Zoektocht naar het hart van de tango begint aan oever van Nieuwe Maas Nieuwe concertserie TheaterWeST Binnenhuis 2000 op internet Milieubewuste Op Pad Beurs in Den Haag - 5 m ■IP® ROTTERDAM - Dansscholen? Ik word er nog steeds verlegen van. Nog steeds hoor ik de goedkoop geaffecteerde stem van mijn dansleraar en zie ik zijn vrouw voor me, die mij als een houten ledenpop door de zaal sleurde. Er bleef 66n dans bij me hangen, de jive, een sim- pele two-step. In de jaren zestig brak de vrije stijl los. Heupzwaaiend of schokschoudererid dansten we op de eenvoudige ritmes van de muziek van de Beatles, de Rolling Stones of Jimmy Hendrix. Bij de laatste kronkelden we onder invloed van bewustzijnsverruimende middelen over de vloer. Gelukkig had ik twee zusters die mij inwijdden in het lichamelijke taal van man en vrouw. Hoewel zij eerst op een voiksdansgroepje zaten, leerden ze er later ook de meer sensuele dansen. Ik volgde mijn zuster naar de dancing Casablanca op de Zeedijk in Amsterdam, waar lange negers soepel dansten op de rythm'n blues van Sam Cooke en Wilson Pickett en de vrou- wen zich tegen hen aanvlijden. Zo hoor- de dat: je door het ritme laten voortbe- wegen. Maar het bleef behelpen met mijn stroe- ve gewrichten. Totdat ik kennis maakte met een Amerikaanse die duidelijk heel veel dancings had bezocht. Met haar dwingende bovenbenen leerde zij me mijn heupen te gebruiken. Door mijn verliefdheid was ik zo mak als een iam- metje en plooide mij naar haar lichaam. Sindsdien is mijn stijl niet meer veran- derd. Geometrische figuren Met de salsa, rumba en samba raak ik pas echt de kluts kwijt. Toch geniet ik ervan om er naar te kijken. Ik heb het op een film ooit twee paren dansers van boven gefilmd gezien. Het ene paar was gekleed in rood en geel, het andere paar slechts in zwart met een blauwe das. Alsof je doof een caleidoscoop keek waarin geometrische figuren worden gedraaid. Iedere cultuur is vooral in haar dans eigen in de omgangsvormen tussen mannen en vrouwen. Zo heeft mij altijd de ernst gefascineerd waarmee de Argentijnen de tango dansen. Zelfs zo, dat ik af ten toe ervan droom in een arme wijk van Buenos Aires te lopen en daar de sfeer van de tango op te snui- ven. Gek genoeg heb ik met de muziek minder dan met de dans. Misschien dat de herinnering aan het orkest van Melando dat voorgoed heeft teniet gedaan. Je voelt dat er tussen twee mensen die de tango dansen geheime wetten heer- sen. Ik waag me er nog niet aan. Maar alles dat aantrekt zal vroeg of laat z'n beslag krijgen, dus eens zal ik aan de armen van een kleine Argentijnse de tango leren. In alle verhalen over de tango komt naar voren dat de tango het wezen is van de Argentijn in Buenos Aires, de buitenwijken waar mensen keihard moeten werken voor hun kale bestaan, het gevecht tegen de corruptie die iede re verkiezing weer moet worden uitge- vochten. De Argentijnse maatschappij ROTTERDAM - TheaterWest opent op 21 januari zijn nieuwe seizoen. Vanuit de optiek van het theater zal ook dit jaar de nadruk vooral liggen op voor- stellingen waarin zang en muziek de hoofdmoot zijn. Het theater biedt korte programma's voor een 'klein prijsje' waarin grote namen* try-outs geven naast beginnend talent. Ook wordt aan conservatoriumstuden- ten de mogelijkheid geboden om podiu- mervaring op te doen. Op 21 januari wordt de spits afgebeten door Judith Catherine. Anne-Marie Blink geeft op 28 januari een voorproefje van 'Cafd Tango', de nieuwe produktie van Stemwerk. Behalve een nieuwe concertserie is er ook een avondprogrammering: 21 janu ari Yasar Saka - traditionele en eigentijd- se Turkse zang; 28 januari Lamin Kuyateh - zingt eigen composities uit Gambia. Voor meer informatie en reserveringen: (010) 4766586. TheaterWeST is gevestigd aan de Westzeedijk 513. RIJNMOND - Binnenhuis 2000, de beurs die van 27 februari tot en met 5 maart aanstaande wordt gehouden in Rotterdam Ahoy', is vanaf heden te bekij- ken via de internetsite: http://www.binnenhuis.nl. De site geeft ondermeer algemene informatie over het thema van de beurs, 'The Quality of Life'. Tijdens de beursperiode is er iedere dag het actuele nieuws te zien. Daarnaast is er informatie over openingstijden en toegangsprijzen te vinden. Illustraties en foto's geven ruim voor de beursopening een goed beeld van het aanbod op de beurs. Zodra er meer gegevens van de stand- houders bekend zijn, worden ze op de site weergegeven. Via de site kan doorgeklikt worden naar de internetpagina's van de exposanten. Ook kunnen e-mail berichten worden uitgewisseld. een voortdurende chaos met 66n con- stante: dat alles vandaag kan verande- ren en zal veranderen. Alleen wie op de maatschappelijke veranderingen kan varieren overleeft. Zo zijn-ook de basispatronen van de tango hetzelfde en de variaties erop oneindig. Schijnend tekort Mijn zusters zijn inmiddels oud en ik de leeftijd voorbij dat ik nagefloten word. Toch heb ik nog dezelfde behoefte om te dansen; een niet te onderdrukken beweging die uit mijn voeten omhoog- kruipt naar mijn heupen en mij vervol- gens als vanzelf laat dansen. Alleen, ik ben nooit boven het niveau van de jive gegroeid. Des te meer bewonder ik een vriend van mij die, ook inmiddels voor bij de vijftig, stad en land met zijn motor afreist, om in allerlei danszalen de tango te dansen. Hij heeft er al een paar vaste partners, want volgens hem is er een schrijnend tekort aan heren. En ik kan me daar wel iets bij voorstel- len: lichamelijk raffinement is niet iets dat de gemiddelde Nederlandse man aangeboren is. Maar ach, wat is de Nederlander heden ten dage? Al die 'import' van Midden- en Zuid- Amerikaanse (voormalige) rijksgenoten en Mediterrane volken zullen onze plompe, platte boerenmanieren toch wel eens gaan bei'nvloeden. Er wordt veel gediscussieerd over de sensuele kant van de tango. Mijn ogen bedriegen me niet als ik de tango zie dansen. En als ik de boeken over de tango doorblader, lees ik ook dat de oor- sprong van deze dans ligt in de cafds en bordelen in de buitenwijken van Buenos Aires. Maar dat is nog wat anders als de platte polderseks die de gemiddelde Nederlander in zijn hoofd heeft. Erotiek heeft veel meer te maken met het spel, de vruchtbaarheid, meer met de belofte dan met de daad zelf. Met andere woor- den, het spel van aantrekken en afsto- ten beheersen, leidt tot een verfijning. Want je moet lichamelijk en geestelijk rekening leren houden met de gevoe- lens van de ander. En volgt daar een wilde nacht uit, dan is dat niet meer dan het gevolg. Tegelijkertijd, en dat hoor je het duide- lijkst in de tangomuziek, is de tango doorweven van melancholie en poezie, strak vorm gegeven, zoals sommige gedichten in duidelijk omlijnde vormen het beste tot z'n recht komen. Sobere sfeer Op een dag vergezel ik mijn vriend naar een danszaal aan de oever van de Nieuwe Maas, in de kantine van roei- vereniging Nautilus. Het is een zaaltje, precies zoals ik me voorstel dat het zou moeten zijn, een sobere sfeer met wat banken langs de kant. En er wordt inge- togen gedanst. Op een enkeling na, zie ik wetdat de koningen en koninginnen van de tango niet hier dansen. Maar wat een sfeer, de ene draai met het gezicht naar je partner, met de ande re naar de boten op de rivier. De dans- partners zijn in opperste concentratie op elkaar gericht. Sommige paren dicht bij elkaar met hun ogen neergeslagen, anderen vrijer van elkaar en uitdagend. De techniek van de tango? Ik waag me er nog niet aan. Als aan het einde van de avond de meeste paren al zijn ver- trokken, is lerares Marieke bereid me een paar passen te leren. Ik leer dat er acht basispassen zijn, waarop je einde- loos kunt variren en de' regel dat de dame de heer moet willen volgen. Maar voorlopig volgt mijn lichaam Marieke en ik laat mijn hart de Nieuwe Maas afdrijven, de oceaan over, om aan de oever van de Rio de la Plata aan land te gaan en het andere hart, die van de oor- sprong van de tango te proeven. Gerrit Versteeg In Rotterdam verzorgt de stichting Cuartito Azul tangocursussen in het gebouw van Roeivereniging Nautilus aan de Plantagelaan 3. Voor informatie: (010) 4527377. DEN HAAG - In het Nederlands Congres Centrum in Den Haag wordt op 11, 12 en 13 februari het tiende Op Pad Beursfestival gehouden. Dit maal staat dit buitensportevenement in het teken van natuur en milieu. Er worden lezingen over dit onder- werp gegeven en er wordt een congres georganiseerd met de vraag: Natuur en toerisme, gaat dat samen? Op de beurs wordt onder andere veel aandacht besteed aan kanoen en ska- ten. Verder biedt het Op Pad Beursfestival een breed en gevarieerd aanbod op het gebied van actieve vakanties, zoals wandelen in de ber- gen, woudlopen en fietsen. Ook wor den er vele buitensportfilms vertoond. 20 JANUARI 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAG IN A 11

Postiljon | 2000 | | pagina 11