Verkiezing Jaar 2000 Fiets van het FC Spaland is een voorbeeldige fusieclub Eten en drinken Wijkfuntie Feyenoord gaat met Kappa in zee Vlak voor een wedstrijd of training veel eten is niet verstandig. Na het eten hebben uw spijsverteringsorga nen veel bloed nodig om de verteer de voedingsstoffen af te voeren. Bij grote inspanning na het eten wordt het bloed echter niet naar de spijs verteringsorganen maar naar de spie ren gestuurd. De spieren zijn op dat moment het actiefst. Van het rond gepompte bloed gaat dan 80 tot 85 procent naar de spieren en 3 tot 5 procent naap de spijsverteringsorga nen. De spijsverteringsorganen krij- gen dus te weinig bloed en kunnen de voedingsstoffen onvoldoende aan het bloed afgeven. Ditkan aanleiding geven tot maagdarmstoornissen. Voorafgaand aan een wedstrijd moet zodanig worden gegeten dat uw lichaam tijdens de wedstrijd over vol- doende energie kan beschikken. Daarvoor kunt u het beste kiezen voor voedingsmiddelen met veel koolhydraten en weinig vet. De voor- delen van deze voedingsmiddelen zijn, dat het licht verteerbaar is, dat de koolhydraten snel als glycogeen in de spieren opgeslagen worden en dat de energie hieruit snel beschik- baar is. Voedingsmiddelen die eventueel in aanmerking komen zijn: fruit, vruch- tensappen, graanvlokken met mage- re melk, crackers en dunne vetarme soep. Zoete voedingsmiddelen vol suiker zijn niet aan te raden. Ze geven weliswaar gedurende korte tijd een extra energiestoot, maar daarna daalt de bloedsuikerspiegel heel snel. Verschijnselen die hierbij kunnen optreden zijn onder andere slapheid, een lichtgevoel in uw hoofd, trillerigheid en zweten. Ook eiwitrijk voedsel is niet aan te raden vlak voor een grote inspanning. In eiwitrijk voedsel zit vaak vet en vet- ten hebben veel tijd nodig om te ver- teren. Bovendien vormt eiwit het afbraakproduct ureum dat door uw nieren afgevoerd wordt. Na eiwitrijk voedsel zult u dus vaker naar het toi let moeten en dat kan tijdens een wedstrijd zeer vervelend zijn. U kunt kleine hoeveelheden eiwitrijk voed sel gebruiken. Het moet dan wel vetarm zijn zoals kip, kwark of vetar me kaas. Om uitdroging, duizeligheid, flauw- vallen en een vermindering van de prestaties te voorkomen is het goed om gedurende het sporten regelma- tig te drinken. Begin met drinken nog voordat dorst ontstaat. Het dorstgevoel treedt vaak relatief laat op en is een siechte indicator voor de mate van uitdroging. Drink een halfuur voor de inspanning 400- 500 ml water. Tijdens de inspanning of sportactiviteit, raad ik u aan, indien mogelijk, elke 15 minuten 200-300 ml vloeistofte drinken, waarin maxi- maal 50 gram glucose (druivensui- kerj, riet of bietensuiker is opgelost. Zorg dat de vloeistoftemperatuur 10- 15 graden Celsius is. Sportdrankjes kunnen overigens ook gemakkelijk zelf gemaakt worden. Verdun een deel vruchtensap met een deel bronwater zonder koolzuur. De ideate temperatuur is 15 graden Celsius. Er werd mij laatst de vraag gesteld wat de invloed van koffie is op de sportprestatie. Als u twee kop- pen koffie van 125 ml drinkt, dan heeft u 250 gram cafeine tot u geno- men. Drinkt u de koffie een uur voor de inspanning dan kan het moment van uitputting uitgesteld worden. U moet de koffie wel zwart drinken, want melk bindt 40 procent van de cafeine. Dat koffie ook schadelijk kan zijn voor de gezondheid zal een andere keer behandeld worden. Giovanni Eleonora fysiotherapeut SCHIEDAM - FC Spaland kwam ruim een half jaar geleden tot stand na een fusie tussen ODC en Ursus. Na een jaar samen- wonen hadden beide partijen het gevoel gekregen dat een huwelijk toch beter bij hen paste. En zo geschiedde. Tot tevredenheid van bijna ieder- een. Het verloop was gering, slechts zes personen verlieten de ambitieuze club. In het maandblad Sportbestuur en Management wordt FC Spaland dan ook afgetekend als een voorbeeld voor andere fusie- clubs. "En daar zijn we enorm trots op", geeft voorzitter Rein Ravenzwaaij aan. "Dat is toch niet het eerste de beste blad. Goed, we vragen soms zelfs om publiciteit en zijn in voor een leuk pr-stuntje. Diverse redacties hebben inderdaad een halfjaar geleden een leuk fles jenever van ons ontvangen. We zijn toch een nieuwe vereniging en dan moet je wat doen aan public relations. Fred Meerhof, onze pr- man die tevens als hoofdsponsor Rifredema optreedt, weet daar natuur- lijk alles van. We hebben inderdaad nogal wat bedrijven en sponsors die met ons meedenken. Dop en Dop Vastgoed en Terwisga treden eveneens op als hoofdsponsor. Overigens hebben we voor zeven van de acht seniorenteams een shirtsponsor. Maar ook voor alle negentien jeugdteams hebben we een eigen geldschieter die voor reclame op de tenues zorgt. Door al die extra inkomsten kun je wat extra's doen voor de diverse teams. Die shirtsponsors heb ben contracten voor drie jaar getekend, waardoor continuTteit ontstaat." "We zijn inderdaad een ambitieuze voetbal vereniging", zo vervolgt Ravenzwaaij. "Op het veld dient het te gebeuren. Vorige week kregen we de tweede prijs uitgereikt in het kader van de Fair Play-competitie. Spirit had slechts een gele kaart minder gekregen. Dat zegt toch wel wat over de manier waarop wij ons willen manifesteren. Jammer genoeg zie je dan in een wed strijd tegen Birlik'99, afgelopen zondag, dat het prettige sfeertje door de tegen- standers verziekt kan worden. Wij staan met 8-2 voor en die jongens reageren zich af op anderen. Ik denk dan: "Laten we na afloop wat met elkaar drinken en die wedstrijd gauw vergeten." Maar nee hoor, schelden en tieren en zorgen voor tumult'. Nee, dat zijn wij niet gewend en zo willen wij ook niet bekend staan." Uitstekend De fusie is dus uitstekend verlopen. Na de diverse gesprekken in het seizoen 1998-1999 werd via een officieel stuk bij de notaris het huwelijk tussen de beide Schiedamse clubs bezegeld. De huidige preses is afkomstig van ODC. Voor het hoofdtrainerschap werd een nieuwe man, John Marrevee (ex-assis- tent van Henk Salari bij onder meer '.Excelsior Pernis) aangetrokken. Marrevee tekende overigens vorige week, net als zijn assistent Martin Kool, voor een seizoen bij. FC Spaland doet het uitstekend in de competitie en verloor slechts 66n van de tot nu toe twaalf gespeelde duels. De vierde klasse is weer binnen handbe- reik. "Dat is natuurlijk ons doel, maar we wil len meer. We hebben alvast een bedrijfs- plan voor vijf jaar geschreven. We zijn nu nog een naam, maar we willen een begrip worden. Je moet je doelen de komende jaren steeds bijstellen. Samen met WK bespelen we dit complex. De drie velden waar we nu over beschik ken voldoen echter niet meer aan de NOC*NSF-normen. Daar worden op zaterdag dertig en op zondag vijf wed- strijden op gespeeld. Je ziet in de loop der jaren de kwaliteit achteruit gaan. Helaas weten we niet wat de gemeente wil. In de plannen van 1981 stond Voorzitter Rein Ravenzwaaij van FC Spaland hoopt dat de gemeente haast maakt met de Sportnota 2000. (Foto: Bert Visser) achter de sporthal Kethelhagen een sportcomplex getekend. Komt dat er nog en wie gaan daar dan spelen? Ik vind dat de lokale overheid duidelij- ker moet zijn. Wil men over vijftien jaar bijvoorbeeld maar zes Schiedamse clubs overhouden? Of mag iedereen tot in de lengte van dagen doorgaan? Wat gaat er met de clubs langs de Beneluxlijn gebeuren? Krijgen die compensate of moeten ze toch verdwijnen? Wat mij betreft mag de gemeente haast maken met de Sportnota 2000. Vorig jaar werd al geroepen dat deze nota er snel zou komen." "Wij willen een wijkfunctie vervullen. Sporten in de wijk. Dan moet je echter wel de mensen in staat stellen te spor ten. Dan moet er een goede accommo date zijn. Rondom ons complex wordt volop gebouwd de komende jaren. We zitten echter al aan ons maximum. Dan kunnen we twee dingen doen. Of een ledenstop invoeren, maar dat is funest voor je club. Of vertrekken naar een andere locate in de nabijheid. We wil len dus een sociale, culturele functe vervullen en ook op voetbaltechnisch gebied sterk staan. Als voorzitter ben ik echter slechts de uitvoerder van wat de leden willen, doch als bestuur hebben we een bepaalde visie neergelegd bij de leden. Dat bedrijfsplan spreekt voor zich. Maar nogmaals, de gemeente heeft hier een belangrijke rol in." Onze jeugdafdeling groeit. In de hoog- ste teams worden heel leuk resultaten geboekt. Regelmatg zien we scouts van de profclubs. Zondag nog debuteerde Sonny Stupac in het eerste en hij scoor- de prompt. Dat is een 15-jarige B-junior. Er wordt van alle kanten aan die jon gens getrokken, maar zelden maken ze de overstap naar Sparta of Feyenoord. Dat ze hier willen blijven voetballen zegt eigenlijk genoeg", aldus de preses die zondag nog liep te vlaggen bij het eerste elftal. Cor Hulsbus Afgelopen zondag won FC Spaland met 8-2 van Birlik '99. Hier zijn speters van Birlik '99 in discussie met de scheidsrechter. (Foto: Bert Visser/ De jaarlijkse verkiezing van de Fiets van het Jaar belooft met 38 inzendingen een spannende strijd te worden. Nooit eerder dongen zoveel verschillende Fietsen mee naar deze felbe- geerde titel. De bekendmaking van de Fiets van het Jaar 2000 vindt plaats tijdens de officiele opening van de FietsRAI op 9 maart 2000. Onder de inzendingen bevinden zich onder meer een roeifiets, diverse elek- trische fietsen, fietsen met automatische versnelling en zelfs een fiets van een prestigieus automerk. De Fiets van het Jaar 2000 wordt gekozen door een vak- jury bestaande uit acht fietsspecialisten van respectievelijk ANWB, Fietsersbond ENFB, TNO Wegtransport, BOVAG en NCBRM, de vakbladen Tweewieler en Bike Europe alsmede de consumenten- bladen Fiets en Wielerrevue. Het grote aantal inzendingen bewijst dat de fiets nog lang niet is uitontwik- keld. Het blijven weliswaar twee wielen en een frame voorzien van trappers, maar daarmee blijkt erg veel mogelijk te zijn. In de komende eeuw is dus nog heel wat verwachten op het gebied van productinnovatie van de fiets. Het zijn beslist niet alleen dure fietsen die zijn ingezonden voor de verkiezing. De aandacht van de jury zal vooral zijn gericht op het gebruiksdoel van de fiets in relatie met het ontwerp ervan. Maar ook spelen innovatie, comfort en praktische bruikbaarheid van de fiets een belangrijke rol. Daarnaast wordt gekeken naar de prijs-kwaliteitverhou- ding. De verkiezing van de Fiets van het Jaar wordt in 2000 door de Stichting Fiets! voor de dertiende maal georganiseerd. Stichting Fiets! is het promotie-instituut voor het fietsen in Nederland waarin de RAI Vereniging, de BOVAG en de NCBRM vertegenwoordigd zijn. R1JNMOND - Niet Adidas, Umbro of Reebok mag Feyenoord aan nieu we tenues steken, maar het Italiaanse Kappa. Afgelopen week- einde hebben beide partijen een contract voor twee seizoenen gete kend. Kappa, dat onder meer ook kledingsponsor is van het rationale elftal van Italie, Juventus, AS Monaco, FC Porto en niet te verge- ten Sparta Rotterdam, wordt bij Feyenoord de opvolger van Adidas dat overstapt naar Ajax. Feyenoord en Kappa zijn bovendien overeenge- komen dat de originaliteit van het Feyenoordshlrt gehandhaafd blijft. Er komt wel een logo van de kle dingsponsor op het shirt, maar de unieke Kappabalk zal niet worden verwerkt in het shirt. Overigens is Feyenoord komende vrijdagavond live via Fox 8 te zien. Om halfnegen speelt de club in Turkije tegen Bayer Leverkusen. Een dag later is om 21.00 uur ook het tweede duel in het kader van het Antalya Gazi toer- nooi bij Fox 8 te zien. 20 JANUARI 2000 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 Vijfdeklasser wacht op gemeente

Postiljon | 2000 | | pagina 9