Van Groenoord naar Steenoord? Griepvirus overal actief Nog meer hoogbouw zo go als Wordt Groenoord na nog meer hoogbouw defintief een 'Steenoord'? (Foto: Van Det fotoproducties) Kunstparty bij Stedelijk Museum SCHIEDAM Op donderdagavond 20 januari van 19.00 tot 21.00 uur zijn de deuren van het Stedelijk Museum Scheidam geopend. Gelljktijdig vindt op het plein van het museum een 'kunst party' plaats ter gelegenheid van de vol- tooing van de kunstopdracht voor de Hoogstraat. Het resultaat is eerst te bekijken op het plein van het museum en wordt daarna op de Hoogstraat geplaatst. Country en Westernavond SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker wordt op zaterdag 22 januari een Country en Westernavond gehouden. Er is live-muziek verzorgd door count- ryband Why not. Ook zullen de Erker linedancers een demonstratie geven. Toegangskaarten f 7,50 per stuk. Zaal open om 19.30 uur. Op de avond wordt tevens een gratis loterij gehouden. Meer informatie: Wijkcentrum De Erker, Jan van Avenessstraat 32, Schiedam. Telefoon: (010) 4267767. Planten en de Bijbel SCHIEDAM - De Vrijzinnige Geloofs- gemeenschap NPB te Schiedam organi- seert op maandag 24 januari een lezing door mevrouw H. Kastelein-Bax over de bijbelse symboliek van bloemen en plan- ten. Bij veel planten kan een boeiend verhaal worden verteld over de symbo liek van het gewas en de betekenis van de plant In de oudheid en in de bijbel. De lezing vindt plaats om 20.00 uur. Adres: Westvest 90-92, Schiedam. Jan Baars (De Erker) overleden SCHIEDAM - Op woensdag 12 januari is plotseling overleden Jan Baars. Jan Baars werd 59 jaar. Hij was medewer- ker van de bewonersvereniging Schiedam West en van wijkcentrum De Erker. Hij was de laatste jaren vooral actief als lay-outer van verschillende wijkkranten. Ook nam hij deel aan de vriendenkring 'Dikke vrienden van de Erker'. Met de kerstdagen organiseerde hij in"De Erker nog een groot kerstmaal voor alleenstaanden uit de westwijk. Met Jan Baars is Schiedam een kleurrij- ke inwoner kwijtgeraakt. VrijwiUigers voor The-dansant SCHIEDAM - In dienstencentrum de 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan is er eens in de twee weken op zondagmid- dag een Thed-dansant. Er komen iedere keer weer veel ouderen op af. De vrij- willigers die dit tot nu toe organiseer- den stoppen er binnenkort mee. Daarom zoekt de Stichting Ouderen- werk nieuwe vrijwilligers. Meer infor matie: (010) 4705500. SCHIEDAM - YOGA - In diensten centrum Oost is op maandag 24 januari yoga. Van 11.30 tot 12.30 of van 12.30 tot 13.30 uur. Kosten f 14,- per maand. BINGO - Op dinsdag 25 januari is er een bingo in dienstencentrum Oost van 14.00 tot 16.00 uur. Kosten f 7,- voor zes ronden. MAALTIJD - In dienstencentrum Oost is op vrijdag 28 januari maaltijd van de maand. Van 12.00 tot 13.00 uur. Kosten f 8,25. Opgeven voor 26 januari. SOOS - Elke dinsdag is er soos in wijkpost Zuid. Van 13.00 tot 16.00 uur. Toegang gratis. GYMNASTIEK - In Klubhuis Zuid aan de dwarsstraat is er elke donderdag gymnastiek. Van 9.00 tot 11.00 uur. Kosten f 9,- per maand. SCHIEDAM - Zo goed als zeker zal een raadscommisie volgende maand toestemming geven voor woningbouw en herinrichting van het gebied rond Wijk centrum de Blauwe Brug en het postkantoor in Schiedam Noord. Dit is althans de mening van voorlichter Hans Borsje van Woonplus. Op het parkeerter- rein tegenover de Edah in het verlengde van flat 5 en terzijde van flat 1 op het Bachplein komen ruim honderd wonin- gen. Verschillende malen is door het gemeentebestuur de beslissing om daar te gaan bouwen uitgesteld. Nog meer bebouwing dus in de wijk Groenoord die lang zo groen niet is als de naam suggereert. Een omschrijving als 'Steenoord' zal na de bouw van de nieu we complexen meer van toepassing lij- ken. Er is ook al enige jaren sprake van her- structurering van Bachplein en omge- ving. In het voorjaar van 1999 bleek plotseling dat de plannen daarvoor, ont- wikkeld door Woonplus, doorkruist werden door die van de gemeentelijke dienst Educatie. Zonder medeweten van onder andere Wijk- en Buurtbeheer en Bewonersvereniging Bachplein wilde de dienst acht nieuwe noodlokalen plaatsen, terwijl het juist de bedoeling is dat de schoolgebouwen van het plein verdwijnen. Het opnieuw inrichten van het plein is volgens alle betrokkenen onder meer noodzakeljjk omdat er onvoldoende vluchtwegen zijn ingeval van brand en andere rampen. Inmiddels ziet de dienst educatie af van plaatsing van de lokalen en kunnen de bestaande scholen met uitzondering van basisschool De Troubadour worden afgebroken. Hiervoor in de plaats komt een parkje. Kopen Hans Borsje van Woonplus: "Ik ver- wacht dat de beslissing voor de bouw van de appartementen in februari wordt genomen, dit staat echter los van de ontwikkeling van het Bachplein hoewel REGIO - De griep die sinds enkele weken in Nederland heerst is voorlopig nog niet ten einde. Nog steeds worden nieu we mensen het slachtoffer van de influenza, zodat onder hand gesproken kan worden van een echte griepepidemie. ik aanneem dat daar binnenkort ook mee wordt begonnen." Volgens de Woonplus voorlichter betreft het onge- veer honderd koopappartementen met elk een oppervlakte van 100m2. De vraagprijs ligt rond de f 330.000,-. Bij eventuele verhuur betaalt de huur- der een bedrag van boven de f 1100,-. Beide complexen beslaan naar alle waarschijnlijkheid zo'n acht verdiepin- gen. De parkeerplaats tegenover de Edah vervalt en onder de nieuwe woon- blokken komen parkeergarages voor de bewoners. Hoe het parkeerprobleem dat dan onge- twijfeld ontstaat wordt opgelost, is nog In veel kantoren en scholen zijn deze dagen lege plekken te zien. Als gevolg van de influenza liggen momenteel grote groepen mensen thuis ziek in bed. De griep wordt voornamelijk veroor- zaakt door influenza A-virussen, een variant die in principe is opgenomen in de griepprik. In Nederland stak de griep als eerste de kop op in het oosten van v niet duidelijk. Vorig jaar is daar een onderzoek naar gedaan. Daaruit bleek dat het verlies aan parkeerplaatsen niet extreem is, aldus Hans Borsje. Na goedkeuring van de bouwplannen door het gemeentebestuur wordt een begin gemaakt met een definitief ste- denbouwkundige invulling voor het Bachplein. Naast deze bouw- en herinrichtingsacti- viteiten zijn er tevens plannen om circa 250-300 woningen - dit is de helft van de bestaande Bachpleinflats - een opplusbeurt te geven, door onder meer het weghalen van drempels. Hierdoor het land, waama de rest van het land al snel volgde. In de laatste week van 1999 stond het aantal geregistreerde ziektege- vallen in Nederland op 17 per 10.000 inwoners. Een week later was dit aantal al gestegen tot 32 zieken per 10.000 inwoners. In deze regio stond de teller vorige week op 40 griepgevallen per 10.000 mensen. De huisartsen, apothe- ken en ziekenhuizen hebben over het algemeen nog niet de indruk dat het aantal patienten aan het dalen is. Registratie Bij een ziekte als de griep is het moeilijk om het werkelijke aantal zieken in te schatten. Aangezien er geen aangifte- plicht is, moeten de cijfers voor deze typische winterziekte worden bepaald aan de hand van andere gegevens. Het Nationale Influenza Centrum (NIC) schat de landelijke gemiddelden per regio aan de hand van gegevens van geselecteerde artsen. Aangezien slechts een deel van de zieken zich bij huisarts of ziekenhuis meldt, is de werkelijke omvang van de griepgolf groter dan dit aantal. Veel zieken blijven gewoon thuis in bed om uit te zieken en worden daardoor niet in de statistieken opgenomen. Een goede indicatie is daarom het ziektever- zuim op scholen en kantoren. Uit de diverse steekproeven blijkt dat de cijfers worden de flats toegankelijker voor ouderen en invaliden. Ook de entree wordt rolstoelvriendelijk. Hoewel door deze ingrepen min of meer de indruk wordt gewekt dat het Bachplein het stempel ouderenplein krijgt, wijst Borsje deze omschrijving van de hand. Hij vindt dat de aanpas- sing ook voor 40- en 50-jarige mensen die er nu wonen over een aantal jaren alleen maar plezierig is. Vooralsnog wordt gedacht aan het geschikt maken van enkele etages. Nans Wolters per gebied behoorlijk kunnen verschil- len. Het NIC verwacht in de komende zes 4 acht weken dat tussen de vijf en tien procent van de Nederlandse bevol- king met het griepvirus te maken zal krijgen. Uitzieken Wie eenmaal de griep te pakken heeft kan niet veel meer dan een aantal dagen goed uitzieken. Hoestdrankjes, parace tamol en keeltabletten zijn de hulpmid- delen die de zieke er weer bovenop moeten helpen. De vraag naar deze pro- ducten is bij de huisartsen en apotheken de laatste weken als gevolg van de griep duidelijk gestegen. Dat de griep geen onschuldige verkoud- heid is maar een niet te onderschatten ziekte, blijkt uit de 2000 jaarlijkse dode- lijke slachtoffers. De grootste risicogroe- pen zoals ouderen en mensen met long- hart- en vaatziekten zijn vaak echter ingeent tegen de griep en zijn in princi pe beschermd. Het inenten heeft overi- gens op dit moment geen zin meer; het opbouwen van weerstand tegen het virus duurt veertien dagen. Het huidige griepvirus is in omvang te vergelijken met de griepgolf uit 1996. In hoeverre de griep dit jaar zal door- zetten tot een echte epidemie wordt de komende weken duidelijk. De griep die sinds enkele weken in Nederland heerst is voorlopig nog niet ten einde. (Foto: Seertj 20 JANUARI 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 a'jINA PAGINA 7

Postiljon | 2000 | | pagina 7