacht! Er zit een bezoekje bij aan boer Dieck; hi] wil graag een serieus gesprek met u."Je bedoelt toch niet Dieck van de Arendshoeve?" Sanne knikje van ja. "Mijn hemel", dat ik hardop, "dat is ergens in de polder. Weet je wat, Sanne?Als jij nu eens een lekker kopje koffle maakt, enne...ik gafhaar een knipoog, "doe er dan ook maar een overlevingspakket bij. Ruim een uur later kwam ik bij de woning van Dieck aan. De 'Arendshoeve' was een oude, wat ver- vallen boerenhofstede. Het statige, smeedijzeren hek dat toegang verleen- de tot het erf, lag nu links en rechts in het gras weg te roesten. Waakhond Jules kwam blaffend het erf op bij het horen van mijn auto. De qua voorko- men wat angstaanjagende hond, is in werkelijkheid een zachtaardig beest; tenminste, als hij je herkent. Gelukkig kom ik vaak genoeg op de hoeve om mijn beeltenis in zijn herinnering levend te houden. "Ha die Jules. Weer 'ns lekker waaks", riep ik, terwijl ik hem over z'n dikke kop aaide. De boerin deed de voordeur open. "Mogge dokter", begroette ze vriende- lijk. "Loop maar naar de opkamer. Dries zit al ongeduldig op u te.wach- ten." Eerlijk gezegd was ik tijdens de tocht hier naar toe steeds nieuwsgieriger geworden naar wat de boer te bespre- ken had. Was hij bang voor een ernsti- ge ziekte of was er trammelant in de familie? 'Goa moar zitten, dokter", zei Dieck, toen ik de prachtige opkamer binnenkwam. Voorzichtig nam ik plaats op een Biedermeier-stoeltje en vroeg wat ik voor hem kon betekenen. De boer kuchte even en zei: "Ja, dokter, ik zou gerne die-en pil, waorze 't allemo- al over hebben, willen proberen. Om wat meer duidelijkheid te krijgen vroeg it "En waar zouden die pillen dan voor zijn?" Nou, je weet wel, voor in bed, om samen...Daarging me.een licht op. "Oh, bedoelt de Viagra-pil. "Ja, die-en. "De manier waarop de boer zijn wens uitte, getuigde van het grote belang voor deze man. In kort bestek legde ik hem uit dat de pil maar vier van de vijf keer werkte. Ook zou hij de pil zelfmoeten betalen. Verderkan Viagra niet altijd samen met andere medicijnen geslikt worden en, wellicht het belangrijkste, de pil werkt niet direct. "Voordat men het werkelij- ke effect van Viagra bereikt, is er een opwindingsfase nodig. Anders gezegd, men zal elkaar eerst moeten liefheb- ben', hetgeen een vrijage van een uur kan betekenen. Soms heeft dat tot gevolg dat het liefdesleven daardoor meer tot ontwikkeling komt, rijker en voller wordt. "Dus als ik die pil gebruik, moet ik lan- ger met de vrouw in bed liggen"?, begreep de boer uit mijn verhaal. "Moeten niet, mogen wel", was mijn antwoord. "Daar motte^we nog even over nadenken", sprak Diect Hij vond dit blijkbaar een mooi einde van het gespret "Gr£", riep hij hard, waarop zijn vrouw de kamerdeur opende en Ja?", riep. "Gre", geefde dokter eens een stuk kaos en wijs hem de deur. Vrij snel stond ik weer buiten. Met een stuk boerenkaas van zeker een kilo in de handen. Toch aardig van de boer. Maar, zoals ik al eerder zei, 'moeten niet, maar mogen wel'. Pieter Vlasveld Huisarts SCHIEDAM - In de plannen om meer toeristen naar Schiedam te trekken wordt gesproken over het opzetten van een orga- nisatie die Dinnerwalks in het historische centrum van de stad verzorgt. Dit in navolging van de succesformule die de Haagse Dinnerclub hanteert. Dat het leuk is om mee te lopen met een Dinnerwalk bleek vorig jaar decern- ber op een regenachtige zondag in de Amsterdamse Jordaan. De belangstel- ling was groot. Maar liefst vijf groepen van gemiddeld 25 personen onder bege- leiding van gidsen bezichtigden een deel van deze bekende buurt. Na afloop van de Dinnerwalk tijdens het grand dessert reserveerde een aantal deelne- mers al plaatsen voor in 2000 te hou den rondwandelingen in onder meer Zwolle en Leiden. Veel interesse dus voor deze combinatie van cultuur en gastronomisch aantrekkelijke onderbre- kingen in vijf verschillende restaurants. Voor stadsbestuurders en VW-directeu- ren een buitengewoon geschikte manier om hun gemeente te promoten. Bovendien was het opvallend dat niet In September 1999 presenteerde de Stichting de Schiedamse Molens een rapport met het doel Schiedam op een hoger toeristisch niveau te tillen. Vanzelfsprekend staan de molens daarin centraal maar ook werd onder meer verwezen naar het succes van de Dinnerwalks met de opmerking dat het aanbeveling verdient dit ook hier in de stad van de grond te tillen. Een woordvoer- ster van VW Schiedam blijft echter het antwoord schuldig op de vraag wanneer de eerste Dinnerwalk in de stad plaatsvindt. "Sorry, maar van Dinnerwalks heb ik nooit gehoord." Vorig jaar organi- seerde de VW wel vier maal Proef Schiedam op zondag. met lekker eten, dat smaakt naar meer! De deelnemers aan de Amsterdamse Dinnerwalk (kosten f 99,-) werden om 11.30 uur op de Noordermarkt ontvan- gen met koffie in een ouderwets jaren dertig cafe. Vandaar uit werd de omge- ving verkend. Al direct werden de deelnemers door de gids uit de droom geholpen; de veelbe- zongen Westertoren staat niet in de Dinnerwalks, zoals bijvoorbeeld in Amsterdam worden georganiseerd, bieden een goede mogelijk om de stad te promoten. (Foto: Nans Wolters) alleen mensen vanuit Maastricht, Deventer en Almere de moeite hadden genomen mee te lopen door de veelbe- zongen buurt, maar dat ook Amster- dammers meeliepen. Wandelen door een interessante omgeving afgewisseld Jordaan maar aan de rand van die wijk. Ook het feit dat de hoofdstad landelijk gezien de meeste hofjes bezit, verba- zing. Een aantal daarvan - velen zijn voor niet ingewijden moeilijk te ontdek- ken - werden bezocht. Oases van rust. Een (onvoldoende) aanzet tot een Dinnerwalk in Schiedam is het Proef Schiedam initiatief. Hierbij wordt onder andere een 'molenwiek'geproefd in het Gedistilleerd Museum. (Foto: Postiljon/PZJ Barbiertjes De gids, een grappenmakende Amster- dammer maakte de deelnemers onder andere attent op prachtig gerenoveerde 16e eeuwse koopmanswoningen aan de grachten, vertelde over de opdrachtge- vers en wees op de vele gevelstenen. Hij legde uit wat barbiertjes zijn (huisdeu- ren waarachter zich op een tiental cen times een trap bevindt) en verhaalde over de pestepidemie rond het jaar 1623. Nog maar een paar jaar geleden kwamen kinderen die in de Kart- huizersstraat speelden thuis met kne- kels van mensen die aan die besmette- lijke ziekte bezweken. Tegenwoordig ligt deze oude begraafplaats onder een verhoogd speelveldje. Vijf maal werd de wandeling onderbro- ken voor ddn gerecht van het 5-gangen- diner. Bij de eerste stop in een tot res taurant verbouwde voormalige slagerij uit begin 1900, kregen de deelnemers pafe voortgezet om uiteindelijk tegen 19.30 uur tevreden te concluderen dat het zowel cultureel als culinair een zeer geslaagde dag was die voorbij vloog. Dit was mede te danken aan de ontspannen sfeer. Discussies kwamen op gang door- dat men met steeds andere tafelgenoten te maken kreeg. Mogelijkheden Ook Schiedam heeft voldoende cultu reel erfgoed en horeca gelegenheden in huis om iets vergelijkbaars van de grond te tillen. Het is echter onwaarschijnlijk dat voor de ingredinten van 'Proef Schiedam' op zondag (f 92,50), die het afgelopen jaar viermaal werd georgani seerd, veel mensen van heinde en ver naar de Branderstad komen. De drankjes die tijdens de Amsterdamse dinnerwalk werd genuttigd lagen over- wegend op het vlak van wijn en Spa. In Schiedam ligt de nadruk wel erg op gedistilleerd. Vooral vrouwen zijn niet gecharmeerd van jenever. Het Schiedamse arrangement omvat een een.voudige lunch, thee in de Palmboom met een jeneverbonbon, een 'molenwiek' in het Gedistilleerd muse um met een proeverij en een rijsttafel in de Branderskelder. Een culinair allegaar- tje dat niet tot de verbeelding'spreekt. Nieuwe kapstok Piet Jongepier, voorzitter van winke- liersvereniging De Dam, stak onlangs als middenstander de hand in eigen boe- zem en stelde dat het wel heel makke- lijk is om alle (zakelijke) mis&re op te hangen aan de kapstok van de gemeen te. Hij waarschuwt zijn collega's want: "Wie deze kapstok in het jaar 2000 blijft gebruiken loopt hopeloos achter en mist de boot." Het Broersveld is gereed, de Hoogstraat zo goed als af, de Passage klimt uit het dal en geeft het voorbeeld door flirik te investeren en Jan des Bouvrie opent binnenkort zijn centrum. Jongepier adviseert zijn mede midden- standers een nieuwe kapstok in gebruik te nemen waaraan nieuwe ideeen en inzichten worden opgehangen. "Onze stad is het waard." In het verlengde van deze opmerking moet het toch mogelijk zijn om in samenwerking met VW, horecabranche en centrummanagement een aantrekke- lijk dinnerwalk-arrangement op tafel te leggen. Want wie eenmaal geproefd heeft van een gezellige stad die op het gebied van cultuur, restaurants en bij- zondere winkels iets anders te bieden heeft dan de doorsnee gemeente bezoekt haar vaker. Nans Wolters SCHIEDAM - Jaarlijks worden tienduizenden huisdieren lief- devol opgevangen en verzorgd in asielen in Nederland. De een is zwervend aangetroffen, de ander na een ongeval en weer een ander omdat de eigenaar afstand van het dier doet. Het mooist is het natuurlijk als al deze dieren een nieuw tehuis vinden. In deze aflevering van de maandelijkse rubriek 'Uit het Asiel' stellen wij u voor aan Dorethy en Tuffy. Tuffy. (Foto: Bert Visser) De echte naam van Dorethy is niet bekend. Zij is namelijk slachtoffer geworden van dier-onvriendelijkheid in optima forma. Voorbijgangers hebben namelijk gezien dat Dorethy op de Maasboulevard uit een auto is gegooid. Deze tussen aan- halingstekens "fantastische dierenlief- hebbers" worden weer bedankt voor hun menselijkheid, maar niet heus. Toch wil Dierentehuis Hargahoeve wel graag weten waar Dorethy thuishoort. Dorethy is donker cypers op haar rug en boven op haar kopje. Haar snoet, befje en buik is wit. Wie herkent haar en weet wie de eigenaar is? Tuffy is op woensdag 22 december gevonden in de Franklinstraat en later aangeboden aan het asiel. Tuffy was des- tijds aan de achterkant verlamd. Waarschijnlijk heeft hij zijn rug gek- neusd. Inmiddels gaat het al wat beter met Tuffy, alhoewel er nog wat voor zichtig met zijn rug moet worden omge- sprongen. Tuffy is een zwarte gecastreerde kater van ongeveer 4 jaar oud. Wie herkent hem en/of weet wie zijn eigenaar is? Voor meer informatie over Dorethy en Tuffy: Dierentehuis Hargahoeve, Sportlaan 2, 3118 JC Schiedam. Telefoon: (010) 4714151. Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag tussen 10.00 en 12.00 uur en 13.00 en 16.00 uur; zaterdag tussen 10.00 en 15.00 uur; zondag gesloten. Dorethy. (Foto: Bert Visser) 13 JANUARI 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 •Wrxtf ,«MU. KK»« 4*X meer Dinnerwalks smaken naar

Postiljon | 2000 | | pagina 5