Beeld overheerst dagelijks leven Japan tot in detail k; Film Festival Rotterdam: Centraal Postzegel- en muntenbeurs 'onderwijs-infopunt' ROTTERDAM - Wethouder van onder- wijs, Els Kuijper, heeft vandaag, 12 januari, een nieuw onderwijscentrum geopend in de hal van het Nationaal Onderwijs Centrum Rotterdam aan de Nieuwemarkt 1 a. Bij dit 'onderwijs-info punt' kan iedereen terecht met vragen over het Rotterdamse onderwijs. Daarnaast heeft de balie een wegwijs- functie: het doorverwijzen naar de diverse instellingen en instanties op onderwijs en aanverwante gebieden. De balie is tot stand gekomen op initia- tief van de Dienst Stedelijk Onderwijs in samenwerking met de stichting Samen Wonen Samen Leven en is dagelijks geopend van 9.00 tot 16.00 uur (maan- dag van 13.00 tot 16.00 uur). Tekenen in Blijdorp ROTTERDAM - In februari start Blijdorp Ateliers verschillende nieuwe teken- en schildercursussen voor kinderen en vol- wassenen. In de Diergaarde zullen de deelnemers leren om de dieren op ver schillende manieren weer te geven. De kindercursussen starten op 5 en 6 febru ari. Voor volwassenen zijn er cursuSsen voor beginners en gevorderden die wor- den gegeven op zaterdagochtend en maandagmiddag. Ook is het mogelijk om een workshop van een dagdeel te volgen. Meer informatie: Willem Visser, (010) 4524613. Para Normaal beurs in de Kuip ROTTERDAM - Op 15 en 16 januari wordt in het Maasgebouw bij de Kuip een grote Para Normaal beurs gehou- den. Bezoekers kunnen er bijvoorbeeld antwoorden krijgen op bepaalde vragen bij een meegebrachte foto of ring. Het is mogelijk om een aurafoto te laten maken en er zijn allerlei new age pro- ducten te koop. Verder zijn er onder ander paragnosten, tarotkaartleggers, astrologen, magnetiseurs en auralezers. Gedurende de dag worden er verschil lende lezingen gehouden met zaalde- monstraties die gratis bezocht kunnen worden. De toegang tot de beurs is f 12,50 (65+ f 10,- en kinderen onder de 12 jaar gra tis). De beurs is zaterdag geopend van 12.00 tot 18.00 uur en zondag van 12.00 tot 19.00 uur. Meer informatie: Maarten Soels, (071) 5611934. Ichtus en Hogeschool Delft fuseren ROTTERDAM/DELFT - De Hogeschool Delft en Ichtus Hogeschool Rotterdam zijn sinds 1 januari gefuseerd. Het is voor het eerst in Nederland dat een agrarische hogeschool met een jnstel- ling uit een andere sector samengaat. Met de fusie ontstaat een onderwijsin- stelling met ruim 9500 studenten met vestigingen in Delft, Rotterdam en Den Haag, met lesplaatsen in Dordrecht en Oegstgeest. De gefuseerde instelling neemt de oplei- dingslicenties over van de twee afzon- derlijke hogescholen. De nieuwe hoge school wil het aanbod meer afstemmen op de marktvraag. Op deze manier wil de gefuseerde instelling een sterkere positie innemen in het veld van het hoger beroepsonderwijs. De twee hoge scholen zullen onder 66n naam blijven opereren, maar vallen onder 66n stich ting. De leiding van de totale instelling is in handen van het College van Bestuur. De huidige Japanse cinema zal ruimschoots aan bod komen op het filmfestival. ROTTERDAM - Wie de Japarree maatschappij wil leren kennen moet Japanse films gaan zien. Het eerste Rotterdamse filmfes tival in 2000, van 26 januari tot 6 februari, is daartoe een uitge- lezen kans. Het festival brengt dit jaar een doorsnee van de zeer veelzijdige Japanse beeld- cultuur vanuit het verleden naar het heden, waaronder ook alle huidige digitale technieken. In het kader van de 400-jarige handels- relatie tussen Japan en Nederland staat het programma van de komende editie van Film Festival Rotterdam voor een groot deel in het teken van Japan met een zeer uitgebreide selectie van onge- veer zestig recente korte films, oudere lange speelfilms en installaties en nieu we media. Het Japan-programma komt tot s.tand in samenwerking met het Filmmuseum. De huidige Japanse cinema kent een actieve onafhankelijke beweging, waar- bij nadrukkelijk op de toekomst wordt vooruitgelopen. Ook dat komt tijdens het festival ruimschoots aan bod met bij voorbeeld een apart programma van computeranimaties. Beeld Het is niet toevallig dat Japan uitblinkt in alles dat beeld voortbrengt. Op straat lopen in Japan is gebombardeerd wor den met beelden. Het 'beeld' zelf is vele malen belangrijker dan in de Ame- rikaanse of Europese cultuur. En dat is niet sinds de uitvinding van de film. Het is een onderdeel van de Japanse cultuur zelf. Het is belangrijker hoe je lijkt, dan hoe je bent. Het gaat om het ritueel, om de uitbeelding, minder om de inhoud. Daarom lijkt de Japanse maatschappij voor een westerling vol tegenstellingen en op het schizofrene af. In de kiosken ligt bijvoorbeeld pornografische lectuur, maar de schaamdelen van dames zijn op iedere foto met een pennetje wegge- krast. Die beeldcultuur is tot in de fijnste onderdelen van het Japanse leven zicht- baar: zelfs de etenswaren zijn er verpakt als ware het juwelen. Van de esthetiek van een Japanse tempel uit Nara naar de computeranimaties lijkt een grote stap, maar is dat niet. De vormen blijven even gestileerd en eigenlijk alles gaat zoals het volgens de Japanse tradities hoort te gaan. Yakuza De huidige Japanse cinema komt ruim schoots aan bod met premieres van onder andere 'Kikujiro no natsu' van Kitano Takeshi, 'Suwa Nobuhiro's Mother' en 'Charisma en Barren Illusions' van Kurosawa Kiyoshi. Ook wordt werk van de experimentele film maker Ito Takashi vertoond en staan genrefiims (horror, sf, animatie) op het programma. Tevens zijn er enkele spe- ciale vertoningen van zwijgende klassie- kers. In het onderdeel Japonaiserie, staat de fascinatie van westerse filmmakers voor Japan centraal. Uitgebreide aandacht is er voor de meester van het yakuza-genre (yakuza zijn Japanse misdadigers, red.), Fukasaku Kinji (maker van Black Lizard en Outlaw Killer). De gerenommeerde Japanse journalist Yamane Sadao, gastprogrammeur van het festival, stelt een programma samen van Fukasaku's films en die van andere yakuza-meesters uit de jaren '60 en '70. Overigens mag niet vergeten worden dat het wereldwijde programma ook gewoon doorgaat, met films uit alle hoe- ken van de aarde. Dat is de charme van het festival: het laat zien dat ook met eenvoudige middelen zoveel moois gemaakt kan worden. Mediasalon Filmmakers als Francis Coppella hebben al voorspeld dat de werkelijke revolutie in de film van de volgende eeuw zal komen van de huidige generatie kinde ren die opgroeien met beeldmanipulatie via de computer van video, geluid en andere digitale beeldtechnieken. Om daar een indruk van te geven zal de bioscoop Corso worden omgebouwd tot een mediasalon, waar mensen kunnen luisteren naar Japanse DJ's, films bekij- ken, beeldschermkunst kunnen zien en waar ze Japans eten en drinken wordt geserveerd en boeken en tijdschriften uit Japan te lezen zijn. Op deze plek zal ook allerlei Japans ver- maak te zien zijn zoals computerspelle- tjes en allerlei Japanse technische snuf- jes en installaties. Er wordt software vertoond waarmee je je eigen animatie- films kunt maken en die je via Internet weer naar elkaar kunt sturen. Op de andere locaties van het festival is het Japanse Exploding Cinema program ma te zien. Centraal daarin staat de kruisbestuiving tussen animatie/manga, kunst, design, games en film en video. Het programma toont dat uit de menge- ling van commercie, popcultuur en underground een nieuwe manier van werken en vormen ontstaat. Het programma bestaat uit korte films van de maker van Akira, Katsuhira Otomo en films van grafisch ontwer- pers. Der Ejsenrost, een percussieband opgericht door Chu Ishikawa (compo- nist van de soundtrack van Tsukamoto films als Tetsuo en Tokyo Fist) verzorgt een optreden. De installatie Tokyo Techno Tourism, een interactieve rond- leiding door Tokio aan de hand van videogames, is te zien in een Rotterdamse kunstinstelling. Gerrit Versteeg ROTTERDAM - In het Groothandels- gebouw aan het Stationspiein 45 wordt op 16 januari van 10.00 tot 16.00 uur een grote munten- en postzegelbeurs gehouden. Verzamelaars en liefhebbers van post- zegels en munten kunnen zich ver- heugen op meer dan 160 meter standlengte. Gespecialiseerde deelne mers zorgen voor een rijk gevarieerd aanbod. Bovendien is er gratis taxatle en zijn er gratis vakbladen verkrijg- baar. Voor meer informatie: MPO'88, (030) 6063944. 13 JANUARI 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 ■mi IV-:-'

Postiljon | 2000 | | pagina 9